Najważniejszy mecz Kremla - ebook
Najważniejszy mecz Kremla - ebook
Dla Rosji to jeden z najczarniejszych momentów od końca zimnej wojny. Putin i jego „kamanda” grają mecz ze światem, ale też z samymi sobą. Grają twardo i brutalnie faulują rywali: zagarniają Krym, atakują Donbas, strzelają w plecy przeciwnikowi politycznemu, szprycują swoich sportowców, kryją doping za łapówki, podsyłają gaz bojowy byłemu oficerowi wywiadu i jego córce. Tak wygląda pierwsza połowa meczu. Co będzie się działo w drugiej? Wielu chciałoby ustawić mecz na swoją korzyść, ale wynik wciąż jest niepewny.
„To książka dla tych, którzy w trakcie mundialu w Rosji i po nim nie chcą się okazać pożytecznymi idiotami.
Włodzimierz Iljicz Lenin, mówiąc „idioci”, miał na myśli wielką rzeszę najwybitniejszych intelektualistów Zachodu, których udało mu się oczarować, zachwycić, przerobić propagandowo w sympatyków Rosji radzieckiej. W Rosji Putina wielkie imprezy sportowe służą prawie wyłącznie temu celowi do dzisiaj.
W ręku trzymasz więc lekturę obowiązkową wszystkich kibiców piłki nożnej” – Jacek Hugo-Bader
„Mundial w Rosji na pewno będzie emocjonującą przygodą. Dlatego warto przeczytać książkę Romka Imielskiego i Radka Leniarskiego, którzy przewędrowali Rosję szlakami futbolowymi, zajrzeli w różne kąty, doświadczyli rzeczy dobrych i złych. Ten bagaż doświadczeń sprawił, że udało im się wytłumaczyć, dlaczego wielka gra odbywa się właśnie w kraju Władimira Putina. Polecam” – Wacław Radziwinowicz
Kategoria: | Reportaże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-268-2128-8 |
Rozmiar pliku: | 13 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Otworzyliśmy oczy. Za nami pierwsza doba w Moskwie, nocny Arbat. Mecz otwarcia. Ale boisko dobrze znane, Arbat dla nas nie pierwszyzna.
Włączyliśmy telewizor, kanał pierwszy lepszy. Pieśń niesie się łagodna. DJ Smash, Polina Gagarina i Jegor Krid, anielskie głosy, elektryczne bity, piękne słowa:
„Spasiba, kamanda!
My siemia i druzja – eta siła.
Niepakorjonnyje, niepabieżdiennyje
Wsio w naszych rukach, mnie udaczia zwaniła”
„Dziękujemy, drużyno!
Jesteśmy rodziną i przyjaciółmi – to siła.
Niepobitą, niepokonaną
Wszystko w naszych rękach, szczęście do mnie dzwoniło”
Napisali ją dla rosyjskich serc, żeby wytrzymały z kompromitującą się Sborną. Kibice drą z niej łacha jak my kiedyś z naszej reprezentacji.
Napisali ją na mundial, wielki turniej w 11 rosyjskich miastach i na 12 stadionach. W Moskwie na Łużnikach i na Spartaku. A gdzie reszta?
Chcesz poznać Rosję, wyjedź za Sadowoje Kolco – mawiają Rosjanie. No to pojechaliśmy w podróż po mundialowych miastach. „Będzie i strasznie, i śmiesznie” – wyobrażaliśmy sobie. I trochę było.
Znamy dziś Saszę, który dostał cztery samoloty od Putina, a potem w zęby, choć był kibolem nad kibolami. Znamy matkę wszystkich szmat broczącą czarną wodą w mordowińskiej komendzie, gdzie pytali nas o dzieci, żony i widzieli w nas szpionów.
Znamy ważniaka w Petersburgu, który chciał posłać w kamasze dziennikarza, bo liczył mu zegarki na ręku. Wiemy, dlaczego Jewgienij Prigożyn przerzucił się z musztardy w proszku na internetowych trolli, a do redakcji „Nowej Gaziety” posłał „Maszę Hari”. A także, ile w ciągu jednego roku można sprzedać mercedesów za ćwierć miliona dolarów, i to wyłącznie w kolorach yellow sahara i apricot orange.
Wiemy, dlaczego Stalingrad jest wiecznie żywy i która wódka jest najlepsza na świecie, choćby nawet ciepła. Co będą „żreć rasiści do końca życia”, jak rzucą z trybun banana podczas mundialu. Za co dziadek Grigorij może oberwać w głowę tuż przy murze Kremla oraz czym może oddać. Dlaczego rosyjski prezydent chciał Nobla dla ojca chrzestnego piłkarskiej cosa nostry.
I czy za Picassa można kupić sobie mundial.
To nie jest książka o futbolu. To książka o Rosji. Trochę śmieszna, trochę straszna, trochę smutna. Wbiliśmy się w Rosję w wyjątkowym czasie, w jednym z najczarniejszych dla niej momentów od końca zimnej wojny. Putin i jego „kamanda” grają mecz ze światem, ale i z samymi sobą. Grają twardo i brutalnie faulują: zagarniają Krym, atakują Donbas, strzelają w plecy Borysowi Niemcowowi, szprycują na potęgę własnych sportowców, kryją doping za łapówki, podsyłają gaz bojowy byłemu oficerowi wywiadu Siergiejowi Skripalowi i jego córce.
Tak wygląda pierwsza połowa meczu. Co będzie się działo w drugiej? Wielu chciałoby ustawić mecz na swoją korzyść, ale wynik jest niepewny.