- W empik go
Mózgowe porażenie dziecięce - ebook
Mózgowe porażenie dziecięce - ebook
Mózgowe porażenie dziecięce stanowi poważny problem w zakresie podejmowania działań o charakterze leczniczym i edukacyjnym. Jest to wielkie wyzwanie które wymaga posiadania wiedzy specjalistycznej. Niniejsza publikacja skrótowo prezentuje to zagadnienie dla czytelnika pragnącego poznać podstawowe aspekty porażenia mózgowego.
Kategoria: | Zdrowie i uroda |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8221-359-1 |
Rozmiar pliku: | 1,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Pojęcie MPDZ zrodziło się jeszcze w XIX w., terminu tego używano wówczas zamiennie z „chorobą Little’a”, która to nazwa pochodziła od nazwiska naukowca, który w roku 1862 dokonał opisu spastycznej diplegii, związanej z komplikacjami porodowymi. W 1896 r. Z. Freud opisał tą jednostkę chorobową, powiązując różne deficyty motoryczne z wczesnym etapem rozwoju mózgu. Rozwój diagnostyki obrazowej pozwolił na lepsze poznanie źródeł i skutków w tym zakresie. MPD powoduje rozmaite skutki w zakresie wszystkich aspektów codziennego życia dziecka i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności we wczesnym dzieciństwie.Zabłocki K. J., Mózgowe porażenie dziecięce w teorii i terapii, Wydawnictwo Akademickie Żak, Warszawa 1998 r., s. 8.
Również MPD, paralysis cerebralis infantum.
Czochańska J., Mózgowe porażenie dziecięce. Rola pediatry pierwszego kontaktu w opiece nad dzieckiem przewlekle chorym, za: http://www.mp.pl/artykuly/11236, data dostępu: 12.10.2015r.
Dudek J., Ocena chodu dzieci z mózgowym porażeniem z wykorzystaniem skali obserwacyjnej oraz optoelektronicznego systemu komputerowego. Rozprawa doktorska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2012 r., s. 5.Przedmiotowa choroba występuje dwukrotnie częściej niż zespół Downa wśród dzieci w wieku szkolnym, odpowiada za dwie trzecie ciężkich zaburzeń motorycznych. Najwyższe ryzyko zachorowania odnosi się do dzieci urodzonych przed czasem. Badania wskazują również, iż częstotliwość występowania jest odwrotnie proporcjonalna do wieku ciążowego. od 8 do 12 procent noworodków urodzonych przed 32 tygodniem życia chorowało na MPD. Badania tego typu w poszczególnych krajach to EPICURE w Anglii, EPIPAGE we Francji czy EPIBEL w Belgii.
Jednocześnie zaobserwowano wzrost poziomu zachorowań na przestrzeni lat, z 1,5 na ponad 2 przypadki na 1000 urodzeń, gdy jeszcze w latach sześciedziesiątych ubiegłego wieku tylko jedna trzecia przypadków tej choroby dotyczyła noworodków z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg.Zabłocki K. J., op. cit., s. 10—11.
Nowotny J. Czupryna K., Domagalska M., Aktualne podejście do rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, Neurologia, Vo l. 1 8 / 2 0 0 9, n r 3 5, s. 50—53.
Michałowicz R., Mózgowe porażenie dziecięce, PZWL, Warszawa 1993 r., s. 13—19.
Ibidem, s. 15—21.
Steinborn B., Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce — możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 2008, 10, 1, s. 112.