Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Nacjonalizm, etniczność i wielokulturowość na Bliskim i Dalekim Wschodzie - ebook

Data wydania:
20 marca 2011
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
32,27

Nacjonalizm, etniczność i wielokulturowość na Bliskim i Dalekim Wschodzie - ebook

Jak słusznie zauważył w swej klasycznej pracy poświęconej nacjonalizmom Anthony Smith, nowoczesny porządek światowy jest nierozłącznie związany z instytucją państwa narodowego. Obecnie często pomija się fakt, iż świat, w którym coraz dynamiczniej przebiegają procesy politycznej i gospodarczej integracji, nadal pozostaje światem opierającym się na sieci mniej lub bardziej autonomicznych państw narodowych. Smith podkreślał jednak również wielokrotnie, ze państwo narodowe nie zawsze i nie wszędzie stanowiło podstawowy byt polityczny. Problem transformacji od bardziej zróżnicowanych form życia społecznego i politycznego ku tym, w których wszystkie części składowe światowego porządku podporządkowały się, przynajmniej formalnie, jednolitej formule, od lat wzbudzał zainteresowanie historyków, politologów, socjologów i antropologów. Wraz ze wzrostem znaczenia gospodarczego i politycznego Bliskiego i Dalekiego Wschodu w światowym porządku coraz częściej zadawano sobie pytanie, w jakim stopniu zachodnie modele i paradygmaty odpowiadają doświadczeniom Wschodu. Niewątpliwie przemiany w sferze świadomości narodowej i politycznej w państwach regionu stanowiły nie lada wyzwanie nie tylko dla polityków, ale także dla intelektualistów i badaczy. Próby studiowania nacjonalizmu czy nacjonalizmów w regionie jako całości były znacznie mniej liczne i rzadko stanowiły pretekst do ogólnych refleksji.

Autorzy tekstów wchodzących w skład niniejszej publikacji, będącej rezultatem konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie CTA Closer To Asia, podjęli interdyscyplinarną próbę, wyjaśnienia azjatyckich form nacjonalizmu oraz etniczności. Dzięki temu książka stanowi istotny wkład w omawianą problematykę.

Adam W. Jelonek 

Spis treści

NACJONALIZM, ETNICZNOŚĆ I WIELOKULTUROWOŚĆ – ZAGADNIENIA TEORETYCZNE
Adam W. Jelonek, Nacjonalizmy w Azji w świetle teorii
Tadeusz Paleczny, Modele pluralizmu kulturowego w procesach globalizacji
Arkadiusz Modrzejewski, Tożsamość narodowa a świat ponowoczesny
Krzysztof Jaskułowski, Nacjonalizm obywatelski i etniczny: geneza i krytyka typologii

NACJONALIZM, ETNICZNOŚĆ I WIELOKULTUROWOŚĆ NA BLISKIM WSCHODZIE
Daniel Płatek, Pomiędzy Imperium Osmańskim a Republiką Turecką. Proces narodowotwórczy i ludobójstwo w ujęciu socjologii historycznej
Małgorzata Kniaź, „Arabscy” czy „wschodni” chrześcijanie? O tożsamości koptyjskiej i nacjonalizmie
Michał Lipa, Trudne sąsiedztwo. Stosunki muzułmańsko-chrześcijańskie oraz status chrześcijan w systemie polityczno-prawnym współczesnego Egiptu
Natalia Bahlawan, Libanizm a nacjonalizm arabski. Ideologia nacjonalistyczna chrześcijan libańskich
Magdalena Pycińska, Perspektywa symboliczna i etniczna palestyńskiej tożsamości narodowej. Ich wpływ na palestyński dyskurs nacjonalistyczny
Konrad Pędziwiatr, Procesy narodowotwórcze na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych
Agnieszka Graczyk-Krupecka, Wpływ religii na tożsamość jezydów w Iraku
Aleksander Głogowski, Nacjonalizm pasztuński wobec państwowości

NACJONALIZM, ETNICZNOŚĆ I WIELOKULTUROWOŚĆ NA DALEKIM WSCHODZIE
Łukasz Gacek, Problem tożsamości w procesie modernizacji Chin
Joanna Wardęga, Wykorzystanie internetu w chińskim dyskursie nacjonalistycznym
Mariusz Kalandyk, Budda, naród i popkultura, czyli tybetański nacjonalizm religijny wczoraj, dziś i jutro
Maciej Pletnia, Koncepcja społeczeństwa japońskiego w myśli Fukuzawa Yukichi: japoński nacjonalizm okresu Meiji
Ewa Korzeniowska, Kształtowanie tożsamości burakumin w Japonii po restauracji Meiji
Tomasz Krawczyk, Nacjonalizm japoński w doktrynie buddyzmu politycznego Nichirena Daishō nina
Agata Kapturkiewicz, Z powrotem w ojczyźnie przodków – problemy adaptacji Latynoamerykanów japońskiego pochodzenia w Japonii
Joanna Malec, Nacjonalizm w indyjskim stanie Nagaland w perspektywie etnosymbolizmu Anthony’ego D. Smitha
Łukasz Bonczol, Artefakty narodowej pamięci we współczesnej Indonezji

Kategoria: Nauki społeczne
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-233-8143-3
Rozmiar pliku: 2,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: