- promocja
- W empik go
Miasta pogromów. Nie tylko Jedwabne - ebook
Miasta pogromów. Nie tylko Jedwabne - ebook
Nowa książka Mirosława Tryczyka. Po wydaniu w 2015 roku Miast śmierci autor dotarł do nowych informacji, poszerzył swoje badania i odnalazł nieznane wcześniej konteksty. Powstała niniejsza pozycja – uzupełniona, zmieniona, poszerzona.
Szczuczyn, Jasionówka, Wąsosz, Radziłów, Jedwabne to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których w lecie 1941 roku dochodziło do pogromów ludności żydowskiej – tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów.
Autor przebadał wiele akt spraw sądowych wytoczonych sprawcom pogromów po wojnie, zeznania świadków, żydowskie księgi pamięci spisane przez ocalałych, dokumentacje postępowań prowadzonych przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, meldunki i raporty z kraju przygotowywane dla rządu polskiego w Londynie, a także archiwa niemieckie i sowieckie.
Na tej podstawie buduje prawdziwy obraz tragicznych wydarzeń i analizuje związki pomiędzy obecną w prasie i życiu społecznym ideologią narodową, nacjonalistyczną i antysemicką a wystąpieniami antyżydowskimi z roku 1941. Wiele uwagi poświęca procesowi powojennego ukrywania i fałszowania prawdy o polskim udziale w holokauście.
Stanowi to punkt wyjścia do pogłębionych rozważań nad źródłami oraz przejawami postaw antysemickich w Polsce z okresu drugiej wojny światowej, oraz szerzej – nad kondycją ludzką. Wydarzenia przedstawione w tej książce to przerażający przykład tego, do czego zdolni są zwykli ludzie, jeśli uzbroi się ich w odpowiednią ideologię i da – choćby milczące – przyzwolenie na zbrodnię.
Niezwykle ważna książka. Temat, obok którego nie można przejść obojętnie. Wydarzenia, o których nie wolno zapomnieć.
Mirosław Tryczyk (ur. 1977) – doktor nauk humanistycznych, w latach 2015–2017 był pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. W roku 2019 Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wyróżniło go nominacją przyznawaną osobom, organizacjom lub instytucjom działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Autor m.in. książek Miasta śmierci (Wydawnictwo RM, 2015) i Drzazga (Znak, 2020).
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7147-125-4 |
Rozmiar pliku: | 4,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
- Spis treści
- Od autora
- Szczuczyn
- Polacy, do Was wołamy
- Pierwszy Niemiec i Sowiet
- Przyzwoici polscy młodzieńcy
- Żydówki ze Szczuczyna
- Las Dybełka
- Fotografie z Jasionówki
- Polska dla Polaków
- Pogrzeb
- Przymusu do zabijania nie było
- Wąsosz
- Sąd dla Żydów
- Radziłów
- Trzy pokolenia gorących Polaków
- Partyzanci
- Chrzest Finkelsztejnów
- Hermann Schaper
- Sprawa Dorogojów
- „Stasiu, czy mnie będzie bolało, jak będziesz strzelał?”
- Jedwabne
- W mieście pogromu
- Zakończenie
- Źródła
- BibliografiaOD AUTORA
W 2000 r. za sprawą książki Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi opinia publiczna w Polsce dowiedziała się o pogromach Żydów dokonanych przez ich polskich sąsiadów w letnich miesiącach 1941 r. Zareagowała na tę wiedzę szokiem. Podobną reakcję wywołała publikacja Sąsiadów w środowisku badaczy Zagłady. Książka profesora Grossa okazała się tak ważna, że od początku narzuciła perspektywę mówienia i myślenia o zagładzie żydowskich mieszkańców miasteczek w których rozegrał się pogromowy dramat z lata 1941 r. Z powodu tej książki wszystko, co było związane z popełnionymi wtedy zbrodniami, zostało na długie lata umiejscowione w perspektywie „sprawstwa sąsiadów”, których zaczęto w polskiej narracji historycznej przedstawiać jako zwykłych obywateli, nie wojskowych, najczęściej chłopów oraz ludzi wywodzących się z nizin społecznych, wykolejeńców, których moglibyśmy spotkać w każdym społeczeństwie, w każdym kraju.
Upraszczając, można powiedzieć, że po 2000 r. przyjęto narrację, w której należało sprawców tych pogromów portretować bez jakichkolwiek emblematów partyjnych, poglądów politycznych oprócz antysemickich oraz bez żadnej przynależności organizacyjnej, a co najważniejsze – bez przeszłości. Kultura masowa w Polsce zaczęła natomiast przedstawiać tych ludzi najczęściej w postaci pogromowego motłochu, którego głównym motywem miała być nieposkromiona chciwość, rządza mordu oraz chęć dokonania grabieży i zemsty za „żydowską kolaborację” z komunistami w latach 1939–1941 i latach wcześniejszych.
Debata, która przetoczyła się przez Polskę po książce Grossa, zaczęła również umiejscawiać wszystkie najważniejsze aspekty pogromów z lata 1941 r. wokół samego Jedwabnego, z którego uczyniono swoiste exemplum i archetypiczny wzorzec dla wszystkich innych pogromów, jakie rozegrały się w letnich miesiącach tamtego roku. Pozwoliło to badaczom zajmującym się problematyką Zagłady na uogólnianie hipotez dotyczących pogromu jedwabińskiego i czynienie z nich wzorca do wyjaśnienia opinii publicznej nie tylko przebiegu fali pogromowej z lata 1941 r., lecz także do przedstawienia charakterystyki bezpośrednich i pośrednich sprawców wszystkich pogromów Żydów z tamtego okresu.
W efekcie zbudowano narrację, w której rozszalałym pogromowym motłochem pragnącym „zemsty” i „grabieży” musiał ktoś kierować, bo przecież był on zbyt prymitywny, zbyt nieposkromiony, by samodzielnie pogromowe zbrodnie zaplanować oraz wykonać. W efekcie sformułowano pogląd o niemieckim, nazistowskim sprawstwie kierowniczym pogromów z lata 1941 r. W myśl tej narracji prymitywnym ludziom z Jedwabnego i z całego Podlasia po prostu musiał ktoś przewodzić! A nawet zmuszać ich „pod karabinami” do zabijania żydowskich sąsiadów. Oczywiście po to by wykorzystać sprawę propagandowo. Dzięki temu polska świadomość historyczna przynajmniej w części mogła się wybielić i uwolnić przeszłość wojenną miasteczek i wsi Białostocczyzny od nieznośnego ciężaru winy spowodowanego książką Grossa.
Tymczasem pogrom w Jedwabnem nie był ani największym, ani nawet najbardziej istotnym w fali przemocy, która przetoczyła się przez białostockie miejscowości w lecie 1941 r. Konsekwencje opublikowania w 2000 r. Sąsiadów okazały się jednak tak wielkie, że przez następne dwadzieścia cztery lata zażarcie spieraliśmy się w polskiej debacie publicznej np. o pochodzenie łusek znalezionych w miejscu tamtego pogromu, o wielkość stodoły potrzebnej do spalenia żydowskich sąsiadów z Jedwabnego, a nawet dyskutowaliśmy, czemu wstrzymano tam ekshumację w 2001 r. Mimo że wszystkie te sprawy były zupełnie drugorzędne i bez większego znaczenia zarówno dla rozpoznania tego, kim byli sprawcy, jak i dla wyjaśnienia przyczyn i przebiegu pogromowych wydarzeń z lata 1941 r. Corocznie obchodzona rocznica krwawych wydarzeń z 10 lipca 1941 r. urosła do rangi polskiego rytuału wywołującego narodową debatę (częściej awanturę), z powodu której grzęźliśmy w gęstej mgle nierozstrzygalnych pytań i wątpliwości. Dyskusje toczące się wokół Jedwabnego – a nie wokół Szczuczyna, Jasionówki, Wąsosza czy Radziłowa – nie pozwalały na sformułowanie żadnych konkludywnych wniosków choćby w kwestii odpowiedzialności za popełnione w trakcie pogromów zbrodnie czy rozpoznania przyczyn, dla których pogromy Żydów w ogóle wybuchły. Jakie znaczenie mogło mieć pochodzenie łusek znalezionych w Jedwabnem, skoro w niedalekim Szczuczynie miejscowi sprawcy używali siekier i kłonic albo gdy w pobliskim Radziłowie użyli broni palnej? Gdyby choć raz poważnie odpowiedziano na te pytania przez ostatnie dwadzieścia cztery lata, wszystkie argumenty osób negujących polską odpowiedzialność i wskazujących na sprawstwo niemieckie z powodu rzeczonych łusek odnalezionych w Jedwabnem straciłyby rację bytu. Tak się jednak nie stało. Zamknięcie optyki dyskusji dotyczącej pogromów z lata 1941 r. jedynie wokół Jedwabnego nie dało szansy na szczęśliwe zakończenie sporów i sformułowanie jakichkolwiek satysfakcjonujących wniosków, a w efekcie na uporanie się z traumami wyniesionymi przez potomków i bliskich ofiar, a także przez potomków sprawców. Okoliczność ta nie pozwoliła też na prawdziwe pojednanie żydowsko-polskie, bo takie możliwe było tylko po ujawnieniu pełnej prawdy. Zapominając, że nie tylko Jedwabne było areną krwawych wydarzeń w lecie 1941 r., stracono okazję, by pogromy rzeczowo wyjaśnić. Opłakać. Umieścić w podręcznikach do historii, zbudować pomniki dla ich ofiar. Pozostawić przeszłości.
Z przekonaniem, że trzeba temu stanowi rzeczy zaradzić i poinformować opinię publiczną o całej złożonej rzeczywistości pogromowej w takich miejscowościach, jak Szczuczyn, Goniądz, Jasionówka, Radziłów, Wąsosz, Brańsk itd., oraz wyjść dzięki temu z zaklętego kręgu nierozstrzygalnych wątpliwości kumulujących się „wokół Jedwabnego”, napisałem książkę Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów, którą opublikowałem w 2015 r. Cena, jaką za tę decyzję przyszło mi zapłacić, była wysoka. Okres, w jakim książka się ukazała, polityka historyczna państwa polskiego, która w latach 2015–2023 była promowana w kraju, destrukcyjna działalność instytucji powołanych do jej budowania, wreszcie chęć wykazania się przed ówczesną władzą ludzi usłużnych – wszystko to sprawiło, że wrogość, z jaką się zetknąłem, przekroczyła wszelkie akceptowalne granice. W jej efekcie byłem dwa razy wyrzucany z pracy, zetknąłem się wielokrotnie z pomówieniami, alienacją środowiskową, ostracyzmem, z czymś, co z braku lepszych określeń można by nazwać mową nienawiści kierowaną pod moim adresem. Jednocześnie jednak decyzja o publikacji książki w 2015 r. sprawiła, że spotkałem na mojej drodze wielu ludzi dobrych i przyzwoitych i z tego powodu nigdy jej nie żałowałem Nie poddałem się. W 2020 r. opublikowałem osobisty reportaż z mojej podróży po miastach pogromowych pod tytułem Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć.
Teraz oddaję w Państwa ręce drugie wydanie książki z 2015 r., pod nowym tytułem: Miasta pogromów. Nie tylko Jedwabne. Chcę przy jej pomocy jeszcze wyraźniej, niż miało to miejsce w wydaniu z 2015 r., powiedzieć, że należy zerwać z praktyką opisywania pogromów z lata 1941 wyłącznie w perspektywie Jedwabnego. Przygotowując to wydanie, chciałem sprawdzić, czego uda mi się dowiedzieć, gdy przyjrzę się z bliska pogromom z tamtego roku w innych miasteczkach i wsiach Białostocczyzny. Dlatego książka, którą oddaję w państwa ręce, nie jest jedynie kolejnym wydaniem książki sprzed dziewięciu lat, lecz w zasadzie nową pracą, w której stawiam nowe tezy, zadaję nowe pytania i udzielam na nie innych niż w wydaniu z 2015 r. odpowiedzi. W międzyczasie bowiem bardzo wiele się zmieniło w rozumieniu „logiki” wydarzeń pogromowych z lata 1941 r. Poznałem wiele nieznanych wcześniej faktów, pojawiły się kolejne odkrycia i dokumenty w obiegu naukowym i publicystycznym. Zbierając materiał do Miast pogromów. Nie tylko Jedwabne, szybko zdałem sobie sprawę z tego, że piszę zupełnie inną książkę.
Mam nadzieję, że czytelnicy znajdą w niej kompleksowe wyjaśnienie przyczyn pogromów Żydów z lata 1941 r. Ukazuję w niej dziesięcioletni okres narastania przemocy w miasteczkach i wsiach Białostocczyzny zakończony jej eksplozją w lecie 1941 r. Czytelnicy znajdą tu zupełnie nową oś czasu naszkicowaną pomiędzy wydarzeniami, które krok po kroku, od początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, doprowadziły do pogromowych zbrodni. Zrozumienie tej „zbrodniczej logiki” wydarzeń wiodących od spraw błahych, przez znaczące, do ich krwawego finału pozwoliło w moim przekonaniu właściwie wskazać sprawców i odpowiedzialnych pośrednio za zbrodnie popełnione w czerwcu i lipcu 1941 r. w omawianych miejscowościach, tj. w Szczuczynie, Jasionówce, Wąsoszu, Radziłowie oraz Jedwabnem. W rozdziale zatytułowanym Herman Schaper została także szczegółowo omówiona kwestia odpowiedzialności nazistowskiej, niemieckiej w aspekcie ich tzw. sprawstwa kierowniczego.
Nowa jest również w tej książce szata graficzna. Czytelnicy znajdą w niej zdjęcia z pogromu w Jasionówce wykonane przez niemieckiego korespondenta wojennego Gerharda Gronefelda, które są jedynym jak dotąd znanym obrazowym świadectwem przemocy antyżydowskiej, jaka miała miejsce na Białostocczyźnie w lecie 1941 r. Towarzyszą one historii samego pogromu w Jasionówce – pogromu, który został powstrzymany przez przypadkowego niemieckiego dowódcę Wehrmachtu i lokalnego proboszcza ks. Cypriana Łozowskiego, przedwojennego zwolennika „narodówki”. Czytelnicy obejrzą tutaj również zdjęcia z odnalezionego przeze mnie albumu niemieckiej jednostki wsparcia, która dokonała pacyfikacji białostockiego Szczuczyna w 1939 r., a także zdjęcia żydowskich mieszkańców tego miasteczka oraz członków lokalnej „narodówki” z Grajewa rozsiewających antyżydowską przemoc w okresie przedwojennym. Ponieważ historie pogromów w dwóch miastach, Szczuczynie i Jedwabnem, stanowią swoiste klamry faktograficzne i czasowe dla prowadzonych w tej książce rozważań na temat pogromów z lata 1941 r., a także wpływ tych miast na przebieg fali pogromowej był największy, zdecydowałem się nadać książce tytuł Miasta pogromów. Nie tylko Jedwabne. Tytuł ten stanowi też nawiązanie do tytułu jej pierwszego wydania z roku 2015.
Książka opiera się na analizie materiału zebranego przez prokuratorów pionu śledczego Oddziału IPN w Białymstoku, Radosława Ignatiewa i Zbigniewa Kulikowskiego, w części jest też wynikiem badań, którym poddałem samodzielnie odnalezione w IPN akta. Niektóre z cytowanych dokumentów znaleźć można w edycji materiałów archiwalnych Wokół Jedwabnego (patrz: Bibliografia), choć w mojej pracy badawczej rzadko korzystałem z pomocy tego źródła, sięgając na ogół do akt oryginalnych. Korzystałem natomiast obszernie przy pisaniu zarówno pierwszego wydania tej książki w 2015 r., jak i obecnego z dwóch niezwykle wartościowych źródeł. Pierwszym były dokumenty i relacje świadków zebrane dla Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej przez żydowskiego historyka Szymona Datnera, który jako pierwszy dokumentował zbrodnie pogromowe popełnione w 1941 r. Trudne do przecenienia znaczenie tekstów Datnera dla zrozumienia przyczyn i przebiegu fali pogromowej z tamtego lata było dla mnie jasne od samego początku mojego zajmowania się tą tematyką. To wyznaczonym przez Datnera kierunkiem interpretacji faktów oraz nakreśloną przez niego osią wydarzeń podążałem, zarówno publikując książkę w 2015 r., jak i pisząc tę oddawaną w ręce czytelników obecnie.
Drugim źródłem, które odcisnęło piętno na mojej pracy, był tekst J.J. Milewskiego Polacy – Żydzi w Jedwabnem i okolicy przed 22 czerwca 1941 roku, który znajduje się w Wokół Jedwabnego, choć ja swoją wersję zaczerpnąłem z akt śledztwa jedwabieńskiego prowadzonego przez Radosława Igantiewa (J.J. Milewski, Polacy – Żydzi w Jedwabnem i okolicy do 22 czerwca 1941 roku, IPN – OBEP Białystok, w: Akta śledztwa S1/00/Zn , t. XI, k. 2031–2049). Inspiracją do powstania tej książki były też inne teksty i prace, których wykaz znajduje się w załączonej Bibliografii.
Generalnie mogę powiedzieć, że stan akt, z jakimi przychodziło mi pracować, był zły, zwłaszcza gdy chodziło o akta papierowe, poszyty, materiały śledcze i sądowe. Czasem miałem trudności w odczytaniu zapisu pojedynczych słów czy fragmentów zdań, co wynikało nie tylko ze złej jakości oryginałów akt sądowych, lecz także z takich prozaicznych okoliczności, jak charakter pisma osoby spisującej akta, a także tego, że osoba ta źle usłyszała zeznania czy je zanotowała. Ewentualne błędy w mojej transkrypcji mogą być zatem efektem takiego stanu rzeczy.
W drugim wydaniu książki zrezygnowałem z anonimizacji ofiar żydowskich, wsłuchując się w głosy, płynące szczególnie ze strony środowisk Ocalonych, by przywrócić tożsamość zamordowanym. Przyznaję jednocześnie, że decyzja o nonimizowaniu nazwisk ofiar, którą podjąłem, przygotowując pierwsze wydanie książki, była błędem i że jej żałuję. Informuję też, iż wszystkie nazwiska żydowskie występujące w książce poddałem gruntownemu sprawdzeniu, tak by ustrzec się ewentualnych błędów oraz zniekształceń w ich pisowni. Niemniej często musiałem polegać na ich zapisie obecnym w aktach archiwalnych, spisywanych na ogół przez protokolantów niemających wiedzy o brzmieniu żydowskich nazwisk oraz dokonywanych ze słuchu. Chcę przez to powiedzieć, że również ewentualne błędy w zapisie tych nazwisk, jeśli takowe pojawiły się w tekście, mogły powstać na etapie spisywania relacji po wojnie i w takim wypadku nie ponoszę za nie odpowiedzialności.
W obecnej książce kontynuuję natomiast strategię polegającą na anonimizowaniu nazwisk sprawców pogromów, wychodząc z założenia, że ich potomkowie, osoby, które nie mają z popełnionymi w 1941 r. zbrodniami nic wspólnego, nie powinny ponosić konsekwencji społecznych ani stykać się z ewentualnym ostracyzmem z powodu zbrodni przodków. Zrezygnowałem jedynie z anonimizowania nielicznych nazwisk tych sprawców, których tożsamość została już ujawniona przeze mnie w publikacji Miasta śmierci z 2015 r. lub w innych moich publikacjach, gdyż anonimizowanie ich nie miałoby żadnego sensu. Nie dokonałem również anonimizacji nazwisk postronnych świadków, którzy po wojnie dawali świadectwo zbrodniom popełnianym przez sąsiadów, często w stanie zagrożenia z ich strony. Uważam, że należy się tym dzielnym ludziom szacunek i pamięć.ŹRÓDŁA
Wykaz skrótów
W przywoływanych w książce zeznaniach świadków poprawiono ortografię i interpunkcję; właściwą formę niektórych prawdopodobnie błędnie zapisanych nazw miejscowych podano w nawiasach kwadratowych. Zastosowano następujące skróty:
AAN – Archiwum Akt Nowych
AK – Armia Krajowa
AKO – Armia Krajowa Obywatelska
APB – Archiwum Państwowe w Białymstoku
APS – Archiwum Państwowe w Suwałkach
APSE – Archiwum Państwowe w Suwałkach oddział w Ełku
AW – Archiwum Wschodnie Fundacji Ośrodka „Karta”
AW-IH – Archiwum Wschodnie – kolekcja kserokopii dokumentów z Archiwum Instytutu Hoovera
AYV – Archiwum Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie
AŻIH – Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego
BEP – Biuro Edukacji Publicznej
BIP – Biuro Informacji i Propagandy
BSRR – Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka
CAP – Centralne Archiwum Państwowe
CKŻP – Centralny Komitet Żydów w Polsce
CŻKH – Centralna Żydowska Komisja Historyczna
EG – Einsatzgruppen (operacyjna grupa specjalna)
EK – Einsatzkommando (oddział operacyjny)
GAGO – Gosudarstwiennyj Archiw Grodnienskoj Obłasti (Archiwum Państwowe Obwodu Grodzieńskiego)
GKBZH – Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce
GKBZpNP IPN – Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytut Pamięci Narodowej
IH – Instytut Hoovera
IPN – Instytut Pamięci Narodowej
KBW – Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego
KG – Komenda Główna
KP(b)B – Komunistyczna Partia (bolszewików) Białorusi
KPP – Komunistyczna Partia Polski
KPZB – Komunistyczna Partia Zachodniej Białorusi
KRN – Krajowa Rada Narodowa
MBP – Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego
MO – Milicja Obywatelska
MSW – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
MSZ – Ministerstwo Spraw Zagranicznych
NARB – Nacyonalnyj Archiw Riespubliki Biełaruś (Archiwum Narodowe Republiki Białoruś)
NKGB – Narodnyj Komissariat Gosudarstwiennoj Biezopasnosti (Ludowy Komisariat Bezpieczeństwa Publicznego)
NKWD – Narodnyj Komissariat Wnutriennich Dieł (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych)
NOW – Narodowa Organizacja Wojskowa
NSDAP – Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza)
NSZ – Narodowe Siły Zbrojne
NZW – Narodowe Zjednoczenie Wojskowe
OBEP – Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej
OKBZH – Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich
OKŚZpNP – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
ONR – Obóz Narodowo-Radykalny
Orpo – Ordungspolizei (Policja Porządkowa)
OWP – Obóz Wielkiej Polski
OZN – Obóz Zjednoczenia Narodowego
PAOSOG – Państwowe Archiwum Organizacji Społecznych Obwodu Grodzieńskiego
PBC – Podlaska Biblioteka Cyfrowa
POW – Polska Organizacja Wojskowa
PPPS – Policja Państwowa Powiatu Suwalskiego
PPR – Polska Partia Robotnicza
PPS – Polska Partia Socjalistyczna
PRL – Polska Rzeczpospolita Ludowa
PRN – Powiatowa Rada Narodowa
PUBP – Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
PZPR – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
RN – Rada Narodowa
RSHA – Reichssicherheitshauptamt (Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy)
RW – Rejonowy Wydział
SAB – Sąd Apelacyjny w Białymstoku
Schupo – Schutzpolizei (policja pomocnicza)
SD – Stronnictwo Demokratyczne
SN – Stronnictwo Narodowe
SO – Sąd Okręgowy
SOB – Sąd Okręgowy w Białymstoku
SOE – Sąd okręgowy w Ełku
SOŁ – Sąd Okręgowy w Łomży
SS – Schutzstaffel (sztafety ochronne)
SWB – Sąd Wojewódzki Białystok
SZP – Służba Zwycięstwu Polski
TSKŻ – Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów
UB – Urząd bezpieczeństwa
UBP – Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
UWB – Urząd Wojewódzki w Białymstoku
WAPB – Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Białymstoku
WiN – Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”
WKP(b) – Wszechzwiązkowa Komunistyczna Partia (bolszewików)
WP – Wojsko Polskie
WUPB – Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
YIVO – Jewish Historical Instytut (Żydowski Instytut Naukowy w Nowym Jorku)
ZG – Zarząd Główny
ZSRS – Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich
ZWW – Związek Walki Wyzwoleńczej
ZWZ – Związek Walki Zbrojnej
ŻiH – Żydowski Instytut Historyczny
ŻWKH – Żydowska Wojewódzka Komisja Historyczna
Archiwalia i materiały śledcze
Szczuczyn
APB, nr zespołu 47, sygn. 34. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za luty 1927 r.
APB, nr zespołu 47, sygn. 70. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1933 r.
APB, nr zespołu 47, sygn. 91. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1936 r.
APB, nr zespołu 47, sygn. 97. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1937 r.
APB, UWB, sygn. 4/47/0/3/110, Sytuacyjne sprawozdania społeczno-polityczne Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim, kwiecień 1937.
APS, PPPS, sygn. 98.
AW II/3130, Archiwum Wschodnie Fundacji Ośrodka „Karta”.
AYV sygn. M. 41/2888, Spisok czlenow i kandidatow WKP(b) prisustwujuszczych na partijnom sobranii 10 janwara 1940 g.
AŻIH 301/1958 J, Wojewódzka Żydowska Komisja Historyczna, Białystok, 11.08.1946. Relacja Basi Kacper-Rozensztejn.
AŻIH J II 6448, Der hurbn fun der Szcuciner kehile , księga pamięci wydana dzięki Gmilus Hasidim, Tel Aviv 1954.
AŻIH, zesp. TSKŻ, 325/45.
Datner Szymon, Rok 1937, maszynopis, stron 17.
IPN Bi 07/298.
IPN Bi 011/5/4.
IPN Bi 289/50.
IPN Bi 403/134.
IPN Bi 403/135/1.
IPN Bi 403/135/2.
IPN Bi 403/135/3.
IPN Bi 405/84.
IPN Bi 408/53.
IPN Bi 408/167.
IPN Bi 413/10.
IPN Bi 413/22.
IPN Bi 415/57.
IPN Bi 415/118.
IPN Bi K 29/50.
IPN Bi SAB 135.
IPN BU 0/177/66/1.
IPN BU 0/177/69/3.
IPN S 8/12/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Radosław Ignatiew, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN S 36/03/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Jerzy Kamiński, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2, Podlaska Biblioteka Cyfrowa, https://pbc.biaman.pl/dlibra/publication/64969/edition/63229#description .
Księga Adresowa Polski (wraz z w. m. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa; Annuaire da la Pologne (y Compris la V.L. de Dantzig), 1930, https://wbc.poznan.pl/publication/6492 .
NARB, f. 4P, WOP. 1, spr. 14783, ark. 87–88, mps.
V K/753/1947, SOE 115.
Jasionówka
APB, nr zespołu 47, sygn. 97. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1937 r.
AŻIH, 1274.
IPN Bi 403/49/1.
IPN Bi 408/243.
IPN Bi 408/247.
IPN Bi 408/249.
IPN Bi 408/252.
IPN Bi 408/279/1.
IPN Bi 408/281.
IPN Bi K 146/53.
IPN Bi SOB nr 47,
IPN GK 162/419.
IPN S 60/02/Zn. Akta główne śledztwa , w sprawie udziału w zabójstwach kilkuset nieustalonych osób narodowości żydowskiej w Jasionówce, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych, t. 5, województwo białostockie, 1924.
Wąsosz
AŻIH 301/1993. „Zagłada Białegostoku i okolic”, rozdz. 13 „Rzeź w Wąsoszy”, Wojewódzka Żydowska Historyczna Komisja, Białystok, 28.11.1946. Praca Szymona Datnera.
IPN Bi 212/175.
IPN Bi 212/4918.
IPN Bi 408/14.
IPN Bi 408/43.
IPN S 1/00/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Radosław Ignatiew, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN S 19/06/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Radosław Ignatiew , Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
Radziłów
AAN, sygn. 202/II–6, Delegatura Rządu RP na Kraj, Departament Spraw Wewnętrznych, Sprawozdanie sytuacyjne 1941–1942. Raport sytuacyjny za okres od 15 sierpnia do 15 listopada 1941 r. mikrofilm 2225/1.
AAN, Delegatura Rządu na Kraj, sygn. 202/II – 11.
AAN, 202/III/8 – 1, mikrofilm 2266/3.
AAN, 202/III/8 – 2, mikrofilm 2266/3.
AAN, 203/III – 65, Armia Krajowa, Komenda Główna – Oddział II, Meldunki, sytuacja polityczna.
APB, nr zespołu 47, sygn. 64. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1932.
APB, nr zespołu 47, sygn. 70, Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1933.
APB, nr zespołu 47, sygn. 71. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1933.
APB, nr zespołu 47, sygn. 76. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1934.
APB, nr zespołu 47, sygn. 93. Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939. Miesięczne sprawozdania sytuacyjne wojewody białostockiego za 1936.
APB, nr zespołu: 47, Urząd Wojewódzki Białostocki 1920–1939, sygn. 97, Miesięczne sprawozdania wojewody białostockiego za 1937 r.
APB, UWB, sygn. 4/47/0/3/103, Miesięczne sprawozdania sytuacyjne z ruchu wywrotowego i zawodowego oraz stanu bezpieczeństwa nr 10/1938.
APSE, V K. 154/48.
AŻIH 301/78, Żydowska Komisja Historyczna, 09.11.1945. Relacja Menachema Finkelsztejna.
AŻIH 301/974, Żydowska Komisja Historyczna, 27.09.1945. Relacja Menachema Finkelsztejna.
AŻIH 301/1284. Relacja Chany Finkelsztejn, Białystok, 12.10.1945.
AŻIH 301/1846. Zagłada Żydów w powiecie grajewskim i łomżyńskim w lipcu 1941 r., Wojewódzka Żydowska Komisja Historyczna w Białymstoku, 14.11.1946. Relacja Menachema Finkelsztajna.
AŻIH 301/1994. „Zagłada Białegostoku i okolic”, rozdz. 14 „Zagłada Radziłowa”, Wojewódzka Żydowska Komisja Historyczna, Białystok, 28.11.1946. Praca Szymona Datnera.
AŻIH 301/4163, Żydowska Komisja Historyczna. Relacja Menachema Finkelsztejna.
Datner Szymon, Rok 1937, maszynopis, stron 17.
Duplikat urodzonych, zaślubionych i zmarłych w 1940-1941 r. parafii radziłowskiej.
IPN S 1/00/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Radosław Ignatiew, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN S 15/01/Zn. Akta główne śledztwa , prowadząca postępowanie prok. Małgorzata Redos-Ciszewska , po wznowieniu śledztwa zarejestrowano je pod nową sygn. S 47/2011/Zn i ostatecznie umorzono 24.10.2014, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN S 25/03/Zk w sprawie fizycznego i moralnego znęcania się nad Janem Kiełczewskim przez funkcjonariuszy NKWD w Brześciu 1940 r., prowadzący prokurator Jerzy Kamiński, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN Bi 0/7/604.
IPN Bi 0/19/96/1.
IPN Bi 011/28/1.
IPN Bi 045/1447.
IPN Bi 408/111.
IPN Bi 408/183.
IPN Bi 408/187.
IPN BU 0/177/69.
IPN BU 0/177/69/2.
IPN BU 0/177/69/3.
IPN Ld/Pf/10/395/2.
Jedwabne
AW I/999, Archiwum Wschodnie Ośrodka „Karta”.
Dziennik bojowy 221. Dywizji Ochronnej, Bundesarchiv-Militärarchiv Freiburg, RH 26 , sygn. 221/10, Kriegstagebuch der 221. Sich. Div., 4 VII 1941, dokument pozyskany w trakcie kwerendy E. Dmitowa.
IPN Bi 408/145.
IPN S 1/00/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Radosław Ignatiew, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN S 25/03/Zk. Akta główne śledztwa w sprawie fizycznego i moralnego znęcania się nad Janem Kiełczewskim przez funkcjonariuszy NKWD w Brześciu 1940 r., prowadzący prokurator Jerzy Kamiński, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN S 36/03/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Jerzy Kamiński, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN S 57/03/Zk.
NARB, sygn. 4/21/2062.
PAOSOG, sygn. 6195/1/188.
PAOSOG, sygn. 6195/1/296.
PAOSOG, sygn. 6195/1/759.
PAOSOG, sygn. 6204/1/1.
PAOSOG, sygn. 6204/1/2.
PAOSOG, sygn. 6204/1/3.
PAOSOG, sygn. 6204/1/4.
Zakończenie
AAN, Armia Krajowa, Komenda Główna – Oddział II, Meldunki, sytuacja polityczna, sygn. 203/III - 65.
AŻIH J II 6448, Der hurbn fun der Szcuciner kehile , księga pamięci wydana dzięki Gmilus Hasidim, Tel Aviv 1954.
IPN Bi 289/50.
IPN Bi 403/135/3.
IPN Bi K 29/50.
IPN S 8/12/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Radosław Ignatiew, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
IPN S 36/03/Zn. Akta główne śledztwa , prowadzący postępowanie prok. Jerzy Kamiński, Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
Źródła fotografii
Szczuczyn
Fot. 1.1. Zbiory autora.
Fot. 1.2. Zbiory autora.
Fot. 1.3. Zbiory autora.
Fot. 1.4. Zbiory autora.
Fot. 1.5. Zbiory autora.
Fot. 1.6. Zbiory autora.
Fot. 1.7. Zbiory Michała Pandery.
Fot. 1.8. Zbiory autora.
Fot. 1.9. Zbiory autora.
Fot. 1.10. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fot. 1.11. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fot. 1.12. Zbiory rodzinne Evy Rosenstein.
Fot. 1.13. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fot. 1.14. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fot. 1.15. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fot. 1.16. Fundacja Zapomniane.
Fot. 1.17. Zbiory autora.
Fot. 1.18. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fot. 1.19. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fot. 1.20. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fot. 1.21–1.23. Zbiory autora.
Fot. 1.24. Zbiory rodzinne Mike’a Marvinsa ©Marvins/Kaplan Archive.
Fotografie z Jasionówki
Fot. 2.1. Gerhard Gronefeld © bpk Bildagentur/Deutsches Historisches Museum.
Fot. 2.2. Gerhard Gronefeld © bpk Bildagentur/Deutsches Historisches Museum.
Fot. 2.3. Gerhard Gronefeld © bpk Bildagentur/Deutsches Historisches Museum.
Fot. 2.4. Gerhard Gronefeld © bpk Bildagentur/Deutsches Historisches Museum.
Fot. 2.5. Gerhard Gronefeld © bpk Bildagentur/Deutsches Historisches Museum.
Fot. 2.6. Wikimedia.org.
Fot. 2.7. Zbiory autora.
Fot. 2.8. Zbiory autora.
Fot. 2.9. Zbiory autora.
Fot. 2.10. Zbiory autora.
Wąsosz
Fot. 3.1. Domena publiczna.
Fot. 3.2. Domena publiczna.
Radziłów
Fot. 4.1. Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Fot. 4.2. Zbiory autora.
Fot. 4.3. Zbiory autora.
Fot. 4.4. Centralne Archiwum MSWiA.
Jedwabne
Fot. 5.1. Zbiory autora.