Misja Python. Utwórz swoją kosmiczną grę! - ebook
Misja Python. Utwórz swoją kosmiczną grę! - ebook
Misja Python to praktyczny przewodnik po tworzeniu gry komputerowej w języku Python – języku programowania, który jest przyjazny dla początkujących i wykorzystywany przez miliony profesjonalistów oraz hobbystów, którzy po prostu chcą się dobrze bawić.
Dzięki Misji Python utworzysz opartą na łamigłówkach grę przygodową z grafiką, dźwiękiem i animacjami. Twoja misja: uciec ze stacji kosmicznej, zanim skończy Ci się powietrze. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, musisz badać teren, zbierać różne przedmioty i rozwiązywać zagadki, unikając przy tym zabójczych dronów i toksycznych wycieków. Po zbudowaniu gry możesz udostępnić ją znajomym!
Kategoria: | Programowanie |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-20532-4 |
Rozmiar pliku: | 7,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ogromne podziękowania dla wszystkich osób w wydawnictwie No Starch Press, których ciężka praca przyczyniła się do powstania tej książki, m.in. dla redaktorki ds. rozwoju Lizy Chadwick, redaktorki ds. produkcji Riley Hoffman, redaktorki Anne Marie Walker, korektorek Emelie Burnette i Meg Sneeringer oraz kierowniczki produkcji Sereny Yang. Podziękowania dla Tylera Ortmana za zamówienie książki oraz Billa Pollocka za wsparcie w realizacji projektu. Josh Ellingson stworzył wspaniałą okładkę. Dziękuję Amandzie Hariri, Annie Morrow oraz Rachel Barry za pomoc w marketingu.
Rafael Pimenta zaprojektowała świetne grafiki użyte w grze. Daniel Aldred pełnił funkcję redaktora technicznego, testując kod i komentując treść. Dziękuję im obojgu.
Książka nie mogłaby powstać bez pracy oddanej społeczności open source. Daniel Pope napisał Pygame Zero i pomógł w znajdowaniu odpowiedzi na pytania badawcze. Warto zajrzeć na stronę http://pygame-zero.readthedocs.io/en/latest/, aby poznać inne rewelacyjne funkcje oprogramowania Pygame Zero, które nie zostały wykorzystane w naszej misji. Pygame Zero stanowi rozszerzenie Pygame, dlatego kierujemy podziękowania także do zespołu ds. rozwoju Pygame oraz szerszej społeczności Python, która przyczyniła się do sukcesu tej technologii.
Jesteśmy wdzięczni organizacji NASA, która użyczyła nam wielu ilustracji do opowiedzenia tej historii. Ich praca stanowi ogromną inspirację.
Podziękowania dla Russella Barnesa, Sama Aldera, Ebena Uptona oraz Carrie Anne Philbin z fundacji Raspberry Pi, dzięki którym udało się zrealizować ten projekt.
Na zakończenie dziękujemy czytelnikom tej książki! Jeśli jej lektura sprawi Wam przyjemność, proszę podzielcie się tą informacją za pośrednictwem recenzji, tweeta lub wpisu na blogu, aby pomóc innym w odkryciu tej książki. Tak czy owak, mamy nadzieję, że książka spodoba się czytelnikom.1 PIERWSZY SPACER KOSMICZNY
Witaj w Korpusie Kosmicznym. Twoja misja polega na zbudowaniu pierwszej ludzkiej osady na Marsie. Od lat najlepsi naukowcy na świecie wysyłają roboty w celu przebadania tej planety z bliska. Wkrótce także Ty postawisz stopę na jej zapylonej powierzchni.
Podróż na Marsa zajmuje od sześciu do ośmiu miesięcy, w zależności od ułożenia Ziemi i Marsa. W trakcie tej podróży statek kosmiczny jest narażony na zderzenia z meteoroidami i innymi odpadami kosmicznymi. Jeśli nastąpi uszkodzenie, będziesz musiał włożyć skafander, przejść przez śluzę powietrzną i wkroczyć w kosmiczną pustkę, aby dokonać napraw, podobnie jak astronauta na rysunku 1.1.
W tym rozdziale udasz się na spacer kosmiczny, wykorzystując język Python do przesuwania postaci po ekranie. Uruchomisz pierwszy program w Pythonie i poznasz pewne podstawowe instrukcje Pythona, które będą potrzebne do zbudowania stacji kosmicznej w kolejnych rozdziałach. Ponadto dowiesz się, jak uzyskać iluzję głębi, nakładając obrazki, co będzie niezbędne podczas tworzenia trójwymiarowej wersji gry Escape w dalszej części książki (począwszy od pierwszej makiety pokoju w rozdz. 3).
Rysunek 1.1. Astronauta NASA Rick Mastracchio podczas 26-minutowego spaceru kosmicznego w 2010 roku, sfotografowany przez astronautę Claytona Andersona. Spacer kosmiczny poza Międzynarodową Stację Kosmiczną był jednym z kilku koniecznych do wymiany zbiornika chłodziwa
Jeśli ma masz jeszcze zainstalowanego oprogramowania Python oraz Pygame Zero (dotyczy użytkowników systemu Windows), wróć do części „Instalowanie oprogramowania” na stronie 5. W tym rozdziale będziesz również potrzebować plików gry Escape. Część „Pobieranie plików gry” na stronie 9 informuje, jak pobrać i rozpakować te pliki.
URUCHAMIANIE EDYTORA JĘZYKA PYTHON
Jak wspomnieliśmy we wprowadzeniu, w tej książce będziemy korzystać z języka programowania Python. Język programowania umożliwia pisanie instrukcji dla komputera. Nasze instrukcje będą mówiły komputerowi, jak realizować pewne zadania, np. jak reagować na naciśnięcie klawisza lub jak wyświetlić obrazek. Będziemy również używać oprogramowania Pygame Zero, które wzbogaca język Python o dodatkowe instrukcje służące do przetwarzania dźwięku i obrazu.