Niezwykłe zalety kawy. Przepisy i porady dla smakoszy - ebook
Niezwykłe zalety kawy. Przepisy i porady dla smakoszy - ebook
Głęboka czerń kawy pod delikatną pianką prócz cudownej przyjemności kryje niezwykłe właściwości zdrowotne. Jest ich zdecydowanie więcej, niż kontrowersyjnych opinii o tym uwielbianym napoju. Dzięki fachowym informacjom, poradom i przepisom doktora Francka Senningera, specjalisty w zakresie zaburzeń odżywiania, autora kilku książek na temat zdrowej diety, cudowna chwila na kawę będzie dla smakoszy i koneserów prawdziwą rozkoszą.
Spis treści
WSTĘP
I. KAWA JAKO WYŚMIENITY NAPÓJ
Skąd pochodzi kawa, którą pijemy?
Krótka historia kawy
Wybór kawy i czynniki decydujące o smaku
Kawa bio i Faire Trade
Jak przygotować dobrą kawę?
Kawa na wiele sposobów
Różne odmiany kawy
Skład chemiczny kawy
II. DZIAŁANIE KAWY ZWIĄZANE Z ZAWARTOŚCIĄ
KOFEINY
Składniki odżywcze w filiżance kawy
Co to jest kofeina?
Czy kofeina powoduje chudnięcie?
Trzy filiżanki dziennie?
Czy zrezygnować z kawy w okresie ciąży?
Jak uzyskuje się kawę bezkofeinową?
Dzieciom nie wolno?
Kawa i kakao z jednej rodziny?
Stres, stany lękowe, depresja. Podstawowe rozróżnienia
Kawa a stres
Kawa a stany lękowe
Kawa a depresja
Kofeina a zasypianie
Kiedy nie pora już na kawę?
Uzależnienie od kawy
Kawa a zęby
Kawa a migrena
Kawa a cukrzyca
Kawa a nadciśnienie
Kawa a astma
Kawa a cholesterol
Kawa a kości
Kawa a płodność
Kawa a żołądek
Kawa a wątroba
Kawa po alkoholu
Kawa a pęcherzyk żółciowy
Kawa a podagra
Kawa a dolegliwości bólowe
Kawa a praca jelit
Kawa a biegunka
Kawa a odwodnienie
Kawa a nowotwory
Kawa a choroba Alzheimera
Kawa a sprawność intelektualna
Kawa a choroba Parkinsona
Kawa a kondycja fizyczna
Kawa a palenie
Kawa a pigułki antykoncepcyjne
Czy chodzi tylko o kofeinę?
Wpływ kawy na funkcjonowanie organizmu
Ile kofeiny w której kawie
III. ANTYOKSYDANTY W KAWIE
Więcej antyoksydantów w kawie niż w herbacie
Antyoksydanty w kawie
Kawa a długowieczność
Arabika czy robusta, zielona czy palona, czyli rzecz gustu
Włókna roślinne: kawa jak sok?
Kawa zielona?
Kawa jak lek
Kawa a leki
IV. INNE CENNE SKŁADNIKI KAWY
Magnez
Witamina B3
Witamina B2
Witamina B5
Miedź
V. ZALECANA OSTROŻNOŚĆ W PICIU KAWY
Zaburzenia rytmu serca
Refluks przełykowo-żołądkowy
Wrzody żołądka
Zespół jelita drażliwego
Anemia
Stany lękowe, napady paniki
POSŁOWIE
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-62991-16-7 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Kawa była pierwszym na świecie produktem rolnym w handlu wymiennym i drugim, po ropie naftowej, najwcześniej skomercjalizowanym artykułem.
Stanowi około 4% światowego handlu produktami spożywczymi, daje utrzymanie ponad 100 milionom osób, związanych zawodowo z jej importem, przetwarzaniem i dystrybucją. Światowy rynek kawy generuje rocznie przychód w wysokości 10-15 miliardów dolarów (dane francuskiego komitetu kawy).
Na świecie wypija się 400 miliardów filiżanek kawy rocznie, czyli 12 tysięcy filiżanek na sekundę.
To dlatego kawa stanowi nieodłączny element życia rodzinnego, społecznego, zawodowego i kulturalnego, nawet jeżeli jej konsumpcja na terenach położonych bliżej równika jest niewielka. Paradoksem pozostaje fakt, że w krajach, które są największymi producentami kawy, pije się jej najmniej.
Po dobrym posiłku wyśmienicie smakuje dobra kawa. Proponuje się wspólną kawę, by nawiązać z kimś znajomość. Przy kawie często dyskutuje się i omawia ważne sprawy. Przerwa na kawę pozwala zacieśnić przyjacielskie więzi w firmie czy urzędzie. W słoneczne dni, by się odprężyć, chętnie siadamy przy stoliku z filiżanką osławionej małej czarnej…
Wśród sławnych amatorów kawy wymienić można Honoriusza Balzaka (ślad jego kawiarki widać na stole w muzeum przy ulicy Raynouard w Paryżu), Jana Sebastiana Bacha, Ludwika XV, Woltera, Williama Harveya, odkrywcę krążenia krwi, Ludwika van Beethovena, który obsesyjnie odliczał po 60 ziaren na filiżankę, Napoleona I, Charlesa-Maurica Talleyranda, dla którego kawa musiała być „gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość", króla Prus Fryderyka Wielkiego, który podobno wodę zastępował szampanem, pisarza i mistrz sztuki kulinarnej Anthelme'a Brillant-Savarina, filozofa Bernarda Le Bovier de Fontenelle'a i z pewnością jeszcze wiele innych znanych postaci.
Jak widać, kawa odpowiada podniebieniom smakoszy, czy jednak zapewnia im zdrowie? Jedni ją uwielbiają, inni wręcz odrzucają. A jaki jest jej faktyczny albo możliwy wpływ na nasze zdrowie?
Mam nadzieję, że ta książka zaspokoi ciekawość i odpowie na pytania czytelników, którzy chcieliby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.SKĄD POCHODZI KAWA, KTÓRĄ PIJEMY?
Kawowiec jest krzewem średniej wielkości, o wysokości sięgającej 9 m, rośnie w strefie wilgotnej, rozciągającej się między zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca. Spotyka się go na wybrzeżach mórz lub w górach, w różnych krajach Ameryki Południowej, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, na Madagaskarze, w Azji.
Rośnie w miejscach nasłonecznionych i przewiewnych (wietrznych), wydaje owoce w kolorze wiśniowym, o słodkim smaku. Pestka owocu kawowca składa się z dwóch nasion ułożonych naprzeciw siebie: są to ziarna kawy.
Owoce zrywa się, suszy na słońcu, a następnie przecina ich miąższ, by wyjąć ziarna: zieloną kawę, którą potem poddaje się procesowi palenia bądź nie, zależnie od upodobań konsumentów.
KRÓTKA HISTORIA KAWY
Kawa początkowo rosła w Etiopii (dawnej Abisynii), w regionie Kaffa (dziś Kafa). Istnieje legenda, że w XII w. właściwości kawy odkrył pewien pasterz, który zaobserwował efekt wzmocnienia i pobudzenia u owiec po jej zjedzeniu. Później kawa uprawiana była w Arabii.
W XVI w. w Mekce, a następnie w Kairze, zwierzchnicy islamscy wprowadzili zakaz spożywania kawy ze względu na jej pobudzające działanie na psychikę, jednak arabska społeczność nie podzielała tej opinii i buntowała się tak, że zakaz został zniesiony.
WARTO WIEDZIEĆ
Arabowie nadali kawie, którą uprawiali, nazwę k'hawah, która oznacza „przywracający siły, dodający nowych sił". Słowo to następnie przekształciło się w tureckie qahvè, by na koniec stać się włoskim caffe i francuskim café. Polska nazwa nawiązuje do najstarszej arabskiej formy.
W XVII w. kawa stała się bardzo popularna w Europie i powstały pierwsze słynne kawiarnie (najpierw w Londynie). Brazylia rozpoczęła uprawę kawy na początku XVIII w., nieco później rozpowszechniła się ona w Kolumbii.
W XIX w. kawa została zbadana naukowo. Friedlieb Ferdynand Runge odkrył kofeinę. Justus von Liebig zaliczył tę substancję do puryn, których pochodną jest kwas moczowy. Senthouse z kolei ustalił, że także liście kawowca zawierają kofeinę.
WYBÓR KAWY I CZYNNIKI DECYDUJĄCE O SMAKU
Każdy kraj wykonuje u siebie mieszanki ziaren kawy pochodzących z różnych obszarów, dostosowując je do upodobań smakowych miejscowych konsumentów. Po tym etapie, w procesie palenia ziarno kawy jest poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury, sięgającej 250˚C. Ilość dostarczanego powietrza i temperatura, do której podgrzewa się ziarno to główne czynniki decydujące o smaku, kolorze i aromacie kawy. Bardzo wysoka temperatura daje kawę mocną, o bogatym smaku, mało kwaśną, a z kolei temperatura niższa sprawia, że otrzymuje się kawę łagodniejszą, o mniej intensywnej barwie.
Sposób mielenia kawy znacząco wpływa na jej smak. Im grubiej zmielona jest kawa, tym szybciej przepływa przez nią strumień wody, a smak jest słabiej wyczuwalny. I odpowiednio, im drobniej zmielona kawa, tym subtelniejszy, ale wyrazisty aromat.
KAWA BIO I FAIR TRADE
Ogólne preferencje konsumentów dotyczące kawy zmieniają się wraz z czasem. Jednak coraz częściej zmieniają się kryteria, którymi kierują się konsumenci przy wyborze odpowiedniej kawy.
Do tych kryteriów zalicza się wzgląd na ochronę środowiska naturalnego i związane z nim ograniczenie śmiecenia i zanieczyszczeń. Z kolei odkąd ruch pod nazwą Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) zwrócił uwagę na rolnictwo w krajach słabo uprzemysłowionych, respektowane są jego wymogi.
Poza tym w dobie globalizacji żaden konsument nie może pozostawać obojętny na warunki pracy robotników rolnych w krajach producenckich, w tym często dzieci i osób w podeszłym wieku.
Ponadto w ostatnich latach kursy kawy na rynkach światowych spadły, a czterej główni gracze nie wprowadzili obniżki ceny sprzedaży, a dodatkowy dochód zachowali dla siebie.
Zakupy dokonywane w ramach Sprawiedliwego Handlu pozwalają na sprzeciwienie się stałej cenie kawy i nabywanie od różnych producentów ziarna kawy w wyższej cenie i o zdecydowanie lepszej jakości.
Obecnie ceny surowców gwałtownie rosną, a wraz z nimi cena kawy. Cena „sprawiedliwa" rośnie w ślad za rynkową. Można by przypuszczać, że obniżając cenę, producenci obniżą jakość. To jednak nie jest możliwe w Fair Trade, który jest obwarowany surowymi rygorami i gwarantowanymi zobowiązaniami producentów.
Oprócz tego sieć sprzedaży w ramach Sprawiedliwego Handlu pomija wielu pośredników, co pozwala obniżyć koszty, a także zachować dobrą jakość produktu.
Inaczej mówiąc, notowania rosną lub spadają, a jakość kawy produkowanej i dystrybuowanej w ramach Sprawiedliwego Handlu nie zmienia się.
JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRĄ KAWĘ?
POMYSŁ
Jeżeli chcesz zaskoczyć swoich gości, pozostaw przygotowane filiżanki w cieplej wodzie (do wysokości około 2 cm). Wytrzyj je tuż przed nalaniem do nich kawy. Kawa podana w ciepłych filiżankach nie wystygnie zbyt szybko, a prócz tego dotknięcie palcami filiżanki będzie bardzo przyjemne.
Aby przygotować dobrą kawę, należy:
• przechowywać kawę w chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu,
• używać:
– odpowiedniej, czystej kafetierki lub zaparzacza,
– wody niezbyt twardej i niechlorowanej, wrzącej (tylko woda w temperaturze wrzenia pozwala wydobyć odpowiedni aromat kawy),
– optymalnej ilości kawy, czyli 4-6 g na filiżankę,
– ekspresu ciśnieniowego, który gwarantuje ciśnienie
15 barów lub wyższe (jeżeli lubisz kawę o intensywnym smaku),
• podawać natychmiast po zaparzeniu.
UWAGA
Odpowiednie mielenie kawy to jeszcze nie wszystko. Na ostateczny smak kawy wyczuwany przez nasze kubki smakowe mają wpływ różne czynniki: czas przepływu wody przez zmielone ziarno, odpowiednie ciśnienie wody oraz naczynia i urządzenia, których używa się do przygotowania naparu. Niektóre kawy nie tolerują zbyt długiego procesu zaparzania. Warto więc wybierać odpowiednio dobrane gotowe mieszanki kawy.
WARTO WIEDZIEĆ
Jak zmielona do jakiego urządzenia
--------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------
• Ekspres z podajnikiem kawa grubo zmielona
• Ekspres ciśnieniowy kawa drobno zmielona (do espresso – bardzo drobno)
• Ekspres przelewowy kawa drobno zmielona
• Kafetierka typu włoskiego (inne nazwy: moka, makinetka, kawiarka)
• Zaparzacz kawa średnio zmielona
• Tygielek do kawy po turecku kawa najbardziej drobno zmielona
--------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------
KAWA NA WIELE SPOSOBÓW
Dostępne w wersji pełnej
RÓŻNE ODMIANY KAWY
Dostępne w wersji pełnej
SKŁAD CHEMICZNY KAWY
Dostępne w wersji pełnejSKŁADNIKI ODŻYWCZE W FILIŻANCE KAWY
Dostępne w wersji pełnej
CO TO JEST KOFEINA?
Dostępne w wersji pełnej
CZY KOFEINA POWODUJE CHUDNIĘCIE
Dostępne w wersji pełnej
TRZY FILIŻANKI DZIENNIE?
Dostępne w wersji pełnej
CZY ZREZYGNOWAĆ Z KAWY W OKRESIE CIĄŻY?
Dostępne w wersji pełnej
JAK UZYSKUJE SIĘ KAWĘ BEZKOFEINOWĄ?
Dostępne w wersji pełnej
DZIECIOM NIE WOLNO?
Dostępne w wersji pełnej
KAWA I KAKAO Z JEDNEJ RODZINY?
Dostępne w wersji pełnej
STRES, STANY LĘKOWE, DEPRESJA. PODSTAWOWE ROZRÓŻNIENIA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A STRES
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A STANY LĘKOWE
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A DEPRESJA
Dostępne w wersji pełnej
KOFEINA A ZASYPIANIE
Dostępne w wersji pełnej
KIEDY NIE PORA JUŻ NA KAWĘ?
Dostępne w wersji pełnej
UZALEŻNIENIE OD KAWY
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A ZĘBY
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A MIGRENA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A CUKRZYCA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A NADCIŚNIENIE
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A ASTMA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A CHOLESTEROL
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A KOŚCI
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A PŁODNOŚĆ
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A ŻOŁĄDEK
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A WĄTROBA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA PO ALKOHOLU
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A PODAGRA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A PRACA JELIT
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A BIEGUNKA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A ODWODNIENIE
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A NOWOTWORY
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A CHOROBA ALZHEIMERA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A SPRAWNOŚĆ INTELEKTUALNA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A CHOROBA PARKINSONA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A KONDYCJA FIZYCZNA
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A PALENIE
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A PIGUŁKI ANTYKONCEPCYJNE
Dostępne w wersji pełnej
CZY CHODZI TYLKO O KOFEINĘ?
Dostępne w wersji pełnej
WPŁYW KAWY NA FUNKCJONOWANIE ORGANIZMU
Dostępne w wersji pełnej
ILE KOFEINY W KTÓREJ KAWIE
Dostępne w wersji pełnejWIĘCEJ ANTYOKSYDANTÓW W KAWIE NIŻ W HERBACIE
Dostępne w wersji pełnej
ANTYOKSYDANTY W KAWIE
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A DŁUGOWIECZNOŚĆ
Dostępne w wersji pełnej
ARABIKA CZY ROBUSTA, ZIELONA CZY PALONA, CZYLI RZECZ GUSTU
Dostępne w wersji pełnej
WŁÓKNA ROŚLINNE: KAWA JAK SOK?
Dostępne w wersji pełnej
KAWA ZIELONA?
Dostępne w wersji pełnej
KAWA JAK LEK
Dostępne w wersji pełnej
KAWA A LEKI
Dostępne w wersji pełnej