Facebook - konwersja
Pobierz fragment

  • Empik Go W empik go

Nauczyciel w warunkach zmiany społecznej i edukacyjnej - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
12 lutego 2012
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment

Nauczyciel w warunkach zmiany społecznej i edukacyjnej - ebook

Złożona problematyka funkcjonowania szkoły i współczesnego nauczyciela w kontekście zmiany społecznej znajduje odbicie w treści niniejszej książki, która składa się z dwóch części.

W części pierwszej analizie poddano specyfikę zmiany społecznej, scharakteryzowano funkcjonowanie społeczeństwa i człowieka w czasach późnej nowoczesności, omówiono edukacyjny wymiar przemian demokratycznych. Podkreślono znaczenie technologii informacyjnych w kształtowaniu się społeczeństwa wiedzy. Dużo miejsca poświęcono problematyce funkcjonowania człowieka w wymiarze społecznym i ekonomicznym. Zwrócono uwagę na edukacyjne problemy współczesności, zagrożenia zdrowotne i ekologiczne oraz wyzwania etyczne czasu przemian społecznych. Na ich tle ukazano zadania edukacji wobec zmiany społecznej.

W części drugiej scharakteryzowano funkcjonowanie nauczyciela w nowych realiach społecznych. Przedstawiono rolę nauczyciela w kształtowaniu kapitału społecznego, zwrócono uwagę na jego funkcje, role i kompetencje oraz podmiotowe relacje w szkole. Omówiono zjawisko partnerstwa edukacyjnego nauczycieli, uczniów, rodziców i społeczności lokalnej. Wyeksponowano istotne zadanie nauczyciela w czasach zmiany społecznej: doradztwo społeczne i zawodowe. Zwrócono też uwagę na dylematy moralne nauczyciela w kontekście jego funkcjonowania w zmieniającym się społeczeństwie i w realiach otwartej, samorządnej i innowacyjnej szkoły. Zaproponowano także kierunki zmian w kształceniu nauczycieli dla potrzeb zmieniającej się szkoły i społeczeństwa.

Analiza wymienionych zjawisk wskazuje na związek dyscyplin pedagogicznych z innymi naukami, których postęp powinien być uwzględniany w badaniach empirycznych i dociekaniach teoretycznych w obrębie pedagogiki. Rozważania te mogą okazać się przydatne dla wszystkich, którzy stają przed trudnymi problemami i wyzwaniami teraźniejszości i przyszłości, a szczególnie dla nauczycieli, nadzoru pedagogicznego, polityków oświatowych, rodziców i innych osób zainteresowanych problemami funkcjonowania rodzimej edukacji i szkoły.

W Polsce trwa ożywiona debata edukacyjna. Dołączam do niej refleksje zawarte w niniejszej książce. Jeżeli w jakiś sposób ożywią tę debatę i skierują myślenie o edukacji – w kontekście zmian współczesnego świata i egzystencji człowieka – w dobrym kierunku, trud włożony w jej napisanie nie będzie daremny...

 

Autorka

 

 

Spis treści

Wprowadzenie; 7
Część pierwsza
Zmiana społeczna a edukacja; 11
1. Specyfika zmiany społecznej; 11
2. Społeczeństwo i człowiek w czasach „płynnej nowoczesności”; 21
3. Edukacyjny wymiar przemian demokratycznych; 40
4. Technologie informacyjne a kształtowanie się społeczeństwa wiedzy; 63
5. Funkcjonowanie człowieka w wymiarze społecznym; 82
6. Funkcjonowanie człowieka w wymiarze ekonomicznym; 119
7. Zagrożenia zdrowotne i ekologiczne problemami edukacyjnymi współczesności; 132
8. Wyzwania etyczne okresu przemian społecznych; 141
9. Zadania edukacji wobec zmiany społecznej; 152
Część druga
Nauczyciel w nowych realiach społecznych i edukacyjnych; 159
1. Nauczyciel w kształtowaniu kapitału społecznego; 159
2. Funkcje i role współczesnego nauczyciela; 176
3. Kompetencje nauczyciela; 186
4. Podmiotowość nauczyciela w szkole; 199
5. Partnerstwo edukacyjne w szkole; 210
6. Nauczyciel jako doradca społeczny i zawodowy; 219
7. Kwestie moralne nauczyciela; 229
8. Szkoła otwarta, samorządna i innowacyjna; 238
9. Kształcenie nauczycieli w kontekście zmian i prognoz społeczno-kulturowych; 257
Konstatacje i wnioski dla teorii i praktyki edukacyjnej; 269
Bibliografia; 277

Kategoria: Podręczniki
Zabezpieczenie: brak
ISBN: 978-83-7587-956-8
Rozmiar pliku: 8,5 MB

BESTSELLERY

Kategorie: