Facebook - konwersja
Pobierz fragment

„Marzenie, które czyni poetą”… Autentyczność i empatia w dziele literackim Juliana Kornhausera - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 lutego 2013
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
15,00

„Marzenie, które czyni poetą”… Autentyczność i empatia w dziele literackim Juliana Kornhausera - ebook

Książka, którą trzymają Państwo w rękach, to wyjątkowo kompetentne i przemyślane wprowadzenie w twórczość Juliana Kornhausera. Wybitny polski poeta trafił na znakomitego krytyka, któremu nie po raz pierwszy udaje się przekonać czytelników, że warto czytać wiersze, i że można robić to w sposób niebanalny. Jestem pewien, że interpretacje Adriana Glenia to świetny punkt wyjścia do rozmowy o miejscu Kornhausera, ale także rozmowy o miejscu poezji w naszym życiu i o drodze, jaką ta ostatnia nieustannie w nas przemierza.

Jacek Gutorow

Adrian Gleń – teoretyk literatury, krytyk literacki, adiunkt w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. W latach 1998–2001 redaktor naczelny pisma „Przez Czerń”, w latach 2009–2012 redaktor działu literackiego w piśmie „Strony”. Stypendysta FNP (za rok 2005), członek Akademii Młodych Uczonych PAN. Redaktor kilku tomów zbiorowych i autor 5 monografii; publikował m.in. w: „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Przestrzeniach Teorii”, „Ruchu Filozoficznym”, „Sztuce i Filozofii”. Zredagował antologię tekstów krytycznych poświęconych pisarstwu Juliana Kornhausera, Było nie minęło (Opole 2011). Stały współpracownik „Toposu” i „Przeglądu Filozoficzno-Literackiego”. Mieszka pod Opolem z żoną i dwójką synów.

 

Spis treści

I. Rzeczy wstępne

Wykaz zastosowanych skrótów do dzieł Juliana Kornhausera

Introdukcja

Wprowadzenie. O językach autentyczności, zaangażowaniu

i miejscu w obrębie pokolenia Juliana Kornhausera

II. Języki Kornhausera

1. „Wiersz, który w rzecz chce się przemienić”.

Język i rzecz w dziele Kornhausera.

Kilka uwag na początek

2. Języki zaangażowania

3. Język ironii, buntu i negacji

4.1. W drodze do języka autentyczności

4.2. Język „intymnej obserwacji”

4.3. Język epifanijny

5. Przez tekst do istnienia… Referencja transtekstualna

6. Śmierć i świat.

Dwa obrazy autentyczności („języki malarskie”)

6.1. Niebo nad górami albo o autentyczności nie-możliwej

6.2. Zamieszkać w Murnau.

Lekcja (z) Kandinskiego

7. Języki empatii.

Etyka w dziele poetyckim Juliana Kornhausera

8. Języki nie-pamięci.

U-obecnianie przeszłości i zmaganie z utratą

8.1. Język przeciw przemijaniu. Dziecięce widzenie

rzeczy jako dyskretna konsolacja?

8.2. „Niezmienna zmienność”

8.2.1. Wobec rzeki, przeciw rzece

8.2.2. Nic i nić

8.2.3. Rzeka i obłok – imiona prze-mijania.

Elegie edmontońskie

8.2.4. „Zapach spokoju”.

Kornhausera Et in arcadia ego

III. Gdziekolwiek poza język?

Zamiast zakończenia

Nota edytorska

Bibliografia prac cytowanych

Indeks nazwisk

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-1954-4
Rozmiar pliku: 2,7 MB

BESTSELLERY

Kategorie: