Medytacje Drogi Krzyżowej - ebook
Medytacje Drogi Krzyżowej - ebook
Droga krzyżowa Jezusa trwa nie tylko w życiu Kościoła – trwa w życiu każdego człowieka, nawet jeśli nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Medytacje Drogi Krzyżowej służą wzmocnieniu tego związku między Jego drogą a naszymi drogami. Są pożyteczne i dobre, gdy człowiek przy ich pomocy bierze duchowo Krzyż Chrystusa jako swój – tak jak to uczynił papież Jan Paweł II w ostatni Wielki Piątek w swoim ziemskim życiu. Ufam, że medytacje ilustrowane obrazami z Góry Kalwarii spełnią taką rolę dla wiernych w Polsce.
Kardynał Kazimierz Nycz
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-936330-5-0 |
Rozmiar pliku: | 4,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
założyciel Zgromadzenia Księży Marianów
MARIANIE
Zgromadzenie Księży Marianów istnieje od 1673 r. Jest pierwszym zakonem męskim powstałym na ziemiach polskich. Założył je bł. ojciec Stanisław Papczyński (1631-1701), ur. w Podegrodziu k. Starego Sącza. Szczątki o. Papczyńskiego spoczywają w Górze Kalwarii na Mariankach, w kościele Księży Marianów, w tzw. Wieczerniku. Założyciel marianów został beatyfikowany 16 września 2007 r.
Rozwój zakonu został powstrzymany przez władze carskie. Za udział marianów w powstaniu styczniowym (1863) zakon uległ kasacji. W 1908 r. przy życiu pozostał już tylko jeden marianin. W tym krytycznym dla zakonu momencie wstąpił do niego potajemnie bł. Jerzy Matulewicz (1871-1927), profesor Akademii Duchowej w Petersburgu. Podjął się dzieła odnowy i reformy zakonu marianów. Istotnymi zadaniami zakonu są: szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia NMP, modlitwa za zmarłych i szeroko pojęta ewangelizacja, edukacja i dzieła miłosierdzia, a także niesienie pomocy cierpiącym w czyśćcu oraz praca apostolska. Obecnie do zgromadzenia należy ponad 500 marianów. Rozwijają oni w Kościele owocną działalność misyjną, duszpasterską i wydawniczą. Pracują w 18 krajach, w ponad 100 placówkach znajdujących się na wszystkich kontynentach. Realizując hasło Odnowiciela Zgromadzenia – „Pro Christo et Ecclesia” („Dla Chrystusa i Kościoła”) – marianie w swojej posłudze wychodzą naprzeciw największym potrzebom duchowym współczesnego człowieka.
Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze wśród 108 męczenników również dwóch marianów: bł. Jerzego Kaszyrę i bł. Antoniego Leszczewicza.
herb marianów