- W empik go
Nadciągające zagrożenia I wojny, a historia matematyczna - ebook
Nadciągające zagrożenia I wojny, a historia matematyczna - ebook
Czy około 2025 roku, na który wskazują ludzie nauki oraz historia matematyczna, przedstawiana przez autora na konferencjach naukowych nastąpi moment zwrotny dla naszej cywilizacji? Czy nadchodzące wielkie zagrożenia, wojny, rewolucje i krachy finansowo — gospodarcze można łatwo prognozować, w oparciu o historyczne, naturalne lub wyreżyserowane wydarzenia? A jeśli tak to w jaki sposób? Książka odpowiada na te i inne pytania oraz wskazuje na charakter i rozmiar nadciągających niebezpieczeństw.
Kategoria: | Politologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8369-315-6 |
Rozmiar pliku: | 1,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
O książce
Czy rok 2025, na który wskazują ludzie nauki oraz _historia matematyczna_, przedstawiana przez autora na międzynarodowych konferencjach naukowych, a także związany ze spodziewanym kolejnym maksimum natężenia aktywności Słońca będzie momentem zwrotnym dla naszej cywilizacji?
Czy raczej koniec _złotych lat_ w Europie i USA, wspomaganych rosnącym zadłużeniem prywatnym i budżetów państw będzie miał miejsce wokół tego roku?
A może prognozowane załamanie będzie tylko bolesną korektą podczas jej trwania?
Co może wydarzyć się w następnych latach?
Jakie są podobieństwa kształtowania się sytuacji gospodarczej i politycznej przed wybuchem _II Wojny Światowej_ do czasów obecnych?
Czy Rosja będzie dalej kontynuować agresję zbrojną po możliwym pokonaniu przez nią Ukrainy, w tym przeciwko Polsce?
Czy nadchodzące zagrożenia, wojny i krachy finansowo — gospodarcze można łatwo prognozować, w oparciu o naturalne lub wyreżyserowane wydarzenia, mające miejsce w historii, na skutek ponadpokoleniowego powtarzania się chciwości, agresji, żądzy i strachu — jako motywów społecznego działania oraz o dotychczasowe wzorce cywilizacyjne, społeczne i gospodarcze?
Jakie wnioski można wyciągnąć z tych prognoz dla bezpieczeństwa Polski i świata? Czy nasz kraj, na skutek przyszłych wydarzeń może zostać wciągnięty w destrukcyjne dla nas wojny i czy będziemy doświadczali ogromnych problemów finansowych oraz silnych niepokojów społecznych, a może nawet rewolucji, pomimo że wielu z nas wydaje się to nierealne i nie chcemy o tym myśleć?
Czy lata militarnej agresji Rosji na Ukrainę i zmasowanego ataku Hamasu na Izrael oraz początek rozmieszczania rosyjskiej broni na Białorusi były przypadkowe i związane tylko z bieżącą polityką czy odnosiły się do uporządkowanego ciągu zdarzeń?
Jakie wnioski wypływają z sygnałów geopolitycznych, dostrzeganych przez specjalistów oraz wysokiej rangi polskich i amerykańskich wojskowych i czy są one zbieżne z sygnałami wypływającymi z _historii matematyczne_j?
Czy pomiędzy istotnymi załamaniami giełdowymi i gospodarczymi, a wielkimi wojnami występują zbieżności oraz czy grozi nam takie załamanie w nieodległej przyszłości?
Jakie są czasowe zbieżności, oparte na znanych w przyrodzie i w budowie wszechświata liczbach Fibonacciego pomiędzy wybuchem _II Wojny Światowe_j z _III rozbiorem Polski_, a także pomiędzy rokiem odzyskania niepodległości po rozbiorach naszego kraju, a latami wybuchu powstań — _listopadoweg_o i _styczniowego_?
Czy czas trwania rozbiorów Polski da się przedstawić, w oparciu o proste liczby szeregu Lucasa, a pomiędzy traceniem państwowości — w efekcie rozbiorów, a stopniowym zrzekaniem się niepodległości na skutek przekazywania przez nasz kraj kompetencji Unii Europejskiej mają miejsce odległości czasowe, oparte o wartości tych ciągów?
Czy rok pierwszego bezpośredniego ataku Iranu na Izrael da się zobrazować w odniesieniu do specyficznych aspektów _historii matematycznej_?
Co rzeczywiście mogła znaczyć liczba 44 wraz z nawiązaniem do _imienia_, _krwi_, _dziecka_ i _obcej matki_, wskazana przez Adama Mickiewicza w _III części Dziadów_, którą pisał w Dreźnie po porażce _Powstania Listopadowego_ przez trzy dni, nie mogąc w natchnieniu oderwać się od tej czynności, a także czy może ona mieć odniesienie do _historii matematycznej_?
Autor rozważa odpowiedzi na te i inne pytania oraz przedstawia łatwe do zrozumienia i sprawdzenia proste uporządkowane zależności liczbowe, występujące pomiędzy ważnymi wydarzeniami w historii: Polski, Rosji, Niemiec, Związku Sowieckiego, Stanów Zjednoczonych, Chin, Hiszpanii, Izraela i innych państw oraz Unii Europejskiej, w odniesieniu geopolitycznym.
Ponadto wskazuje na być może przełomowy rok 2025, a następnie lata — do 2038 roku.
Wskazane wartości liczbowe znajdują jednocześnie odbicie w budowie wszechświata, biologii, architekturze i sztuce oraz są rozważane w matematycznej hipotezie wszechświata, uważającej że on się na nich opiera.
Autor również odnosi się do upływu czasu od wybuchów potężnych kryzysów finansowych i gospodarczych do wybuchów potężnych wojen i rewolucji, które miały miejsce po nich, sygnalizując przy tym wykorzystywania wojen — jako narzędzia wspomagającego utrzymywanie stabilizacji wewnętrznej w kraju, w sytuacji występowania silnego kryzysu gospodarczego.
Wskazuje na odległości czasowe pomiędzy silnymi światowymi załamaniami finansowymi i gospodarczymi, a _I i II Wojną Światową_, rewolucją i przewrotem bolszewickim w Rosji, a także pomiędzy kryzysami gospodarczymi, a wybuchem _Rewolucji Francuskiej_, _Wiosny Ludów_, wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz _Powstaniem Listopadowym_ i _Powstaniem Styczniowym_.
Przedstawia współwystępowanie istotnych wydarzeń historycznych i ich proporcji czasowych — w odniesieniu do zmian natężenia aktywności Słońca, cykli 12-letnich, liczb Fibonacciego oraz _złotych podziałów_, a także niektórych wartości kabalistycznych, zbieżnych z różnorodnym podejściem do liczb z sekwencji Fibonacciego, co może najbardziej zaskakujące dla czytelnika i analityków.
Ponadto opracowanie zawiera przedstawienie _Katastrofy Smoleńskiej_, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i rozważań na temat zamachu — jako jej przyczyny, pełnoskalowej militarnej agresji Rosji na Ukrainę, rozpoczęcia przerzucania emigrantów z Białorusi do Polski oraz rozmieszczania rosyjskiej broni jądrowej na terytorium tego kraju — jako aspektu _wojny hybrydowej_ i psychologicznej, w odniesieniu do zależności wypływających z _historii matematycznej_.
Książka nawiązuje do aktualnej i minionej sytuacji geopolitycznej wraz z konkretnymi przykładami oraz przedstawia wnioski, odnoszące się do prostych, zakresu odejmowania i dzielenia matematycznych relacji czasowych 2025 roku ze wcześniejszymi wydarzeniami historycznymi wraz ze stwierdzeniem, że podobieństwa nie muszą determinować wystąpienia ważnych wydarzeń ale zarazem nie można ignorować możliwości ich zaistnienia, w przyszłości oraz eksperyment myślowy, oparty o omawiane metody i cykle, prowadzony do 2038 roku ze wskazaniem na ewentualne kolejne lata krytyczne — ośmioletniego okresu pomiędzy 2028 i 2036 rokiem.
Zawiera odniesienie wniosków wyciągniętych z tego eksperymentu do geopolitycznej koncepcji dr Georga Friedmana i spojrzenia Instytutu Cybernetycznych Analiz Strategicznych oraz hipotezę, dotyczącą ponadpokoleniowych zmian motywów ludzkiego działania — w obszarze społecznym.
Publikacja jest także niezwykle istotnym spojrzeniem na wydarzenia historyczne, z innej niż dotychczas powszechnie prezentowanej perspektywy.
Aktualne wydanie przedstawia stan na 20 czerwca 2024 roku wraz z próbą ekstrapolacji spojrzenia do 2038 roku.
Zdjęcie na okładce: _Piknik militarny_ w Skansenie rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim w 2016 r. Autor: Marcin Pietrzyk. Zamieszczono za zgodą autora.
O autorze
MACIEJ WOJEWÓDKA — analityk, intuityk i prognostyk. Były właściciel giełdy papierów wartościowych, jednej z poprzedniczek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, z notowaniami zamieszczanymi przez serwis ekonomiczny Polskiej Agencji Prasowej. W 1993 roku, w biuletynie istniejącego wówczas Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, przeznaczonym dla członków zarządów i rad nadzorczych spółek skarbu państwa przewidział silny wzrost notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Hossa, która niebawem nastąpiła okazała się ewenementem na skalę światową. Podczas niej, od 1992 roku akcje wzrosły 33-krotnie.
Wyróżnia się szerokim, ponadprzeciętnym spojrzeniem na rzeczywistość i zachodzące w niej procesy społeczne, gospodarcze i cywilizacyjne.
Jeden z jego projektów został nagrodzony przez Komisję Europejską i Ministerstwo Edukacji Narodowej — jako lider _Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji_, w kategorii _inicjatywy społeczne_ w Polsce. Kolejne zostały objęte patronatem tego _Roku_, w kategoriach: _nauka i technika_ oraz _gospodarka i biznes_.
_Europejski Rok Kreatywności i Innowacji_ został ustanowiony przez Parlament Europejski i Radę, na wniosek Komisji Europejskiej.
Publikacja, jego autorstwa, w której odnosił się m.in. do jego koncepcji _historii matematycznej_ i wynikających z niej prognoz: _Cykle, a społeczeństwo, giełda i koniunktura gospodarcza _została_ _nominowana w prestiżowym konkursie branży inwestycyjnej Invest Cuffs, w kategorii: _Publikacja Roku 2022_.
Swoje podejście do _historii matematycznej_ i wypływających z niej wniosków, dotyczących nadciągających zagrożeń, w tym wojen autor przedstawił także podczas konferencji naukowych, zorganizowanych m.in. w środowisku uniwersyteckim:
MIĘDZYNARODOWYCH, W 2024 ROKU — WYGŁASZAJĄC REFERATY:
_— Historia matematyczna i cykliczne aspekty społeczno — gospodarcze, a nadchodzące zmiany w porządku międzynarodowym_ na „2. Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Nowy porządek międzynarodowy in statu nascendi”, zorganizowanej przez Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko — Mazurskiego w Olsztynie oraz Departament Stosunków Międzynarodowych Federal Urdu University of Arts, Science and Technology w Karachi (Pakistan);
_— Historia matematyczna, gospodarka i sytuacja na Ukrainie w odniesieniu do bezpieczeństwa Europy i świata — w najbliższych latach_ na „I Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Ukraina — 20 lat po pomarańczowej rewolucji — bezpieczeństwo Europy i świata w XXI wieku w kontekście wojny na Ukrainie”_,_ zorganizowanej przez Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie we współpracy z Polskim Towarzystwem Geopolitycznym;
— _Historia matematyczna, cykle i NATO, a agresja militarna Rosji_ na „V Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Bezpieczeństwo euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskiej”, zorganizowanej przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z NATO Defence Education Enhancement Programme — DEEP (NATO DEEP eAcademy), Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie (CEPA) (USA), Uniwersytetem Obrony Narodowej Ukrainy im. Iwana Czerniachowskiego w Kijowie (Ukraina), Baltic Defence College w Tartu (Estonia), Uniwersytetem Óbuda w Budapeszcie (Węgry), Uniwersytetem Miltona Friedmana w Budapeszcie (Węgry), Akademią Ostrogską w Ostrogu (Ukraina), Wydziałem Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Filią w Ełku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z udziałem prelegentów z 11 państw, reprezentujących 37 podmiotów naukowych, w tym byłego dowódcy wojsk amerykańskich w Europie i byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego;
_— Zagrożenia bezpieczeństwa, w aspekcie kolejnego kryzysu finansowo — gospodarczego, a historia matematyczna_ na „I Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. Współczesne wyzwania i zagrożenia bezpieczeństwa: Zarządzanie kryzysowe — Infrastruktura krytyczna — Ochrona ludności”_,_ zorganizowanej przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie;
OGÓLNOPOLSKIEJ, W 2023 ROKU — WYGŁASZAJĄC REFERAT:
_— Kolejny kryzys finansowo — gospodarczy w aspekcie geopolitycznym, a historia matematyczna_ podczas XV Zjazdu Geopolityków Polskich w Krakowie.
W latach 2022 — 2023 uczestniczył w pracach zespołu ekspertów, przygotowujących _Raport o globalnym kryzysie finansowo — gospodarczym_, w ramach _Konwersatorium o lepszą Polskę_, odbywającego się z inicjatywy Polskiego Lobby Przemysłowego, Powszechnego Samorządu Gospodarczego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
Prace związane z tym raportem dotyczyły nadciągającego kryzysu, co jest zbieżne z prognozą przedstawioną przez autora, w niniejszej publikacji oraz w jego wcześniejszym opracowaniu: _Cykle, a społeczeństwo, giełda i koniunktura gospodarcza_.
Maciej Wojewódka jest zarazem autorem innych licznych publikacji z zakresu: giełdy papierów wartościowych, finansów, prawa, historii, socjologii i psychologii.
Wybrane publikacje autora:
_Mathematics of History, Cyclical Socio-Economic Aspects and Upcoming Changes in the International Order / Historia matematyczna i cykliczne aspekty społeczno — gospodarcze, a nadchodzące zmiany w porządku międzynarodowym_ (abstrakt) M. Kumelska-Koniecko. F Javid, _2nd International Scientific Conference " „New Word Order: in Statu Nascendi”/ Conference Abstrakt Booklet_. University of Warmia and Mazury Olsztyn & Federal Urdu University of Arts, Science and Technology Karachi (Pakistan), 2024
_Wyliczyć przyszłość (III). Historia matematyczna: czy można opierać się na jej prognozach?_, “Nieznany Świat”, 2024 nr 2 (398)
_Wyliczyć przyszłość (II). Historia matematyczna, a zbliżające się zagrożenia i wojny,_ “Nieznany Świat”, 2024 nr 1 (397)
_Czy około 2025 roku będą miały miejsce silny krach giełdowy i początek głębokiej recesji poprzedzone hossą?_, „FXMAG”, 2023
_Rosyjska broń jądrowa na Białorusi, a giełda i historia matematyczna_, “FXMAG” 2023
_Sztuczna inteligencja, a inwestycje i spekulacje giełdowe_, „FXMAG”, 2023
_Noworoczne spojrzenie na wybrane wskaźniki dla gospodarki w odniesieniu do rynku akcji_, “FXMAG” 2023
_Oddech szarego nosorożca, czyli o nadciągającym kryzysie słów kilka_, „FXMAG” 2023
_Wyliczyć przyszłość (I). Historia matematyczna: przeszłość i teraźniejszość,_ “Nieznany Świat” 2023 nr 12 (396)
_Parental alienation as the breaking of relationship and pertubation in that problem_, „Konińskie Studia Społeczno-Ekonomiczne (Online)” 2022/2023, vol. 8
_Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki oraz problemy dziecka wychowywanego przez jednego rodzica — referat inauguracyjny, wygłoszony na posiedzeniu seminaryjnym Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu Rzeczpospolitej Polskiej — dn. 27.05.2014 roku_, 2018
_Trudności w prawnej ochronie dziecka przed przemocą_, 2018
_Alienacja rodzicielska — jako przemoc w odniesieniu do polskich regulacji prawnych_, „Jurysta Magazyn Prawniczy”, 2017, nr 12 (278)
_Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a Traktat o Unii Europejskiej i Konwencja o Prawach Dziecka_, “Jurysta Magazyn Prawniczy”, 2017”, nr 10 (276)
_Oddzielenie od rodzica i jego konsekwencje_, „Niebieska Linia- Dwumiesięcznik Poświęcony Przemocy”, 2017, nr 5 (112)
_Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a prawa dziecka, konstytucja i bezpieczeństwo państwa_, „Jurysta Magazyn Prawniczy”, 2015, nr 2 (244)
_Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki oraz problemy dziecka wychowywanego przez jednego rodzica_, "psychologia.pl”, 2015
_Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska — problemy, pomysły, porady_, 2014, 2015
_Spojrzeć na świat oczami dziecka_, „Nasza Gmina”, 2011, nr 64
_Jak się zarabia na giełdzie — pierwsza książka o spekulacji na polskiej giełdzie_, 1993, 1994
_Lokaty finansowe — jako jeden z elementów podnoszenia wyników finansowych firmy_, „Pismo dla Członków Rad Nadzorczych i Zarządów — Spółki Skarbu Państwa”, 1993, nr 3(4)
W wyniku petycji autora: zawierającej szczegółowy projekt zmian w _Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym_, dotyczący ustawowego uregulowania pojęcia dobra dziecka, pieczy naprzemiennej i postępowania w sytuacji występowania alienacji rodzicielskiej oraz w sprawie uhonorowania Żydów, którzy ratowali Polaków na terenach, zajętych przez Związek Sowiecki podczas _II Wojny Światowej_ Komisja ds. Petycji Sejmu RP jednomyślnie wystosowała dezyderaty do Prezesa Rady Ministrów, a przedstawione przez autora propozycje były uwzględniane podczas przeciwdziałania skutkom kryzysu w relacjach polsko — izraelskich.
Autor jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, będącego towarzystwem naukowym.
MOŻNA SIĘ Z NIM SKONTAKTOWAĆ POD NUMEREM TELEFONU: 694-912-255.1. Pierwsze spojrzenie
1.1 Zagrożenie bezpieczeństwa Polski, a zmiany sytuacji międzynarodowej
Badania przeprowadzone przez CBOS, w maju 2024 roku wskazały, że 59 % Polaków uważa za możliwy atak Rosji na państwa NATO, w ciągu 3 — 8 lat (Karwowska, 2024).
Natomiast silnie zadłużone Stany Zjednoczone, pomimo zapewniania przez ten kraj dalszego zaangażowania w bezpieczeństwo euroatlantyckie przemieszczają swoją główną uwagę geopolityczną w kierunku Indo-Pacyfiku (Kolany, 2022, Piotrowski, 2022).
Zarazem zdaniem dr Wessa Mitchella ten kraj nie jest w stanie prowadzić intensywnej wojny jednocześnie z Rosją i Chinami, co zostało także uwzględnione w _Strategii Bezpieczeństwa Narodowego_ tego kraju, w 2022 roku (Radziejewski, 2023. s. 170).
Wojna USA z Chinami może wybuchnąć m.in. o Tajwan, gdzie według danych z 2022 roku znajdowało się 20 % globalnej mocy produkcyjnej chipów oraz którego zajęcie przez Chiny dało by im dogodną bazę wypadową — dla celów projekcji siły we wschodniej i południowo- wschodniej Azji (Marszal, 2024, Smolarek, 2024, Stefan, 2024, Skrzypczak, 2024).
Zdaniem Toshi’ego Yoshihary Tajwan ma zasadnicze znaczenie strategiczne i militarne dla Chin kontynentalnych, w tym z punktu widzenia ich obrony, a jego geostrategiczna wartość dla nich, w wymiarze ofensywnym musi być poważnie traktowana (Yoshihara, 2024).
Ponadto w czerwcu 2024 roku Rosja z Koreą Północną podpisały _umowę o wzajemnej pomocy militarnej_, a USA, Korea Południowa i Japonia dostrzegają _rosnące zagrożenie jądrowe i rakietowe_ ze strony Korei Północnej (krp/szm/, 2024, _Putin …_, 2024, Miedziński, 2023).
Wskazana sytuacja oczywiście osłabia geopolityczne bezpieczeństwo naszego kraju.
Na spojrzenie czołowego geostratega Rosji prof. Aleksandra Dugina, dotyczące Polski oraz na deklarację zamiaru Moskwy i Pekinu przejęcia światowego przywództwa, w związku ze schyłkową fazą porządku opartego na dominacji Zachodu ze Stanami Zjednoczonymi na czele — wskazuję w rozdziale 9.1.
W związku z możliwością zbliżania się silnego krachu finansowo — gospodarczego, w rozdziale 9.2 wskazuję na ilości lat które upływały pomiędzy takimi krachami, od XVIII wieku, w którym miała miejsce _Rewolucja Francuska_, a wybuchami wielkich wojen.
Aby uświadomić sobie sytuację, w której znajdujemy się obecnie musimy przede wszystkim sięgnąć do 2021 roku, w którym upłynęło 89 lat kalendarzowych od dna osiągniętego na nowojorskim indeksie giełdowym Dow Jones Industrial Average (DJIA) — w 1932 roku po jego największym załamaniu w XX wieku, w okresie pomiędzy _I_, a _II Wojną Światową (Dow …_, 2024, Kaczmarek, 2014, s. 848 — 864, Mizerski, 1996, s. 99).
Znaczenie tej wartości liczbowej, w odniesieniu do historii matematycznej i pomiarów zmian cen na giełdzie papierów wartościowych omawiam w dalszej części.
W 2021 roku, Białoruś, będąca pod wpływem Rosji rozpoczęła wojnę hybrydową przeciwko państwom NATO, w tym Polsce, polegającą na ściąganiu do siebie imigrantów ekonomicznych i przerzucaniu ich przez granice z tymi państwami, a Stany Zjednoczone militarnie wycofały się z Afganistanu (Dyner, 2022, Dyner, 2021, Lorenz, 2011).
W 2022 roku Rosja dokonała pełnoskalowej inwazji militarnej na Ukrainę. Zdaniem Bartłomieja Radziejewskiego zwycięstwo Rosji, w tej wojnie osłabiłoby pozycję USA w sytuacji konfrontacji z Chinami, a jej porażka teoretycznie zwiększyła by szanse na przejęcie przez ten kraj, bogatej w surowce północnoazjatyckiej części Rosji, w sytuacji jej upadku, do czego jednak obecnie Chiny nie dążą (_Minął …_, 2023, Radziejewski, _Op. cit._, s. 173 — 174).
Porażka Ukrainy znacząco osłabiła by także geopolityczną pozycję Polski.
W 2023 roku, Rosja zawiesiła amerykańsko-rosyjski _Traktat o redukcji zbrojeń strategicznych (Nowy START)_, co oznacza m.in. zawieszenie przyjmowania przez to państwo inspekcji, dotyczących ilościowych limitów _nuklearnych sił strategicznych (o zasięgu międzykontynentalnym)_, rozpoczęła rozmieszczanie broni jądrowej na Białorusi i wypowiedziała _Traktat o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie._ Do NATO dołączyła Finlandia (_Rosja …_, 2023, Górzyński O, osk/ mms/, 2024, Bodalska, 2023, Rodkiewicz, 2023, Gotkowska, 2023).
W tym samym roku Mali, Niger i Burkina Faso, w których w latach 2000 — 2023 dokonano wojskowych zamachów stanu, będące w obszarze aktywnego zainteresowania Rosji tworzą Sojusz Państw Sahelu (sma, 2023, AFP, 2023).
Sahel ma kluczowe znaczenie dla Europy, w związku z byciem siedliskiem i eksporterem terroryzmu islamskiego oraz pełnieniem ważnej roli w przemycie ludzi, a zarazem biednym i zacofanym gospodarczo regionem (Borowska, Rozworska, Wojnicz, 2023).
Jest jednocześnie uważany za prawdopodobnie jeden z najzasobniejszych regionów, posiadających ropę naftową, złoto, uran i inne surowce, a Niger za największego dostawcę uranu na świecie. To obszar, w którym pozycja Unii Europejskiej jest zastępowana przez wpływy Rosji, Chin i Turcji (Isilow, Basaran, 2023, Maślanka 2023).
W 2024 roku do NATO dołączyła Szwecja, a Iran po raz pierwszy bezpośrednio zaatakował Izrael, doprowadzając m.in. do kolejnego wzrostu zaangażowania USA w sprawy Bliskiego Wschodu (Zyśk, Kostrzewa, 2024, Niedziński, 2024, nl, 2024b).
W maju tego samego roku, Rosja zapowiedziała przeprowadzenie ćwiczeń których scenariusz zakłada użycie broni jądrowej o charakterze innym niż strategiczny, Ukraina otrzymała zgodę na wykorzystanie dostarczanej jej broni do atakowania przez nią celów — na terytorium Rosji, a na skutek działań osób, próbujących wedrzeć się na terytorium naszego kraju zostali ranni polscy żołnierze, w tym z późniejszym skutkiem śmiertelnym. Przywódca największej partii opozycyjnej wskazał, że to pierwszy żołnierz, który zginął na terenie naszego kraju broniąc polskich spraw, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat (Rosja …, 2024, Andrzejczak, 2024, Buraczewski, 2024, Skwiecińska, Hirnyk, 2024, Łuniewska, 2024, Portal TV Republika/jb, 2024).
1.2. Historia matematyczna i jej odległości czasowe, w odniesieniu do otoczenia
Zanim przedstawię dramatyczne prognozy, dotyczące 2025 roku lub bliskich jemu lat autorstwa ludzi świata nauki i geopolityki, podbudowane moimi wyliczeniami z zakresu historii matematycznej, do których odnoszę się, począwszy od 8. rozdziału — zapraszam do zapoznania się z refleksjami na temat tego zagadnienia, w tym odnoszącymi się do szerszego kontekstu występowania zbieżności z zakresu historii matematycznej.
Zdaniem prof. Edwarda Nęcki, jedną z cech procesu twórczego, oprócz jego ruchliwości, syntezowania czasem odległych od siebie faktów czy dostrzegania podobieństw jest _aktywny stosunek do tworzywa_ czyli odkrycie czegoś zupełnie innego, niż się początkowo zamierzało (Nęcka, 1994, s. 21).
Tak się stało podczas natrafienia na okoliczności, będące moim autorskim podejściem do _historii matematycznej_, a w tym do zbieżności z nią wielu przeszłych i współczesnych wydarzeń, takich jak tracenie i odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, zmiany ustrojowe, na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku oraz kształtowanie się obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą.
Znajomość kształtowania się tych zbieżności może okazać się również przydatna dla prognozowania przyszłych wydarzeń, w oparciu o inne niż dotychczas stosowane, standardowe metody — jako obiektywnego, chociaż nie zawsze sprawdzającego się narzędzia pomocniczego, uzupełniającego mniej lub bardziej subiektywne analizy geopolityczne i społeczne.
ZWŁASZCZA, ŻE ICH KIERUNEK JEST SPÓJNY Z PROGNOZAMI GEOPOLITYCZNYMI, DOTYCZĄCYMI NASZEJ PRZYSZŁOŚCI I WYRAŻANYMI PRZEZ CZOŁOWYCH PRZEDSTAWICIELI SIŁ MILITARNYCH, DO CZEGO ODNOSZĘ SIĘ PÓŹNIEJ.
W tym kontekście zbieżności, na które wskazuję w moim odniesieniu do historii matematycznej mogą być uzupełniającym miernikiem, w odniesieniu dla wyrażonego przez współtwórcę realistycznego nurtu — w obszarze współczesnej koncepcji stosunków międzynarodowych Hansa Morgenthaua założenia, wskazującego na rządzenie się polityki i społeczeństwa niezależnymi od woli człowieka, a zarazem zakorzenionymi w jego naturze obiektywnymi prawami, spojrzenia zwolennika realizmu defensywnego Kennetha Waltza na temat negatywnego wpływu środowiska międzynarodowego, dotyczącego brutalności i bezwzględności polityki mocarstw oraz zwolennika realizmu ofensywnego Johna Mearsheimera przedkładania się niepewności i poczucia zagrożenia na większą opłacalność działań agresywnych, niż obronnych, pomimo występujących różnic w ich podejściach oraz w sytuacji pojawiania się nowych poglądów — w tym obszarze (Nieopublikowane badania autora, Radziejewski, _Op. cit_., s. 35 — 54).
Po rozpoczęciu zajmowania się przeze mnie _historią matematyczną_ dowiedziałem się że to samo pojęcie użył analizujący 1700-letnie cykle i ich części składowe, w odniesieniu do zdefiniowanego przez siebie 5100-letniego okresu trwania cywilizacji dwudziestowieczny kataloński polityk i filozof historii, wykonujący w życiu różne zawody Alexandre Deulofeu. (_The Mathematics …,_ 2023, _The outstanding_ …, 2023, Miquel, 2012, s. 1 — 41).
Na 1700-letni okres, jego zdaniem składa się trwający 650 lat okres rozłamu demograficznego oraz 1050-letni okres jednoczenia lub imperializmu przez który przechodzą wszystkie narody i na który składają się cykl polityczny, społeczny, artystyczny i filozoficzno-naukowy, podczas którego ostatni moment jest podobny do początkowego, chociaż nie w każdym przypadku przebiega ten okres z jednakową intensywnością. Przy czym wskazał, że okres trwania imperiów wynosi około 550 lat. Dla Polski jego zdaniem wynosił on 584 lata — od 1025 do 1609 roku (Miquel, Op. cit., s. 6 — 7, 14, 16).
W 1025 roku miała miejsce koronacja pierwszego króla Polski — Bolesława Chrobrego, a w 1609 roku rozpoczęła się interwencja w Rosji, która doprowadziła do osadzenia polskiej załogi na moskiewskim Kremlu oraz ogłoszenia carem tego kraju królewicza Władysława. Zrzeczenie się króla Polski z roszczeń do rosyjskiego tronu nastąpiło na skutek zawarcia pokoju w Polanowie — w 1634 roku. Od 1025 do 1634 roku upłynęło 609 lat kalendarzowych czyli o rok mniej od jednej z liczb Fibonacciego (610), do których szerzej odnoszę się poniżej (Mizerski, _Op. cit_., s. 130, 135, _Pokój …_, 2024, Nieopublikowane …).
Jednak nic mi nie wiadomo, aby Alexandre Deulofeu zajmował się bardziej precyzyjnymi relacjami, dotyczącymi krótszych okresów historycznych, które weszły w obszar moich badań, przedstawionych poniżej.
Natomiast przewidział: w 1934 roku — zredukowanie imperium brytyjskiego do terytorium Anglii, w roku 1941 kiedy nazistowskie Niemcy były u szczytu potęgi — ich upadek, a 1951 roku — upadek Związku Sowieckiego, co miało ułatwić ponowne zjednoczenie Niemiec oraz wysnuwał prognozy dotyczące upadku Rosji i Stanów Zjednoczonych, rozpadu państwa hiszpańskiego oraz uzyskania niepodległości przez Katalonię (Wojewódka, 2023, Aguirre, 2020, Pons, 2019).
Z kolei podczas moich autorskich badań, dokonując analizy pomocniczego zastosowania fal Elliotta dla celów prognozy przyszłych wydarzeń — w obszarze ruchów cen akcji na giełdzie i w gospodarce, w połączeniu z wartościami, określanymi w naszym obszarze cywilizacyjnym liczbami Fibonacciego oraz z koncepcją _złotego podziału_ (_złotej proporcji_) zauważyłem występowanie ich relacji do istotnych wydarzeń w historii Polski, Rosji, Niemiec, Związku Sowieckiego, Stanów Zjednoczonych, Chin, Hiszpanii i innych państw oraz do _Katastrofy Smoleńskiej_ (Nieopublikowane …, Wojewódka, 2022, s. 24 — 27, 218 — 225, Wojewódka, 2023, Prechter, 1995, s. 78 — 86).
Te zależności, podobnie jak kabalistyczne odległości czasowe, zbieżne z różnorodnym podejściem do liczb z sekwencji Fibonacciego mogły być wykorzystywane do celów inżynierii społecznej, mieć charakter naturalny, w tym przypadkowy lub mieszany. Podobne odniesienie można znaleźć, w relacji do cykli 12-letnich (Nieopublikowane badania autora, Wojewódka, 2022, Op. cit., s. 24 — 27, 218 — 225, Wojewódka, Op. cit., 2023, Prechter, _Op. cit_., 1995, s. 78 — 86).
Zdaniem prof. Jadwigi Staniszkis, wyrażonym w wydanej w języku japońskim książce _Dialektyka społeczeństwa socjalistycznego_ — _komuniści wywoływali kryzysy, aby móc przeforsować zmiany, które w innej sytuacji byłyby niemożliwe_, co ułatwiało podtrzymywanie systemu (sma, 2024).
Przy czym powyżej wskazane relacje nie są jednoznaczną regułą dla wszystkich wydarzeń i procesów historycznych ale w mojej ocenie są na tyle istotne, aby uwzględniać ich występowanie podczas badania tych zjawisk, być może również w odniesieniu do przyszłości.
Ralph Nelson Elliott twierdził, że zachowania społeczne i zbiorowe podlegają dającym się określić trendom, a ich zmiany da się obserwować, w postaci schematów. Koncepcja Elliotta zakłada, że kursy na giełdzie poruszają się w pięciu falach impulsu wzrostowego (wzrost, niewielki spadek, wzrost, niewielki spadek, wzrost, co daje razem trzy fale wzrostowe i dwie spadkowe) oraz w trzech falach spadkowych korekty (spadek, niewielki emocjonalny wzrost, spadek). Razem daje to 8 fal. Fale mniejszego rzędu budują fraktalnie fale większego rzędu, te zaś jeszcze większego etc. Fale rosnące Elliott nazwał falami impulsu, a spadkowe falami korekty (Frost, Prechter, 1995, s. 11 — 49).
Zgodnie z _Encyklopedią zarządzania_, _inżynieria społeczna_ — __ to: _zespół technik służących osiągnięciu określonych celów poprzez manipulację społeczeństwem_ (_Inżynieria …_, 2022).
Jednocześnie Amerykański Cycles Research Institute For the Interdisciplinary Study of Cycles wskazuje na występowanie cykli o charakterze, astronomicznym, astrologicznym, klimatycznym, cymatycznym, ekonomicznym, geologicznym, harmonicznym, zdrowotnym, historycznym, fizycznym i w odniesieniu do fal struktury materii (_General …_, 2022).
Przy okazji warto dodać, że zdaniem prof. Niala Fergusona niewygodną wiedzę się ignoruje, a polityków nie docenia się za osiągnięcia zapobiegawcze i krytykuje za niedogodności, związane z nimi. Ten fakt wraz ze wskazanymi przez niego: nieumiejętnością wyciągania wniosków z historii, brakiem wyobraźni, tendencją, opierającą się na korzystaniu z wiedzy wyciągniętej z ostatniej sytuacji kryzysowej, w tym ostatniej wojny, niedocenianiem zagrożeń i ze zwlekaniem z podejmowaniem decyzji, będą moim zdaniem towarzyszyły wystąpieniu zagrożeń, wskazanych w niniejszej publikacji (Ferguson, 2022, s. 18 — 19).
Zarazem rozważając zależności, z punktu widzenia historii matematycznej warto zwrócić uwagę na ich koncentrację w obszarze cywilizacji zachodniej i w Związku Sowieckim, w tym w niepodległej i znajdującej się pod zaborami Polsce oraz na ich częstsze pojawianie się, od XVIII wieku, a w ostatnim okresie również w Chinach.
Z wyjątkiem Rosji i Związku Sowieckiego, to część państw należących, posługując się koncepcją prof. Feliksa Konecznego — do obszaru cywilizacji personalistycznej, którą jest cywilizacja łacińska, położonych na północ od zwrotnika raka, a także w niewielkim stopniu prawie w całości znajdujące się powyżej tego zwrotnika Chiny.
Zdaniem prof. Feliksa Konecznego, cywilizacja personalistyczna, w przeciwieństwie do gromadnościowej charakteryzuje się stanowieniem prawa przez społeczeństwo oraz wolną nauką, poszukującą prawdy (Formicki, 2021, s. 121 — 125).
Wskazany obszar, z wyjątkiem Chin — to jednocześnie część Europy, zdominowanej przed wiekami przez chrześcijaństwo oraz tereny mniejszościowo zamieszkiwane przez Żydów głównie aszkenazyjskich, których kultura na terenie Europy środkowej i wschodniej po _II Wojnie Światowej_ uległa prawie całkowitej zagładzie (_Aszkenazyjczycy_, 2024, Juzepczuk, 2016).
Pomimo, że nasilenie omawianych przeze mnie wydarzeń, z zakresu historii matematycznej poprzedzało lub im towarzyszyło rozpoczęcie koncentracji ruchów masońskich — w 1717 roku, czym było powołanie Wielkiej Loży Narodowej, w Anglii, na 55 lat kalendarzowych przed I rozbiorem Polski oraz zarazem 34 lata kalendarzowe po Wiktorii Wiedeńskiej (liczby Fibonacciego, których stosunek tworzy złoty podział), a według koncepcji Halforda Johna McKindera panowanie nad Eurazją i jej sercem czyli Europą Wschodnią umożliwiało panowanie nad światem, nie dysponuję informacjami na temat zależności pomiędzy tymi sytuacjami, a historią matematyczną (Korgol, 2001, s. 192, Friedman 2009, s. 39, Prechter, Op. cit., 1995, s. 78 — 105).
Warto dodać, że trzy lata kalendarzowe po 1717 roku, po silnych irracjonalnych spekulacjach we Francji nastąpił początek załamania cen akcji Kampanii Missisipi i silny kryzys monetarny, związany z tą sytuacją oraz krach _Baniek Mórz Południowych_ w Londynie, podczas którego stracił ogromny majątek wielki fizyk, matematyk, optyk i znawca psychiki, uważany za masona, który pomógł zainicjować tę _Lożę_ — sir Izaak Newton (Badowski, 2022, Koczot. 2012, _Universal_ …, 2023).
Także w obszar zainteresowania masonerii wchodzą m.in. poruszone przeze mnie liczby Fibonacciego, z_łoty podział_, określany przez nią — jako _Liczba wcielenia_, będąca współczynnikiem _Jedności_ wiecznie odradzającej się liczby życia, kabała i działalność Pitagorasa (Prechter, _Op. cit_., 1995, s. 78 — 105, _Geometry_ …, 2017, Mainguy, 2020, s. 258 — 264, Gonçalves, 2020, s. 50 — 58, Khalturin, 2015, s, 128 — 140, _Pythagoras …_, 2021).
Czasami liczby, zawarte w sekwencji Fibonacciego, znajdujące zastosowanie w historii matematycznej pokrywają się z wartościami kabalistycznymi, które z kolei samodzielnie mają stosunkowo najmniejsze odniesienie do historii matematycznej (Nieopublikowane).
Zauważa się duży udział masonów m.in. Jerzego Waszyngtona i Beniamina Franklina w powstaniu USA oraz podzielone opinie na temat wpływu masonerii na _Rewolucję Francuską_, w zależności od prawicowych lub lewicowych poglądów politycznych osób zajmujących się tym zagadnieniem __ (Lebiedowicz, 2014, Krok 2013).
Według opinii prof. Tadeusza Cegielskiego, zainicjowanego w wolnomularstwie w 1987 roku, w latach 2000 — 2003 wielkiego mistrza _Wielkiej Loży Narodowej Polski_, a następnie wielkiego mistrza honorowego WLNP oraz wielkiego namiestnika (zastępcy) wielkiego komandora _Rady Najwyższej Polski 33° Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego_, z 2022 roku nurt do którego należy ma cele społeczno — kulturalne — charytatywne, braterstwa i tajnego samodoskonalenia, osoby wchodzące do władz państwowych _usypiają się_ w loży, aby unikać wzajemnego wpływania na siebie, co np. uczynił premier Jan Olszewski — w _Loży Kopernik_, a masoneria nie rządzi światem i nie ma takiej intencji, chociaż wielu wolnomularzy miało ambicje _zbawiania świata_ (_Tadeusz_ …, 2023, Głowacka, 2022).
Jego zdaniem, w związku z sytuacją dotyczącą wyboru cywilizacyjnego, aby Polska nie pozostała satelitą Rosji loża do której należał, wykorzystując swoje amerykańskie kontakty masońskie wpływała na pozytywne głosowanie w Kongresie tego kraju — w sprawie przyjęcia Polski do NATO (Głowacka, 2022, _Op. cit_.).
Dr Stanisław Krajski wyraził, w tym samym roku opinię o znajdowaniu się Polski w kleszczach konkurujących ze sobą masonerii: rytu szkockiego oraz dominującej w Europie, w tym w Unii Europejskiej i w Rosji rytu francuskiego. Jego zdaniem, mają one jednocześnie wpływ na alternatywne wiodące partie polityczne, w naszym kraju (Krajski, 2022, _Masoneria …_, 2022).
Według Polskiej Agencji Prasowej, w 2024 roku europejskie loże masońskie zignorowały doroczne Zgromadzenie Ogólne Wielkiej Loży Rosji w Nowogrodzie Wielkim, której Wielki Mistrz jest współpracownikiem prezydenta tego kraju pomimo otrzymanego zaproszenia, z wyjątkiem Wielkiej Loży Turcji — kraju leżącego tylko w niewielkiej części w Europie. Ponadto zdaniem PAP Wielkie Loże Europejskie zdystansowały się od loży rosyjskiej lub zerwały z nią kontakt (Brzozowski, 2024).
Zaś w międzywojennej Polsce, w 1938 roku rozwiązano dekretem prezydenckim zrzeszenia wolnomularskie oraz zakazano ich organizowania i uczestnictwa w nich (_Dekret …_, 1938).
Natomiast prezydent Francji Emmanuel Macron, który przedstawił się — jako osoba z poza ruchu wolnomularskiego, w 2023 roku wygłosił pochwalne przemówienie z okazji 250. rocznicy _Wielkiego Wschodu Francji,_ w siedzibie loży masońskiej _Grand Orient_ w Paryżu, co oznacza jej inaugurację - w 1773 roku (_Prezydent …_, 2023, Nieopublikowane …).
Podchodząc do tego aspektu — jako ciekawostki historycznej, można również zastanowić się czy miały odniesienie do ruchu masońskiego wysokość usypanego w Krakowie Kopca Kościuszki, wynosząca 34 metry, będąca liczbą Fibonacciego i bliskie tej wartości okresy, które upłynęły pomiędzy _III rozbiorem Polski_, a rokiem wybuchu _Powstania Listopadowego_, a także pomiędzy nim, a wybuchem _Powstania Styczniowego_. Tadeusz Kościuszko walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych i był również bohaterem tego kraju (Szklarek, 2023, Górko, Rutkowski, Mizerski, 1996, s. 176, Wojewódka, 2022, 2023, Niepublikowane …).
Z kolei, w 2021 roku 13 aktywistów atakowało polską granicę z Białorusią od wewnątrz, z terytorium naszego kraju, w tym 12 obywateli Polski i jeden Holender, próbując przecinać zasieki podczas prowadzenia wojny hybrydowej przez Białoruś, polegającej na ściąganiu do niego imigrantów ekonomicznych i nielegalnym przerzucaniu ich na teren państw NATO, w tym do Polski (_Aktywiści_ …, 2021, PAP/łl, 2023).
Liczba 13 występuje w sekwencji (ciągu, szeregu) Fibonacciego oraz w kabale ale i w tym przypadku nie mam dowodów na rzeczywiste autorstwo tych działań i symboliczną celowość, w tym — jako podpisu lub przypadkowość udziału akurat tej ilości osób (Frost, Prechter, Op. cit., 1995, s. 78 — 86, Ouaknin, 2006, Op cit., s. 116 — 119).
Dla siedmiu wartości z zakresu sekwencji Fibonacciego, obejmującej liczby 13 — 233, nie licząc ich przybliżeń, szczególnie istotnych dla okresów lat: 34, 55, 89, 144 i 233 subiektywnie wskazałem na 77, zbieżnych z nimi odległości czasowych pomiędzy ważnymi wydarzeniami historycznymi, w latach: 1683 — 2023 (Niepublikowane …).
Wśród nich najczęściej występował okres 34 lat (19 razy), a odległości 13 i 21 lat, będące również istotnymi wartościami kabalistycznymi — łącznie: 31. Natomiast dla innych, ważnych dla kabały liczb: 22, 44, 45, 52, 63 i 72 zaledwie 17 (Niepublikowane …).
Po pomniejszeniu tej ilości o całkowite wielokrotności lub całkowite części liczb z sekwencji Fibonacciego (dwu lub czterokrotne) tj. o wartości: 26, 52 i 72 oraz ich przybliżenia do 44,5 i 22,25 otrzymuje się tylko jedną wyizolowaną kabalistyczną wartość, również istotną podczas giełdowych metod analitycznych, autorstwa Williama D. Ganna: 63, która dwukrotnie odnosi się do wydarzeń mających miejsce w omawianym okresie (Niepublikowane …, Murphy, 1995, s. 510).
Kabała jest najważniejszym nurtem mistycznym w judaiźmie, opartym głównie na księdze _Zohar_. W związku z tym nie mogę wykluczyć prób stosowania, bazujących na niej odległości czasowych - dla celów inżynierii społecznej, zwłaszcza gdy pokrywają się one z liczbami sekwencji Fibonacciego czy Lucasa lub ich częściami albo wielokrotnościami (_Kabała_, 2024, Nieopublikowane ...).
Występowały również odległości czasowe zbieżne z mniejszymi, niż wartość z szeregu Fibonacciego: 13, które także przedstawiam niniejszej publikacji (Niepublikowane …).
Z powodu subiektywności wyboru istotnych wydarzeń, mających miejsce w historii oraz możliwości różnorodności przyczyn zbieżności okresów występujących pomiędzy nimi, w mojej ocenie nie jest możliwe praktyczne dokonanie rzetelnej oceny statystycznej tych relacji.
Rozważając odpowiedź na nasuwające się pytanie — co powoduje że w jednych miejscach i czasie zależności odnoszące się do historii matematycznej występują częściej, a w innych rzadziej lub w ogóle m.in. warto rozważyć jaki wpływ na taką sytuację ma stopień anarchizacji środowiska międzynarodowego, na którego występowanie wskazał Kenneth Waltz i jego zmiany, a także stopień zanarchizowania lub absolutyzacji środowiska wewnętrznego w analizowanym kraju, co oczywiście nie musi być jedyną przyczyną wskazanych różnic (Nieopublikowane …, Radziejewski, _Op. cit_., s. 55 — 57).
Istotne wydarzenia historyczne, zbieżne z przesileniami aktywności Słońca przedstawiłem przykładowo.2. Natężenie aktywności Słońca, a wydarzenia historyczne
Zanim przejdę do omówienia takich pojęć jak _liczby Fibonacciego_ i_ złoty podział_ oraz naświetlenia ich istoty w przyrodzie, a następnie __ do przedstawienia wybranych aspektów zbieżności _historii matematycznej_ na przykładzie: Polski, Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Związku Sowieckiego, Chin, Hiszpanii i innych państw oraz _Katastrofy Smoleńskiej_ odniosę się do klasycznych już badań Aleksandra Leonidowicza Czyżewskiego, przeprowadzonych w 72 krajach, które wskazały na występowanie 80 %-owej korelacji pomiędzy buntami, a natężeniem plam słonecznych, w latach 1749 — 1926 (Wojewódka, 2022, s. 177 — 178, Wojewódka, 2023, Church, 2018, s. 278).
To podejście jest na tyle istotne, że podobne korelacje występowały w odniesieniu do obu wojen światowych oraz do wydarzeń w historii Polski. Ta zbieżność może być dostrzeżona przez każdą osobę interesującą się oboma obszarami, a zarazem mającą zdolności syntezowania, chociaż do tej pory nie spotkałem się z opisem tej sytuacji ze strony innych autorów. Przy czym na niektóre z tych zdarzeń również nakładały się inne proste korelacje matematyczne, do czego odnoszę się poniżej.
Jednakże nie tylko Aleksander Leonidowicz Czyżewski interesował się wpływem plam słonecznych na funkcjonowanie społeczeństwa. Amerykański Cycles Research Institute For the Interdisciplinary Study of Cycles wskazuje, że wpływ ich intensywności na cykle koniunkturalne badał już w XIX wieku prof. William Stanley Jevons (Wojewódka, 2022, s. 177, Wojewódka, 2023, _Jevons,_ 2022).
Dr Dawson Church, za Franzem Halbergiem Germaine Cornélissenem, Rolline McCraty’em i Abdullahem Alabdulgaderem wskazał, że ludzkie emocje, zachowanie, zdrowie i funkcje poznawcze są pod wpływem pola słonecznego i elektromagnetycznego (Church, 2018, s. 316, McCraty, Halberg, Cornélissen, Alabdulgader, 2011, s. 73 — 114).
Stwierdzono również, że wzrost natężenia aktywności magnetycznej Słońca negatywnie wpływa na geomagnetyczną orientację ptaków, zwłaszcza jesienią (Kowal, 2023, Tonelli. Youngflesh, Tingley, 2023).
W odniesieniu do istotnych wydarzeń geopolitycznych o znaczeniu międzynarodowym, w okolicach minimum aktywności słonecznej miały miejsce: wybuch _I Wojny Światowej_ (1914), agresja Japonii na Mandżurię (1931), zakończenie _II Wojny Światowej_ (1945) i stłumione przez _Armię Czerwoną_ (ZSRS) powstanie antykomunistyczne na Węgrzech (1956), a w okolicach maksimum zakończenie _I Wojny Światowej_ (1918), __ wybuch _II Wojny Światowej_ w Europie (1939) i stłumienie dążeń demokratycznych w Czechosłowacji (_Praskiej Wiosny_) przez wojska Układu Warszawskiego __ (Nieopublikowane …, Wojewódka, 2022, s. 178, Wojewódka, 2023, Mizerski, _Op. cit_., 1996, s. 96 — 97, 102, 242, Clette, Svaalgard, Vaquero, Cliver_,_ 2014, fig. 37).
Marek Dykas zwrócił mi uwagę, że podczas maksimum natężenia plam słonecznych miał miejsce początek amerykańskiej wojny z terroryzmem wraz z udziałem innych państw w Iraku i Afganistanie (_Słoneczny …_, 2021).
W okolicach maksimum plam słonecznych, w 2014 roku odbyły się krwawe demonstracje na Majdanie w Kijowie, zakończone ucieczką prezydenta Ukrainy, po czym Rosja rozpoczęła zbrojną interwencję w tym kraju, a w okolicach ich minimum, w 2020 roku rozpoczęła się pandemia COVID-19 wraz z uprzednio przewidywanym załamaniem się kursów giełdowych (_Postęp_ …, 2023, im/AR, 2023, Żochowski, Sadowski, Menkiszak, 2014, Wojewódka 2022, s. 117 — 118, Wojewódka, 2023).
W odniesieniu do historii Polski, od 1944 roku w okolicach minimum aktywności słonecznej miały miejsce: _Powstanie Warszawskie,_ wkroczenie do Polski wojsk Związku Sowieckiego, rozpoczęcie stosowania przez nich terroru w naszym kraju i utworzenie rządu tymczasowego (Krajowej Rady Narodowej) (1944), zamieszki i zmiana władzy w Polsce (1956) oraz zamieszki bez zmiany władzy (1976), a w okolicach maksimum zajścia w miastach akademickich i medialna nagonka antysemicka (1968), strajki, masakra robotników i zmiana władzy (1970), liczne strajki, powstanie _Solidarności_ i zmiana władzy w Polsce (1980), wprowadzenie stanu wojennego (1981), częściowo wolne (1989) i pierwsze po _II Wojnie Światowej_ wolne wybory parlamentarne w Polsce (1991) (Wojewódka, 2022, s. 178, Wojewódka, 2023, Mizerski, _Op. cit_., s. 201 — 207, Golon, 2020, Clette, Svaalgard, Vaquero, Cliver. _Op. cit_.).
W Chinach podczas minimum natężenia plam słonecznych lub w jego okolicach: w latach 1899 — 1901 trwało anty-cudzoziemskie _Powstanie Bokserów_, zakończone kapitulacją Chin, w latach 1911 — 1912 powstanie przeciwko Mandżurom, zakończone upadkiem cesarstwa, w 1945 roku zakończył się najazd japoński, w 1966 roku rozpoczęła się _rewolucja kulturalna_, podczas której prześladowano inteligencję, niszczono zabytki i inny dorobek kulturalny oraz odbywały się rozgrywki w rządzącej tym państwem partii komunistycznej, a w 1976 roku po śmierci Mao Tzetonga rozpoczęło się łagodzenie reżimu komunistycznego (Clette, Svaalgard, Vaquero, Cliver. _Op. cit_., Mizerski, _Op. cit_., s, 277).
Natomiast podczas maksimum plam słonecznych lub w jego okolicach, w tym państwie: w 1949 roku komuniści zwyciężyli w wojnie domowej, w 1968 roku zakończyła się _rewolucja kulturalna_, w 1971 roku to państwo zostało przyjęte do ONZ wraz z wykluczeniem z tej organizacji Tajwanu, a w 1989 roku dokonano masakry studentów na placu Tien An Men (Ibidem).
Prognoza NASA, przewiduje najbliższe maksimum plam słonecznych — na lipiec 2025 roku (Wojewódka, 2022_,_ s. 180, Wojewódka, 2023, _NASA …_, 2020).