- W empik go
Medieval Dynasty - poradnik do gry - ebook
Medieval Dynasty - poradnik do gry - ebook
Nasz poradnik do Medieval Dynasty to zbiór najważniejszych informacji o grze oraz jej mechanikach. Wyjaśniamy w nim wszelkie tajniki survivalu i craftingu. Znajdziesz tu wskazówki na temat tego, jak polować w grze, uprawiać ziemię, rozwijać umiejętności, podnosić swoją reputację oraz wykonywać misje w grze.
Główną częścią naszego poradnika są Podstawy, gdzie opisaliśmy szczegółowo działanie głównych mechanik rozgrywki, takich jak crafting, łowiectwo czy rolnictwo. Odpowiedzi na najczęstsze pytania zawarliśmy w dziale FAQ
Spis treści
-Medieval Dynasty - poradnik do gry
-Poradnik do gry
-Podstawy
-Medieval Dynasty: Porady na start
-Medieval Dynasty: Interfejs ekranu - HUD
-Medieval Dynasty: Budowanie - jak zbudować dom?
-Medieval Dynasty: Polowanie - porady
-Medieval Dynasty: Crafting - jak tworzyć przedmioty?
-Medieval Dynasty: Gospodarstwo - jak uprawiać ziemię?
-Medieval Dynasty: Rozwój postaci
-Medieval Dynasty: Reputacja i aprobata
-Medieval Dynasty: Uczucia i flirtowanie
-Medieval Dynasty: Własna osada
-FAQ
-Medieval Dynasty: Siekiera - jak zrobić?
-Medieval Dynasty: Słoma - jak zdobyć?
-Medieval Dynasty: Lisy - gdzie znaleźć?
-Medieval Dynasty: Pieniądze - jak szybko zarabiać?
-Medieval Dynasty: Pole - jak usunąć?
-Medieval Dynasty: Łuk - jak zdobyć?
-Medieval Dynasty: Strzały do łuku - jak zdobyć?
-Medieval Dynasty: Pióra - jak zdobyć?
-Aneks
-Medieval Dynasty: Wymagania sprzętowe PC
-Medieval Dynasty: Sterowanie PC - klawiatura
Kategoria: | RPG |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8112-760-8 |
Rozmiar pliku: | 7,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.
Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-OnLine S.A.
Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.
Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stronie
www.gry-online.pl/S024.asp?ID=2076
[email protected] treści
Medieval Dynasty - poradnik do gry
Poradnik do gry
Podstawy
Medieval Dynasty: Porady na start
Medieval Dynasty: Interfejs ekranu - HUD
Medieval Dynasty: Budowanie - jak zbudować dom?
Medieval Dynasty: Polowanie - porady
Medieval Dynasty: Crafting - jak tworzyć przedmioty?
Medieval Dynasty: Gospodarstwo - jak uprawiać ziemię?
Medieval Dynasty: Rozwój postaci
W PEŁNEJ WERSJI DOSTĘPNE RÓWNIEŻ:
Medieval Dynasty: Reputacja i aprobata
Medieval Dynasty: Uczucia i flirtowanie
Medieval Dynasty: Własna osada
FAQ
Medieval Dynasty: Siekiera - jak zrobić?
Medieval Dynasty: Słoma - jak zdobyć?
Medieval Dynasty: Lisy - gdzie znaleźć?
Medieval Dynasty: Pieniądze - jak szybko zarabiać?
Medieval Dynasty: Pole - jak usunąć?
Medieval Dynasty: Łuk - jak zdobyć?
Medieval Dynasty: Strzały do łuku - jak zdobyć?
Medieval Dynasty: Pióra - jak zdobyć?
Aneks
Medieval Dynasty: Wymagania sprzętowe PC
Medieval Dynasty: Sterowanie PC - klawiaturaMedieval Dynasty - poradnik do gry
Nasz poradnik do Medieval Dynasty to zbiór najważniejszych informacji o grze oraz jej mechanikach. Wyjaśniamy w nim wszelkie tajniki survivalu i craftingu. Znajdziesz tu wskazówki na temat tego, jak polować w grze, uprawiać ziemię, rozwijać umiejętności, podnosić swoją reputację oraz wykonywać misje w grze.
Główną częścią naszego poradnika są Podstawy, gdzie opisaliśmy szczegółowo działanie głównych mechanik rozgrywki, takich jak crafting, łowiectwo czy rolnictwo. Odpowiedzi na najczęstsze pytania zawarliśmy w dziale FAQ
Wczesny dostęp - early access
Uwaga! Gra Medieval Dynasty znajduje się obecnie w programie Wczesnego dostępu, a to oznacza, że wiele elementów i mechanik gry może zmieniać się wraz z kolejnymi aktualizacjami. Dokładamy starań, by poradnik zawierał najbardziej aktualne informacje.
Medieval Dynasty polskiego studia Render Cube to sandboksowy survival z elementami RPG i city buildera, rozgrywający się w czasach średniowiecza. Wcielasz się w osiemnastoletniego chłopaka, który przybywa do swojego wuja, by pod jego opieką wejść w dorosłe życie. Gdy okazuje się, że wuj nie żyje, jesteś zdany na własne siły. Musisz samodzielnie zadbać o swoją renomę w okolicy, zbudować dom, a z czasem osadę i założyć rodzinę, by Twoja dynastia trwała.
Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, poruszając się po otwartym świecie gry. Głównymi miejscami zainteresowania są wioski, w których znajdziesz sprzedawców różnych towarów, zleceniodawców misji pobocznych, kandydatki na przyszłą żonę oraz ewentualnych przyszłych mieszkańców Twojej osady. Wokół wiosek znajdziesz zwierzęta oraz materiały i surowce potrzebne do craftingu. W grze istotne są mechaniki survivalu, a na rozgrywkę, zwłaszcza uprawę ziemi, mają wpływ zmieniające się pory roku. Elementy fabuły i rozwoju postaci popychają do przodu tzw. rozdziały oraz misje główne.
- Medieval Dynasty: Szybkie porady na start
- Medieval Dynasty: Edycje gry
- Medieval Dynasty: Wymagania sprzętowe PC
Medieval Dynasty: Szybkie porady na start
Poniżej znajdziesz kilka szybkich wskazówek, które pozwolą lepiej zacząć przygodę z Medieval Dynasty. Więcej informacji znajdziesz na osobnej stronie poradnika Porady na start.
1. Narzędzia zużywają się w czasie użytkowania. Warto mieć po dwie, trzy sztuki tych najbardziej potrzebnych w razie rozpadnięcia się. Najbardziej istotne są tu włócznie przy polowaniach.
2. Zawsze miej przy sobie zapas patyków i kamieni. Przydadzą się do wyrobu podstawowych narzędzi, jak siekiera kamienna czy nóż.
3. Przed oskórowaniem upolowanej zwierzyny wyciągnij z niej włócznie lub strzały - inaczej stracisz te narzędzia bezpowrotnie.
4. Nie musisz biegać do mostów, możesz przekraczać rzekę wpław, również w czasie zimy i niskich temperatur.
5. Rób save'y przed polowaniem na niebezpieczne zwierzęta, zwłaszcza żubry, wilki lub dziki. Save'owanie przyda się także przed próbami kradzieży lub flirtowaniem, by uniknąć utraty reputacji.
6. Możesz kraść z cudzych skrzyń, o ile nikt Cię nie widzi. Zostaniesz wykryty i stracisz reputację, jeśli choćby zajrzysz do skrzyni przy śpiących osobach w chacie.
7. Nie możesz spać w cudzych łóżkach.
8. Spanie w swojej chacie przywraca zdrowie.
9. Najtańszy i najbardziej sycący głód produkt to podpłomyk (flatbread).
10. W grze nie ma szybkiej podróży. Jeśli jednak rozpalisz ognisko i zaśniesz przy nim niedaleko od swojego domu, obudzisz się w łóżku.
11. Uważaj na ciężar surowców, zwłaszcza na kłody drzew. Będziesz poruszać się bardzo powoli, jeśli umieścisz w ekwipunku zbyt dużo ciężkich rzeczy.
12. Nie zjadaj niedojrzałych jagód oraz niektórych grzybów, bo nabawisz się zatrucia pokarmowego.
13. Jak najczęściej zbieraj różne surowce i poluj włócznią na zwierzynę (króliki, dziki, lisy), by rozwijać umiejętności. Odpowiedni poziom będzie potrzebny, by zaliczać niektóre questy i rozdziały.
14. Wciśnij H, by ukryć interfejs ekranu dla większej immersji.
15. W grze nie ma przyspieszenia upływu czasu. Możesz jedynie przesypiać noce w godzinach od 19:00 do 7:00 przy ognisku lub własnym łóżku.
Medieval Dynasty: Edycje gry
Medieval Dynasty można kupić wyłącznie w wersji cyfrowej na platformach Steam oraz GOG w dwóch wersjach:
1. Podstawowej - sama gra
2. Digital Supporter Edition - zawiera cyfrowe dodatki: Artbook, instrukcję, film Behind the Scenes, mapę świata oraz 9 tapet na pulpit.
Medieval Dynasty: Wymagania sprzętowe PC
1. Procesor: Quad Core 3.0 GHz
2. Pamięć RAM: 8 GB RAM
3. Karta grafiki: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
4. Miejsce na dysku: 10 GB HDD
5. System: Windows 7/8/10
Więcej przeczytasz na osobnej stronie poradnika Wymagania sprzętowe PC.Poradnik do gry
Podstawy
Medieval Dynasty: Porady na start
W tej sekcji poradnika Medieval Dynasty zawarliśmy różne podstawowe wskazówki na temat rozgrywki i jej mechanik. Pozwolą Ci one nieco lepiej wejść w świat, w którym wszystko wymaga sporo czasu, a złe decyzje mogą wszystko wydłużyć jeszcze bardziej.
- Jak zacząć?
- Wykonuj questy poboczne
- Zbieraj i sprzedawaj patyki, grzyby, jagody
- Noś ze sobą trzy włócznie
- Możesz przekroczyć rzekę wpław
- Dobrze wybierz miejsce pod dom i osadę
Jak zacząć?
Udaj się na północ do pobliskiej wioski, by rozpocząć pierwszy quest. Będziesz musiał zebrać trochę surowców, ściąć drzewa, stworzyć siekierę i zbudować swój dom. Na początek będziesz potrzebować kamieni i patyków. Patrz uważnie pod nogi. Patyki znajdziesz praktycznie wszędzie - jak nie suche, to zbierając gałązki małych drzew. O wiele trudniej znaleźć kamienie (rock). Szukaj ich wokół wioski pod płotem, zarówno w piaszczystych miejscach, jak i w trawie.
Kamienie są o wiele trudniejsze do znalezienia niż patyki.
Po zebraniu 10 patyków i 2 kamieni stwórz siekierę, która jest niezbędna do pozyskiwania kłód drewna. Te z kolei są podstawowym surowcem budowalnym do większości budynków i przedmiotów.
W tym celu wciśnij klawisz Q, wybierz opcję craftingu po lewej.
Następnie kliknij na symbol kamiennej siekiery (Stone axe).
Jeśli masz więcej kamieni i patyków w ekwipunku, możesz zamiast kliknięcia wcisnąć R i od razu zbudować kilka przedmiotów na raz. W tym celu ustal ich liczbę klawiszami Q, A i D, E, a następnie potwierdź F lub wybierz opcję Accept.
Gotową siekierą można ścinać drzewa, a następnie rąbać je na użyteczne kłody (log). Dokładną instrukcję stawiania budynków znajdziesz w rozdziale Budowanie.
Wykonuj questy poboczne
Rozmawiaj z mieszkańcami wioski, do których prowadzi ikona wykrzyknika. Postacie te zlecą Ci różne małe questy poboczne, zwykle łatwe do ukończenia, za które można otrzymać nie tylko pieniądze, pożywienie czy surowce, ale przede wszystkim punkty reputacji dynastii.
Zbieraj i sprzedawaj patyki, grzyby, jagody
Wszystkie małe, lekkie przedmioty, jak właśnie patyki czy grzyby możesz zbierać w dużych ilościach - mieć ich powyżej 100 w ekwipunku. To dobre źródło zarobku w pierwszych godzinach gry. Możesz je sprzedawać hurtowo kupcom w wioskach. Przy odpowiednim zapasie kamieni możesz także wrabiać noże i siekiery, co pozwoli uzyskiwać wyższą cenę za przedmiot, choć tutaj zyski mogą być wolniejsze.
Noś ze sobą trzy włócznie
Drewniane włócznie (Wooden Spear) to na początku podstawowe narzędzie do polowania. Robi się je z kłody drewna i warto zawsze mieć przy sobie co najmniej trzy sztuki. Po pierwsze włócznie ulegają szybkiemu zniszczeniu, a po drugie - w przypadku wędrówki przez las i ataku agresywnego zwierzęcia, mamy wtedy wystarczający zapas, by celnymi rzutami położyć nawet największego przeciwnika. Przykładowo, trafienie w korpus żubra wymaga właśnie trzech celnych uderzeń.
Generalnie warto ciągle polować podczas wędrówki na napotkaną zwierzynę i oskórowywać zwierzęta, bo dzięki temu zwiększamy punkty technologii survivalu. Przyda się to z czasem, gdy przyjdzie nam postawić Dom Łowczego (Hunting Lodge), by ukończyć jeden z głównych questów.
Możesz przekroczyć rzekę wpław
Podczas eksploracji często będziesz musiał przebyć szeroką rzekę dzielącą mapę na dwie strony. Są na niej wprawdzie mosty, ale dość znacznie oddalone od siebie. Do przekroczenia rzeki nie musisz nadkładać drogi - możesz przejść przez rzekę wpław. Póki co można to robić bezpiecznie nawet zimą. Twoja postać nie będzie narzekać na niską temperaturę.
Dobrze wybierz miejsce pod dom i osadę
Jednym z Twoich pierwszy zadań będzie zbudowanie domu. Najpierw jednak będzie trzeba wybrać do tego stosowne miejsce. Musisz wziąć pod uwagę, by było blisko wiosek Gostovia i Borowo, które będziesz często odwiedzał ze względu na pierwsze questy i handlarzy. Powinno być też blisko wody, lasu (do budowy obiektów zużyjesz ogromne zapasy drewna) oraz na płaskim i rozległym terenie.
Musisz bowiem myśleć przyszłościowo. Twoja chata nie będzie tam jednym budynkiem - wkrótce pojawią się wokół niej inne zabudowania gospodarskie, pola uprawne, a w końcu i siedziby nowych mieszkańców Twojej osady. Z tych powodów powinieneś wybrać naprawdę duży teren. Znajdziesz go po drugiej stronie rzeki, na wschód od Gostovii i Borowa, w miejscu pokazanym na mapie.
Miejsce pod dom i osadę powinno być w miarę płaskie i rozległe.Medieval Dynasty: Interfejs ekranu - HUD
Na niniejszej stronie poradnika Medieval Dynasty opisaliśmy wszystkie symbole interfejsu ekranu HUD. Oprócz ogólnego opisu rozmieszczenia ikon i symboli, przedstawiamy dokładnie, co oznacza każdy pasek na ekranie oraz jego kolor.
- Ekran główny
- Kompas
- Wskaźniki stanu postaci
Ekran główny
1 - Kompas
2 - Opis aktywnego questa
3 - Ściąga klawiszy dla aktywnego narzędzia
4 - Aktywne narzędzie z ekwipunku wraz z paskiem jego zużycia (koniec białej obwódki oznacza bezpowrotne zniszczenie narzędzia).
5 - Wskaźniki survivalu (wyjaśnione szczegółowo niżej)
Interfejs ekranu można włączać i wyłączać klawiszem H.
Kompas
Opis ikon na kompasie:
1. Podzielone na trzy części półkole na górze oznacza upływ czasu. Grot pokazuje aktualną porę dnia i dobę. Trzy doby to czas trwania jednej pory roku. Porę roku symbolizuje drzewo w odpowiednim kolorze;
2. Worek - oznacza sprzedawcę w wiosce;
3. Wykrzyknik - oznacza zleceniodawcę questa. Żółty wykrzyknik to aktualnie śledzony quest;
4. Postać - oznacza mieszkańca wioski, z którym można porozmawiać;
5. Dom - oznacza pozycję własnego domu;
Symbole na kompasie nie pokażą się, jeśli obiekty lub postacie będą za daleko. Wyjątkiem jest wykrzyknik śledzonego questu.
Wskaźniki stanu postaci
1 - Wskaźniki survivalu:
1. Zielony pasek - stamina (zmęczenie), zużywana przez sprint i pracę. Regeneruje się automatycznie przez zaprzestanie pracy lub zwykły chód zamiast sprintu;
2. Czerwony pasek - zdrowie. Maleje w wyniku odniesionych ran (np. po ataku zwierzęcia) lub przeciągającym się stanie głodu, pragnienia. Uzupełnia się go niektórym pożywieniem lub spaniem we własnym łóżku;
3. Brązowy pasek - głód. Maleje z czasem. Uzupełnia się go produktami zdatnymi do jedzenia. Każdy z nich syci głód w różnym stopniu, zależnie od wartości odżywczych.
4. Niebieski pasek - pragnienie. Maleje z czasem. Uzupełnia się go pijąc wodę z rzeki lub stawów (klawisz interakcji) bądź też niektórym pożywieniem, np. jagodami.
2 - Wskaźnik brudu. Pojawia się, gdy zbyt długo pracujemy bez przerwy, np. budując pomieszczenia lub na polu. Efekt brudu można zlikwidować się kąpielą w swojej balii, po wcześniejszym jej skonstruowaniu.
3 - Wskaźnik przeciążenia. Ikona pojawia się, gdy zaczynamy nosić zbyt dużo przedmiotów. Im grot przesunie się bardziej w lewą stronę, tym wolniej będziemy się poruszać. Przekroczenie limitów wagi sprawi, że w ogóle nie ruszymy się z miejsca. Należy wtedy wyrzucić kilka najcięższych przedmiotów.
4 - Wskaźnik zatrucia pokarmowego. Zjedzenie pewnych produktów, jak np. niedojrzałych jagód (Unripe Berry) lub niektórych grzybów prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jeśli spożyjesz takie owoce, możesz wyleczyć zatrucie jedząc liście dziurawca (St. John's Wort).Medieval Dynasty: Budowanie - jak zbudować dom?
W tym dziale poradnika Medieval Dynasty przedstawiamy informacje na temat budowania obiektów w grze. Opisujemy, jak zbudować swój dom i postawić inne budynki w gospodarstwie. Opisujemy potrzebne surowce oraz przedmioty oraz jak je zdobyć.
Budowanie w Medieval Dynasty to taki crafting na większą skalę, dlatego podstawowe elementy znajdują się w tym samym menu wyboru, pod klawiszem Q. Nie wszystkie budynki będą dostępne od razu. Do niektórych będziesz musiał zdobyć odpowiednią ilość punktów dla danej technologii.
- Narzędzia i potrzebne surowce
- Stawianie konstrukcji
- Prace wykończeniowe
Narzędzia i potrzebne surowce
Na początku do budowy będziesz potrzebować drewnianego młota oraz mnóstwa surowców. Oto jak je zdobyć:
- Drewniany młot (Wooden Hammer)
- Kłody drewna (logs)
- Patyki i kamienie (sticks, rocks)
- Słoma (straws)
Drewniany młot (Wooden Hammer)
Jeśli nie masz go jeszcze w swoim ekwipunku, drewniany młot (Wooden Hammer) możesz stworzyć "z ręki", wciskając przycisk Q i wybierając crafting oraz nazwę narzędzia. Do wykonania potrzebna będzie kłoda drewna (log) oraz 10 patyków (sticks).
Otwórz menu ekwipunku i klawiszem F umieść drewniany młot w którymś slocie przedmiotów szybkiego wyboru.
A siekiera? Dowiedz się, jak ją zrobić na osobnej stronie naszego poradnika.
Kłody drewna (logs)
Do zebrania drewnianych kłod (logs) potrzebna będzie kamienna siekiera, którą stworzyliśmy na początku gry. Wyposaż ją w jeden z aktywnych slotów i użyj lewym przyciskiem myszy na dowolnym drzewie. Po kilku uderzeniach drzewo padnie na ziemię.
Następnie ustaw się nad drzewem, tak by można było ciągle w nie uderzać i kontynuuj rąbanie. Postać powinna wykonać soczysty zamach znad głowy, choć liczą się też wszelkie trafienia w pień. Po kilku uderzeniach drzewo rozpadnie się na kilka kłód (w zależności od gatunku). Pozbieraj je pamiętając, że najpewniej nie uniesiesz więcej niż 6-7 kłód na raz, by tempo marszu było choćby akceptowalne. Przy każdym podziale drzewa na kłody automatycznie zbierzesz też trochę patyków.
Patyki i kamienie (sticks, rocks)
Patyki (sticks) i gałązki (branches) leżą praktycznie wszędzie - wystarczy po prostu je zbierać. Podobnie jest z kamieniami, ale te są już nieco bardziej ukryte. Kamienie przydadzą się do stawiania najlepszych ścian, dających największą trwałość i izolację przed niską temperaturą.
Słoma (straws)
Słoma (Straws) powstaje z gałązek niewyrośniętej za bardzo trzciny (Reed), dlatego znajdziesz ją nad wodą. W budowie domu przyda się do wykończenia dachu. Uważaj, by nie zbierać dojrzałych pałek trzciny, tylko takie przypominające wysoką trawę.
Czytaj więcej na Słoma - jak zdobyć?
Stawianie konstrukcji
Zdobądź i umieść w ekwipunku wymaganą ilość drewnianych kłód, by postawić szkielet konstrukcji. W przypadku pierwszego domu potrzebnych będzie 6 sztuk. Wciśnij klawisz Q i wybierz ikonę domu.
Wybierz budynek. Na początku będzie to tylko prosty, mały dom.
Poruszając się wybierz odpowiednie miejsce na dom. Możesz go obracać za pomocą kropki i przecinka na klawiaturze. Zielony kolor oznacza, że budynek można postawić klikając lewym przyciskiem myszy. Jeśli teren będzie zbyt pochyły lub zbyt blisko innej wioski, kolor będzie czerwony.
Po zatwierdzeniu lokacji stanie podstawa konstrukcji, którą będzie trzeba dopiero wykończyć. Jak łatwo obliczyć, będzie trzeba postawić 10 ścian oraz 4 części dachu. Wymaga to zebrania kolejnych kłód drewna i patyków. Przygotuj się na to, że będziesz musiał wiele razy wyruszać po surowce do pobliskiego lasu.
Prace wykończeniowe
Aktywuj drewniany młot jako aktualny przedmiot do pracy. Ściany do wykończenia zostaną podświetlone na biało.
Podejdź do wybranej ściany i zbliż do niej kursor. Pojawi się lista wymaganych surowców oraz rodzaj wykończenia. Wciskając przycisk E możesz otworzyć koło wyboru rodzaju ściany.
Może to być najprostsza ściana z wikliny (Wattle wall), ściana z bali drewnianych (Wooden Wall) lub z elementami z kamienia (Stone Wall). Różnią się one wytrzymałością oraz izolacją od zimnych temperatur. Możesz też wybrać zwykłą ścianę - "ślepą", z oknem lub drzwiami.
Po wyborze rodzaju wykończenia kliknij na niej młotem i przytrzymaj, aż młot zacznie uderzać w ścianę, zmieniając jej kolor na coraz bardziej zielony.
Gotowa ściana zmieni swój wygląd na właściwy.
Powtórz tę operację dla wszystkich białych elementów domu: ścian oraz dachu. Przy dachu też możesz dokonać wyboru jego rodzaju. Weź pod uwagę, że do ukończenia budynku potrzebnych będzie sporo drewnianych bali, patyków oraz słomy do jednego z rodzajów dachu. Przygotuj się na wiele rund w celu uzupełnienia zapasów surowców.
Gotowy dom będzie miał w środku łóżka, palenisko do gotowania potraw oraz skrzynię do chowania ekwipunku.
Medieval Dynasty: Polowanie - porady
W tej części poradnika Medieval Dynasty dowiesz się, jak polować na zwierzęta. Wyjaśniamy, jakich narzędzi używać do polowania, na jakie zwierzęta można polować i gdzie je znaleźć.
- Informacje ogólne
- Jak polować za pomocą włóczni?
- Jak polować za pomocą łuku?
Informacje ogólne
Polowanie to jedna z najbardziej istotnych czynności w Medieval Dynasty. Zwiększa punkty technologii survivalu przydatne do rozwoju postaci i wykonywania questów, zapewnia mięso do jedzenia - zwłaszcza zimą, oraz skóry, które można wykorzystać do craftingu lub sprzedawać.
Na niewielkie zwierzęta, jak króliki, ptaki i szczury można stworzyć i zastawić pułapki - wtedy złapią się same. Początkowo będziesz miał dostęp tylko do pułapki na króliki. Większe zwierzęta wymagają już wytropienia i bezpośredniej konfrontacji.
Niektóre są wobec Ciebie pasywne i zupełnie niegroźne (króliki, sarny), inne od razu ruszą do ataku (dziki, wilki, żubry).
Najbardziej skuteczna podczas polowania jest broń miotana, a więc włócznia oraz łuk i kusza. Na początku będziesz miał dostęp tylko do drewnianej włóczni (Wooden Spear). Możesz ją stworzyć za pomocą drewnianej kłody wciskając Q, wybierając crafting i właściwy przedmiot. Włócznie mają mniejszy zasięg niż łuk, ale powodują większe obrażenia.
Przy dużych zwierzętach, jak żubry czy niedźwiedzie istotne jest miejsce, w które trafisz. Warto celować w głowę, co przyspiesza ubicie zwierzyny i zwykle wymaga mniej trafień. Nie próbuj walki wręcz za pomocą włóczni. Choć jest to możliwe, zwykle nie unikniesz ran i ataków zwierzyny.
Pamiętaj, by po upolowaniu zwierzyny pozbierać wystające z niej włócznie do kolejnego użycia. Jeśli wcześniej wybierzesz oskórowanie zwierzęcia, broń zniknie.
Włócznie szybko zużywają się i ulegają zniszczeniu. Aby mieć pewność, że ranna zwierzyna Ci nie ucieknie z dzidą wbitą w bok lub nie musieć uciekać w przypadku ataku, zawsze miej przy sobie co najmniej trzy włócznie.
Jak polować za pomocą włóczni?
Umieść włócznie w szybkim slocie w ekwipunku i aktywuj klawiszem R, jako aktualny przedmiot do użycia. Gdy napotkasz zwierzę, poczekaj aż stanie nieruchomo i powoli zbliż się na jak najmniejszą odległość. Włócznie nie mają dużego zasięgu i działa na nie grawitacja - opadają wraz z przebytym dystansem.
Zwierzęta mają zwykle dwie fazy po wyczuciu człowieka, biegają z różną szybkością i przystają na chwilę. Poczekaj na moment, gdy staną nieruchomo.
Wciśnij prawy przycisk myszy, by przygotować się do rzutu. Obraz nieco się przybliży, a na środku ekranu pojawi się krzyż celownika.
Wciśnij lewy przycisk myszy, by rzucić włócznią. W zależności od miejsca trafienia i rodzaju zwierzęcia, padnie po celnym rzucie lub ucieknie kawałek, wymagając powtórnego trafienia. Agresywne zwierzęta zaczną Cię atakować, dlatego miej w pogotowiu drugą włócznię.
Po ubiciu zwierzyny zbierz pozostałe w niej włócznie lub strzały i wybierz opcję oskórowania zwierzęcia (Skin), by zebrać mięso i futro.
Jak polować za pomocą łuku?
Łuk to jedno z najlepszych narzędzi do polowania. Strzały pozwalają ubić zwierzęta z dalszej odległości niż włócznia. Podczas strzelania musisz wziąć pod uwagę grawitację - fakt, że strzały opadają w dół wraz z przebytą odległością. Najprostszy łuk nie ma zbyt dużego zasięgu, dlatego warto poćwiczyć strzelanie przed polowaniem. W sekcji meble craftingu możesz zbudować tor łuczniczy koło swojego domu i tam ćwiczyć.
Ustaw łuk w którymś ze slotów. Musisz także wyposażyć się w strzały, które po wciśnięciu klawisza F lądują tam, gdzie ubranie. Dopiero w takiej konfiguracji łuk będzie mógł strzelać.
Wybierz łuk jako aktywne narzędzie. Przytrzymując prawy przycisk myszy naciągnij cięciwę i przejdź w tryb celowania.
Zależnie od odległości od celu ustaw krzyż na właściwym punkcie. Przy dalszych odległościach będziesz musiał celować powyżej celu. Wciśnij lewy przycisk myszy, by strzelić.
Celny strzał w głowę położy większość zwierząt. Przy trafieniach w tułów konieczne będą dwa, trzy trafienia. Po oskórowaniu zwierzyny strzały powinny wrócić do kołaczanu.Medieval Dynasty: Crafting - jak tworzyć przedmioty?
Z tego rozdziału poradnika Medieval Dynasty dowiesz się jak działa crafting i jak tworzyć przedmioty w grze.
Crafting w Medieval Dynasty pozwala stworzyć różne przedmioty w grze - od noża, po całe budynki. Niestety, dostępne do wytworzenia przedmioty dzielą się na te, które robi się "z ręki", po aktywacji menu craftingu oraz na te, które można stworzyć wyłącznie w przeznaczonych do tego budynkach, na specjalnych stanowiskach. Gdziekolwiek możemy stworzyć siekierę lub pułapkę na króliki, ale już łuk stworzymy tylko w Domu Łowczego (Hunting Lodge).
Do wytworzenia przedmiotów będziesz musiał posiadać odpowiednią ilość surowców. W przypadku posiadania ich wielokrotności, za pomocą klawisza R przejdziesz do suwaka wyboru ilości przedmiotów do stworzenia po jednym kliknięciu.
Podstawą craftingu jest menu wyboru pod klawiszem Q. Otwiera ono dostęp do kilku kategorii:
1. Crafting (podstawowe przedmioty)
2. Budowanie (Building) (domy i budynki)
3. Inne (pozostałe przedmioty)
Kategoria Crafting pozwala stworzyć:
1. Siekierę z kamienia (Stone axe)
2. Nóż z kamienia (Stone knife)
3. Drewnianą włócznię (Wooden spear)
4. Pochodnię (Torch)
5. Drewno na ognisko (Fire Wood)
6. Drewnianą motykę (Wooden hoe)
7. Prostą torbę (Simple bag)
Aby stworzyć przedmiot po prostu kliknij na nim. Jeśli nie masz wystarczająco surowców, przedmiot będzie zablokowany ikoną czerwonej torby. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią technologią, będzie na nim symbol niebieskiej kłódki.
Jeśli masz więcej surowców, możesz od razu stworzyć wiele przedmiotów tego samego rodzaju. W tym celu wciśnij R, by wybrać ich liczbę.
Medieval Dynasty: Gospodarstwo - jak uprawiać ziemię?
W tej sekcji poradnika Medieval Dynasty dowiesz się wszystkiego o prowadzeniu gospodarstwa i uprawianiu ziemi. Przedstawiamy krok po kroku etapy od przygotowania pola do zbiorów. Podpowiadamy skąd wziąć narzędzia i potrzebne surowce.
Prowadzenie własnego gospodarstwa, a docelowo całej wsi to jeden z podstawowych celów rozgrywki. Pamiętaj, by na początku skupić się na niewielkich polach, a nie całych połaciach terenu, gdyż im większe pole, tym więcej wymaga inwestycji finansowych. Duże pole oznacza też wyższy podatek do zapłacenia wiosną. Weź pod uwagę, że pory roku wpływają na to, jaki rodzaj roślin możesz posadzić. Warzywa zwykle sadzi się na wiosnę lub lato, a zboża jesienią lub wiosną.
- Narzędzia i surowce
- Jak stworzyć pole do upraw?
- Jak przygotować pole do uprawy?
- Obsiewanie pola
Narzędzia i surowce
Do swojej pierwszej uprawy będziesz potrzebować paru rzeczy:
- Motyka (Wooden Hoe)
- Torba (Bag)
- Nawóz (Fertilizer)
- Nasiona (Seed)
Motyka (Wooden Hoe)
Zdobycie motyki (Wooden Hoe) jest proste. Wytwarza się ją za pomocą ręcznego craftingu pod klawiszem Q.
Do jej zrobienia będzie potrzebna jedna kłoda oraz dziesięć patyków.
Torba (Bag)
Torba (Bag) jest bardzo przydatna i ma uniwersalne zadanie - służy zarówno do siania, jak i nawożenia pola. Zapewne minie trochę czasu, zanim stworzysz infrastrukturę do szycia własnych toreb, dlatego pierwszą możesz spróbować ukraść lub kupić.
Obie metody można wypróbować w wiosce Gostovia. Torba leży czasem na stole przed jedną z chat. U kasztelana Uniegosta możesz ją kupić za 200 sztuk monet.
Stąd możesz "pożyczyć" sobie torbę.
Nawóz (Fertilizer)
Z czasem będziesz w stanie sam produkować nawóz (Fertilizer) z obornika (Manure) hodowanych zwierząt. Na początku jedynym wyjściem będzie zakup nawozu do użyźniania pola. Sprzedawcę znajdziesz w każdej wiosce. W najbliższej Gostovii nawóz można kupić od Sobiemira za 10 monet. Jeśli zamierzasz obsadzić większe pole, kup od razu zapas nawozu.
Nasiona (Seed)
Nasiona to kolejna rzecz, którą musisz zakupić do swojej pierwszej uprawy. Na początku wystarczy znaleźć w Gostovii kobietę o imieniu Adelina. Sprzedaje nasiona marchewki i cebuli. Nasiona innych roślin, w tym także zbóż znajdziesz u sprzedawców w innych wsiach. Warzywa na początek są dobrą opcją, bo nie wymagają narzędzi do zbiorów, a razem z mięsem umożliwiają przyrządzenie w domu pożywnego gulaszu czy potrawki.
Jak stworzyć pole do upraw?
Wybierz i stań przy równym miejscu z odpowiednią ilością przestrzeni na planowane pole.
Wybierz menu craftingu przyciskiem Q i sekcję Budynki.
Następnie wybierz sekcję Gospodarstwo (Farming).
Kolejny krok to dolna opcja Pole.
Używając ruchu myszy wyznacz lewy górny narożnik swojego pola za pomocą zielonego palika.
Kiedy będziesz zadowolony z rozmiaru, wciśnij lewy przycisk myszy.
Gotowe pole jest na razie oznaczone palikami. Dopiero teraz zacznie się właściwa praca.
Jak przygotować pole do uprawy?
Do przygotowania pola będziesz potrzebował motyki, torby i nawozu. Upewnij się, że masz je w ekwipunku.
Aktywuj motykę (Wooden Hoe) jak główne narzędzie. Użyj jej na obszarze niezaoranego pola (Not grubbed up field).
Zaorane pole zmieni się w piaszczysty teren. Powtórz tę czynność na każdym kwadracie obszaru pola. Następnie zmień motykę na torbę.
Po aktywacji torby jako głównego narzędzia, podobnie jak przy młocie kliknij prawym przyciskiem myszy, by przejść do wyboru trybów torby. Wybierz nawóz (Fertilizer).
Użycie lewego przycisku myszy na polu z torbą rozprowadzi nawóz. Jedna porcja nawozu starczy na jeden kwadrat pola, dlatego powinieneś mieć większy zapas, jeśli pole jest duże.
Pole z nawozem (Fertilized field) jest gotowe do dalszej pracy. Znowu musisz zmienić torbę na motykę.
Użyj motyki na polu.
Dopiero teraz zaorane pole (Plowed field) jest gotowe do uprawy.
Obsiewanie pola
Kolejny raz musisz zamienić motykę na torbę. Wciśnij prawy przycisk myszy, by przejść do wyboru trybu.
Z koła wyboru wybierz odpowiednie nasiona. Jeśli jakieś rośliny nie można siać w tej porze roku, jej symbol będzie przekreślony, nawet jeśli masz to nasiono w ekwipunku.
Użyj torby z nasionami na polu. Zostanie przykryte drobnymi kropkami. O nic więcej nie musisz się martwić - wystarczy poczekać do lata na zbiory!Medieval Dynasty: Rozwój postaci
W tej części poradnika do gry Medieval Dynasty przedstawiamy podstawy dotyczące rozwoju postaci. Prezentujemy poszczególne kategorie drzewka rozwoju umiejętności i sposób na zwiększanie ilości punktów oraz reset umiejętności. Wyjaśniamy także, co to jest technologia i jak odblokować różne przedmioty oraz budynki.
- Umiejętności
- Technologia
Umiejętności
Umiejętności (Skills) w Medieval Dynasty rozwijane są poprzez wykonywanie konkretnych czynności, np. zbieranie grzybów, jagód zwiększa umiejętność "Przetrwanie", polowanie i skórowanie zwierząt rozwija Łowiectwo.
Ich rozwój pozwala na zdobywanie punktów, tzw. Talentów, a te z kolei wydajemy na zakup ulepszeń do poszczególnych kategorii. Każde z nich może mieć kilka poziomów (Tier). W ten sposób możemy zwiększać ilość obiektów wykrywanych w trybie Inspektora, zwiększać prędkość chodzenia w wodzie, zwiększać ilość punktów za wykonywanie różnych czynności itp. Reset umiejętności może wykonać tylko własna żona.
Kategorie Umiejętności to:
1. Wydobycie (Crafting) - wpływa na ilość surowców, jakie pozyskujemy z otoczenia i upolowanych zwierząt;
2. Łowiectwo (Hunting) - wpływa na skuteczność polowania na zwierzęta, limity pułapek, posługiwanie się łukiem, tropienie zwierząt itp.;
3. Rolnictwo (Farming) - wpływa na czynności związane z uprawą pól i warzyw oraz hodowlą zwierząt;
4. Dyplomacja (Diplomacy) - wpływa na umiejętności związane z rozmowami z postaciami NPC. Zwiększa ilość punktów Reputacji Dynastii, wpływa na ceny u kupców, aprobatę i uczucia.
5. Przetrwanie (Survival) - wpływa na takie rzeczy, jak wytrzymałość, odporność na niską temperaturę, zatrucia, mniejsze obrażenia przy utracie zdrowia itp.
6. Rzemiosło (Crafting) - wpływa na nasze możliwości wytwarzania przedmiotów, umiejętność szycia i gotowania.
Technologia
Technologia w Medieval Dynasty jest powiązania z rozwojem postaci i oparta na części tych samych kategorii. Rozwijanie poszczególnych technologii pozwala odblokowywać dostęp do nowych budynków swojej osady oraz przedmiotów, np. pułapek na zwierzęta, ulepszonych łuków, narzędzi do gotowania itp.
Rozwój technologii odbywa się podobnie jak przy Umiejętnościach - przez wykonywanie konkretnych czynności. Odblokowanie poszczególnych budynków i przedmiotów to z kolei zakup konkretnych schematów za gotówkę - musisz więc posiadać odpowiednią ilość monet.
Kategorie Technologii to:
1. Budynki (Building) - rozwijana przez ścinanie drzew, budowanie, wydobycie skał i gliny;
2. Przetrwanie (Survival) - rozwijane przez polowanie, zastawianie pułapek, łowienie ryb;
3. Gospodarstwo (Farming) - rozwijane przez uprawę pól, zbieranie warzyw i hodowlę zwierząt;
4. Rzemiosło (Crafting) - rozwijane przez wytwarzanie przedmiotów, szycie i gotowanie.Poradniki do gier dla ciebie.
Najnowsze poradniki i solucje do gier komputerowych i konsolowych
możesz pobrać na naszej stronie internetowej
https://www.gry-online.pl/poradniki-do-gier.asp
------------------------------------------------------------------------
Serwisy GRYOnline.pl to gry dla każdego i wszystko o grach.
Encyklopedia Gier - Wszystkie gry w jednym miejscu, obszerne opisy, video, wymagania sprzętowe, daty premier.
https://www.gry-online.pl/gry/
TVgry.pl - Internetowa telewizja dla graczy, własne produkcje, oficjalne materiały filmowe o grach.
http://tvgry.pl/
Czytaj o grach - Recenzje, beta testy i zapowiedzi gier.
https://www.gry-online.pl/czytaj-o-grach.asp
Forum Dyskusyjne dla graczy, największe w Polsce internetowe forum tematyczne dla miłośników internetowej rozrywki.
https://www.gry-online.pl/S008.asp
Gameplay.pl - Serwis blogowy, gry, filmy, komputery, konsole, książki, muzyka... serwisy na fajne tematy
http://gameplay.pl/
www.gry-online.pl