- nowość
- W empik go
Nauka gry na akordeonie - jak i od czego zacząć? - ebook
Nauka gry na akordeonie - jak i od czego zacząć? - ebook
Nazywam się Robert Kiljańczyk i jestem akordeonistą z ponad 30-letnim doświadczeniem scenicznym, pedagogicznym i studyjnym. Przez lata praktyki i nauki zgromadziłem potrzebną wiedzę na temat gry na akordeonie i chcę się tą wiedzą z Tobą podzielić. W moim poradniku "Nauka gry na akordeonie - jak i od czego zacząć?" znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją muzyczną przygodę z tym instrumentem. Przedstawię Ci krótką historię instrumentu oraz jak to było ze mną i z moimi początkami. Następnie przejdziemy do wyboru odpowiedniego instrumentu oraz powiemy sobie o podstawach gry na akordeonie oraz o trudnościach jakie większość osób uczących się napotyka w początkowym etapie nauki. Zapraszam Cię do zapoznania się z moim poradnikiem i dołączenia do grona miłośników akordeonu, którzy nieustannie poszukują nowych wyzwań i doskonalą swoje umiejętności. Niech muzyka stanie się Twoim najlepszym przyjacielem i towarzyszem na każdym etapie Twojej drogi muzycznej.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 289 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
praktyczny poradnik z nutą humoru w oparciu o moje osobiste doświadczenia
WSTĘP
Drogi czytelniku,
Czy marzysz o tym, aby nauczyć się grać na akordeonie? Czy chcesz poznać tajniki tej pięknej sztuki muzycznej i odkryć wszystkie techniki, które pozwolą Ci stać się prawdziwym mistrzem tego instrumentu? Jeśli tak, to ta książka - poradnik jest właśnie dla Ciebie.
Nazywam się Robert Kiljańczyk i jestem akordeonistą z ponad 30-letnim doświadczeniem scenicznym, pedagogicznym i studyjnym. Przez lata praktyki i nauki zgromadziłem potrzebną wiedzę na temat gry na akordeonie i chcę się tą wiedzą z Tobą podzielić. W moim poradniku "Nauka gry na akordeonie - jak i od czego zacząć?" znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją muzyczną przygodę z tym instrumentem.
W pierwszej części tej publikacji przedstawię Ci krótką historię instrumentu oraz jak to było ze mną i z moimi początkami. Następnie przejdziemy do wyboru odpowiedniego instrumentu oraz powiemy sobie o podstawach gry na akordeonie, czyli zaczniemy od prawidłowej postawy przy instrumencie oraz nauki trzymania instrumentu. Opowiem Ci o trudnościach jakie większość osób uczących się napotyka w początkowym etapie nauki, ale również pokażę Ci jakie korzyści płyną z gry na tym instrumencie. Powiem Ci również, jak ćwiczyć i jaki sobie wprowadzić plan treningu, aby był on efektywny.
To wszystko ma na celu nie tylko zachęcić Cię do gry na tym wspaniałym instrumencie, ale również zmotywować do pracy nad techniką gry. Nieustannie będę Cię zachęcał i motywował do rozwoju muzycznego, podsuwając pomysły, które pomogą Ci w rozpoczęciu nauki gry na akordeonie.
Moja pasja do muzyki i chęć dzielenia się nią z innymi sprawiły, że powstał ten poradnik - abyś mógł czerpać radość z gry na akordeonie i rozwijać swoje umiejętności w sposób świadomy i efektywny.
Zapraszam Cię do zapoznania się z moim poradnikiem i dołączenia do grona miłośników akordeonu, którzy nieustannie poszukują nowych wyzwań i doskonalą swoje umiejętności. Niech muzyka stanie się Twoim najlepszym przyjacielem i towarzyszem na każdym etapie Twojej drogi muzycznej.
Z wyrazami szacunku,
Robert Kiljańczyk
ROZDZIAŁ 1
WPROWADZENIE DO ROZPOCZĘCIA NAUKI GRY NA AKORDEONIE
1.1 HISTORIA AKORDEONU I MOJA FASCYNACJA TYM INSTRUMENTEM
Witaj drogi czytelniku! Dziś chciałbym opowiedzieć Ci nieco o historii jednego z najbardziej kontrowersyjnych instrumentów muzycznych jakim jest akordeon. Ten mały, ale zarazem potężny instrument z pewnością budzi wiele emocji i skojarzeń, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Ale zanim przejdziemy do tego, pozwól, że opowiem Ci trochę o mojej osobistej historii jak to ja będąc małym dzieckiem, gdy zobaczyłem ten instrument zapragnąłem na nim grać. A miałem wtedy może 5 lat, gdy z rodzicami byliśmy w Warszawskim Parku Sowińskiego. Na scenie występował wtedy wraz ze swoją kapelą znany muzyk folkloru warszawskiego Pan Stanisław Wielanek. Oczywiście na tamten czas nie wiedziałem co to za postać, ale instrument na jakim grał bardzo mnie zafascynował. Czułem, że to w nim jest cała orkiestra i że to ten instrument właśnie rządzi na scenie. Dźwięki, które z tego instrumentu się wydobywały wręcz mnie oczarowały a przy tym ten wygląd. Taki dostojny, szykowny, męski instrument dla prawdziwego faceta. Potem poleciało już z górki. Tak męczyłem rodziców, że chcę grać właśnie na akordeonie, że nie mieli wyjścia. Oczywiście nie obyło się bez próby przekabacenie mnie, że może jednak jakiś inny instrument typu pianino czy skrzypce, bo ja taki malutki i drobniutki, ale tu byłem nieugięty i postawiłem na swoim. Postawieni przed faktem dokonanym zaangażowali mojego dziadka muzyka, który pojechał do sklepu muzycznego i przywiózł nowiutkiego Weltmeistra Toccate 60 basów. Następnie w wieku 6 lat zostałem posłany do Państwowej Szkoły Muzycznej i zaczęło się już na dobre. To tyle o moich początkach w dużym skrócie a teraz posłuchaj jak dużo dłuższą i zapewne ciekawszą historię ma akordeon.
Kiedy myślimy o akordeonie, wielu z nas ma przed oczami obraz starszego pana grającego na ulicy wesołe melodie, które rozbrzmiewają w tle podczas spaceru po mieście. Jednak prawda jest taka, że akordeon to instrument o niezwykle bogatej historii i wszechstronnym zastosowaniu. Znajduje swoje zastosowanie niemal w każdym gatunku muzycznym i sprawdzi się zarówno w muzyce ludowej, jak i klasycznej, jazzowej czy rozrywkowej. Jego charakterystyczne brzmienie a przy tym możliwość jednoczesnego grania melodii i akompaniamentu sprawiają, że jest to instrument, który idealnie sprawdza się zarówno w grze solowej jak i w zespole czy orkiestrze.