- promocja
Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem - ebook
Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem - ebook
Odkryj przyjemność morsowania!
Pierwszy krok w lodowatej wodzie budzi strach. To stres dla organizmu. Z każdym kolejnym wejściem jednak zaczniesz rozumieć, że zimne kąpiele mogą być świetną zabawą, źródłem witalności, energii i dobrego zdrowia. Warunek jest jeden – musisz nauczyć się świadomie obcować z zimnem, rozumieć reakcję organizmu i współpracować z ciałem.
Ta książka przeprowadzi cię przez kolejne etapy przygody z niskimi temperaturami: od pierwszych treningów po morsowanie w wersji zaawansowanej.
Dowiedz się:
• Jak hartować organizm?
• Od czego zacząć morsowanie?
• Jak niskie temperatury wpływają na psychikę?
• Czy zimne kąpiele wskazane są dla wszystkich (także dla kobiet w ciąży)?
• Jak stosować krioterapię?
• Czym jest morsowanie na sucho?
• Jak podczas lodowatych kąpieli zachować równowagę między ciałem a umysłem?
Morsowanie to zapis osobistych doświadczeń autora związanych z wychodzeniem poza strefę komfortu i ograniczenia własnego ciała. Ale także historie wielu osób, dla których morsowanie jest rozrywką, stylem życia i sposobem na regenerację. Części praktycznej towarzyszy część teoretyczna z opiniami ekspertów – potężna dawka wiedzy wyjaśniająca, co dzieje się z organizmem podczas morsowania i dlaczego tak dobrze wpływa ono na nasze zdrowie.
Sprawdź i rozmróź swój strach!
Valerjan Romanovski – mors z wieloletnim doświadczeniem. Fascynuje go praca z ciałem. Zrealizował ponad 10 projektów sportowych, część w randze rekordu Guinnessa. Przez kilka dób podróżował rowerem po mroźnej Jakucji w temperaturze –50°C, mieszkał 100 godzin w komorze termoklimatycznej w temperaturze odczuwalnej –60°C. Na co dzień zajmuje się technologią drewna. O sobie mówi: „Jestem przeciętnym człowiekiem, który może robić nieprzeciętne rzeczy”.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8103-858-4 |
Rozmiar pliku: | 8,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jednym z warunków utrzymania organizmu człowieka w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej jest hartowanie, które można stymulować poprzez poddawanie ustroju bodźcom stresowym, takim jak np. wysiłek fizyczny oraz niskie i wysokie temperatury.
Morsowanie, rozumiane jako zanurzanie ciała lub krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie, na pewno można zaliczyć do czynników, które aktywując procesy termoregulacyjne, zwiększają tolerancję organizmu na zmiany temperatury środowiska zewnętrznego oraz wzmagają reakcje immunologiczne. Powszechnie znane polskie przysłowie „zimna woda zdrowia doda”, nie jest zatem bezpodstawnym sloganem, gdyż znalazło potwierdzenie w licznych w ostatnich latach badaniach naukowych.
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania ustroju człowieka jest utrzymanie temperatury wewnętrznej ciała w stosunkowo wąskim zakresie, na poziomie zbliżonym do 37°C. Mechanizmy termoregulacyjne dążą zatem do utrzymania równowagi termicznej, a więc do balansu między ciepłem wytwarzanym (zyskiwanym) przez organizm a wydalanym (rozpraszanym) do otoczenia. Za równowagę termiczną odpowiada znajdujący się w podwzgórzu ośrodek termoregulacji, zbudowany z tzw. neuronów termoregulacyjnych. Neurony w przedniej części podwzgórza odpowiadają za ochronę przed hipertermią (przegrzaniem), a neurony umiejscowione w tylnej części podwzgórza – za ochronę przed hipotermią (wyziębieniem). Ośrodek ten funkcjonuje jako niepodzielna całość, a pobudzenie przedniej części podwzgórza, odpowiedzialnej za wydalanie ciepła, powoduje równoczesne hamowanie części tylnej, odpowiedzialnej za kumulację energii cieplnej, i odwrotnie – potrzeba utrzymania ciepła w ustroju pobudza tylną część podwzgórza, która odpowiada za kumulację energii cieplnej, hamując przednią część, odpowiedzialną za rozpraszanie ciepła do otoczenia. Wspomniane wyżej mechanizmy termoregulacyjne są zatem odpowiedzialne za utrzymanie stałej temperatury ciała mimo zmiennych warunków termicznych otoczenia.
W fachowej literaturze przedmiotu można znaleźć wiele naukowo potwierdzonych dowodów na korzystny wpływ niskich temperatur jako elementu wspomagającego proces leczenia licznych schorzeń i urazów. Udowodniono m.in. ich pozytywne oddziaływanie na przebieg procesów metabolicznych i regeneracyjnych zachodzących w tkance kostnej, chrząstce stawowej i strukturach okołostawowych oraz w skórze. Bardzo często podkreśla się przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie niskich temperatur. Wykazano także ich dodatni wpływ podczas leczenia niektórych schorzeń obwodowego układu nerwowego i układu mięśniowego, jak również w dysfunkcjach wyższych pięter centralnego systemu nerwowego. Istotny jest również wpływ hipotermii na psychikę, a także efekty tego typu zabiegów w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Udowodniono ponadto istotny wpływ niskich temperatur na układ hormonalny, i co się z tym wiąże – na reakcje regulacyjne ustroju.
Podczas działania skrajnie niskich temperatur na organizm człowieka jest uruchamiany szereg reakcji fizjologicznych związanych z funkcjonowaniem wszystkich układów. Mechanizmy korygujące temperaturę ciała w takich warunkach wywołują skurcz obwodowych naczyń krwionośnych oraz nasilenie termogenezy, a więc wzrost tempa przemiany materii. Korzystny efekt działania niskich temperatur jest wykorzystywany nie tylko u osób chorych, lecz również u sportowców w okresie leczenia urazów, zabiegi z wykorzystaniem niskich temperatur wspomagają bowiem rehabilitację oraz ograniczają wtórne uszkodzenia tkanek. Istotnym elementem jest w tym przypadku zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęków pourazowych, na które są narażone osoby poddawane treningowi fizycznemu.
Opisywane w literaturze fachowej wyniki badań, wiążące schładzanie ze zdolnościami wysiłkowymi, dotyczą najczęściej wpływu schładzania miejscowego na tempo pourazowej rekonwalescencji u sportowców, z zastosowaniem miejscowych zabiegów schładzania przy pomocy par azotu lub CO2, okładów z plastikowych woreczków wypełnionych lodem lub żelem silikonowym, jak również okładania śniegiem lub zanurzania w zimnej wodzie.
Wpływ ogólnoustrojowego schładzania na zdolności wysiłkowe jest jak dotąd mało poznany. Za efekt działania skrajnie niskich temperatur na układ mięśniowy uznaje się obniżanie temperatury mięśni szkieletowych oraz zmniejszenie przepływu krwi przez kapilary mięśniowe. Po zakończeniu ekspozycji na zimno dochodzi do wtórnego rozszerzenia naczyń włosowatych, co z kolei prowadzi do silnego przekrwienia tkanki mięśniowej. Dzięki takiej reakcji naczynioruchowej zwiększa się dostarczanie tlenu i substancji odżywczych oraz odprowadzanie produktów przemiany materii (np. kwasu mlekowego). Po kilkunastu minutach, dzięki wspomnianemu przekrwieniu, dochodzi do wzrostu temperatury mięśni, która może przekroczyć temperaturę sprzed zabiegu i utrzymywać się na wysokim poziomie nawet przez kilka godzin. Reakcja taka może skutkować zwiększeniem zdolności wysiłkowych mięśni szkieletowych, zależnym od ich ukrwienia i temperatury. W badaniach własnych udało się wykazać pozytywny wpływ kriostymulacji ogólnoustrojowej na poziom wydolności beztlenowej, charakteryzującej zdolności organizmu do wykonywania wysiłków fizycznych o maksymalnej i supramaksymalnej intensywności.
Wymienione wyżej przesłanki wywołały niespotykany dotąd wzrost liczby chętnych do morsowania, a więc do kąpieli w zimnej wodzie, szczególnie w okresie zimowym. Mieszkając w bezpośrednim sąsiedztwie plaży Zalewu na Piaskach koło Krakowa (potocznie zwanym Kryspinowem), od listopada do marca obserwowałem dziesiątki osób zażywających kąpieli w lodowatej wodzie, najczęściej w przeręblach. Moda na morsowanie, a więc na prozdrowotne oddziaływanie na organizm poprzez zanurzanie w wodzie o bardzo niskiej temperaturze, wywołała pilną potrzebę powstania książki, która pomogłaby w zrozumieniu mechanizmów adaptacji termicznej do tego typu ekstremalnych warunków środowiska oraz ich korzystnego wpływu na szereg reakcji fizjologicznych ustroju. Warto podkreślić, że umiejętne przygotowanie do funkcjonowania w takich warunkach, a więc również do morsowania, podobnie jak przygotowanie do uprawiania wielu innych dyscyplin sportu wymaga gruntownej wiedzy i racjonalnych działań, tak aby mogło przynieść możliwie najwięcej korzyści i zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom niewłaściwego postępowania.
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, a więc uczelnia, którą od wielu lat mam zaszczyt kierować, od dawna współpracuje z Autorem niniejszej publikacji, Valerjanem Romanovskim – osobą w tym temacie najbardziej utytułowaną i rozpoznawaną – który już wielokrotnie udowodnił, że ludzki organizm może się zaadaptować do funkcjonowania w ekstremalnie niskich temperaturach otoczenia. Nasza współpraca obejmowała zarówno prowadzenie teoretycznych i praktycznych zajęć z morsowania ze studentami AWF, jak również udział we wspólnych projektach badawczych, mających na celu rzetelną ocenę reakcji organizmu na przebywanie i wykonywanie wysiłku fizycznego w skrajnie niskich temperaturach.
Wszystkich spektakularnych osiągnięć Valerjana Romanovskiego nie sposób wymienić. Jest m.in. wielokrotnym rekordzistą Guinnessa w 12- i 48-godzinnej jeździe na rowerze. Wziął udział w dwóch wyprawach do Jakucji, gdzie w czasie jazdy na rowerze przez 48 godzin non stop w jednym z najzimniejszych zamieszkanych miejsc na Ziemi, przebywał w warunkach skrajnego mrozu, bez korzystania z energii cieplnej. Wziął też udział w projekcie naukowo-badawczym „Oswajamy mróz”, podczas którego poddał się badaniom przeprowadzanym przez zespoły naukowców z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Politechniki Krakowskiej. Ponadto był współorganizatorem I Mistrzostw Polski w Morsowaniu na PGE Narodowym w Warszawie. Wymienione osiągnięcia Autora niniejszej książki, jak i wiele innych, dają gwarancję, że treści w niej zawarte mają charakter nie tylko czysto poznawczy, ale również dużą wartość aplikacyjną, która jest najważniejszym atutem tej publikacji.
Informacje dotyczące mechanizmów adaptacji termicznej do ekstremalnie niskich temperatur oraz ich wpływu na fizjologiczne reakcje ustroju człowieka, wzbogacone o porady Valerjana Romanovskiego, na pewno wpłyną na upowszechnienie świadomego obcowania z zimnem oraz wzbogacą wiedzę czytelników, a szczególnie osób, które już rozpoczęły lub zamierzają rozpocząć przygodę z morsowaniem. Zachęcam zatem do zapoznania się z treścią niniejszego opracowania i potraktowania go jako kompendium wiedzy i praktycznych porad dotyczących wpływu kąpieli w wodzie o skrajnie niskiej temperaturze na organizm człowieka.
Prof. dr hab. Andrzej Klimek
Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, specjalista w zakresie fizjologii człowieka i fizjologii sportu
BIBLIOGRAFIA
Psychologiczne aspekty morsowania
Jalut G., Dedoubat J.J., Fontugne M., Otto T. (2009), _Holocene circum-Mediterranean vegetation changes: climate forcing and human impact_, Quaternary international, 200(1–2), 4–18.
Gasparrini A., Guo Y., Hashizume M., Lavigne E., Zanobetti A., Schwartz J., Armstrong B. (2015), _Mortality risk attributable to high and low ambient temperature: a multicountry observational study_, The lancet, 386(9991), 369–375.
Kingma B., Frijns A., van Marken Lichtenbelt W. (2012), _The thermoneutral zone: implications for metabolic studies_, Front Biosci (Elite Ed), 4, 1975–1985.
Nakamura M., Yoda T., Crawshaw L.I., Yasuhara S., Saito Y., Kasuga M., Kanosue K. (2008), _Regional differences in temperature sensation and thermal comfort in humans_, Journal of applied physiology, 105(6), 1897–1906.
Nadel E., Holmer I., Bergh U., Åstrand P., Stolwijk J., _Energy exchanges of swimming man_, J Appl Physiol, 1974; 36:465–471.
Morin C., Bushnell M.C. (1998), _Temporal and qualitative properties of cold pain and heat pain: a psychophysical study_, Pain, 74(1), 67–73.
Foulkes T., Wood J. (2007), _Mechanisms of Cold Pain. Channels_, 1(3), 154–160.
Friedman H., Thompson R.B., Rosen E.F. (1985), _Perceived threat as a major factor in tolerance for experimentally induced cold-water pain_, Journal of abnormal psychology, 94(4), 624.
Mackworth N.H., _Researches on the Measurement of Human Performance,_ London, England: Medical Research Council; 1950, Report Series 268.
Feigenbaum J.J., Yanai J. (1985), _Implications of dopamine agonist-induced hypothermia following increased density of dopamine receptors in the mouse_, Neuropharmacology, 24(8), 735–741.
Hayward J.N., Baker M.A., _A comparative study of the role of the cerebral blood in the regulation of brain temperature in five mammals_, Brain Res. 1969; 16:417–440.
Paton B.C., _Accidental hypothermia_, In: Shonbaum E, Lomax P, eds. _Thermoregulation: Pathology, Pharmacology_ _and Therapy_, New York, NY: Pergamon Press; 1991:397–443.
Petjan J.H., Williams D.D., Beh_avior of single motor units during preshivering tone and shivering tremor_, Am J Phys Med., 1972; 51:17–22.
Bowen H.M., _Diver performance and the effects of cold_, Hum Factors. __ 1968; 10(5):445–464.
Clark R.E., _The limiting hand skin temperatures for unaffected manual performance in the cold_, J Appl Physiol_,_1961; 45:193–194.
Coleshaw S.R.K., van Someren R.N.M., Wolff A.H., Davis H.M., Keatinge W.R., _Impaired memory registration and speed of reasoning caused by low body temperature_, J Appl Physiol, 1983; Jul 55(1 Pt 1):27–31.)
Mackworth N.H, _Researches on the Measurement of Human Performance._ London, England: Medical Research Council; 1950, Report Series 268.
Pepler R.D., _Warmth and performance: An investigation in the tropics_, Ergonomics, 1958; 2:63–88.
Pepler R.D., Warner R.E., _Temperature and learning: An experimental study_, American Society of Heating, Refrigeration, and Air-Conditioning Engineers Transactions, __ 1968; 74:211–219.
Enander A., _Effects of moderate cold on performance of psychomotor and cognitivetasks_, Ergonomics, 1987; 30(10): 1431–1445.
Giesbrecht G.G., Arnet J.L., Vela E., Bristow G.K., _Effect of task complexity on mental performance during immersion hypothermia_. Aviat Space Environ Med, 1993; 64(Mar):206–211.
Davitz J.R., _The language of emotion_, New York: McGraw-Hill_._
Stanley-Jones, D. (t966). The thermostatic theory of emotion: A study on kybernetics. _Progress in Biocybernetics_, 6_,_ 1–20.
Dienstbier R.A., LaGuardia, R.L., Wilcox N.S. (1987), _The relationship of temperament to tolerance of cold and heat: Beyond_ „_cold hands_ – _Warm heart_”, Motivation and emotion, 11(3), 269–295.
Barbosa Escobar F., Velasco C., Motoki K., Byrne D.V., Wang Q.J. (2021), _The temperature of emotions_, PloS one, 16(6), e0252408.
Lindeman S., Hirvonen J., Joukamaa M. (2002), _Neurotic psychopathology and alexithymia among winter swimmers and controls-a prospective study. International journal of circumpolar health_, 61(2), 123–130.
Huttunen P., Kokko L., Ylijukuri V. (2004), _Winter swimming improves general well-being_, International Journal of Circumpolar Health, 63(2), 140–144.
van Tulleken C., Tipton M., Massey H., Harper C.M. (2018), _Open water swimming as a treatment for major depressive disorder_, Case Reports, 2018, bcr-2018.
Penedo F.J., Dahn J.R. (2005), _Exercise and well-being: a review of mental and physical health benefits associated with physical activity_, Current opinion in psychiatry, 18(2), 189–193
Kindermann G., Domegan C., Carlin C. (2020), _Blue care: a systematic review of blue space interventions for health and wellbeing_, Health Promotion International, 35(1), 50–69.
Dienstbier R.A. (1989), _Arousal and physiological toughness: Implications for mental and physical health_, Psychological Review, 96, 84–100.
Blascovich J., Tomaka J. (1996), _The biopsychosocial model of arousal regulation_, Advances in Experimental Social Psychology, 28, 1–51.
Barnes D.M. (1986), _Steroids may influence changes in mood_, Science, 232, 1344–1345.
Dienstbier R.A., LaGuardia, R.L., Wilcox N.S. (1987), _The relationship of temperament to tolerance of cold and heat: Beyond_ „_cold hands_ – _warm heart_”, Motivation and emotion, 11(3), 269–295.
Young A.J., _Homeostatic responses to prolonged cold exposure: humancold acclimatization_, In: Fregly M.J., Blatteis C.M., editors, _Handbookof physiology. Section 4: Environmental physiology_, New York:Oxford Univ. Press, 1996; vol. 1. pp. 419–38.
Suedfeld P. (1991), _Polar psychology: An overview_, Environment and behavior, 23(6), 653–665.
Maslow A.H. (1943), _A theory of human motivation_, Psychological review, 50(4), 370.
Knechtle B., Waśkiewicz Z., Sousa C.V., Hill L., Nikolaidis P.T. (2020), _Cold Water Swimming_ – _Benefits and Risks: A Narrative Review_, International journal of environmental research and public health, 17(23), 8984.
Moles K. (2021), _The social world of outdoor swimming: cultural practices, shared meanings, and bodily encounters_, Journal of sport and social issues, 45(1), 20–38.
Krioterapia
Rymaszewska J., Urbańska K., Szcześniak D. et al., _Whole-body cryotherapy: Promising add-on treatment of depressive disorders_, Psychiatr Pol. 2019; 53(5):1053–1067, DOI:10.12740/PP/OnlineFirst/91298 .
Seyle H., _Stres okiełznany_, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1977.
Zimecki M., Artym J., _Wpływ stresu psychicznego na odpowiedź immunologiczną,_ Post Med Dośw. 2004, 58:166–175, http://31.186.81.235:8080/api/files/view/1721.pdf .
Pawik M., Kowalska J., Rymaszewska J., _The effectiveness of whole-body cryotherapy and physical exercises on the psychological well-being of patients with multiple sclerosis: A comparative analysis_, Adv Clin Exp Med. 2019; 28(11):1477–1483, DOI:10.17219/acem/104529 .
Podbielska H., Skrzek A., _Zastosowanie niskich temperatur w biomedycynie_, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2012.
Yiallouris A., Tsioutis C., Agapidaki E. et al., _Adrenal aging and its implications on stress responsiveness in humans_, Front Endocrinol (Lausanne) 2019; 10:54, DOI:10.3389/fendo.2019.00054 .
Musiała N., Hołyńska-Iwan I., Olszewska-Słonina D., _Kortyzol – nadzór nad ustrojem w fizjologii i stresie_, Diagnostyka laboratoryjna – Journal od Laboratory Diagnostics, 2018, 54 (1), s. 29–36.
Alva N., Palomeque J., Carbonell T., _Oxidative stress and antioxidant activity in hypothermia and rewarming: Can RONS modulate the beneficial effects of therapeutic hypothermia?_, __ Oxid Med Cell Longev. 2013, 957054, DOI:10.1155/2013/957054 .
Gregorowicz H., Zagrobelny Z., _Systemic cryotherapy, indications and contraindications, process of treatment and its physiological and clinical results_ Podbielska H., Stręk W., Biały D. , _Whole body Cryotherapy,_ Kriotechnika Medyczna, Indygo, Wrocław 2006, s. 9–21.
Heszen I., _Psychologia stresu – korzystne i niekorzystne skutki stresu życiowego,_ Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
Sieroń A., Cieślar G. , _Zastosowanie zimna w medycynie – kriochirurgia i krioterapia_, Medica Press, Bielsko-Biała 2003.
Miller E. _Porównanie skuteczności działania krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej w bólu przewlekłym_. Miller E., _Porównanie skuteczności działania krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej w bólu przewlekłym_, Fizjoter. Pol. 2006, 6:27–31.
Wesołowski R., Gackowska M., Woźniak A., _Oddziaływanie zimna na organizm człowieka – morsowanie jako forma rekreacji ruchowej_, Wiosna Młodych Fizjoterapeutów, Wydawnictwo Uczelniane WSG 2013, s. 39–49.
Robertson V., Ward, A., Low J., Reed A., _Fizykoterapia. Aspekty kliniczne i biofizyczne_, Edra Urban & Partner, Wrocław 2009.
Piątek J., _Wpływ hipotermii na organizm człowieka, czyli co się stanie, gdy mors utknie w przeręblu_, Krauss H., Woźniak R. , _Wpływ morsowania na organizm człowieka_, Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno-Uzdrowiskowe w Kołobrzegu, Kołobrzeg 2015.
Fizjologiczna adaptacja organizmu do niskich temperatur
Alf D., Schmidt M., Siebrecht S., _Ubiquinol supplementation enhances peak power production in trained athletes: a double-blind, placebo controlled study_, J Int Soc Sports Nutr, 2013; 10:24
Andersen L.L., Tufekovic G., Zebis M.K., Crameri R.M., Verlaan G., Kjaer M. et al., _The effect of resistance training combined with timed ingestion of protein on muscle fiber size and muscle strength. Metabolism_, 2005; 54(2):151–6.
Bartosz G., _Druga twarz tlenu. Wolne rodniki w przyrodzie_, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Bell P.G., McHugh M.P., Stevenson E., Howatson G., _The role of cherries in exercise and health_, Scand J Med Sci Sports, 2014 Jun; 24(3):477–90.
Bridge C.A., Jones M.A., _The effect of caffeine ingestion on 8 km run performance in a field setting_, J Sports Sci, 2006; 24(4):433–9.
Cade J.R., Reese R.H., Privette R.M., Hommen N.M., Rogers J.L., Fregly M.J., _Dietary intervention and training in swimmers_, Eur J Appl Physiol Occup Physiol, 1991; 63(3–4):210–5.
Carli G., Bonifazi M., Lodi L., Lupo C., Martelli G., Viti A., _Changes in the exercise-induced hormone response to branched chain amino acid administration_, Eur J Appl Physiol Occup Physiol, 1992; 64(3):272–7.
Cox G.R., Desbrow B., Montgomery P.G., Anderson M.E., Bruce C.R., Macrides T.A., Martin D.T., Moquin A., Roberts A., Hawley J.A., Burke L.M., _Effect of different protocols of caffeine intake on metabolism and endurance performance_, J Appl Physiol, 1985; 93(3):990–9.
Fasano A., _Zonulin and its regulation of intestinal barrier function: the biological door to inflammation, autoimmunity, and cancer_, Physiol Rev, 2011; 91:151–175.
Frączek B., Krzywański J., Krysztofiak H., _Dietetyka sportowa_. PZWL, Warszawa 2020.
Klaudia F., _Zmiany wybranych wskaźników somatycznych, biochemicznych oraz poziomu wydolności fizycznej wielokrotnego rekordzisty Guinnessa_, Kraków 2020.
Hill C.A., Harris R.C., Kim H.J. et al., _Influence of betaalanine supplementation on skeletal muscle carnosine concentrations and high intensity cycling capacity_, Amino Acids, 2007; 32:225–33.
Ivy J.L., Res P.T., Sprague R.C., Widzer M.O., _Effect of a carbohydrate-protein supplement_ _on endurance performance during exercise of varying intensity_, Int J Sport Nutr Exerc Metab., 2003; 13(3):382–95.
Ivy J.L., _Muscle glycogen synthesis before and after exercise_, Sports Med, 1991; 11(1):6–19.
Kelley D.S., Adkins Y., Laugero K.D., _A Review of the Health Benefits of Cherries_, Nutrients, 2018 Mar 17; 10(3).
Komi P.V., _Strength and power in sport_, Cambridge, MA: Blackwell Scientific; 1992.
Kozłowski S., _Granice przystosowania_, Wiedza Powszechna, Warszawa 1986.
Kreider R.B., _Species-specific responses to creatine supplementation_, Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol, 2003; 285:R725–6.
Marlicz W., _The effect of physical activity and exercise on gut microbiota — the role of probiotics in the sports nutrition_, Wybrane problemy kliniczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014, tom 5, nr 3, s. 129–140.
Maughan R.J., Burke L.M., Dvorak J. et al., _IOC consensus statement: dietary supplements and the high-performance athlete_, British Journal of Sports Medicine, 2018; 52:439–455.
McKinley-Barnard S., Andre T., Morita M., Willoughby D.S., _Combined L-citrulline and glutathione supplementation increases the concentration of markers indicative of nitric oxide synthesis_, Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2015; 12:27.
Greenwood M., Cooke M.B., Ziegenfuss T., Kalman D.S., Antonio J., _Nutritional Supplements in Sports and Exercise_, Springer International Publishing Switzerland 2015.
Murawska-Ciałowicz E., _Adipose tissue – morphological and biochemical characteristic of different depots_, Postepy Hig Med Dosw (online), 2017; 71:466_–_484.
Namdar M., Koepfli P., Grathwohl R., Siegrist P.T., Klainguti M., Schepis T. et al., C_affeine decreases exercise-induced myocardial flow reserve_, J Am Coll Cardiol, 2006; 47(2): 405–10.
Nyakayiru J., Jonvik K.L., Trommelen J., Pinckaers P.J., Senden J.M., van Loon L.J., Verdijk L.B., _Beetroot Juice Supplementation Improves High-Intensity Intermittent Type Exercise Performance in Trained Soccer Players_, Nutrients, 2017; Mar 22; 9(3), Physiol. 1991;63 (3–4):210–5.
Sadarangani K.P., Hamer M., Mindell J.S. et al., _Physical activity and risk of all-cause and cardiovascular disease mortality in diabetic adults from Great Britain: pooled analysis of 10 population-based cohorts_, Diabetes Care 2014; 37(4):1016–1023.
Saltykova M.M., _Cold Adaptation as a Means of Increasing Antioxidant Protection_, Neuroscience and Behavioral Physiology, Vol. 49, No. 3, March 2019.
Shephard R.J., Shek P.N., _Immunological hazards from nutritional imbalance in athletes_, Exerc Immunol Rev, 1998; 4:22–48.
Zajac A., Cholewa J., Poprzecki S., Waśkiewicz Z., Langfort J., _Effects of sodium bicarbonate ingestion on swim performance in youth athletes_, Journal of Sports Science and Medicine 2009: 8; 45–50.
Zydek G., Michalczyk M., Zając A., _Nowe trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie_, AWF Katowice, 2017.
Jak zimno wpływa na zdrowie
Banfi G., Lombardi G., Colombini A., Melegati G, _Whole-body cryotherapy in athletes_, Sports Med., 2010 40(6):509–517.
Brenner I.K.M., Castellani J.W., Gabaree C., Young A.J., Zamecnik J., Shephard R.J., Shek P.N., _Immune changes in humans during cold exposure: effects of prior heating and exercise_, J App Physiol 1999, 87:699–710.
Dugué B., Leppänen E., A_daptation related to cytokines in man: effects of regular swimming in ice-cold water_, Clinical Physiology 2000, 20(2):114–121.
Ferrando A., Tipton K.D., Doyle David, Phillips S.M., Cortiella J., Wolfe R.R., _Testosterone injection stimulates net protein synthesisbut not tissue amino acid transport_, Am. J. Physiol. 275 (Endocrinol. Metab. 38):E864–E871, 1998.
Fujibayashi S., Yoshida K., _Effect of sojourn at high altitude (4250 m) in Peru on plasma testosterone level of Peruvian lowlanders_, Jpn J Biometeor., 1981; 18 (2):80–85.
Gauldie J., Richards C., Baumann H., _IL-6 and the acute phase reaction_, Research in Immunology 1992, 143:755–759.
Isail A.H., Yung, E.J., _Effect of chronic exercise on the personality of adults_, Ann NY Acacl Sci., 1977; 301:958–969.
Janský L., Šrámek P., Šavlíková J., Uličný B., Janáková H., Horký K., _Change in sympathetic activity, cardiovascular func-tions and plasma hormone concentrations due to cold water immersion in men_, Eur J Apll Physiol. 1996, 74 (1–2):148–152.
Lombardi G., Ricci C., Banfi G., _Effects of winter swimming on haematological parameters_, Biochem Med (Zagreb) 2011, 21:71–78.
Lubkowska A., Banfi G., Dolegowska B., d’Eril G.V., Luczak J.,Barassi A.,_Changes in lipid profile in response to threedifferent protocols of whole-body cryostimulationtreatments_, Cryobiology, 2010; 61:22–26.
Sakamoto K., Wakabayashi I., Yoshimoto S., Masui H., Katsuno S., _Effects of physical exercise and cold stimulation on serum testosterone level in men_, Nihon Eiseigaku Zasshi, 1991; 46(2):635–638.
Teległów A., Marchewka J., Marchewka A., Kulpa J., _Changes in biochemical properties of the blood in winter swimmers_, Folia Biologica, Kraków 2016, 64(4):285–290.
Ziemann E., Olek R.A., Grzywacz T., Kaczor J.J., Antosiewicz J., Skrobot W., Kujach S., Laskowski R., _Whole-bodycryostimulation as an effective way of reducing exercise-induced inflammation and blood cholesterol in young men_, Eur Cytokine Netw, 2014; 25(1): 14–23.
Filmy
Kanał YouTube Valerjan Romanovski
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
XIII
-- --
-- --