Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy - ebook
Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy - ebook
Doskonały pomysł dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci szybko opanowały dzielenie.
Nie tylko tabliczka mnożenia, ale i dzielenia może sama wchodzić do głowy! Pomogą w tym zabawne, wpadające w ucho wierszyki, które pozostają w głowach uczniów. Dzięki błyskotliwym skojarzeniom pozwalają łatwo i bez wysiłku nie tylko nauczyć się tabliczki dzielenia w zakresie do 100, ale także zrozumieć, czym jest dzielenie i dlaczego nie musi sprawiać najmniejszych kłopotów. Pomoc dydaktyczna, zawierająca dowcipne wierszyki i pełne humoru ilustracje, sprawi, że dziecko będzie uczyło się z radością, a rodzicom da gwarancję, że ich pociecha nie pomyli się w dzieleniu przy szkolnej tablicy.
Skuteczności metody dowiodła poprzednia publikacja autora - "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy".
Adrian Markowski - pisarz i poeta, autor tomu opowiadań "Sąsiady" (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek "Niebo nad Caryńską" oraz książki dla dzieci "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy", dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym. Mieszka w Warszawie.
Kategoria: | Dla dzieci |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8069-975-5 |
Rozmiar pliku: | 6,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Kiedyś napisałem książkę z wierszykami, które pomagały dzieciom uczyć się tabliczki mnożenia. Mnożenie jest dość łatwe, ponieważ – jak z pewnością wiesz – ma właściwość, którą nazywamy przemiennością. Dwa razy siedem to dokładnie tyle samo co siedem razy dwa, kolejność czynników nie ma znaczenia. Jeżeli dasz dwóm koleżankom po siedem cukierków, to wszystkie razem będą mieć czternaście cukierków. Jeżeli siedmiu koleżankom dasz po dwa cukierki, to również skończy się na zjedzeniu czternastu cukierków.
Ponieważ mnożenie jest przemienne, nie musisz koniecznie uczyć się, że dwa razy siedem to czternaście i siedem razy dwa to czternaście. Jeśli wiesz, że kolejność liczb nie ma znaczenia, wystarczy, że znasz jedno z tych działań.
Z dzieleniem jest inaczej. Nie jest przemienne. Dlatego nauka tabliczki dzielenia jest trochę trudniejsza od nauki tabliczki mnożenia. Jednak nie przejmuj się tym. Oto prosty sposób, który ułatwi ci naukę.
Wiele liczb, jakie znajdziesz w tabliczce dzielenia, można podzielić na dwa sposoby, tak jak liczbę czternaście.
14 : 2 = 7
14 : 7 = 2
Czy te działania nie mają ze sobą nic wspólnego? Oczywiście, że mają! Czternaście można podzielić przez dwa i przez siedem dlatego, że dwa razy siedem to czternaście (tabliczka mnożenia). Czternaście jest wielokrotnością liczby dwa (więc można je podzielić przez dwa), a także wielokrotnością liczby siedem (więc daje się podzielić przez siedem). Jeśli podzielisz czternaście przez dwa, wynikiem będzie siedem, a kiedy podzielisz czternaście przez siedem, wynikiem będzie dwa. Podobnie jak w tabliczce mnożenia wystarczy zapamiętać, że dwa razy siedem to czternaście, aby wiedzieć również, że siedem razy dwa to też czternaście, tak w przypadku dzielenia wystarczy zapamiętać, że czternaście dzieli się na dwa i siedem i że jeśli podzielimy czternaście przez jedną z tych liczb, otrzymamy drugą. I w tym właśnie pomogą ci wierszyki.
Z niektórymi liczbami będzie łatwiej, ponieważ można je podzielić tylko w jeden sposób, z innymi odrobinę trudniej, bo dzielą się na więcej sposobów niż dwa. Jednak wszystko to znajdziesz w wierszykach. Życzę dobrej zabawy i miłej nauki!
Autor