Niemcy. Praktyczny przewodnik - ebook
Niemcy. Praktyczny przewodnik - ebook
Herzlich willkommen! Niemcy zapraszają na wakacje! O pierwszeństwo na liście obowiązkowych miejsc walczą: Berlin – miasto niegdyś „murem podzielone”, wspaniały Poczdam, wskrzeszone z gruzów Drezno, zamki Ludwika Bawarskiego, Bamberg z katedrą, jedna z najstarszych – Ratyzbona, magiczna Bawaria i Szwajcaria Saksońska z fantastycznymi formami skalnymi. A może wszystkich zjednoczy widok z Zugspitze, dachu Niemiec?
Oddajemy ci w ręce nasz najpełniejszy przewodnik po Niemczech. Zapakowaliśmy do niego najważniejsze informacje, tak jak pakuje się plecak przed wielką wyprawą. Dołożyliśmy mnóstwo ciekawych opisów, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Nie zamieściliśmy w nim zdjęć (zrobisz je sam), bo woleliśmy wyczerpująco opowiedzieć ci o tym, co warto zobaczyć i czego doświadczyć w tym kraju. Aby twój bagaż był lżejszy, specjalnie wybraliśmy bardzo lekki papier, niemęczący oczu nawet w ostrym słońcu. Niemcy nie będą miały przed tobą żadnych tajemnic.
To nasz najlepszy przewodnik, bo:
• znajdziesz w nim bardzo szczegółowe informacje,
• sam zaplanujesz ambitną wyprawę,
• odkryjesz miejsca, do których nie trafią zwykli turyści.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8103-010-6 |
Rozmiar pliku: | 15 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Drogi Czytelniku obieżyświacie, pisz do nas, jeśli natrafisz na jakiekolwiek nieścisłości ([email protected]; Wydawnictwo Pascal, ul. Zapora 25, 43-382 Bielsko-Biała). Wykorzystamy Twoje uwagi przy aktualizacji książki. Na internetowych stronach www.pascal.pl prezentujemy pełną ofertę wydawnictwa – zobacz, przeczytaj opis, wybierz, zamów. Tutaj także informujemy o superofertach i konkursach Pascala oraz wszelkich aktualnościach podróżniczych.
Wydawnictwo PascalSpis planów i map
1.Berlin – część wschodnia
2.Berlin – część zachodnia
3.Berlin centrum – część wschodnia
4.Berlin centrum – część zachodnia
5.Berlin i Brandenburgia
6.Poczdam
7.Hamburg i Szlezwik-Holsztyn
8.Hamburg
9.Lubeka
10.Meklemburgia-Pomorze Przednie
11.Rostock
12.Rugia
13.Schwerin
14.Brema i Dolna Saksonia
15.Brema
16.Hanower
17.Brunszwik
18.Hildesheim
19.Goslar
20.Getynga
21.Saksonia-Anhalt
22.Magdeburg
23.Saksonia
24.Drezno
25.Miśna
26.Szwajcaria Saksońska
27.Lipsk
28.Turyngia
29.Erfurt
30.Weimar
31.Nadrenia-Północna-Westfalia
32.Kolonia
33.Münster
34.Akwizgran
35.Bonn
36.Hesja
37.Frankfurt nad Menem
38.Wiesbaden
39.Nadrenia-Palatynat i Saara
40.Dolina Renu
41.Moguncja
42.Dolina Mozeli
43.Trewir
44.Bawaria
45.Monachium
46.Region Zugspitze i Garmisch-Partenkirchen
47.Berchtesgadener Land
48.Ratyzbona
49.Norymberga
50.Bayreuth
51.Bamberg
52.Würzburg
53.Rothenburg ob der Tauber
54.Augsburg
55.Badenia-Wirtembergia
56.Stuttgart
57.Ulm
58.Fryburg Bryzgowijski
59.Karlsruhe
60.HeidelbergAutorzy przewodnika
SŁAWOMIR ADAMCZAK Jego podróżnicza namiętność zaczęła się w dzieciństwie, gdy zobaczył w gazecie zdjęcie jurty w dolinie Tien-szanu. Postanowił tam dotrzeć, gdy dorośnie. Co prawda, jeszcze nie zrealizował tego zamierzenia, ale odwiedził już kilkadziesiąt krajów w różnych częściach świata, a o kilkunastu z nich napisał przewodniki dla wydawnictw polskich i zagranicznych. Był jednym z założycieli poznańskiego Klubu Obieżyświatów, współpracuje też z Fundacją Marka Kamińskiego, organizującą wyprawy w różne zakątki globu. Za młodu pisał powieści o kowbojach i zmuszał kolegów do czytania kolejnych odcinków. Później grał na gitarze w zespole punkowym. W trasę zawsze zabiera ze sobą zestaw aparatów fotograficznych i obiektywów. Od kilku lat organizuje fotowyprawy wspólnie z dziennikarzami „Digital Foto Video”. Prowadzi blog www.okfoto.pl.
KATARZYNA FIRLEJ-ADAMCZAK Przez wiele lat dziennikarka i specjalistka od marketingu, ostatecznie skoncentrowała się na publicystyce podróżniczej. Spośród licznych podróży najbardziej pamięta tę do Albanii, w połowie lat 90. Kraj dopiero otwierał się wówczas na świat i turyści postrzegani byli przez miejscowych jako duża atrakcja. Poza Europą uwielbia Bliski Wschód, z niezwykle gościnnymi ludźmi oraz piękną architekturą sakralną. W podróżach ceni sobie aspekt etnograficzny, dlatego tak dobrze wspomina zachodnią Gwatemalę, gdzie do dziś Indianki ubierają się na co dzień w barwne tradycyjne stroje. W 1997 r. zakładała poznański Klub Obieżyświatów, później była jego przewodniczącą. Prócz podróży interesuje ją speleologia, architektura i majsterkowanie oraz obserwacje przyrodnicze przeprowadzane na własnym kocie.B
Informacje praktyczne
•
Planowanie podróży
Przed wyruszeniem w drogę warto zasięgnąć aktualnych informacji. Przydatnym źródłem jest Internet (kilka ciekawych stron poniżej), a także oddział Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce (DZT; www.germany.travel). Kopalnią wiedzy są coroczne targi turystyczne Tour Salon odbywające się w Poznaniu, a przede wszystkim targi ITB w Berlinie. W stolicy Niemiec promowany jest każdy land, a także poszczególne miasta. Można tu znaleźć dokładną bazę noclegową, mapy miejscowości czy terminarz najbliższych wydarzeń kulturalnych. Sporą niedogodnością jest fakt, że często informacja dostępna jest wyłącznie po niemiecku.
Problemem mogą też być wyłącznie niemieckojęzyczne strony internetowe. Oczywiście nie dotyczy to głównych atrakcji turystycznych. W ich przypadku strony są zwykle wielojęzyczne, a zdarzają się też tłumaczenia na polski.
Mapy
Jeszcze przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dobre mapy. Znalezienie ich nie powinno sprawiać większych kłopotów, gdyż niemieccy wydawcy map należą do europejskiej czołówki. Świetną propozycją, z przejrzystą siecią dróg i zaznaczonymi na żółto atrakcyjnymi miejscowościami (zielony to atrakcje przyrodnicze), są mapy Marco Polo, do tego w bardzo charakterystycznych czerwonych okładkach – powszechnie dostępne w polskich sklepach. Jeśli ktoś zamierza zwiedzić jedynie większe miasta, do których łatwo dojechać, wystarczy mapa w skali 1:800 000. Ci, którzy chcą zapuścić się w mniej uczęszczane rejony, powinni zaopatrzyć się w atlasy 1:300 000 opracowane przez to samo wydawnictwo. Warto również zabrać plany miast z serii Marco Polo (Berlin, Frankfurt, Hamburg, Kolonia, Monachium). Niemieccy kierowcy pozostają wierni mapom i atlasom wydanym przez ADAC. Plany terenów górskich, ze szlakami i ich opisami (po niemiecku), wydają pracownie Freytag&Berndt oraz austriacki Kompass.
Co warto zobaczyć?
Jeśli ktoś wybiera się do Niemiec na tydzień, może zacząć wyprawę od Berlina, którego zwiedzenie, z wybranymi muzeami, pałacami i innymi ciekawostkami, zajmie co najmniej trzy dni. Kolejny długi dzień warto przeznaczyć na zwiedzanie Poczdamu (choć lepiej zaplanować dwa). Stąd już niedaleko do Gór Harcu, gdzie dwa dni wędrówek po górach (pieszo i wąskotorowymi kolejkami) i dwa następne oglądania prześlicznych miejscowości u ich podnóży dostarczy niezapomnianych wrażeń. Zamiast Gór Harcu można wybrać Drezno i Szwajcarię Saksońską.
Oczywiście możliwości atrakcyjnego spędzenia tygodnia w Niemczech jest bez liku. Pragnący zobaczyć morze (albo dwa) pojadą do Hamburga oraz na bagniste wybrzeże Morza Północnego i/lub wybrzeże Bałtyku z zaskakująco barwną linią brzegową. Miłośnicy zamków, wina i romańskiej architektury wybiorą cudowne Doliny Renu i Mozeli oraz katedralne miasta Spirę, Wormację i Moguncję. Smakosze piwa i amatorzy gór chętniej zajrzą do Bawarii: do Monachium czy Bambergu i w Alpy. Cały tydzień można też spędzić w Badenii-Wirtembergii: nad Jeziorem Bodeńskim i w owianych legendami górach Szwarcwaldu.
Mając do dyspozycji dwa tygodnie, można połączyć dwie z wyżej wymienionych opcji. Tyle czasu wystarczy też na całkiem dokładne zobaczenie Bawarii i Badenii-Wirtembergii albo Berlina i całego wybrzeża. Komunikacja w Niemczech jest na tyle wysoko rozwinięta, że można pokusić się nawet o przekrojową podróż przez cały kraj, od morza po góry, z przystankami w najbardziej znanych miejscach. Jest to jednak propozycja dla tych, którym niestraszne są długie godziny za kierownicą lub w publicznych środkach transportu.
Niemcy w Internecie:
• www.niemcy-turystyka.pl – polskojęzyczna strona Niemieckiej Centrali Turystyki;
• www.germany.travel – informacje o kraju, też po polsku;
• www.jugendherberge.de – sieć schronisk młodzieżowychw Niemczech;
• www.flughafen.de – niemieckie lotniska, wyszukiwarka przelotów z niemieckich portów lotniczych;
• www.reiseauskunft.bahn.de – rozkład jazdy kolei niemieckich;
• www.autobahn-online.de – niemieckie autostrady;
• www.nrw-tourismus.de – strona landu Nadrenia Północna-Westfalia;
• www.bayern.by – informacje o Bawarii;
• www.reiseland-brandenburg.de – oficjalna witryna internetowa Brandenburgii;
• www.tourismus-bw.de – informacje o landzie Badenia-Wirtembergia;
• www.sachsen-tourismus.de – skarbnica informacji o Saksonii;
• www.rlp-info.de – oficjalna strona landu Nadrenia-Palatynat;
• www.reiseland-niedersachsen.de – dane o Dolnej Saksonii;
• www.sachsen-anhalt-tourismus.de – główna strona landu Saksonia-Anhalt;
• www.hessen-tourismus.de – informacje turystyczne o Hesji;
• www.berlin-tourist-information.de – informacje o Berlinie;
• www.auf-nach-mv.de – oficjalna witryna internetowa landu Meklemburgia-Pomorze Przednie;
• www.thueringen-tourismus.de – portal turystyczny Turyngii;
• www.bremen-tourismus.de – strona Wolnego Miasta Hanzeatyckiego Bremy;
• www.hamburg-tourismus.de – informacje o metropolii Hamburg;
• www.tourismus.saarland.de – informacje o kraju związkowym Saara;
• www.sh-tourismus.de – portal landu Szlezwik-Holsztyn.
Pozostałe adresy internetowe można znaleźć w części krajoznawczej przewodnika.
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Berlinie, 14193 Berlin, Lassenstr. 19–21, tel. 030223130, berlin.amb.sekreta[email protected], http://berlin.msz.gov.pl/pl/; Wydział Konsularny, 14193 Berlin-Grunewald, Richard-Strauss-Str. 11, tel. 030223130, ber[email protected]; Konsulat Generalny RP w Kolonii, 50670 Köln, Im Media Park 5, tel. 0221937300, kolonia.kg.sekreta[email protected]; Konsulat Honorowy RP w Lipsku, 04435 Flughafen Leipzig/Halle, Terminal Ring 11, tel. 03412241020, honorarkonsulat-polen-sach[email protected]; Konsulat Generalny RP w Hamburgu, 22309 Hamburg, Gründgenstr. 20, tel. 040611870, hamburg.kg.sekreta[email protected]; Konsulat Generalny RP w Monachium, 81679 München, Röntgenstr. 5, tel. 0894186080, mona[email protected].
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, 00-467 Warszawa, ul. Jazdów 12, tel. 225841700, www.warschau.diplo.de.
Dojazd i podróżowanie po Niemczech
Samochód
Wybierając się w podróż do Niemiec samochodem, należy zabrać prawo jazdy (krajowe lub międzynarodowe), dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia (podróżując samochodem z przyczepą, także dowód ubezpieczenia przyczepy). Obecnie w krajach Unii Europejskiej nie trzeba już mieć Zielonej Karty, wystarczy dowód OC (krajowy). Polskie MSZ zaleca jednak jej posiadanie w trakcie podróży (karta jest potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia OC). Przed wyjazdem do Niemiec warto także wykupić ubezpieczenie Assistance oraz zabrać książeczkę MPS (Międzynarodowa Pomoc Samochodowa), sprzedawaną przez Polski Związek Motorowy. Przydadzą się podczas ewentualnej awarii samochodu. Koszty usług niemieckich warsztatów samochodowych są dość wysokie, a możliwości samodzielnej naprawy auta ograniczone (nie wolno ich dokonywać np. na autostradach). W razie wypadku lub awarii samochodu w całym kraju pomocy udziela klub motoryzacyjny ADAC (tel. 01802222222, z telefonu komórkowego tel. 222222).
Stan techniczny pojazdu Zanim wjedziemy na teren Niemiec, warto pomyśleć o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Podczas kontroli drogowych niemiecka policja dokładnie sprawdza nie tylko dokumenty kierowcy i samochodu, ale też stan techniczny pojazdu. Jeżeli oględziny wykażą poważne usterki, policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, nałożyć na kierowcę karę pieniężną rzędu kilkuset euro, obciążyć go kosztami odholowania auta na parking lub do warsztatu i pozostałymi opłatami administracyjnymi, m.in. za konieczne w takich sytuacjach badanie techniczne.
Zasady i przepisy Należy zabrać ze sobą kamizelkę ostrzegawczą z pasami odblaskowymi. Zakłada ją osoba opuszczająca auto podczas postoju na drodze bądź w zatoczce parkingowej, np. w razie awarii samochodu lub wypadku. W żadnym razie nie wolno zapomnieć o apteczce (która musi być odpowiednio zaopatrzona), trójkącie ostrzegawczym, gaśnicy, zapasowym kole czy komplecie zapasowych żarówek. Wszyscy podróżni są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa (również osoby jadące na tylnych siedzeniach), a dzieci do lat 12 lub poniżej 150 cm wzrostu podlegają zakazowi podróżowania z przodu. Jeśli samochód nie ma „unijnych” tablic rejestracyjnych, należy go oznaczyć międzynarodowym symbolem kraju, w którym jest zarejestrowany (w wypadku Polski nalepką PL).
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi prowadzącego nie może przekroczyć 0,5‰. Rozmowy przez telefon komórkowy podczas jazdy są zabronione.
Prędkość Dozwolona prędkość samochodów osobowych: w terenie zabudowanym 50 km/h (jeżeli znaki drogowe nie wskazują inaczej), na drogach krajowych, poza terenem zabudowanym 100 km/h (z przyczepą 80 km/h), na drogach ekspresowych 110 km/h (z przyczepą 80 km/h). Minimalna prędkość na autostradzie to 60 km/h, a maksymalna na większości odcinków: 130 km/h (z przyczepą 80 km/h). W miejscach, gdzie na autostradzie nie ma ograniczenia prędkości, zaleca się jazdę nie szybszą niż 130 km/h. Jeśli jadąc z większą prędkością spowoduje się wypadek, można zostać pozbawionym prawa do odszkodowania.
Autostrady Korzystanie z autostrad jeszcze jest bezpłatne (ponoć opłaty mają się pojawić od 2017 r.), trzeba natomiast zapłacić za przejazd tunelem łączącym Lubekę z Travemünde, tzw. Herrentunnel.
Paliwo Ceny paliw orientacyjnie: benzyna bezołowiowa 95 – 1,35 €, bezołowiowa 98 – ok. 1,50 €, diesel – 1,13 €, LPG – 0,58 €. Oprócz paliw do silników Diesla dostępne jest również biopaliwo. W Niemczech powstaje także coraz więcej stacji gazowych.
Mandaty Wysokość mandatów waha się od 10 do 680 €. Policja niemiecka dysponuje dokładnym katalogiem wykroczeń drogowych i wysokością kar za każde z nich. Przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, a w bardziej drastycznych przypadkach także zatrzymaniem prawa jazdy (np. mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości poza terenem zabudowanym o 11–15 km/h: 20 €, a o 41–50 km/h: 160 €, 3 punkty karne i miesiąc zakazu kierowania pojazdem). W przypadku jazdy pod wpływem alkoholu policja ma prawo zatrzymać prawo jazdy, a kierowca będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę. Może też zostać pozbawiony prawa jazdy (np. przy zawartości alkoholu we krwi kierowcy od 0,5 do 1,1‰: mandat 500 €, 4 punkty karne i miesiąc zakazu kierowania pojazdem). Podejmowanie dyskusji z policją drogową na temat wysokości mandatu najczęściej pogarsza sytuację. Jeśli kierowca odmówi zapłacenia mandatu, policja może skierować sprawę do sądu lub wystąpić z wnioskiem o postępowanie karno-nakazowe. Najczęściej zatrzymuje także posiadane przez kierowcę pieniądze na poczet ewentualnej kary i kosztów postępowania.
Pociąg
Podróż do Niemiec pociągiem jest szybka i wygodna, ale niestety stosunkowo droga. Z największych miast Polski (m.in. Warszawy, Poznania, Szczecina, Gdyni, Wrocławia, Katowic) codziennie odjeżdżają pociągi EuroCity (EC), InterCity (IC) i InterCity Express (ICE) do dużych miast niemieckich, m.in. do Berlina, Lipska, Drezna, Frankfurtu nad Menem. Są wśród nich pociągi nocne, w których można wykupić również miejsce sypialne lub w wagonie z miejscami do leżenia.
Bilety Podróżowanie pociągiem już wewnątrz obszaru Niemiec jest dobrym pomysłem dla osób, które nie muszą zbytnio oszczędzać. Na dłuższych trasach w granicach kraju opłata za przejazd naliczana jest za każdy przejechany kilometr. Dwugodzinna podróż kosztuje ok. 30 €. Warto jednak szukać możliwości obniżenia kosztów przejazdu pośród ofert biletów strefowych czy zniżkowych, a także decydując się na podróż tańszymi pociągami regionalnymi. Przejazd nimi jest korzystny szczególnie w weekendy na podstawie znacznie tańszego biletu weekendowego (Schönes-Wochenende-Ticket) – do nabycia na każdym niemieckim dworcu, na stronie internetowej niemieckich kolei (www.bahn.de), w automatach biletowych oraz u konduktora (wówczas 10 € drożej).
Z Schönes-Wochenende-Ticket można podróżować w wagonach 2. klasy od godz. 00.00 do 3.00 następnego dnia (potem trzeba kupić kolejny bilet) pociągami kursującymi wewnątrz Niemiec (a także w polskiej strefie przygranicznej). Jeden bilet, za który trzeba zapłacić 40 €, jest ważny dla osób od jednej do pięciu. W ostatnim wypadku koszt podróży jednej osoby wynosi zaledwie 8 €.
Bilety strefowe Pośród biletów strefowych na szczególną uwagę zasługuje bilet Inter Rail. Przykładowo, bilet Inter Rail (Germany Pass), uprawniający do przejazdów pociągiem w ciągu trzech dni w miesiącu, w 2015 r. kosztował (w wersji obowiązującej w Niemczech) 203 €, a dla młodzieży do 26 roku życia 154 €.
Rozkład jazdy Planując podróż do Niemiec pociągiem, warto prześledzić rozkłady jazdy zamieszczone na stronach internetowych: m.in. Polskich Kolei Państwowych (www.pkp.pl, www.intercity.pl) czy kolei niemieckich (www.reiseauskunft.bahn.de, www.bahn.de).
Autokar
Komunikacja autokarowa między Polską a Niemcami jest dobrze zorganizowana. Jeden z głównych przewoźników to Eurolines (www.eurolinespolska.pl), który zwykle działa w porozumieniu z innymi firmami. Dlatego nie należy się dziwić, jeśli kupując bilet w punkcie sprzedaży Eurolines, pojedzie się autokarem zupełnie innego przewoźnika. Firma nierzadko oferuje promocje na najbardziej popularnych trasach, a do takich zalicza się wiele kursów do Niemiec. Osoby często podróżujące mogą liczyć na zniżki, a dla najbardziej wiernych klientów Eurolines przygotowało Kartę i Złotą Kartę Stałego Klienta. Autokary tego przewoźnika obsługują połączenia do niemal wszystkich większych miast w Niemczech.
Na terenie Niemiec w każdym landzie działają lokalne przedsiębiorstwa komunikacji autobusowej. Co prawda bardziej popularny jest transport kolejowy, ale autobusy przydają się na odludnych terenach, gdzie sieć kolejowa jest znacznie rzadsza. Dotyczy to zwłaszcza miejsc najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym, m.in. regionów górskich. Specjalne autobusy – Europabus (należące do Eurolines) – kursują też wzdłuż najpopularniejszego niemieckiego szlaku turystycznego – Drogi Romantycznej w Bawarii.
Samolot
Przeloty do Niemiec, m.in. do Berlina, Frankfurtu nad Menem, Dortmundu, Hamburga, Kolonii, Stuttgartu, mieszczą się w rozkładach lotów większości polskich portów lotniczych, m.in. Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Katowic. Samoloty łączące Polskę z Niemcami należą do takich przewoźników, jak LOT czy Lufthansa, ale także do tanich linii. Poszukując aktualnych informacji, warto zajrzeć choćby na stronę internetową http://esky.onet.pl, www.lataj.pl, www.mojeprzeloty.pl czy www.pasazer.com.
Przykładowo, bezpośrednie loty z Warszawy do Berlina linią AirBerlin to koszt ok. 500 zł.
Ważne telefony
Numer kierunkowy do Niemiec tel. 0049
Numer kierunkowy z Niemiec do Polski tel. 0048
Policja tel. 110 (z publicznych budek telefonicznych połączenie jest bezpłatne)
Straż pożarna tel. 112
Pierwsza pomoc medyczna tel. 112
Pomoc drogowa ADAC tel. 01802222222, z telefonu komórkowego tel. 222222, ACE tel. 01802343536
Przekraczanie granicy
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej jej mieszkańcy planujący pobyt w Niemczech nie potrzebują wiz, a od 2007 r. zniesiona została kontrola paszportowa na granicy. Niezależnie od celu wyprawy, wystarcza paszport lub dowód osobisty. Przed podróżą warto sprawdzić, czy dokument nie jest zniszczony i czy na jego podstawie można zidentyfikować właściciela. Podróżujące dzieci albo powinny figurować w paszportach rodziców, albo posiadać własny paszport.
Do Niemiec można bez przeszkód wwieźć każdą rzecz użytku osobistego.
Układ z Schengen
Układ z Schengen obejmuje kraje UE, oprócz Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Rumunii i Bułgarii. Dla nowych krajów Unii, które przystąpiły do układu w 2007 r., oznacza to zniesienie kontroli paszportowej na granicy z Niemcami, Słowacją, Czechami oraz Litwą. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontrole zostały zaostrzone.
Przy wjeździe na teren innego państwa należy mieć przy sobie ważny przez sześć miesięcy paszport lub dowód osobisty (dotyczy to również nieletnich). Straż Graniczna może w każdej chwili skontrolować dokumenty tożsamości oraz dokumenty samochodu w przypadku zmotoryzowanych.
Od kwietnia 2008 r. na lotniskach krajów, które przystąpiły do układu z Schengen, dokumenty nie będą kontrolowane.
Nadal obowiązują limity przewozu towarów akcyzowych. Do Austrii, Danii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Finlandii będzie można przewieźć np. 800 sztuk papierosów, 10 l spirytusu, 20 l wina o zwiększonej zawartości alkoholu.
Bezpieczeństwo
Niemcy należą do krajów bezpiecznych, w których nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością pospolitą (poza kradzieżami kieszonkowymi na dworcach kolejowych, lotniskach, podczas imprez masowych itp.). Dobrze jest posiadać ksero tej strony paszportu lub dowodu osobistego, gdzie znajdują się zdjęcie i dane osobowe. Jeżeli dokument zostanie zgubiony, skradziony lub zniszczony, kartka ta posłuży do szybkiego wyrobienia nowego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do najbliższej jednostki policji, a następnie udać się do polskiego konsulatu, gdzie zostanie wyrobiony paszport tymczasowy umożliwiający powrót do kraju. Jeżeli staniemy się ofiarą przestępstwa, należy zgłosić się na policję lub wezwać ją telefonicznie (tel. 110). Po spisaniu zajścia pamiętamy, by poprosić o kopię protokołu zdarzenia. W razie wypadku lub konieczności uzyskania pomocy lekarskiej należy wezwać pogotowie (tel. 112).
W ostatnim czasie poziom bezpieczeństwa pogorszył się w związku z masowym napływem uchodźców z Bliskiego Wschodu. Niestety, nie ma wielkiej nadziei na ich integrację z lokalną społecznością, a to będzie stwarzało konflikty. Do tego dochodzi specyficzna opinia Arabów na temat europejskich kobiet (i związane z tym masowe molestowanie Niemek np. podczas obchodów Nowego Roku 2016 w Kolonii i innych miastach) oraz niezwykle roszczeniowa postawa gości, często żądających… domów i samochodów.
Większość Niemców lubi Polaków
Wbrew stereotypom, Niemcy na ogół traktują Polaków przyjaźnie. Społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów, ze względu na sporą liczbę cudzoziemców zamieszkujących ich kraj, jest przyzwyczajone do inności. Dotyczy to szczególnie mieszkańców dużych miast. Jeśli wierzyć wynikom badań ankietowych opublikowanych w 2013 r. przez TNS EMNID, 70tel. Niemców korzystnie ocenia obustronne relacje z Polską (w 2008 r. tylko 46tel. ), a 59tel. uważa wschodniego sąsiada za istotnego partnera w Europie. Z kradzieżami samochodów Polaków utożsamiało 7tel. badanych Niemców. Dla porównania, w większości kategorii znacznie gorzej od nas wypadli Rosjanie.
Pieniądze
Miejscowa waluta
Walutą obowiązującą w Niemczech jest euro; 1 € to 100 eurocentów; w obiegu znajdują się banknoty o nominałach: 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € i 500 €, monety 1 € i 2 € oraz centy: 1, 2, 5, 10, 20, 50. Kurs euro (dane ze stycznia 2016 r.) 1 € = 4,46 zł.
Banki, bankomaty, karty kredytowe
Banki pracują na ogół od poniedziałku do piątku, a niektóre także w soboty przed południem. Godziny pracy banków w przypadku poszczególnych placówek mogą się różnić – najczęściej jest to 9.00–12.00 i 13.30–15.30, w niektóre dni do godz. 18.00. Bankomaty (Geldautomat) umieszczane są na zewnątrz instytucji, w czynnych przez całą dobę przedsionkach, a także w wielu innych miejscach publicznych: np. centrach handlowych, na lotniskach, dworcach kolejowych itp. Posiadają instrukcje obsługi w języku niemieckim i angielskim.
W Niemczech akceptowane są różne karty kredytowe i debetowe (American Express, Diners Club, Visa a także Euro- i MasterCard). Najczęściej używane to karty MasterCard. Z zapłatą kartą nie będzie problemów w większości hoteli, droższych restauracjach, centrach handlowych, na stacjach benzynowych itd. W mniejszych sklepach nie zawsze są czytniki i płatności dokonuje się wyłącznie gotówką.
Poczta i telekomunikacja
Urzędy pocztowe (Postamt) w dużych miastach Niemiec otwarte są na ogół od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00, w soboty od 8.00 do 12.00. Na lotniskach i głównych dworcach kolejowych często pracują do późnych godzin wieczornych oraz w niedziele.
Karty telefoniczne o nominale 5, 10 i 15 € można kupić w T-Punkte, urzędach pocztowych i kioskach. Znaczek na przeciętny list (do 20 g) kosztuje 0,80 €, a na kartkę pocztową 0,80 €. Numer kierunkowy do Niemiec to 0049.
W Niemczech działa czterech głównych operatorów telefonii komórkowej: E-Plus, Vodafone D2, T-Mobile D1, O2. Chcąc podczas podróży do Niemiec korzystać z telefonu komórkowego, trzeba pamiętać, aby przed wyjazdem aktywować połączenia z zagranicy. Na szczęście oferty polskich operatorów coraz częściej obejmują pakiet połączeń w krajach Unii Europejskiej.
Pamiątki z Niemiec
Z podróży warto przywieźć tradycyjną ceramikę, np. porcelanowe naczynia lub figurki z Miśni albo innych, mniej znanych wytwórni. W wielu miejscach, szczególnie w Bawarii, można nabyć bogato zdobione kufle do piwa. Ciekawą pamiątką lub upominkiem są wyroby rękodzielnicze, zabawki i sztuka ludowa, np. lalki w strojach ludowych, ołowiane żołnierzyki i rozmaite figurki drewniane, pluszowe misie firmy Steiff, wełniane skarpety, rozmaite kosze, drewniane wyroby z Rudaw. Piękną i praktyczną (choć dość drogą) pamiątką ze Szwarcwaldu będzie bogato zdobiony zegar, najlepiej z kukułką. Osobna kategoria prezentów i pamiątek to butelki piwa i wina albo oryginalne ziołowe nalewki, w których specjalizują się niektóre klasztory. Ciekawostką mogą być regionalne specjały kulinarne, np. norymberskie pierniki, marcepany z Lubeki, słoik ogórków konserwowych z Lübbenau w Brandenburgii.
Zdrowie i ubezpieczenia
W Niemczech nie występują żadne zagrożenia sanitarne, a od turystów przekraczających granicę nie wymaga się okazania zaświadczeń żadnych szczepień.
W przypadku lekkiej niedyspozycji można poprosić o poradę aptekarzy (wielu mówi po angielsku), którzy doradzą zakup odpowiedniego leku. Na drzwiach aptek (Apotheke) wywieszane są informacje o adresach najbliższych placówek pełniących dyżur nocny i otwartych całą dobę. Jeśli potrzebna jest pomoc lekarza, można zgłosić się do publicznego ośrodka zdrowia lub szpitala. W razie wypadku należy wezwać pogotowie ratunkowe (tel. 112). W Niemczech działa też wiele prywatnych placówek medycznych. Za wizytę u lekarza trzeba zapłacić ok. 50 €. Podobny jest koszt wizyty u lekarza publicznej służby zdrowia dla turystów nieposiadających potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju (karty EKUZ). Osoby bez karty EKUZ lub prywatnego ubezpieczenia zapłacą jeszcze więcej w przypadku leczenia szpitalnego. Jedna doba pobytu w szpitalu (bez badań, zabiegów i operacji) to koszt od 500 €.
Polacy przebywający na terenie Niemiec (i innych państw Unii Europejskiej) mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej (w zakresie koniecznym, tj. w przypadkach nagłych dolegliwości, choroby czy wypadku) w publicznych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Aby móc korzystać z opieki zdrowotnej, należy w placówce służby zdrowia okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą mogą otrzymać osoby opłacające składki na Narodowy Fundusz Zdrowia. Karty EKUZ wydawane są przez wszystkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy zgłosić się do oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Więcej informacji: www.nfz.gov.pl.
EKUZ
Osoby korzystające w Niemczech z opieki medycznej (posiadające kartę EKUZ) przy pierwszej wizycie u lekarza w danym kwartale roku będą musiały zapłacić gotówką 10 € (tzw. opłata kwartalna), a w razie konieczności transportu sanitarnego do szpitala na terenie Niemiec zwrócić 10tel. kosztów tego transportu.
Ze względu na ograniczony charakter pomocy medycznej, jaki gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (nie zapewnia np. pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski), warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Powinno ono obejmować koszty leczenia w szerszym zakresie niż EKUZ, a także opieki lekarskiej oraz pobytu w prywatnych szpitalach i ośrodkach zdrowia. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Noclegi
W całym kraju jest bardzo dużo różnorodnych obiektów noclegowych. Wybierać można między luksusowymi hotelami urządzonymi w starych zamkach czy pałacach, rozmaitymi pensjonatami, aż po najtańsze schroniska turystyczne i kempingi. Większość hoteli, pensjonatów oraz zajazdów podlega kategoryzacji według kryteriów DEHOGA (Deutscher Hotel und Gaststättenverband), a ich standard określa ilość gwiazdek przyznawana w zależności od oferowanych wygód i usług, a także od lokalizacji. Jedna gwiazdka to standard turystyczny, dwie – Standard, trzy – Komfort, cztery – First Class, a pięć – Luxus. Niemiecki Związek Turystyki (Deutscher Tourismusverband; DTV) przyznaje z kolei gwiazdki (od jednej do pięciu) prywatnym pokojom, domom i mieszkaniom wakacyjnym.
Ceny noclegów w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. Za tanie uważa się obiekty, w których nocleg kosztuje do 40 €/os. Takie oferty, zwłaszcza w mocno obleganych miejscach, należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
W tych najbardziej popularnych miejscowościach turystycznych informacja o wolnych pokojach w pensjonatach czy kwaterach prywatnych często wywieszana jest na zewnątrz budynków (Zimmer frei – wolne pokoje). Zwykle spisem kwater i niedrogich pensjonatów dysponują też pracownicy miejscowej informacji turystycznej, którzy w wielu wypadkach pomagają w samej rezerwacji noclegu. Jeśli biuro jest już zamknięte, adresy kwater wywieszane są w oknie lub przedsionku biura informacji turystycznej.
Ceny noclegów
Przyjęte w przewodniku kategorie od (1) do (6) odpowiadają następującym przedziałom cenowym (w szczycie sezonu). Po sezonie podane ceny noclegów mogą być niższe nawet o połowę (dotyczy to też kempingów):
do 50 €/2 os. (1)
51–100 €/2 os. (2)
101–150 €/2 os. (3)
151– 200 €/2 os. (4)
201–250 €/2 os. (5)
ponad 250 €/2 os. (6)
Hotele
Hotele (Hotel) mogą mieć od jednej (nocleg dla osób bez większych wymagań) do pięciu gwiazdek (nocleg dla osób z najwyższymi wymaganiami). Najlepsze i najdroższe hotele oferują nie tylko noclegi w wygodnych pokojach z łazienkami, telewizorem oraz śniadaniem, ale także basen, saunę, siłownię i inne atrakcje.
Pensjonaty, zajazdy, gospody
Noclegi w pensjonatach, zajazdach i gospodach (Pension, Gasthaus) są na ogół tańsze niż w hotelach o podobnym standardzie. Warto jednak wiedzieć, że niektóre „gasthausy” czy „pensiony” to eleganckie, dość drogie obiekty, nierzadko mieszczące się w zabytkowych budynkach. Raczej w nielicznych działają restauracje – pozostałe oferują gościom śniadania (zwykle w cenie noclegu).
Kwatery prywatne
Pokoje gościnne w kwaterach prywatnych (Zimmer, Privatzimmer, Fremdezimmer) oferują zazwyczaj noclegi w systemie Bed & Breakfast, czyli ze śniadaniem. Jest to jedna z najkorzystniejszych opcji noclegowych (20–25 €/os.), tańsza od pensjonatów czy zajazdów. Pokoje, choć w różnym standardzie, zawsze są czyste i zadbane. Gospodarze na ogół dyskretni chętnie udzielają pomocy. Jeśli gość nie ma dodatkowych wymagań, mogą ograniczyć się do powitania i wskazania pokoju, zaproszenia na śniadanie i podania posiłku we wspólnej dla wszystkich jadalni.
Dom lub mieszkanie wakacyjne
Wybierając się do Niemiec z grupą przyjaciół lub z rodziną na weekend bądź pobyt kilkudniowy, można wynająć dom lub mieszkanie wakacyjne (Ferienhaus, Ferienwohnung). Kwatery te posiadają od jednej do kilku sypialni, wspólny pokój, w pełni wyposażoną kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, a na ogół także balkon lub taras. Wynajmując Ferienhaus lub Ferienwohnung, nie płaci się za łóżko, ale za cały obiekt. Przy grupie kilkuosobowej cena noclegu dla jednej osoby jest zazwyczaj bardzo korzystna. Adresami takich obiektów dysponują miejscowe biura informacji turystycznej. Zamieszczają je też zwykle na swoich stronach internetowych, zatem rezerwacji można (i warto) dokonać z wyprzedzeniem. Istnieje także ogólnoniemiecka strona z ofertami mieszkań i domów do wynajęcia na urlop: www.ferienwohnungen.de.
Schroniska młodzieżowe, domy wycieczkowe, hostele
Jednymi z najtańszych obiektów noclegowych są schroniska młodzieżowe (Jugendherberge), domy wycieczkowe (Jugendgästehaus) czy hostele (często pod nazwą Backpacker Hostel). Sieć schronisk młodzieżowych na terenie Niemiec jest dość gęsta; działa ich ok. 600, z czego 40 urządzono w dawnych pałacach i zamkach. Choć z nazwy są przeznaczone dla młodzieży, mogą w nich nocować także osoby starsze (od niedawna również w Bawarii), m.in. rodziny, dla których często wydziela się specjalne pokoje (Familienzimmer). Niemieckie schroniska młodzieżowe zrzeszają się w Deutsches Jugendherbergswerk. Organizacja prowadzi stronę www.jugendherberge.de, na której można odnaleźć informacje o obiektach w całym kraju. Schroniska należą do Międzynarodowej Organizacji Schronisk Młodzieżowych (Youth Hostelling International). Plastikowa legitymacja YHA uprawnia do tańszych noclegów. W Polsce można ją wykupić w oddziałach Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Należy pamiętać, że osoby powyżej 27. roku życia do standardowej kwoty muszą zwykle dodać 3 €, a w Bawarii 4 €. W niemieckich schroniskach, tak jak w polskich, obowiązuje dodatkowa opłata za bieliznę pościelową (chyba, że ma się własną). W sezonie noclegi w schroniskach są na tyle popularne, że bez wcześniejszej rezerwacji można przybyć na miejsce całkowicie pozbawione wolnych miejsc. Ofertą podobną do schronisk młodzieżowych dysponują domy wycieczkowe, a także hostele.
Kempingi
Tradycyjnie najtańsze miejsca noclegowe to kempingi (Camping) – w Niemczech jest ich ok. 2500, z czego większość działa od wiosny do jesieni (na ogół od kwietnia do października). Niemieckie kempingi charakteryzuje wysoki standard serwisowy, proponowanych usług i wyposażenia. Te w najbardziej atrakcyjnych turystycznie okolicach mogą być latem przepełnione, dlatego zalecana jest wcześniejsza rezerwacja (na ogół możliwa przez Internet, adresy e-mail podane są przy poszczególnych obiektach).
Kuchnia i gastronomia
O tradycyjnej niemieckiej kuchni można powiedzieć, że jest różnorodna. Poszczególne części kraju mają swoje odmienne, regionalne potrawy. Istnieje jednak wspólny niemiecki mianownik kulinarny: dużo, tłusto i smacznie. Kaloryczne, pożywne dania są często zbyt obfite dla smakoszy lżejszej kuchni. Ale i takie osoby znajdą tu coś dla siebie. W Niemczech nie brak bowiem licznych restauracji i barów oferujących dania kuchni włoskiej, greckiej, hiszpańskiej, tureckiej, hinduskiej, chińskiej czy tajskiej.
Posiłki
Niemcy jedzą najczęściej trzy główne posiłki dziennie. Śniadanie (Frühstück) jest obfite. Najczęściej jada się wędliny, sery, rozmaicie przyrządzone jajka, dżem – wszystko podawane z chlebem i bułkami (Brot, Brötchen), które w Niemczech występują w niezwykle wielu smacznych odmianach. Niekiedy podaje się Müsli. Do śniadania częściej pija się kawę niż herbatę. W weekendy, zwłaszcza w dużych miastach, popularnością cieszy się Brunch, czyli późne śniadanie. Są nawet lokale specjalizujące się w posiłkach tego rodzaju. Między śniadaniem a obiadem wielu Niemców – podobnie jak w Polsce – jada drugie śniadanie (zweites Frühstück), czyli najczęściej kanapkę z kawą lub herbatą. Krótko po południu (między godz. 12.00 a 14.00) przypada pora obiadu (Mittagessen). W wielu lokalach można wówczas zamówić danie dnia (Menü), tańsze niż potrawy w karcie dań (Speisekarte). Typowy obiad to obfite danie główne, przed którym można zjeść zupę, a posiłek zakończyć deserem (mogą to być np. lody lub owoce). Ze względu na wydłużony czas pracy coraz więcej Niemców jada obiad późnym popołudniem, w czasie typowej pory obiadowej zadowalając się lżejszym lunchem. W weekendy jest też na ogół czas na podwieczorek (der Kaffee), do którego oprócz kawy podaje się zwykle ciasto. Kolację (Abendessen/Abendbrot) jada się ok. godz. 20.00. Podobnie jak na śniadanie składają się nań głównie kanapki.
Jadanie poza domem
Powszechnym zwyczajem, zwłaszcza w weekendy, jest jadanie poza domem w licznych kawiarniach (Café), restauracjach (Restaurant), gospodach (Gasthaus), i innych lokalach gastronomicznych. W ciągu dnia, np. podczas przerwy obiadowej w pracy lub w czasie zakupów, dużą popularnością cieszą się także rozmaite bary i budki szybkiej obsługi (Schnellimbiss, Bude). Niemcy – szczególnie późnym popołudniem i wieczorem – bardzo chętnie odwiedzają także rozmaite winiarnie (Weinstube) i piwiarnie (Bierstube).
Dania obiadowe
W przepisach na niemieckie dania obiadowe często pojawiają się takie składniki, jak mięso (Fleisch), kapusta (Kraut, Kohl), ziemniaki (Kartoffeln). Wśród mięs dominuje wieprzowina (Schweinefleisch), nieco rzadziej jada się wołowinę (Rindfleisch) czy drób (Geflügel), najczęściej kurczaki (Hähnchen). Mięsa najchętniej przyrządza się w postaci rozmaitych rodzajów sznycli (Schnitzel), przeróżnych kotletów (Kotelett), pieczeni (Braten), np. pieczeń wieprzowa (Schweinebraten). W dniu św. Marcina (11 listopada) często podaje się Martinsgans – pieczoną gęś, faszerowaną jabłkami i kasztanami. Niemcy bardzo cenią i też często jadają kiełbasę (Wurst), która w tym kraju występuje podobno w niemal 1500 odmianach. Grubsze kiełbasy (Wurst) najczęściej podaje się pokrojone w plasterki, natomiast małe kiełbaski (Würstchen), spożywane w całości, jada się na ciepło (pieczone lub gotowane). Do najbardziej znanych należą pieczone na ruszcie kiełbaski z Turyngii (Thüringer Bratwurste), pieczone kiełbaski z Norymbergi (Nürnberger Bratwurste), serwowane najczęściej z kiszoną kapustą (Sauerkraut) czy frankfurterki z Frankfurtu. W Bawarii chętnie jada się białe kiełbaski (Weißwurst) podawane na gorąco z musztardą.
Dodatkiem do mięs są często ziemniaki lub kluski. Ziemniaki mogą być gotowane (Salzkartoffeln), smażone (Bratkartoffeln) lub w postaci frytek (Pommes Frites) czy placków ziemniaczanych (Kartoffelpuffer, Reibekuchen). Z ziemniaków i/lub mąki przyrządza się knedle (Knödeln), np. knedle ziemniaczane (Kartoffelknödeln), knedle chlebowe (Semmelknödeln), pyzy (Klösse) czy kluski (Spätzle). W tradycyjnej niemieckiej kuchni warzywa (głównie kapusta) są najczęściej gotowane, ale współcześnie na stołach pojawia się nieco więcej surówek. Popularna jest m.in. kapusta czerwona (Rotkohl), kiszona (Sauerkraut), chętnie jada się sałatkę ziemniaczaną (Kartoffelsalat), a od kwietnia do czerwca prawdziwym rarytasem są szparagi (Spargeln). Zupy (Suppen) nie są zbyt popularne; w kartach dań pojawia się zupa ziemniaczana (Kartoffelsuppe), gulaszowa (Gulaschsuppe), cebulowa (Zwiebelsuppe) czy bulion (Brühe). W Bawarii jada się Leberknödelsuppe (bulion z kluskami wątrobianymi). Jednym ze specjałów niemieckiej kuchni są potrawy jednogarnkowe (Eintöpfe) przypominające gęstą zupę, zapiekankę lub gulasz. Cały obiad może zastąpić np. Linsensuppe – zupa z soczewicy serwowana z kiełbaskami lub Pichelsteiner – mieszanka ziemniaków z innymi warzywami duszona z kawałkami mięsa.
Słodkości
Prawdziwy raj czeka w Niemczech na wszystkich łasuchów. Ogromny wybór przepysznych słodkości oferują liczne cukiernie i kawiarnie (Konditorei, Café). Zasłużoną sławą cieszą się m.in. Schwarzwälder Kirschtorte – tort czekoladowy z bitą śmietaną i wiśniami, pączki (Krapfen, Berliner), także Nürnberger Lebkuchen (norymberskie pierniki), drezdeńskie ciasto drożdżowe – Stollen. Wiernych amatorów ma także Apfelstrudel – ciasto z jabłkami podawane na gorąco z lodami waniliowymi lub bitą śmietaną.
Piwo
W kategorii „spożycie piwa w przeliczeniu na mieszkańca” Niemcy zajmują trzecie miejsce, po Czechach i Irlandczykach. Statystyczny Niemiec wypija 109,9 l piwa rocznie. Jednak gdyby porównywać Czechów z Bawarczykami, wygraliby Bawarczycy, z których każdy wypija 240 l rocznie, a już na pewno mieszkańcy miasta Bamberg, w okolicach którego działa ponad 70 browarów. Najwięcej piwa przelewa się podczas święta Oktoberfest odbywającego się w Monachium. Rozmaite gatunki piwa Niemcy spożywają przy każdej możliwej okazji, przez okrągły rok. W ciepłych miesiącach chętnie odwiedza się ogródki piwne (Biergarten), kiedy nastaną chłody – liczne piwiarnie (Bierstube, Bierkeller), gdzie podaje się na ogół piwo beczkowe. Serwowane jest ono w kuflach 0,3 l, 0,5 l, a w Bawarii także w dużych, litrowych (Mass).
Wybór piw jest ogromny. Oprócz wielkich browarów sprzedających swoje wyroby w Niemczech i za granicą, niemal w każdym mieście działają lokalni wytwórcy. Warzone przez nich piwo można kupić w najbliższej okolicy. Najbardziej znani producenci to Jever, DAB, Löwenbrau, König, Warsteiner, Radeberger, Beck, Paulaner i Franziskaner. Dwaj ostatni to producenci tzw. piwa białego, popularnego w Bawarii.
Najważniejsze święta obchodzone w Niemczech to:
1 stycznia – Nowy Rok (Neujahr)
6 stycznia – Trzech Króli (Heilige Drei Könige; dzień wolny w landach Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Saksonia-Anhalt)
marzec lub kwiecień – Wielki Piątek (Karfreitag; w 2016 r. 25 III, w 2017 r. 14 IV)
marzec lub kwiecień – Wielkanoc (Ostern; w 2016 r. 27 i 28 III, w 2017 r. 16 i 17 IV)
1 maja – Święto Pracy (Tag der Arbeit)
maj lub czerwiec – Wniebowstąpienie (Christi Himmelfahrt; w 2016 r. 8 V, w 2017 r. 28 V)
maj – Zielone Świątki (Pfingsten/Pfingstfest; w 2016 r. 15 V, w 2017 r. 4 VI)
maj lub czerwiec – Boże Ciało (Fronleichnam; Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara, część Saksonii i Turyngii; w 2016 r. 26 V, w 2017 r. 15 VI)
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP (Mariä Himmelfahrt; Saara; gminy z większością katolicką w Bawarii)
3 października – Święto Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit)
31 października – Dzień Reformacji (Reformationstag; Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Turyngia, Saksonia-Anhalt)
1 listopada – Wszystkich Świętych (Allerheiligen; Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara)
listopad – Dzień Pokuty i Modlitwy (Buß- und Bettag; Saksonia; w 2016 r. 16 XI, w 2017 r. 22 XI)
25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie (Weihnachten)
31 grudnia – Sylwester (Silvester)