- W empik go
Nauka i jej granice. Nauki przyrodnicze z perspektywy chrześcijańskiej - ebook
Nauka i jej granice. Nauki przyrodnicze z perspektywy chrześcijańskiej - ebook
Nauka, szczególnie nauki przyrodnicze, znalazła się ostatnio pod ostrzałem. Nie cieszy się już takim szacunkiem jak niegdyś. Z prawej strony pojawiają się nowe ataki na darwinizm i argumenty na rzecz teorii inteligentnego projektu. Z lewej − teoretycy postmodernizmu atakują samą ideę obiektywnej prawdy naukowej i w ogóle jakiejkolwiek obiektywnej prawdy. Del Ratzsch w całej tej wrzawie zachowuje spokój i jednocześnie pokazuje, jak zmieniały się poglądy na naukę. Pyta: Czym jest nauka? Co może nam powiedzieć? Jakie wyzwanie stawia wierze chrześcijańskiej? Jak chrześcijanie powinni na nią odpowiedzieć? Nauka i jej granice dostarcza czytelnikowi całościowej perspektywy pozwalającej przyjrzeć się współczesnym trendom w dyskusji nad problemem relacji wiary i nauki oraz pokazuje, jak z tym problemem się zmierzyć.
Pierwszorzędne wprowadzenie, które jednocześnie stanowi ważny wkład do dyskusji między nauką a religią.
Richard Purtill, Western Washington University
Del Ratzsch stara się zaprezentować obraz nauki, który dobrze pasuje do wiary chrześcijańskiej. Zdecydowanie mu się to udaje.
Alvin Plantinga, University of Notre Dame
O autorze:
Del Ratzsch jest profesorem filozofii w Calvin College. Doktorat z filozofii uzyskał na University of Massachusetts. Jest autorem kilku książek, m.in. The Battle of Beginnings. Ratzsch podejmuje w nich temat relacji między nauką a religią (a ostatnio spór kreacjonizm-ewolucjonizm). Choć jest optymistą, jeśli chodzi o możliwość uniknięcia przez teorię inteligentnego projektu dawnych błędów, jakie pojawiły się w dyskusji kreacjonizmu z ewolucjonizmem, podkreśla, że w obszarze tym wciąż pozostaje wiele do zrobienia.
O serii:
Nazwa serii nawiązuje do tytułu dwóch wielkich dzieł świętego Tomasza z Akwinu, który koncentrował się na tym, że chrześcijaństwo nie podważa wartości poznania intelektualnego. Proponujemy czytelnikowi publikacje, których autorzy nie boją się rzeczowej dyskusji prowadzącej do wykazania prawdziwości chrześcijaństwa. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała lektura i nieocenione źródło wiedzy dla tych, którzy szukają argumentów na rzecz chrześcijaństwa oraz wszystkich wątpiących, a nawet niewierzących. Ci ostatni znajdą okazję, by wypróbować swoją niewiarę.
Spis treści
-
- Nauka. Co to takiego? //11
- Tradycyjne rozumienie nauki //17
- Filozofia nauki w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Kuhn i jego następcy //41
- Sytuacja obecna. Krótkie wprowadzenie //71
- Kompetencje poznawcze nauki. Co nauka może nam powiedzieć? //83
- Ograniczenia nauki. Czego nauka nie może nam powiedzieć? //103
- „Naukowe” zarzuty wobec wiary religijnej //111
- Teoria projektu a nauka //123
- Chrześcijaństwo a działalność naukowa //153
- Chrześcijaństwo a szczegółowe treści występujące w nauce. Typologia //161
Wstęp // 7
Appendix. Mówiąc prawdę w miłości. Kilka uwag na temat łap i stóp // 183
Dalsza lektura // 195
Indeks // 199
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66665-14-9 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |