Nagły zgon sercowy - ebook
Nagły zgon sercowy - ebook
Nagły zgon sercowy u dzieci rozpoczyna nową serię Biblioteki kardiologii dziecięcej.
Zagadnienia poruszane w publikacjach będą opracowaniem najczęściej występujących problemów kardiologicznych u małych pacjentów.
Pierwsza z publikacji porusza ważny i dramatyczny problem nagłej śmierci u małych pacjentów. Przybliża przyczyny nagłego zgonu sercowego (NZS, ang-SCD) w wieku pediatrycznym i u osób młodych do 35 roku życia, które mogą być wielorakie. Najczęściej problem ma podłoże kardiologiczne, może wystąpić w przebiegu kardiomiopatii, zwłaszcza przerostowej, uwarunkowanych genetycznie kanałopatii, wrodzonych wad serca, zapalenia mięśnia sercowego, nieprawidłowej budowy naczyń wieńcowych, nadciśnienia płucnego. Takie patologie mogą być wcześniej nierozpoznane. W wielu przypadkach nie udaje się ustalić etiologii SCD pomimo przeprowadzanych rzetelnie badań pośmiertnych i wywiadów w rodzinie. Wiedza na ten temat może przyczynić się do zapobiegania, wczesnego wykrywania zagrożeniu SCD i prawidłowego przyczynowego leczenia.
Książkę polecamy wszystkim kardiologom dziecięcym, pediatrom a także lekarzom rodzinnym.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6594-7 |
Rozmiar pliku: | 7,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
prof. dr hab. n. med. KATARZYNA BIEGANOWSKA
kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej
Klinika Kardiologii
Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie
dr n. med. ANNA TURSKA-KMIEĆ
zastępca kierownika Kliniki Kardiologii
kierownik Poradni Kardiologicznej
Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie
dr hab. n. med. LIDIA ZIÓŁKOWSKA, prof. IPCZD, prof. CMKP
Klinika Kardiologii
Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie;
p.o. kierownika Katedry Kardiologii Dziecięcej
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
dr n. med. MAŁGORZATA ŻUK
adiunkt
kierownik Oddziału Kardiologii
p.o. kierownik Kliniki Kardiologii
Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w WarszawiePRZEDMOWA
Szanowni Państwo,
Pomysł sukcesywnego przygotowywania różnych tematów przez najwyższej klasy ekspertów kardiologii dziecięcej powstał w Klinice Kardiologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie blisko rok temu. Są wśród nas osoby, które zafascynowane kardiologią dziecięcą stały się niekwestionowanymi autorytetami w ulubionych przez siebie zagadnieniach. Dotarcie do źródeł w literaturze i zdobycie doświadczenia klinicznego zajmuje niekiedy lata. Pragniemy wykorzystać dla Państwa ten potencjał. Mamy nadzieję, że tematyczne opracowania prezentujące najnowszą wiedzę będą przydatne w codziennej pracy klinicznej dla kardiologów dziecięcych, pediatrów i lekarzy mających na co dzień do czynienia z pacjentami pediatrycznymi z patologią układu krążenia.
Oddajemy w Państwa ręce pierwszy z serii „Biblioteka Kardiologa Dziecięcego” tomik dotyczący nagłego zgonu sercowego u dzieci z różnymi patologiami układu krążenia. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje przyczynią się do wdrożenia wczesnych działań profilaktycznych, które chociaż w części pozwolą uniknąć dramatu, jakim jest dla wszystkich nagła śmierć dziecka.
AutorkiWPROWADZENIE -
KATARZYNA BIEGANOWSKA
Definicja
NAGŁY ZGON SERCOWY (NZS; _sudden cardiac death_, SCD) jest definiowany jako poprzedzony utratą przytomności zależny od przyczyn kardiologicznych zgon, który nastąpił w ciągu godziny od wystąpienia pierwszych objawów u osoby z poprzednio nieznaną albo znaną chorobą serca, lub zgon, który nastąpił niespodziewanie, najczęściej w nocy, u osoby, u której w poprzedzającej dobie nie stwierdzano pogorszenia stanu czy samopoczucia.
U DZIECI I NASTOLATKÓW SCD zdarza się statystycznie rzadko, zawsze jednak jest dramatycznym wydarzeniem powodującym długotrwałe skutki w rodzinie i otoczeniu. Obawa przed incydentem jest większa niż w przypadku innych powszechniej występujących w tym okresie życia zagrożeń, takich jak wypadki, urazy czy samobójstwa. Problem zasługuje na całościowe i wielokierunkowe opracowania, tym bardziej, że wciąż pozostaje wiele pytań i niewiadomych.
WYSTĘPOWANIE
Częstość występowania szacuje się na 1–10/100 tys./rok w wieku od okresu noworodkowego do 18. roku życia.
W jednym z ostatnich badań prowadzonych prospektywnie przez 3 lata w Australii i Nowej Zelandii (R.D. Bagnall i wsp.) zidentyfikowano 490 przypadków SCD w populacji w wieku od 1 roku do 35 lat z występowaniem 1,3/ /100 tys./rok, z istotną przewagą mężczyzn. Dzieci w wieku 1–5 lat stanowiły 10%. Najwyższy wskaźnik 3,2/100 tys./rok odnotowano u osób w wieku 31–35 lat, a najniższy (0,8%) – w wieku 6–10 lat, natomiast w wieku 16–20 lat wynosił on 0,8/100 tys./rok. Najwięcej osób zmarło w czasie snu lub odpoczynku, a u 40% nie udało się ustalić przyczyny zgonu.
W okresie wczesnoniemowlęcym nagłe zgony z przyczyn niekardiologicznych i z powodu nagłego zgonu niemowlęcia (_sudden infant death syndrome_, SIDS) zdarzają się częściej niż u dzieci kilkuletnich. Częstość występowania SCD wzrasta u nastolatków i jest wyraźnie wyższa u chłopców niż u dziewcząt (około 2:1). Istnieją jednak duże różnice w danych w zależności od wieku dzieci, kraju, z którego pochodzą dane, grup etnicznych i bezpośrednich przyczyn zgonu. To wskazuje na konieczność rozpoczęcia prowadzenia wieloośrodkowego, dobrze przygotowanego REJESTRU, który pozwoli lepiej rozpoznać problem występowania SCD w populacji pediatrycznej z oceną przyczyn i czynników ryzyka. Uwzględnić należy:
wiek;
płeć;
choroby współistniejące;
aktywność sportową;
region/kraj.
Dane uzyskane z prowadzonych przez wiele lat prospektywnych badań mogą się przyczynić do zapobiegania występowaniu SCD, wczesnego wykrywania takiego zagrożenia oraz prawidłowego przyczynowego leczenia.
Etiologia
Przyczyny nagłego zgonu sercowego w wieku pediatrycznym i u osób młodych do 35. roku życia zwykle są wielorakie. Najczęściej problem ma PODŁOŻE KARDIOLOGICZNE, może wystąpić w przebiegu:
kardiomiopatii, zwłaszcza przerostowej;
uwarunkowanych genetycznie kanałopatii;
wrodzonych wad serca;
zapalenia mięśnia sercowego;
nieprawidłowej budowy naczyń wieńcowych;
nadciśnienia płucnego,
przy czym dana patologia może być nierozpoznana wcześniej.
W dużym odsetku (w badaniu R.D. Bagnall i wsp. w ok. 40%) nie udaje się ustalić etiologii SCD mimo przeprowadzanych rzetelnie badań pośmiertnych i w rodzinie.
Diagnostyka
Diagnostyka pacjentów wraz z oceną czynników ryzyka nagłego zgonu sercowego musi być wielokierunkowa. Rzetelnie zebrane WYWIADY dotyczące również rodziny (niekiedy należy uwzględnić trzy–cztery pokolenia wstecz) oraz badanie przedmiotowe mogą dać wstępne rozeznanie.
Bardzo istotną rolę odgrywają TECHNIKI OBRAZOWANIA:
badanie echokardiograficzne (ECHO);
tomografia komputerowa (_computed tomography_, CT);
rezonans magnetyczny serca (_cardiovascular magnetic resonance_, CMR).
W uzasadnionych przypadkach można sięgnąć po METODY RADIOIZOTOPOWE:
scyntygrafię perfuzyjną mięśnia sercowego metodą SPECT (tomografia emisyjna pojedynczych fotonów – _single-photon emission computed tomography_, SPECT);
pozytronową tomografię emisyjną (_positron emission tomography_, PET).
NIEZBĘDNE SĄ też:
standardowe i przedłużone badania elektrokardiograficzne, niekiedy wielokrotnie powtarzane;
próba wysiłkowa;
wybrane próby z lekami;
badanie elektrofizjologiczne.
Coraz ważniejszą rolę odgrywają BADANIA MOLEKULARNE.