- W empik go
Myśli o równowadze politycznej w Europie - ebook
Myśli o równowadze politycznej w Europie - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 178 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
czytane w Wydziale Literatury Towarzystwa Przyjaciół Nauk w roku 1815 w miesiącu sierpniu
O równowadze politycznej krajów Europy wielu dziejopisarzów mówiło. Ta nie stanęła nigdy rzeczywiście. Nie widzieć w dziejach, nawet pół wieku, jej ciągłej trwałości. Ukazywała się tylko czasem albo jak mocarzów umowy, albo jak wypadków skutek. Bo kraje, czyli szczegółowe narody wypadkom podlegają: zawisły od dzieciństwa, starości, odrodzenia się i śmierci, od szczęścia lub nieszczęścia dzielnych lub nikczemnych, dowcipu lub głupstwa.
Zabobonną zaciekłością * albo też skrytą i upozorzoną niszczenia możnowładczych domów żądzą ochwyceni Filipy, Ludwiki przez kilka wieków poduszczali i sami wychodzili na czele hord krzyżackich najeżdżać i niszczyć ottomańskie mocarstwa.
Gustawy i Karole, sławni rycerze Wazów, szałem czczej wojarstwa dumy tknięci, długo napadali barbarzyńców wojną kraje ich narodowi z wszystkich stosunków naturalnie przyjazne. Oni roznosili miecz i ogień po Polsce i po Niemczech.
Dzielny Sobieski, zamiast ocalenia jestestwa własnego narodu, ocalił Polaków walecznością Austrii stolicę. On swymi zwycięstwy miótł w potęgę Porty ostatnią niemoc szkodzenia Niemcom, ale razem i niemoc dania wsparcia w potrzebie Polakom. Jedni z Cesarzów Rosji już ostatni cios zaguby zamierzali broniborów domowi, drudzy, przeciwnie, ten dom od zaguby wyratowawszy nadali mu wzrost i gruntowną mocarstw Europy potęgę.
Na początku osiemnastego wieku wzniosły się na północy w Europie dwa wielkie państwa. Jedno z tych było całkiem