- W empik go
Niewola tatarska: urywki z kroniki szlacheckiej Aleksego Zdanoborskiego - ebook
Niewola tatarska: urywki z kroniki szlacheckiej Aleksego Zdanoborskiego - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 222 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
HENRYK SIENKIEWICZ
NIEWOLA TATARSKA
URYWKI Z KRONIKI SZLACHECKIEJ ALEKSEGO ZDANOBORSKIEGO
WYDANIE PIĄTE
NAKŁAD GEBETHNERA I WOLFFA
WARSZAWA – KRAKÓW – LUBLIN – ŁÓD? PARYŻ – POZNAŃ – WILNO – ZAKOPANE
KRAKÓW – DRUK W.I. ANCZYCA I SPÓŁKI 1927
I.
Pacholę, jadąc przodem, albo li też za mną, pobrzękiwało na teorbaniku 1), a mnie żałość i tęsknota za Marysią ściskały ręce – i im dalej od niej odjeżdżałem, tem ją miłowałem goręcej. Przychodziły mi wonczas na myśl słowa: Post equitem sedet atra cura 2), lecz gdy w tak wielkiem fortuny mojej uszczupleniu z J. W. Tworzyańskim mówić, ani mu się wyspowiadać z afektów nie śmiałem, nie pozostało mi nic innego, jak szablą na fortunę zarobić i, gloria militari 3) się przyozdobiwszy, dopieroż przed nim stanąć. Bóg mi, ani Marychna moja serdeczna nie mogli wziąć za złe, żem tego wprzódy nie uczynił. Gdyby mi ona kazała w ogień albo też w wodę skoczyć, albo zgoła krew przelać, Ty, Jezu Chryste, który patrzysz w serce moje, widzisz, że byłbym to uczynił. Ale jednej rzeczy nawet dla wdzięcznej dzieweczki mojej nie mogłem poświęcić, a to honoru szlacheckiego. Fortuna moja była żadna, lecz zasię krwi zacność wielka, a po ojcach jakoby -
1) Teorban – narzędzie muzyczne, wielka lutnia, posiadająca 14–32 strun, dawniej ulubiona w Polsce, do ostatnich czasów spotykana na Ukrainie; 2) za jeźdzcem siedzi czarna troska (łaĆ.): 3) sława wojenna (łaĆ.).