Nienawidzę cię! Nie odchodź! Wydanie 2. Zrozumieć osobowość borderline - ebook
Nienawidzę cię! Nie odchodź! Wydanie 2. Zrozumieć osobowość borderline - ebook
Codzienność osób cierpiących na zaburzenie osobowości borderline przypomina emocjonalną karuzelę. Dotyczą ich skrajne wahania nastroju, niekontrolowane wybuchy gniewu i zachowania autodestrukcyjne. Jerold J. Kreisman i Hal Straus od lat pomagają zrozumieć, czym jest BPD, jak je rozpoznawać i leczyć. Obserwując zmiany, które nastąpiły w terapii zaburzeń osobowości z pogranicza w ciągu ostatnich lat, postanowili zaktualizować i uzupełnić swój bestsellerowy poradnik.
W drugim wydaniu znalazły się informacje o wynikach najnowszych badań z zakresu neurobiologii i genetyki. Pozwolą one lepiej zrozumieć przyczyny BPD, a także jego związek z innymi problemami: nadużywaniem substancji psychoaktywnych, wykorzystywaniem seksualnym, zespołem stresu pourazowego, ADHD czy zaburzeniami odżywiania. Autorzy wskazują również, jak postęp w dziedzinach psychoterapii i farmakologii wpłynął na rosnącą skuteczność leczenia.
Nienawidzę cię! Nie odchodź! to kompleksowe źródło wiedzy na temat zaburzenia osobowości borderline. Szczegółowa i podparta licznymi przykładami charakterystyka objawów ułatwi poznanie BPD, a sprawdzone techniki terapeutyczne pomogą radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i zmieniać szkodliwe schematy działania.
-
poznasz przyczyny BPD i jego związek z innymi zaburzeniami;
-
zrozumiesz trudności w diagnozie i leczeniu;
-
nauczysz się wspierać osoby, u których rozpoznano zaburzenie borderline;
-
wypracujesz skuteczne sposoby komunikacji.
Autorzy opisują niekończące się cierpienie pacjentów z diagnozą BPD i ich bliskich, a także szczegółowo edukują na temat współczesnych postępów w psychoterapii i farmakoterapii. Ich książka to pouczające źródło wiedzy, które budzi optymizm i daje nadzieję na remisję, złagodzenie objawów i ukojenie bólu.
dr Anna Englert-Bator psycholog, certyfikowana psychoterapeutka CBT, terapeutka DBT, wiceprzewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej
Nienawidzę cię! Nie odchodź! to książka, która ma moc. Jej autorzy pokazują, jak zaburzenie osobowości typu borderline wygląda od środka; wyjaśniają trudności ze zrozumieniem postępowania osób z borderline i pozwalają uwierzyć, że z tym zaburzeniem można żyć. Serdecznie polecam tę pozycję osobom, które borykają się z borderline, ich bliskim oraz wszystkim zainteresowanym tym tematem. Nie zawiedziecie się.
Monika Kotlarek autorka książki Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią
Wokół zaburzenia osobowości z pogranicza funkcjonuje wiele mitów. Ta książka od lat dostarcza rzetelnej wiedzy – zaktualizowana o najnowsze badania z jeszcze większą siłą przyczynia się do oswojenia BPD przez społeczeństwo i najbliższe otoczenie osób zmagających się z tym zaburzeniem. To dla nich nieocenione wsparcie.
Fundacja Można Zwariować
Hal Straus jest autorem lub współautorem siedmiu książek poświęconych psychologii oraz tematom związanym ze zdrowiem i sportem. Jego artykuły ukazują się w czasopismach, takich jak „American Health”, „Men’s Health”, „Ladies’ Home Journal” i „Redbook”. Był wieloletnim dyrektorem do spraw publikacji w American Academy of Ophthalmology.
Spis treści
Podziękowania 9
Przedmowa 11
1 Świat zaburzenia osobowości z pogranicza 13
2 Chaos i pustka 41
3 Geneza zaburzenia osobowości z pogranicza 83
4 Społeczeństwo z pogranicza 107
5 System komunikacji SET-UP 151
6 Rodzina i przyjaciele. Jak sobie radzić? 187
7 Jak poszukiwać terapii, znaleźć ją i zaangażować się w proces leczenia 223
8 Przegląd podejść psychoterapeutycznych 261
9 Leki: nauka i obietnica 285
10 Zrozumienie i powrót do zdrowia 301
Aneks A. Alternatywne modele diagnozowania BPD 321
Aneks B. Rozwój koncepcji zaburzenia osobowości z pogranicza 331
Wykaz materiałów źródłowych 345
Indeks 351
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-233-7460-2 |
Rozmiar pliku: | 609 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Praca nad trzecim wydaniem1 książki Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline była zadaniem niezwykle satysfakcjonującym. Jesteśmy zaszczyceni, że nasza publikacja sprzed ponad trzydziestu lat, przełożona na dziesięć języków, pozostaje ważnym źródłem informacji dla szerokiego grona czytelników oraz specjalistów, a od dziś jest dostępna w uaktualnionej formie.
W ostatnim dziesięcioleciu dokonał się znaczący rozwój w dziedzinach neurobiologii, fizjologii i genetyki. Pojawiły się udoskonalenia zarówno w obszarze teorii rozwojowych, jak i w sposobach leczenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników zawodowo zajmujących się terapią, zachowaliśmy w nowym wydaniu odwołania do klasycznych już publikacji, uzupełniające je o źródła najnowsze, także te powstałe tuż przed złożeniem niniejszego tomu do druku. Natomiast z uwagi na pozostałych czytelników staraliśmy się skomplikowane naukowe i teoretyczne konstrukty przedstawić w sposób zrozumiały. Służy temu między innymi wiele dodatkowych opisów przypadków i historii pacjentów, dzięki którym mogliśmy lepiej zobrazować abstrakcyjne pojęcia.
Książka Nienawidzę cię! Nie odchodź! wzięła się z frustracji jednego z autorów, klinicysty dostrzegającego brak usystematyzowanej informacji – czy to dla szerokiego grona odbiorców, czy to dla profesjonalistów – na temat zaburzenia, które jest albo całkowicie nieznane, albo koszmarnie błędnie rozumiane. Dzięki naszej książce, pierwszej publikacji na temat BPD adresowanej nie tylko do psychoterapeutów, udało się, jak sądzimy, rzucić światło na ten rodzaj zaburzenia osobowości. Drugie wydanie naszej pracy pozwoliło ukazać rosnącą liczbę badań i podejść terapeutycznych oraz przekonać, że zaburzenie osobowości z pogranicza nie jest chorobą pozbawiającą nadziei, lecz przypadłością, której prognozy leczenia są obiecujące. Od tamtej pory liczba specjalistycznych publikacji na temat BPD radykalnie wzrosła. Wzrosła też świadomość społeczna. Pacjenci cierpiący na zaburzenie pograniczne zaczęli coraz bardziej otwarcie dzielić się swoimi doświadczeniami. Dotyczy to także osób publicznych. Niech przykładem będzie Demi Lovato, która użyła tytułu naszej książki w jednej ze swoich piosenek. Wielu fanów wokalistki interpretowało ten utwór jako opis życia z zaburzeniem borderline.
Niestety stygmatyzacja osób zmagających się z chorobami psychicznymi w ogóle, a w szczególności pacjentów z zaburzeniem pogranicznym, pozostaje bardzo silna. Media kreują obraz osób z BPD jako ludzi niezrównoważonych i nieodpowiedzialnych. Szczególnie dotyczy to kobiet. Niewiele natomiast mówi się o optymistycznych prognozach leczenia tego zaburzenia. Liczba badań dotyczących BPD jest wciąż niewystarczająca, a naukowcy więcej uwagi poświęcają chorobom występującym rzadziej niż zaburzenie pograniczne. Żywimy nadzieję, że najnowsze wydanie naszej książki przyczyni się do ograniczenia uprzedzeń i lepszego zrozumienia wszystkich chorób psychicznych.
Dr n. med. Jerold J. Kreisman
Hal Straus
------------------------------------------------------------------------
1 Autorzy odnoszą się do trzeciego wydania amerykańskiego. Pierwsza edycja oryginalnego wydania pochodzi z 1991, druga – z 2010 roku (jej tłumaczenie, pierwsze wydanie w języku polskim, ukazało się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2018 roku), edycja trzecia (której przekład Czytelnik trzyma w ręce) – została wydana w roku 2021 (przyp. tłum.).