Na emocjonalnej karuzeli - ebook
Na emocjonalnej karuzeli - ebook
Program z ćwiczeniami dla nastolatków
Pewnego dnia budzisz się, spoglądasz w lustro i wiesz, że coś się zmieniło. Wyglądasz inaczej, czujesz się inaczej. Zdajesz się szybko denerwować, niekiedy płaczesz bez wyraźnego powodu, a w następnej chwili cieszysz się jak dziecko. Ogarniają cię dziwne, ponure myśli, z którymi trudno dojść do ładu. Czujesz się beznadziejnie, a wewnętrzny krytyk rośnie w siłę i karmi się twoimi obawami. Masz wrażenie, że jesteś na emocjonalnej karuzeli, i chcesz wysiąść!
Witamy w świecie dorastania. To trudny, burzliwy i często bolesny okres w życiu. Czas zmian – w każdej sferze twojego życia. Nie dokładaj sobie zmartwień. Nie traktuj siebie zbyt surowo. Podejdź do siebie z życzliwością i współczuciem, jak do swojego najlepszego przyjaciela.
Badania naukowe pokazują, że nastolatki, które okazują sobie samym więcej współczucia, doświadczają mniej lęku, stresu i przygnębienia oraz są bardziej zadowolone ze swojego życia. Na podstawie badań wiemy też, że samowspółczucie jest umiejętnością, której można się nauczyć. Być może to określenie brzmi dla ciebie obco lub dziwnie, ale w gruncie rzeczy chodzi o to, by sprostać wyzwaniom okresu dorastania z odwagą, siłą i życzliwością. By lepiej radzić sobie z problemami, stresorami, obawami. Czy to brzmi optymistycznie?
W czym może ci pomóc ta książka
• Poznasz ćwiczenia i medytacje z zakresu samowspółczucia, które pozwolą ci zapanować nad emocjonalną karuzelą.
• Nauczysz się korzystać z tych narzędzi na co dzień, czyniąc z tego naturalną, codzienną praktykę, jak mycie zębów.
• Poradzisz sobie z bolesnymi uczuciami i trudnymi sprawami w swoim życiu.
• Zaczniesz traktować siebie z większą życzliwością, mniej surowo i mniej krytycznie.
• Poprawisz samoocenę i przezwyciężysz niepewność.
• Polubisz i zaakceptujesz siebie.
Spis treści
Przedmowa
Wprowadzenie
Część 1 - Prawdziwe przyczyny zmagań nastolatków – i sposób na owe zmagania
Rozdział 1 Zmiany, zmiany i jeszcze więcej zmian
Rozdział 2 Czym jest samowspółczucie?
Część 2 - Docieranie do samowspółczucia
Rozdział 3 Jak zacząć okazywać sobie życzliwość?
Rozdział 4 Otwieranie serca, by wpuścić życzliwość
Rozdział 5 Uważność, autopilot i uczenie się zatrzymywania
Rozdział 6 Nie jesteśmy sami – nawet gdy tak nam się wydaje!
Część 3 - Poza podstawy
Rozdział 7 Ratunku! Emocjonalna karuzela się rozpędza!
Rozdział 8 Komunikowanie się z uważnością i współczuciem
Rozdział 9 A co z samooceną?
Część 4 - Przyjęcie tego, kim się jest – i odnalezienie radości!
Rozdział 10 Życie w zgodzie z własnymi wartościami
Rozdział 11 Wdzięczność i uznanie dla siebie Podziękowania
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7489-965-9 |
Rozmiar pliku: | 2,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Spójrzmy prawdzie w oczy: dorastanie może być trudnym i bolesnym okresem w życiu. Niesamowite osiągnięcia, które w tym czasie stają się naszym udziałem, takie jak rozwój umiejętności monitorowania własnego myślenia (tzw. umiejętności metapoznawczych), mogą prowadzić do zupełnie nowych dla nas niepokojów, które nie dręczyły nas zbytnio w dzieciństwie. Jakim jestem człowiekiem? Jestem dobra czy zła? Co myślą o mnie inni ludzie? Proces formowania tożsamości, stanowiący kluczowe zadanie okresu dojrzewania, również może być źródłem dużego stresu, jeśli martwimy się, czy jesteśmy dość dobrzy. Ponadto, ze względu na swoje niewielkie życiowe doświadczenie, nastolatki mogą mieć silne poczucie, że inni ludzie nie podzielają ich myśli i uczuć. Oznacza to, że mogą czuć się dość samotne nawet w otoczeniu przyjaciół i rodziny.
Właśnie dlatego samowspółczucie jest tak ważne. Ratuje ono życie nastolatkom. Samowspółczucie, czyli współczucie dla samego siebie, oznacza przede wszystkim, że jesteśmy swoimi dobrymi przyjaciółmi wtedy, gdy zmagamy się z jakąś przeciwnością. Okazywanie współczucia samym sobie polega na tym, że jesteśmy wobec siebie życzliwi, a nie surowi i zarazem pamiętamy, iż niedoskonałość jest cechą ludzką; polega na tym, że jesteśmy świadomi tego, czego doświadczamy, zamiast gubić się w związanej z tym fabule.
Przeprowadzono już setki badań naukowych, które pokazują, że w przypadku osób dorosłych samowspółczucie jest ściśle związane z dobrym samopoczuciem. Wynikają z niego takie korzyści, jak niższy poziom niepokoju, przygnębienia i stresu, większe poczucie szczęścia i satysfakcji z życia, lepsze umiejętności radzenia sobie, a także lepsze relacje z ludźmi. Ponadto stwierdzono, że w przeciwieństwie do obaw, jakich wszyscy powszechnie doświadczamy, współczucie dla siebie powoduje wzrost motywacji do realizacji wyznaczonych celów. Samowspółczuciu towarzyszy bowiem wspierające nastawienie emocjonalne, dzięki któremu możemy dawać z siebie wszystko, a jednocześnie prowadzi ono do złagodzenia strachu przed porażką czy lęku związanego z wystąpieniem. Mówiąc prościej, okazywanie sobie samym życzliwości i wsparcia, zwłaszcza w obliczu trudnych emocji, pomaga nam odnosić sukcesy i osiągnąć pełnię naszych możliwości.
Karen Bluth, autorka tego poradnika, to światowej klasy badaczka zajmująca się wpływem samowspółczucia na młodych ludzi. Zarówno jej badania, jak i prace innych badaczy pokazują, że nastolatki, które mają więcej współczucia dla samych siebie, radzą sobie lepiej. Doświadczają mniej lęku, stresu i przygnębienia, a także są bardziej zadowolone ze swojego życia niż ich rówieśnicy, którzy są wobec siebie surowi. Na podstawie badań wiemy też, że samowspółczucie jest umiejętnością, której można się nauczyć, pomagającą ludziom w różnym wieku wieść szczęśliwsze, bardziej satysfakcjonujące życie. Doktor Bluth i jej współpracowniczka Lorraine Hobbs opracowały ośmiotygodniowy program rozwijania samowspółczucia dla nastolatków „Zaprzyjaźnianie się ze sobą” (Making friends with yourself). Stanowi on adaptację programu „Uważne samowspółczucie” (Mindful self-compassion), który opracowałam dla dorosłych z moim współpracownikiem Chrisem Germerem.
Niniejszy poradnik, zawierający doskonałe ćwiczenia, które zostały w większości zaczerpnięte z programu „Zaprzyjaźnianie się ze sobą”, jest niczym klucz otwierający drzwi do samowspółczucia. Sprawia, że proces rozwijania współczucia dla siebie staje się prosty. Wypełniony mnóstwem przyjemnych i ważnych zadań, pomaga nastolatkom nauczyć się, jak być swoim życzliwym i wspierającym przyjacielem, gdy żegluje się po wzburzonych wodach dorastania. Życie nadal będzie stanowiło wyzwanie, ale samowspółczucie pozwoli ci podejść do niego z odwagą, siłą i życzliwością. Szkoda, że taka książka nie była dostępna wtedy, gdy sama byłam nastolatką!
Kristin Neff
profesor nadzwyczajna University of Texas,
autorka książki Jak być dobrym dla siebie