Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Nazwy roślin jako zwierciadło wiejskiego świata (na materiale gwary kujawskiej) - ebook

Data wydania:
15 grudnia 2023
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
19,90

Nazwy roślin jako zwierciadło wiejskiego świata (na materiale gwary kujawskiej) - ebook

Monografia Agnieszki Wierzbickiej „to praca pionierska w odniesieniu do regionu kujawskiego. Pozwala zachować od zapomnienia ważną część niematerialnego dziedzictwa językowo-kulturowego Kujaw – leksykę roślinną, pokazuje ważny wyznacznik tożsamości regionalnej” (z recenzji dr. hab. prof. UJK Stanisława Cygana). Zaprezentowane analizy koncentrują się nie tylko na etymologicznych i semantycznych rozważaniach dotyczących roślin: dziko rosnących, wodnych, krzewów i krzewinek oraz drzew, lecz także na odtworzeniu językowego obrazu świata.

Autorka ukazuje sposoby tworzenia nazw roślin i udowadnia, że są one odzwierciedleniem bliskiego człowiekowi świata – zwracają uwagę na jego odnawialność i czynią go uporządkowanym, często na zasadzie antynomii. Omawiane fitonimy odkrywają przed czytelnikiem swoje znaczenia, lecz także emocje, wierzenia ludu kujawskiego, swoiste, antropocentryczne, utrwalone w tradycji spojrzenie na świat i często naiwne etymologie. Taka wizja znacznie odbiega od naukowego postrzegania rzeczywistości i wprowadza badaczy w sferę nieznaną, często trudną do jednoznacznej klasyfikacji.

Publikacja, stanowiąca interdyscyplinarne studium językowo-kulturowe, powinna spotkać się ze szczególnym zainteresowaniem środowiska naukowego językoznawców polskich i słowiańskich, botaników, studentów tych kierunków, a także nauczycieli języka polskiego oraz regionalistów.

Spis treści

Wprowadzenie 7

I. Przedmiot, cel, metodologia i zakres studium językowo-kulturowego 9

1.1. Cel, zakres i metody pracy 9

1.2. Nazwy roślin — stan badań 20

1.3. Układ pracy 24

II. Region kujawski. Rys historyczno-geograficzny 31

III. Gwara kujawska 35

IV. Typologia nazw roślin w gwarze kujawskiej 37

4.1. Rośliny polne, łąkowe i rosnące na przychaciach oraz przydrożach 38

4.2. Rośliny ogrodowe 99

4.3. Rośliny wodne oraz występujące na mokradłach, bagnach i torfowiskach 123

4.4. Krzewy i krzewinki 137

4.5. Drzewa 156

V. Kujawskie nazwy roślin w perspektywie lingwistycznej 181

5.1. Charakterystyka genetyczno-semantyczna nazw roślin 181

5.1.1. Nazwy odziedziczone (łącznie w całej kategorii: 91 nazw) 182

5.1.2. Nazwy znane we współczesnej polszczyźnie ogólnej i w gwarach (łącznie w całej kategorii: 103 nazwy) 184

5.1.3. Nazwy kujawskie i powstałe od nich derywaty (łącznie w całej kategorii: 30 nazw) 185

5.1.4. Zapożyczenia, kalki z innych języków i utworzone od nich derywaty (łącznie w całej kategorii: 47 nazw) 186

5.1.5. Nazwy przeniesione (łącznie w całej kategorii: 22 nazwy) 187

5.1.6. Nazwy zniekształcone (łącznie w całej kategorii: 5 nazw) 188

5.2. Synonimy i polisemy kujawskich fitonimów 190

5.3. Przemiany zasobu leksykalnego nazw roślin na Kujawach 201

5.4. Językowy obraz świata utrwalony w kujawskich nazwach roślin 210

Podsumowanie 217

Wykaz skrótów użytych w pracy 221

Literatura i jej skróty 223

Indeks polskich i łacińskich botanicznych nazw roślin 233

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8331-339-9
Rozmiar pliku: 4,3 MB

BESTSELLERY

Kategorie: