Facebook - konwersja
Pobierz fragment

MERITUM Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
16 listopada 2021
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
254,00

MERITUM Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa - ebook

"Meritum. Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" ma charakter swoistego merytorycznego wsparcia w rozwiązywaniu złożonych nierzadko problemów sprawozdawczości finansowej. Stąd też Autorzy skoncentrowali się na takiej prezentacji zagadnień, aby była ona zrozumiała i przydatna w tworzeniu systemu rachunkowości jednostki generującego wysokiej jakości informację o finansowych efektach jej działalności. Szczególny nacisk został położony na wieloaspektowe przedstawienie procedur związanych z identyfikacją, pomiarem i prezentacji różnorodnych transakcji ekonomicznych, zgodnych z obowiązującymi regulacjami rachunkowości.


Ico_Gray_17.gif [486 B] Publikacja pomaga zrozumieć obszary odpowiedzialności i decyzje konieczne do podjęcia w zakresie kształtowania systemów rachunkowości i konsekwencji dokonanych wyborów dla obrazu przyszłej sytuacji finansowej. W tym znaczeniu jest użyteczna zarówno dla osób odpowiedzialnych formalno-prawnie za rachunkowość, jak i osób odpowiedzialnych wykonawczo za rachunkowość jednostki.

Kompleksowo omówione aspekty praktyczne i przegląd innych regulacji powiązanych z danym konkretnym tematem umożliwiają szersze spojrzenie na regulacje ustawy o rachunkowości i ułatwiają poruszanie się po innych przepisach istotnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.

W niniejszym wydaniu usunięto lub znacznie ograniczono te zagadnienia, które obecnie nie budzą już w praktyce wątpliwości lub są na tyle specyficzne (np. ceny transferowe), że wymagałyby znacznego rozszerzenia, co z kolei byłoby niezgodne z ideą "Meritum. Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" jako opracowania o charakterze uniwersalnym. Zmiany w 11 wydaniu pozwoliły na uzyskanie przejrzystej struktury książki, odzwierciedlającej istotę i zadania systemu rachunkowości jednostki.


Część I obejmuje zagadnienia ogólne, pozwalające na zrozumienie dalszych rozważań.

Część II zawiera kluczowe zasady pomiaru dokonywanego w systemie rachunkowości – ujęte od ogółu do szczegółu – w dwóch wymiarach charakterystycznych dla tego systemu – wymiarze wyceny bilansowej i ustalania wyniku finansowego przedsiębiorstwa.

Część III poświęcona jest prezentacji informacji generowanych przez system rachunkowości i obejmuje zasady sporządzania sprawozdania finansowego. Punktem wyjścia w procesie sporządzania sprawozdania jest polityka rachunkowości, dlatego stanowi ona przedmiot rozważań prowadzonych na początku tej części. Kolejne treści prezentują podstawowe i pozostałe elementy sprawozdania finansowego.


W 11 wydaniu zmian dokonano w poszczególnych rozdziałach, które zostały poddane istotnej aktualizacji polegającej w szczególności na:

◼ uwzględnieniu ostatnich zmian ustawy o rachunkowości (m.in.: w zakresie sprawozdań finansowych przedstawiono zasady ich sporządzania w formie elektronicznej i podpisywania kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym zaufanym profilem ePUAP) oraz zmian ustawy o rachunkowości będących w trakcie procesu legislacyjnego (m.in. zmiana, która pozwoli (pod pewnymi warunkami) na podpisywanie sprawozdania finansowego tylko przez jednego członka organu wieloosobowego kierującego jednostką (dotyczy art. 52 ust. 2b u.rach. – ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 października 2021 r.),

◼ uwzględnieniu – w podrozdziale dotyczącym środków trwałych – wybranych rozwiązań KSR 11 (wzbogacenie treści o przykłady praktyczne – sytuacyjne),

◼ uwzględnieniu nowych i zaktualizowanych Krajowych Standardów Rachunkowości (m.in. KSR 13 – zmiany w zakresie produktów (podrozdział 6.2), a także nowego Stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami, które Komitet Standardów Rachunkowości przyjął w dniu 9 lipca 2019 r. (podrozdział 6.8),

◼ wskazaniu najważniejszych aktualnych zagadnień związanych z regulacjami prawa podatkowego, mających wpływ na system rachunkowości,

◼ dodaniu nowych – bądź zaktualizowanych z powodu zmian prawa bilansowego – wielu przykładów ilustrujących istotę analizowanych problemów, bazujących na konkretnych sytuacjach i okolicznościach występujących w praktyce, pozwalających zrozumieć sedno i konsekwencje objaśnianych zagadnień,

◼ zaktualizowaniu rozliczeń w zakresie rozrachunków z tytułu wynagrodzeń pracowników w związku ze zmianą wynagrodzenia minimalnego ustalonego przez Radę Ministrów na rok 2022.


Ico_Gray_17.gif [486 B] W niniejszym opracowaniu szczególne miejsce zajmuje podatek dochodowy od osób prawnych, ponieważ to właśnie on najbardziej wpływa na system rachunkowości przedsiębiorstwa. Jego istotę i miejsce w systemie rachunkowości omówiono w Części I, zasady pomiaru – w Części II, natomiast skutki sprawozdawcze – w Części III.

W rozdziale dotyczącym podatku dochodowego odroczonego zmieniona została struktura oraz dodano wiele przykładów liczbowych [m.in. szeroko został omówiony dualizm istoty ekonomicznej podatku dochodowego odroczonego – w aspekcie pieniężnym i memoriałowy, podatek dochodowy odroczony a ulgi podatkowe – wskazano rozwiązania zgodne z Krajowym Standardem Rachunkowości 2 „Podatek dochodowy”, przedstawiono kategorię ulg podatkowych związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE)].


 Reasumując, niniejsze wydanie przedstawia kluczowe, powszechnie występujące w praktyce, zagadnienia dotyczące systemu rachunkowości polskich przedsiębiorstw. Skoncentrowano się na podejściu sprawozdawczym, tj. wycenie i prezentacji danych finansowych w sprawozdaniu finansowym, traktując ewidencję księgową jako "techniczną" podstawę ich sporządzania.

Książka zawiera liczne przykłady i rysunki ilustrujące przedstawione zagadnienia. Struktura tekstu jest przejrzysta, co ułatwia korzystanie z publikacji. Uwzględniono w niej wszystkie istotne zmiany w przepisach, które zostały uchwalone do dnia 15 października 2021 r. Obecnie stoimy w obliczu dużych zmian dotyczących m.in. przepisów podatkowych – tzw. Polski Ład – które wpłyną na system rachunkowości, w szczególności na procedury obliczeniowe oraz ewidencję księgową.

Spis treści

Od Autorów | str. 9

Od Redakcji | str. 13

Wykaz skrótów | str. 15

CZĘŚĆ I. ZAGADNIENIA OGÓLNE | str. 17

Rozdział I. Istota rachunkowości | str. 19
 1. Definicje, zadania i funkcje rachunkowości | str. 20
 2. Informacje generowane przez system rachunkowości i ich użytkownicy | str. 27
 3. Rachunkowość finansowa a rachunkowość zarządcza | str. 34
 4. Sprawozdania finansowe | str. 39
 5. Istota i źródła regulacji rachunkowości | str. 52
 6. Regulacje rachunkowości w Polsce | str. 57

Rozdział II. Podstawowe kategorie pomiaru w rachunkowości | str. 73
 1. Pomiar rzeczywistości gospodarczej jako nadrzędny cel systemu rachunkowości | str. 74
 2. Kategorie pomiaru sytuacji finansowej | str. 78
 3. Kategorie pomiaru rentowności (dokonań) | str. 91

Rozdział III. Założenia fundamentalne i nadrzędne zasady rachunkowości | str. 101
 1. Zasady rachunkowości i ich klasyfikacja | str. 102
 2. Fundamentalne zasady (założenia) rachunkowości | str. 103
 3. Zasady nadrzędne rachunkowości | str. 109
 4. Cechy jakościowe informacji finansowej | str. 122

Rozdział IV. Regulacje rachunkowości a prawo podatku dochodowego w Polsce | str. 133
 1. Ustawa o rachunkowości jako fundament polskiego prawa bilansowego | str. 134
 2. Rachunkowość a podatki | str. 147
 3. Podatek dochodowy jako szczególny element kształtowania relacji między prawem bilansowym i prawem podatkowym | str. 153
 4. Wynik finansowy a dochód – przyczyny i rodzaje rozbieżności w polskich warunkach | str. 169

CZĘŚĆ II. WYCENA BILANSOWA ORAZ POMIAR PRZYCHODÓW I KOSZTÓW | str. 195

Rozdział V. Ogólne zasady wyceny bilansowej oraz pomiaru przychodów i kosztów | str. 197
 1. Aktywa, zobowiązania i kapitał własny a przychody i koszty | str. 198
 2. Ogólne zasady pomiaru aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów | str. 210
 3. Podatek dochodowy odroczony jako typowa kategoria wyceny bilansowej i ustalania wyniku finansowego | str. 246

Rozdział VI. Szczegółowe zasady wyceny typowych kategorii aktywów i zobowiązań | str. 255
 1. Materiały | str. 259
 2. Produkty | str. 289
 3. Towary | str. 328
 4. Środki trwałe | str. 342
 5. Wartości niematerialne i prawne | str. 404
 6. Inwestycje | str. 424
 7. Instrumenty finansowe a aktywa i zobowiązania finansowe | str. 459
 8. Rozrachunki | str. 550
 9. Rozliczenia międzyokresowe | str. 591
 10. Rezerwy | str. 606

Rozdział VII. Szczegółowe zasady pomiaru kapitału własnego i wyniku finansowego | str. 635
 1. Kapitał własny | str. 636
 2. Ustalanie wyniku finansowego | str. 656

Rozdział VIII. Szczegółowe zasady pomiaru i prezentacji podatku dochodowego | str. 717
 1. Istota podatku dochodowego odroczonego i jego miejsce w systemie rachunkowości | str. 719
 2. Istota podejścia bilansowego stosowana do pomiaru podatku dochodowego odroczonego | str. 734
 3. Zasady wyceny aktywów i rezerw z tytułu podatku dochodowego odroczonego | str. 746
 4. Zasady ustalania kosztów i przychodów z tytułu podatku dochodowego odroczonego i ich klasyfikacja | str. 759
 5. Podsumowanie – przykład całościowy | str. 773

CZĘŚĆ III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE – ZASADY SPORZĄDZANIA  | str. 783

Rozdział IX. Polityka rachunkowości jako narzędzie kształtowania sprawozdania finansowego | str. 785
 1. Definicja i zakres polityki rachunkowości | str. 786
 2. Polityka rachunkowości w świetle polskiego prawa bilansowego | str. 800
 3. Zmiany polityki rachunkowości i ich wpływ na sprawozdania finansowe | str. 809

Rozdział X. Podstawowe składniki sprawozdania finansowego – bilans oraz rachunek zysków i strat | str. 829
 1. Wprowadzenie | str. 830
 2. Bilans jako źródło informacji o sytuacji finansowej jednostki | str. 835
 3. Rachunek zysków i strat jako źródło informacji o dokonaniach jednostki | str. 857

Rozdział XI. Pozostałe składniki jednostkowego sprawozdania finansowego | str. 871
 1. Rachunek przepływów pieniężnych | str. 872
 2. Informacja dodatkowa | str. 894
 3. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym | str. 928

Załącznik nr 1. Zakres informacyjny sprawozdania finansowego jednostek zgodnie z ustawą o rachunkowości | str. 933
 1. Ogólne zasady sporządzania sprawozdania finansowego | str. 934
 2. Zakres informacyjny sprawozdania finansowego w pełnej wersji (zgodnie z załącznikiem nr 1 do u.rach.) | str. 940
 3. Sprawozdanie finansowe jednostek mikro oraz jednostek małych | str. 943

Załącznik nr 2. Proceduralne i techniczne aspekty systemu rachunkowości przedsiębiorstwa | str. 947
 1. Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych | str. 948
 2. Ochrona danych dotyczących rachunkowości | str. 969
 3. Odpowiedzialność karna | str. 972

Załącznik nr 3. Zakres informacyjny sprawozdań niefinansowych zgodnie z polskim prawem bilansowym | str. 977
 1. Sprawozdanie z działalności jednostki | str.978
 2. Sprawozdanie z informacji niefinansowych | str. 986
 3. Dobre praktyki w zakresie raportowania informacji niefinansowych | str. 991

Indeks rzeczowy | str. 995

Kategoria: Podatkowe
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8246-972-1
Rozmiar pliku: 26 MB

BESTSELLERY

Kategorie: