Nie bój się lęku - ebook
Nie bój się lęku - ebook
Lęk jest jedną z najczęściej przeżywanych emocji w życiu człowieka. Co jednak zrobić gdy coraz częściej paraliżuje, gdy uniemożliwia normalne funkcjonowanie w codziennym życiu, kiedy ogranicza? Jak go zrozumieć i jak przezwyciężyć? Poradnik jest przeznaczony dla wszystkich osób, którym lęk utrudnia życie i nie chcą go dalej tolerować. Głównym tematem ksiązki jest przedstawienie podłoża i rodzajów lęków. Autorzy prezentują również poszczególne schorzenia, którym towarzyszy lęk. Opisują metody leczenia zaburzeń lękowych, prezentują szeroką gamę metod terapeutycznych oraz przedstawiają możliwości znalezienia pomocy psychologicznej.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6051-5 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Autorzy są psychiatrami. Ich postawy zawodowe kształtuje lekarski pragmatyzm, czyli dążenie do skuteczności leczenia.
Nie stosują jednej metody oddziaływań psychologicznych i psychoterapeutycznych, forma pomocy, którą wybierają, zawsze jest zależna od potrzeb pacjenta. Chętnie korzystają z pomocy Koleżanek i Kolegów psychoterapeutów.
Autorzy wywodzą się z tej samej Szkoły, w której uczyli się zawodu psychiatry, rozumienia człowieka i korzystania z wszelkiej dostępnej wiedzy fachowej. Szkołą tą był i jest Oddział Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Po wielu latach pracy stosunek autorów do rozumienia lęku jest podobny i dokładnie formułuje go tytuł książki.
Wszystkim, którzy nam zaufali,
AutorzyPrzedmowa
Lęk jest jednym z uczuć, które towarzyszą nam przez całe życie: od urodzin do śmierci. Co więcej, wygląda na to, że jest do życia niezbędny: pozwala nam odnaleźć swoje miejsce, chroni przed niebezpieczeństwami, ostrzega, pozwala adaptować się. Z drugiej strony nikogo nie trzeba przekonywać, że ten sam lęk niekiedy tak utrudnia życie, że staje się ono niemożliwe do udźwignięcia.
Bywa tak, że radzimy sobie z lękiem sami, odsuwamy go na dalszy plan, wypieramy, aż w końcu nawet potrafimy o nim niemal zapomnieć. Lęk jednak nie zapomina o nas. Daje o sobie znać w różny sposób, zwykłym dyskomfortem, objawami somatycznymi, czasem przemijającymi, epizodycznymi, a czasem długotrwałymi i ciężkimi. Często dopiero wtedy nadchodzi moment zwrotny i podejmujemy z nim walkę, ponieważ przerósł nasze możliwości radzenia sobie.
Celem tej książki jest udzielenie pomocy w rozpoznawaniu lęku w różnym jego nasileniu i w różnych przejawach. Poznanie zjawiska lęku powinno ułatwić dotarcie do problemów, które mogą być jego źródłem. Współczesny styl życia sprzyja ujawnianiu się wielu postaw lękowych.
Mechanizmy lękowe mogą nierzadko prowadzić do zaburzeń psychicznych. Autorzy radzą, kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalistów psychiatrów lub psychologów.
Nieświadomi lęku (w różnym nasileniu), którego doświadczamy co dnia, nie potrafimy wyrażać naszych – związanych z nim – odczuć ani przeżyć, nie znamy słów na jego określenie. Książkę adresujemy do wszystkich, którzy chcieliby się tego języka nauczyć oraz dowiedzieć się, jak radzić sobie z lękiem.
Zdecydowaliśmy się na szczególny układ książki, oddając w wielu sprawach głos naszym pacjentom, współautorom tekstu. Mamy nadzieję, że zamieszczenie osobistych świadectw pacjentów w przeżywaniu lęku oraz naszych komentarzy pomoże Państwu w jego przezwyciężaniu.
Iwona Koszewska, Łukasz ŚwięcickiWstęp
Różne formy i obrazy kliniczne lęku jako zjawiska chorobowego, zaliczane dawniej do nerwic, stanowią obecnie samodzielną grupę klasyfikacyjną wyodrębnianą w podstawowych systemach klasyfikacji zaburzeń psychicznych (ICD-10, DSM-IV). Obok depresji należą do najczęściej występujących anomalii z zakresu zdrowia psychicznego. Często nierozpoznawane i nieleczone lub leczone nieprawidłowo są źródłem poważnego dyskomfortu psychicznego, niekiedy dużych cierpień psychicznych i somatycznych, dezorganizują życie osób dotkniętych zaburzeniami lękowymi, niekiedy wydatnie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych, powodują inwalidztwo, są źródłem stanów depresyjnych, a nieprawidłowo leczone, mogą być przyczyną uzależnienia od leków uspokajających. Dość częste próby łagodzenia przejawów dolegliwości za pomocą alkoholu stanowią ogromny problem zdrowotny, niekiedy bowiem prowadzą do alkoholizmu.
Lęk niejedno ma imię, często nie jest identyfikowany przez osoby doznające lęku (zwłaszcza gdy występuje pod maską somatyczną), bywa nierozpoznawany przez lekarzy i psychologów. Opracowanie w sposób przystępny i kompetentny najważniejszych zagadnień dotyczących lęku przez dr n. med. Iwonę Koszewską i doc. dr. hab. n. med. Łukasza Święcickiego, doświadczonych psychiatrów, z którymi miałem możność przez wiele lat blisko współpracować, przyjąłem z dużym zadowoleniem. Książka ta służyć będzie wszystkim tym, którym przypadło żyć z lękiem, co wcale nie oznacza, że na zawsze.
Warszawa, 7.04.2008 r.
prof. zw. dr hab. Stanisław Pużyński