Moja teoria koloru dla początkujących i średniozaawansowanych fryzjerów - ebook
Moja teoria koloru dla początkujących i średniozaawansowanych fryzjerów - ebook
„Fryzjerstwo jest sztuką, za pomocą której można podkreślić i wyeksponować piękno w każdym człowieku”.
Katarzyna Maza
„Książka ta doskonale systematyzuje i w jasny sposób przedstawia zasady koloryzacji. Jest dobrym materiałem dla osób zarówno zaczynających swoją przygodę z profesjonalnym fryzjerstwem, jak i pragnących sobie przypomnieć najważniejsze tajniki zabawy kolorami. Polecam, bo w zrozumiały sposób dociera do każdego”.
Lucjan Szajbel, trener kadry CMC Poland
W poradniku Moja teoria koloru autorka dzieli się swoim doświadczeniem, a zarazem zachęca do spojrzenia z innego punktu widzenia na koloryzację.
Poza dużą dawką wiedzy teoretycznej znajdziesz w nim również:
- ćwiczenia oraz testy wspomagające naukę;
- gotowe przepisy na mieszanki farbujące i szampony rozjaśniające;
- wiele ciekawostek, które na pewno Cię zaskoczą;
- ilustracje i grafiki pomagające lepiej zrozumieć niektóre zagadnienia;
- miejsca na notatki.
W tworzeniu poradnika wzięli udział Ireneusz Harbuz i Lucjan Szajbel.
Katarzyna Maza – fryzjer z wykształcenia, zamiłowania i pasji. Wielbicielka koloru kreatywnego. Członek federacji CMC (Confederation Mondiale Coiffure). Szkoliła się pod okiem najlepszych trenerów w różnych akademiach, ale najwięcej zawdzięcza Kreator Academy, którą tworzą fantastyczni ludzie pełni pasji: Ireneusz Harbuz, Lucjan Szajbel i Beata Bromboszcz. Jej praca to nie tylko wykonywanie usług fryzjerskich, ale również konkursy, zawody, treningi, akcje charytatywne, wyjazdy i szkolenia.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67910-06-4 |
Rozmiar pliku: | 4,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
proponuję Ci zapoznanie się z technicznym poradnikiem dla fryzjerów, który jest efektem mojego dwunastoletniego doświadczenia w zawodzie, popartego licznymi szkoleniami w różnorodnych akademiach.
Wychodzę z założenia, że fryzjer, który chce osiągnąć mistrzostwo w tym, co ukochał i wykonuje na co dzień, powinien być na bieżąco z nowinkami i stale zmieniającymi się trendami. Dlatego teraz chcę się podzielić swoją wiedzą, abyś mógł ją wykorzystać w swej pracy.
Format i sposób przekazania informacji jest tu nie tylko teoretyczny, treści są przedstawione także w sposób wizualny. Nie jest to zwykła książka ani zwykły poradnik, gdyż zależało mi na jak najbardziej przystępnej formie. Każda informacja techniczna poparta jest zdjęciami moich prac.
Znajdziesz tu:
• podstawy teoretyczne koloryzacji,
• wstęp do „chemii fryzjerskiej”,
• wzory chemiczne,
• przepisy na mieszanki.
Drogi Czytelniku!
Ja i mój zespół jesteśmy fryzjerami – wizjonerami, artystami, którzy „rzeźbią” włosy, podkreślając tym samym indywidualny styl każdego klienta.
Zachęcam Cię do skorzystania z moich porad i poszukiwania własnego stylu z zachowaniem wszelkich zasad sztuki fryzjerskiej. Mam nadzieję, że ten poradnik będzie pomocny w stawianiu śmiałych kroków w zawodzie.
Naszym wspólnym celem jest dobre samopoczucie klientów i pozostawanie w służbie estetyki i piękna.
Katarzyna MazaWSTĘP
Koloryzacja jest to zmiana za pomocą środków chemicznych naturalnego bądź już wcześniej modyfikowanego koloru. Obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy w zawodzie fryzjera, rodzajów koloryzacji włosów jest nieskończenie wiele. Począwszy od jednego koloru, przez znane już pasemka, po ombre, sombre, Air Touch, tweed hair, panele i wiele innych. Co jakiś czas pojawia się nowa technika koloryzacji, a my musimy być cały czas na bieżąco. Nie wystarczy ukończenie szkoły fryzjerskiej. Jeżeli chce się być dobrym fryzjerem, to należy na bieżąco szkolić się z wszystkich nowości pojawiających się na rynku. Twoje klientki oczekiwać będą kompleksowej usługi, jak i doradztwa w kwestii doboru koloru. O ile dobrze dobrane technika oraz kolorystyka mogą bardzo poprawić samopoczucie/samoocenę klientki, o tyle złe ich wykonanie zadziała odwrotnie. Podchodząc indywidualnie do każdej osoby siedzącej na naszym fotelu, pamiętamy, że fryzura ma być ozdobą. Ma ukazywać charakter klientki i być zgodna z jej upodobaniami. Słuchamy uważnie jej oczekiwań!
Każda z technik wymaga – oprócz ogromnej wiedzy teoretycznej – skupienia, precyzji i czystości pracy. Koloryzacja to również chemia. Reakcje zachodzące między niemal wszystkimi środkami stosowanymi w tym zabiegu czasami mogą zaskoczyć. Dlatego bardzo ważne jest, aby skupić się na poznaniu teorii, zanim zaczniemy robić mieszanki.
Koloryści to czarodzieje, którzy w kilka godzin potrafią całkowicie zmienić wygląd człowieka. Ich praca powinna być przede wszystkim pasją. Kolorysta musi być osobą odważną, niebojącą się kombinować z kolorami. Im bardziej będzie kreatywny, tym ciekawsze będą jego prace.
Spróbuję zatem w skrócie przedstawić Ci najważniejsze zagadnienia, jakie musisz znać, żeby móc zacząć przygodę z fryzjerstwem lub uzupełnić informacje, które już posiadasz. Prostym językiem przekażę Ci część swojej wiedzy, którą zdobywam od dwunastu lat. Nie będą to książkowe reguły, ale moje własne doświadczenia oraz wiedza teoretyczna zdobyta na wielu szkoleniach. Każde z zagadnień opiszę pokrótce i pokażę przykłady, ale oczywiście to tylko początek. Ważna jest praktyka, czyli ćwiczenie w codziennej pracy tego, z czym się tu zapoznasz i co, mam nadzieję, zapamiętasz. Wykonanie koloryzacji nie jest zwykłym nałożeniem farby na włosy, jak uważają zazwyczaj nasze klientki. To cały przebieg technologiczny i mnóstwo reakcji chemicznych zachodzących między produktami i włosami, na przykład:
• farby – oksydant;
• mieszanka farbująca – włosy;
• woda w kranie – włosy;
• włosy – kosmetyki;
• farba – farba.
Czynników wpływających na efekt koloryzacji jest wiele, począwszy od włosów, na których będziesz pracować. Ich struktura, grubość i kondycja są bardzo istotne. Kolejnymi elementami są produkty, na których pracujemy, ich pH oraz skład. Ważna jest też woda w kranie oraz pierwiastki, które się w niej znajdują. Wykonywanie pielęgnacji włosa w trakcie zabiegu koloryzacji również wpływa na jej rezultat. Jak widzisz, dużo komponentów składa się na idealny kolor.
Zanim poznasz lepiej te komponenty, zacznijmy od samego początku wykonania usługi, czyli: jak przeprowadzić rozmowę z klientką/klientem. Komunikacja jest również bardzo istotna w naszym zawodzie. Podczas niedokładnego wywiadu z klientką możemy nie do końca zrozumieć jej oczekiwania, co zakończy się niepowodzeniem w wykonaniu usługi.ROZDZIAŁ 1
KONSULTACJA Z KLIENTEM
Zaczynamy od zaproszenia klientki na fotel, jeżeli jest to nowa klientka, koniecznie wskaż, na którym z foteli ma usiąść. Obserwuj, jak się zachowuje, czy dotyka włosów. Może je ciągle podnosić od nasady albo przyklepywać i tutaj już masz pewne informacje o tej osobie.
Staraj się nie przeprowadzać konsultacji „przez lustro”, raczej odwróć fotel, usiądź obok, tak aby mieć z klientką kontakt wzrokowy. Spraw, aby dobrze się czuła w Twoim towarzystwie. Upewnij się, że nie zaszła żadna pomyłka podczas zapisywania: „Pani Aniu, jest pani zapisana na koloryzację i cięcie, prawda?”.
Pytania pomocnicze przed wykonaniem cięcia:
• Czy modeluje pani włosy?
• Czy ma pani jakieś poglądowe zdjęcie kształtu fryzury?
• Czy suszy pani włosy?
• Jakich produktów do stylizacji pani używa?
• Jaka długość włosów ma być po ich wysuszeniu?
• Jaki efekt chciałaby pani uzyskać?
O co należy zapytać przed wykonaniem koloryzacji?
• Kiedy ostatnio włosy były rozjaśniane, farbowane?
• Jak często myje pani włosy?
• Jakie szampony stosuje pani do mycia włosów?
• Czy używa pani jakichś masek, jakie to maski?
• Jak skóra głowy reaguje na rozjaśniacz?
• Czy pani obecny kolo na włosach jest za jasny czy za ciemny?
• Czy lepiej czuje się pani w odcieniach ciepłych czy zimnych? (Doradzamy oczywiście, które bardziej pasują).
• Czy docelowa koloryzacja ma być pełna, wyrazista czy tylko nadajemy efekt rozświetlenia delikatnymi pasemkami? (Pytamy o to, kiedy klientka ma włosy naturalne).
• Czy pojawiła się kiedyś reakcja alergiczna po wizycie w salonie?
• Czy były stosowane na włosach kosmetyki ziołowe lub chna? (To ważne, gdyż przy jej rozjaśnianiu włosy robią się zielone).
Odpowiedzi na te pytania dają nam obraz tego, co możemy zrobić, a czego się nie podejmować.
Jeżeli przyjdzie klientka, która ma włosy bardzo uwrażliwione, nienadające się do rozjaśniania, ale bardzo chce mieć blond i nie przyjmuje innych możliwości, to wtedy mamy dwie opcje:
• nie ryzykujemy utratą bądź zniszczeniem włosów klientki i odmawiamy wykonania usługi;
• godzimy się na wykonanie usługi tylko po uprzednim podpisaniu przez klientkę oświadczenia, że jest świadoma ryzyka zniszczenia włosów, i wykonujemy usługę na jej odpowiedzialność.
Przy takim ultimatum najczęściej klientki rezygnują z rozjaśniania. Konieczność podpisania oświadczenia zazwyczaj uświadamia im, że naprawdę mogą wypaść włosy, i nie podpisują go.
Przez niewykonanie zabiegu stracimy jedną klientkę, ale unikniemy płacenia odszkodowania.
Wzór oświadczenia
OŚWIADCZENIE O ODPOWIEDZIALNOŚCI WŁASNEJ
Ja niżej podpisana . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . legitymująca się dowodem osobistym o numerze . . . . . . . . . . .oświadczam, że biorę na siebie pełną odpowiedzialność za ewentualne zniszczenie włosów podczas koloryzacji, przed którą poinformowano mnie, iż moje włosy są uwrażliwione, zniszczone.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
podpis
NOTATKIROZDZIAŁ 2
STANOWISKO PRACY KOLORYSTY
Przed rozpoczęciem pracy z klientką należy dobrze przygotować stanowisko, co pomoże w zachowaniu czystości pracy, a jest ona tutaj podstawą do osiągnięcia sukcesu. Fryzjer musi najpierw dobrze zaplanować, jaką koloryzację docelowo chce wykonać i co będzie mu do tego potrzebne. Wszystkie niezbędne akcesoria powinny znajdować się w zasięgu naszych rąk, abyśmy nie musieli odchodzić od klientki. Takie chodzenie i szukanie wprowadzi chaos i wpłynie źle na pracę oraz na klientkę, ponieważ może poczuć się zaniepokojona rozkojarzeniem fryzjera.
Akcesoria do wykonywania zabiegów chemicznych:
• waga do dokładnego odmierzania ilości produktu, np. przy mieszaniu rozjaśniacza w proporcjach 1:2 (10 gramów rozjaśniacza + 20 gramów oksydantu);
• miseczki;
• pędzelki (wąskie, szerokie), małe pędzle malarskie;
• pomocnik fryzjerski / wózek;
• folia aluminiowa, pianki, folia spożywcza, wata do oddzielania poszczególnych kolorów;
• szerokie grzebienie oraz grzebienie do pasemek;
• paletki ułatwiające nakładanie farb lub rozjaśniaczy;
• klipsy do tworzenia sekcji na głowie;
• pelerynki jednorazowe do zabezpieczenia ubrania klientki;
• fartuch dla zabezpieczenia odzieży fryzjera;
• rękawiczki jednorazowe dla ochrony rąk przed podrażnieniem lub zabrudzeniem;
• spryskiwacz z wodą.
Myjka kolorysty:
• szampony techniczne (zmieniające pH włosów, zakwaszające, oczyszczające);
• szampon chelatujący;
• szampony koloryzujące do szybkiej neutralizacji niepożądanych odcieni;
• pielęgnacja;
• maska techniczna;
• olejki.