Mikroekonomia - ebook
Mikroekonomia - ebook
Nowe wydanie jednego z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych podręczników z zakresu mikroekonomii zarówno na polskich, jak i światowych uczelniach.
Główny tok znakomicie prowadzonej narracji o skomplikowanych problemach mikroekonomicznych został uzupełniony o bardzo ciekawe wstawki oraz narzędzia dydaktyczne, które wzbogacają proces wykładu i przybliżają złożone zagadnienia, a jednocześnie uatrakcyjniają przekazywaną treść.
Choć do napisania tej książki zachęciło nas wiele małych, konkretnych wizji i poglądów na poszczególne aspekty ekonomii, mieliśmy też jedną dużą, całościową wizję: podręcznik ekonomii powinien być zbudowany wokół narracji, opowieści zaczerpniętych z prawdziwego życia – i nigdy nie powinien tracić z oczu faktu, że ekonomia jest w końcu zbiorem opowieści o tym, co robią ludzie.
Wiele z takich historii snutych przez ekonomistów staje się modelami – bo poza wszystkim innym modele ekonomiczne to właśnie opowieści o tym, jak działa świat. Jesteśmy jednak przekonani, że to, jak studenci rozumieją i doceniają te modele, zależy od tego, jak są one przedstawiane, na ile to możliwe, w kontekście opowieści o rzeczywistym świecie, które ilustrują ekonomiczne koncepcje, ale także dotykają problemów, przed którymi wszyscy stoimy w świecie ukształtowanym przez siły ekonomiczne.
Ze wstępu autorów
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-21567-5 |
Rozmiar pliku: | 7,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Bez względu na to, czy prowadzimy gospodarstwo domowe, większą lub mniejszą firmę, inwestujemy na giełdzie, czy rządzimy i zarządzamy państwem – wszędzie podejmujemy decyzje ekonomiczne, które rodzą określone skutki. Tę naukę podejmowania decyzji przez jednostkę o produkcji, dystrybucji oraz konsumpcji dóbr i usług nazywamy mikroekonomią, którą w światowej rozpoznawalności podręczniku _Mikroekonomia_ przedstawiają wybitni ekonomiści – noblista Paul Krugman oraz Robin Wells.
Mikroekonomia formułuje reguły indywidualnych wyborów w zbiorze ograniczonych zasobów. Zmusza do pełnego myślenia w rozumieniu kosztu alternatywnego w ramach kompromisów marginalnych i przedstawia formy zachęt do osiągnięcia zamierzonego dobra, w ramach tzw. dobrej bądź okazyjnej ceny. Pozwala zrozumieć problemy mylących cech konstrukcyjnych, odwrotnej przyczynowości czy pominiętych zmiennych, szczególnie przydatnych w przedsiębiorstwach, ekonomii normatywnej i sferze publicznej. Z kolei takie zrozumienie nie będzie możliwe bez informacyjnych sygnałów ekonomicznych wyrażonych poprzez cenę, niekoniecznie w jednostkach pieniężnych, co decyduje o kosztach i skłonnościach, wprowadzając pewien brak równości pomiędzy zyskiem ekonomicznym a zyskiem księgowym. Koszty krańcowe obok korzyści krańcowych są bowiem podstawą do podejmowania właściwych czy też optymalnych decyzji. Nie zawsze bowiem wybór decyzyjny z przeszłości będzie odzwierciedleniem sytuacji rynkowej teraźniejszości czy przyszłości, co wpływa na osiąganą stopę zwrotu z podjętych uprzednio decyzji. Pytanie tylko, jakim podejściem do zysku kierowała się dana jednostka decyzyjna w kontekście sprawiedliwości, ograniczonej racjonalności czy awersji do ryzyka. To wpływa na preferencje i rezultaty wynikające z błędnego podejścia do kosztów alternatywnych, nadmiernej pewności siebie, nierealistycznych oczekiwań, nierównego liczenia pieniędzy czy tendencji do zachowania status quo.
_Mikroekonomia_ Krugmana i Wells wyjaśnia w sposób niezwykle czytelny procesy decyzyjne, w ramach badań ekonomicznych. Traktuje Homo economicusa w ramach ogólnej teorii równowagi oraz analiz cząstkowych, łącząc rynek z popytem i podażą, odwzorowaną w krytycznym myśleniu procesu decyzyjnego. Z kolei praktyczne przykłady oraz studia przypadków, powtórki, zadania czy obszary tematyczne do tzw. przemyślenia są kwintesencją umożliwiającą poznanie współczesnej mikroekonomii, zarówno studentom kierunków ekonomiczno-zarządczych, jak i każdemu, kto gotów jest poznać współczesne tajniki samej ekonomii, dotyczące indywidualnych decyzji, zwłaszcza w kontekście indywidualnych działań gospodarczych.
PROF. DR HAB. KONRAD RACZKOWSKI
INSTYTUT EKONOMICZNY, SPOŁECZNA AKADEMIA NAUKPRZEDMOWA
O autorach
PAUL KRUGMAN, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2008 r., jest członkiem Graduate Center of the City University of New York, związanego z instytutem Luxembourg Income Study, zajmującym się analizą nierówności dochodów na całym świecie. Wcześniej przez 14 lat wykładał na Uniwersytecie Princeton, a przedtem na Uniwersytecie Yale, gdzie też studiował. Doktorat uzyskał na MIT. Wykładał także na uniwersytetach Stanford i MIT. W latach 1982–1983 był członkiem Rady Doradców Ekonomicznych (Council of Economic Advisers, CEA) – organu doradzającego prezydentowi USA w obszarze polityki gospodarczej. Jego praca obejmowała między innymi przełomowe badania dotyczące handlu międzynarodowego, geografii gospodarczej i kryzysów walutowych.
W 1991 r. Krugman otrzymał od Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego (American Economic Association, AEA) Medal Johna Batesa Clarka. Poza pracą dydaktyczną i naukową Krugman pisze teksty przeznaczone dla szerokiego odbiorcy – jest między innymi stałym felietonistą „New York Timesa”. Wśród jego najbardziej znanych książek znajdują się pozycje „Zakończcie ten kryzys!” – historia niedawnych problemów ekonomicznych i ich wpływu na politykę gospodarczą – oraz Conscience of a Liberal („Sumienie liberała”) – analiza wpływu polityki gospodarczej na nierówności ekonomiczne i polaryzację polityczną od okresu amerykańskiego „wieku pozłacanego” do dziś. Jego wcześniejsze książki, Peddling Prosperity („Handel dobrobytem”) i The Age of Diminished Expectations („Epoka mniejszych nadziei”), to dziś klasyka literatury ekonomicznej.
ROBIN WELLS była wykładowczynią i badaczką w dziedzinie ekonomii na Uniwersytecie Princeton. Studiowała na University of Chicago, doktorat uzyskała na University of California, Berkeley, później pracowała na MIT i wykładała na University of Michigan, University of Southampton (Wielka Brytania) i MIT.
Wizja i historia „Mikroekonomii”__
_Ta książka traktuje o_ _ekonomii rozumianej jako analiza tego, co ludzie robią i_ _jak wzajemnie na siebie oddziałują – analiza w_ _dużym stopniu oparta na rzeczywistych doświadczeniach. Te słowa – i_ _to podejście – były podstawową zasadą każdego kolejnego wydania._
Chociaż do napisania tej książki zachęciło nas wiele małych, konkretnych wizji i poglądów na poszczególne aspekty ekonomii, mieliśmy też jedną dużą, całościową wizję: podręcznik ekonomii powinien być zbudowany wokół narracji, opowieści zaczerpniętych z prawdziwego życia – i nigdy nie powinien tracić z oczu faktu, że ekonomia jest w końcu zbiorem opowieści o tym, co robią ludzie.
Wiele z takich historii snutych przez ekonomistów staje się modelami – bo poza wszystkim innym modele ekonomiczne to właśnie opowieści o tym, jak działa świat. Jesteśmy jednak przekonani, że to, jak studenci rozumieją i doceniają te modele, zależy od tego, jak są one przedstawiane, na ile to możliwe, w kontekście opowieści o rzeczywistym świecie, które ilustrują ekonomiczne koncepcje, ale także dotykają problemów, przed którymi wszyscy stoimy w świecie ukształtowanym przez siły ekonomiczne.
Dlatego znajdziecie szeroki wybór takich opowieści we wstępie do każdego rozdziału, a także w działach „Ekonomia w praktyce”, „Dla dociekliwych”, „Gdzie indziej na świecie” czy „Studium przypadku”. Jak zwykle umieszczamy w książce wiele nowych historii, a starsze aktualizujemy. Staramy się także – szerzej niż robiliśmy to wcześniej – uwzględniać perspektywę międzynarodową. Robimy to już we wprowadzeniu, opowiadając o Delcie Rzeki Perłowej – ogromnym megalopolis, które zwraca uwagę na stale rosnącą rolę Chin w światowej gospodarce.
Sięgamy także po narzędzia wspomagające naukę. Na przykład na końcu każdej głównej sekcji znajdują się trzy powiązane z nią elementy przygotowane z myślą o studentach: (1) „Ekonomia w praktyce”: realne zastosowania przekazanej wiedzy, pomagające studentom lepiej zrozumieć koncepcje, o których wcześniej czytali; (2) „Powtórka” kluczowych pojęć w formie listy; i wreszcie (3) „Sprawdź, czy rozumiesz” – krótki test z odpowiedziami umieszczonymi na końcu podręcznika. Mocną stroną książki są także nasze zmuszające do myślenia problemy i przykłady podane na końcu każdego rozdziału.Rozdział kończy się zestawieniem poruszanych w nim problemów i tekstem „Przemyśl i sprawdź”.
Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nasz podręcznik i cieszymy się, że będziecie z niego korzystać w czasie zajęć.
Paul Krugman, Robin Wells