Myśl jak geek. Szukaj rozwiązań tam, gdzie nikt nie szuka - ebook
Myśl jak geek. Szukaj rozwiązań tam, gdzie nikt nie szuka - ebook
Wykorzystaj swoje supermoce i dokonuj wielkich rzeczy!
Ta książka zmieni twój sposób myślenia o pracy, zespołach, projektach i kulturze, a także zapewni wiedzę i narzędzia potrzebne do wykorzystania dwóch supermocy: uczenia się i współpracy.
Andrew McAfee pokazuje, jak geecy stworzyli nową kulturę opartą na czterech normach:
- nauce
- własności
- szybkości
- otwartości.
Geek jest nieustannie ciekawy świata, nie boi się mierzyć z trudnymi problemami i sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania. Nie poważa opinii ekspertów, nie lubi planowania i procesów, nie boi się błędów i nie ma obsesji na punkcie wygrywania. I to wyjaśnia wszystko ̶ począwszy od tego, dlaczego dzieci uczące się w systemie Montessori wykazują się twórczym myśleniem, po sposoby, w jakie nowicjusze rewolucjonizują kolejne gałęzie przemysłu. Kiedy zastosujemy wszystkie cztery normy, powstaje kultura cechująca się luzem, szybkimi zmianami i egalitaryzmem, zmieniająca się, oparta na dowodach, niepokorna i autonomiczna.
Dlaczego sposoby geeków tak dobrze się sprawdzają? Andrew McAfee udziela prostej odpowiedzi: ponieważ odwołują się do ludzkich supermocy, jakimi są intensywna współpraca oraz szybkie uczenie się. Bazując na ewolucji kulturowej autor pokazuje, że kiedy spotykamy się w odpowiednich warunkach, szybko odkrywamy, jak wprowadzać innowacje, niezależnie od tego, czy budujemy statki kosmiczne, czy samokorygujące się organizacje. Natomiast w nieodpowiednich warunkach tworzymy biurokrację, skazując się na nieustanne opóźnienia, kulturę milczenia i inne dysfunkcje typowe dla ery przemysłowej.
Andrew McAfee przedstawia nowy sposób patrzenia na świat i podsuwa skuteczne narzędzia umożliwiające wykorzystanie wielkich możliwości, które mamy dziś i które przyniesie jutro.
Mądry, dowcipny i pouczający przewodnik, pokazujący, jak poruszać się w świecie pracy przyszłości… Nauka, własność, szybkość i otwartość: każde z tych prostych słów zawiera w sobie więcej, niż sobie wyobrażałeś, dopóki nie przeczytałeś tej książki.
—Amy C. Edmondson, autorka książki Dobre porażki
Wybitna synteza, która za pomocą ujednoliconej teorii (którą McAfee nazywa „sposobem geeków”) ostatecznie wyjaśnia powody, dla których podejście stosowane w start-upach technologicznych zawładnęło tak dużą częścią świata.
—Reid Hoffman, współzałożyciel LinkedIn i autor książek The Startup of You, Rozmowa z chatem GPT o przyszłości ludzi i świata i współautor książki Mistrzowie skalowania biznesu
McAfee to światowej klasy prowokator intelektualny. Nieustannie podważa moje założenia i wyostrza moje myślenie. To samo spotka ciebie, kiedy będziesz czytał tę książkę. To najbardziej przekonująca analiza, jaką widziałem; analiza która pokazuje, czego Dolina Krzemowa nauczyła się już o budowaniu bardziej efektywnych organizacji – i czego jeszcze musi się nauczyć.
— Adam Grant, autor książek Leniwy umysł i Buntownicy
Andrew McAfee jest samodzielnym pracownikiem naukowo-badawczym w MIT Sloan School of Management oraz współzałożycielem i jednym z dyrektorów MIT Initiative on the Digital Economy (inicjatywa MIT związana z cyfryzacją gospodarki). Za przedmiot swoich badań obrał wpływ postępu technologicznego na zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Jest autorem książki Więcej za mniej oraz współautorem bestsellera „New York Timesa” Drugi wiek maszyny.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8231-598-1 |
Rozmiar pliku: | 2,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jestem głęboko przekonany, że najwybitniejsi przedsiębiorcy z branży technologicznej nie są jedynie geekami technologii, ale są również geekami biznesu. Mówiąc słowami ze słynnej kampanii reklamowej firmy Apple, znajdują sposoby, aby „myśleć inaczej”. Wykorzystują swoją nienasyconą ciekawość i zamiłowanie do eksperymentowania, aby sprostać wyzwaniu, jakim jest tworzenie lepszych produktów i lepszych firm. I choć większość ludzi dostrzega, że żyjemy teraz w prawdziwej epoce „geekizmu”, wygląda na to, że nikt nie przeanalizował i nie wyjaśnił podstawowych zasad i mechanizmów geekizmu w biznesie. Nawet moje książki, takie jak Alliance czy Blitzscaling, które zdecydowanie „geekują” na temat zarządzania ludźmi i budowania firm wartych miliardy dolarów, nie zagłębiają się w metapytanie, dlaczego geecy wzięli w posiadanie Ziemię.
W swojej nowej książce Jak to się robi u geeków Andrew McAfee (który sam jest geekiem alfa w różnych dziedzinach biznesu) mierzy się z najistotniejszymi pytaniami o to, kim są geecy, w co wierzą i dlaczego przez kilka ostatnich dekad odnosili tak ogromne sukcesy. Łącząc teorię zarządzania, strategię konkurencji, naukę o ewolucji, psychologię, historię wojskowości i antropologię kulturową, Andrew McAfee stworzył niezwykłą syntezę, która za pomocą ujednoliconej teorii (którą nazywa „sposobem geeków”) ostatecznie wyjaśnia powody, z jakich technologiczne start-upy w aż tak wielkim stopniu zawładnęły światem.
Choć wiele jego wniosków pochodzi z dogłębnej analizy udanych start-upów technologicznych i odnoszących sukcesy gigantów technologicznych, takich jak Amazon, Google, Microsoft czy Netflix, sięga również do tego, czego uczą się dzieci w szkołach podstawowych, planiści wojskowi czy szympansy, i wyjaśnia, dlaczego pozorne ludzkie słabości (takie jak przesadna pewność siebie, pogoń za prestiżem czy plotki) w istocie mają kluczowe znaczenie dla sukcesu organizacji.
Czytając tę książkę, dowiesz się, dlaczego tak wiele organizacji ucieka się do biurokracji i nieetycznych zachowań. Poznasz cztery podstawowe zasady, które możesz wykorzystać do zbudowania kultury pracy przeciwstawiającej się tym szkodliwym czynnikom. Spodziewam się, że największą, trwałą wartością tej książki będzie sposób, w jaki jasno, szczegółowo i w oparciu o dowody wyjaśnia ona działanie i znaczenie kultury pracy. Już nigdy nie spojrzysz na nią jak na mętne zarządzanie przez machanie rękami i chwytliwe hasła.
Jak to się robi u geeków to lektura obowiązkowa dla każdego lidera, który zastanawia się, jak zbudować organizację na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Myśląc o czytelnikach spoza branży technologicznej, McAfee demistyfikuje podstawowe pojęcia, takie jak testy A/B i zwinne programowanie (ang. agile programming). Jednak nawet weterani technologii mogą skorzystać, gdy zrozumieją, jak wiele najlepszych praktyk i aktów wiary wywodzi się z podstawowych elementów ludzkiej natury, która ewoluowała przez miliony lat. Uważam się za wieloletniego ucznia i kronikarza Doliny Krzemowej, a mimo to sporządzam obszerne notatki na temat wielu rzeczy, o których dowiaduję się, czytając tę książkę. Myślę, że i ty będziesz mieć takie same doświadczenia.