Niezwykłe zalety zielonych koktajli. Dieta chlorofilowa - ebook
Niezwykłe zalety zielonych koktajli. Dieta chlorofilowa - ebook
Pyszny zielony koktajl nazywany smoothie zrobił zawrotną karierę na świecie. Ta oryginalna kompozycja warzyw liściastych i różnych owoców z pewnością jest idealnym rozwiązaniem, by z przyjemnością skonsumować zalecaną dzienną porcję pięciu owoców i warzyw, gwarantujących doskonałą formę. Niezwykłe walory zdrowotne zielonych koktajli wynikają z zawartości najcenniejszych składników odżywczych, niezbędnych dla organizmu: chlorofilu, minerałów, białek, witamin i włókien roślinnych. Zwolennicy zdrowego stylu życia znajdą w książce proste przepisy na najsmaczniejsze koktajle i propozycję tygodniowej zielonej kuracji.
Spis treści
Przedmowa
Wstęp
Rozdział I
ZDROWA ŻYWNOŚĆ: BRAKUJĄCE OGNIWO
1. Chlorofil – ważny składnik zdrowej żywności organicznej
2. Energetyczne zupy
3. Zielone koktajle
Rozdział II
ZIELONA ŻYWNOŚĆ W PRAKTYCE
1. Zielone? – tak, ale surowe
2. Zwiększyć porcję zieleniny
2.1. Dlaczego?
2.2. Jak to zrobić?
3. Zielone koktajle w naszej diecie
3.1. Dla kogo?
3.2. Jak często?
3.3. W jakiej ilości?
3.4. Jakie liście wybierać?
3.5. Tabele wartości odżywczej różnych odmian zieleniny
3.6. Jakie zachować proporcje?
3.7. Jak łączyć składniki?
3.8. Czym miksować?
Rozdział III
PRZEPISY NA KAŻDĄ PORĘ ROKU
1. Zielone koktajle wiosenne
Wiosenna świeżość (dla początkujących)
Didgeridoo
Chéri chéri
Pikantna tagada
Beetlejuice
Cobra
Siła wapnia
Pomaro
Słodycz wiosenna
Dzikość wiosenna
2. Zielone koktajle letnie
Koloseum (dla początkujących)
Morelowy eliksir
Agent 007
Carlotta
Letnie orzeźwienie
Cassip
Miodowy księżyc
Riviera
Pêcher minion
Energetyczna letnia zupa
Słodycz lata
Dzikość lata
3. Zielone koktajle jesienne
Kwiat brzoskwini (dla początkujących)
Alzatczyk (dla początkujących)
Ulubieniec
Gwiezdna noc
Mango
Figgy
Plum plum
Millésimé
Rajska brzoskwinia
Rumieniec
Słodycz jesienna
Dzikość jesienna
4. Zielone koktajle zimowe
Zielona komórka (dla początkujących)
Słodkie C (dla początkujących)
Ważka
Krem mango
Australia
Brassica
Zimowe oczyszczenie
Pietrusznik
Poranne przebudzenie
Zimowa zupa energetyczna
Słodycz zimowa
Dzikość zimowa
Rozdział IV
TYGODNIOWA ZIELONA KURACJA
1. Jak przeprowadzić zieloną kurację?
2. Po kuracji
3. Zielone soki
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-62991-17-4 |
Rozmiar pliku: | 755 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Współczesna medycyna jest zainteresowana żywnością przede wszystkim w celu zapobiegania niedoborom (witamin, minerałów, białek), które mogłyby wystąpić w populacji i wywoływać różne zaburzenia i choroby u poszczególnych osób.
Niedobory te w przeszłości siały spustoszenie, jak choćby przypadki szkorbutu, bardzo częste wśród marynarzy, spowodowane niedoborem witaminy C w ich pożywieniu.
Dziś jednak znacznie oddaliliśmy się od tego niezbędnego minimum i raczej staramy się o żywność, która pozwoliłaby każdemu „być na topie", zachować świetną formę i zapobiec takim patologiom jak choroby sercowo-naczyniowe i nowotworowe, choroba Alzheimera itp. W tym sensie dieta bogata w owoce, warzywa i surowe produkty jest jednomyślnie zalecana przez lekarzy wszystkich specjalności. Tego rodzaju zgodność rzadko zdarza się w medycynie i jest szczególnie cenna, ponieważ nie pozostawiając żadnych wątpliwości, wskazuje właściwy kierunek.
W związku z tym zaleceniem utrwaliła się pewna liczba bardzo istotnych wskazówek. Zaleca się na przykład spożywanie surowych warzyw i owoców, ponieważ gotowanie niszczy część ważnych składników odżywczych żywności (witamin, minerałów, mikroelementów). Duża różnorodność tych składników jest niezbędna w codziennych dawkach, przy czym szczególnie preferuje się krajowe i sezonowe produkty, spożywane także w mniejszych ilościach poza sezonem. Ponieważ każde warzywo i każdy owoc zawiera różne składniki odżywcze w niejednakowych proporcjach, zróżnicowanie produktów roślinnych dostarczanych organizmowi pozwala zapewnić optymalne dawki żywieniowe. Osobiście do tych zaleceń dodałabym radę, by spożywać żywność bio (z upraw ekologicznych), co w przypadku surowych warzyw i owoców wydaje mi się konieczne.
TROCHĘ HISTORII
Aby uniknąć niedoborów, Amerykanie podczas II wojny światowej stworzyli dla swoich żołnierzy Zalecane Dawki Dzienne (AQR), które są stosowane do dziś. Chodziło o określenie dziennych porcji składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego (uniknięcia chorób).
Według zaleceń dietetycznych, należy spożywać od 5 do 8 różnych warzyw i owoców dziennie. Można jeść owoce, np. jabłka, pomarańcze, banany jako przekąskę o dowolnej porze dnia albo bardziej regularnie, w chwilach, gdy pojawia się lekki głód.
produkty roślinne krajowe i sezonowe
Sałatka podawana do obiadu może mieć na przykład następujące składniki: sałata, pomidor, papryka, ogórek, czosnek, cebula, pietruszka. Dodanie kolejnych innych warzyw pozwoli osiągnąć stopniowo całą zalecaną porcję składników odżywczych.
Jednak to oczywiste, że takie warzywne menu nie dla wszystkich jest łatwe do przygotowania, a często podawane, szybko się znudzi. To dlatego zielone koktajle wydają mi się znakomitym rozwiązaniem: zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a prócz tego gwarantują różnorodność, oryginalność, szybkość przygotowania, łatwy transport i… świetną zabawę.
od 5 do 8 różnych owoców i warzyw codziennie
Nasze organizmy są obecnie silnie zakwaszone, głównie z powodu spożywania żywności przemysłowo modyfikowanej, stresu, niedotlenienia, siedzącego trybu życia. A to jest przyczyna wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych. Porcja „zieleni" w postaci koktajli owocowo-warzywnych pozwoli na bardzo korzystne dla naszego zdrowia odkwaszenie organizmu. Ponadto enzymy i włókna zawarte w warzywach zapewnią wytrwałym konsumentom właściwą przemianę materii, a co za tym idzie, dobrą kondycję fizyczną.
Jeśli chodzi o chemiczne składniki roślinne (składniki fitochemiczne) i chlorofil, to każdy z nich ma zalety związane z ze swoimi specyficznymi właściwościami, które są istotne zarówno dla zachowania urody, jak i zapobiegania wielu chorobom. Warzywa wreszcie zapewniają optymalną dawkę witamin, minerałów i mikroelementów, a także protein, czyli niezbędnych składników odżywczych, których organizm ludzki sam nie jest w stanie wytworzyć.
zapobieganie chorobom
Tak więc zielone koktajle wpisują się w rytm współczesnego życia i są skutecznym antidotum na obciążenia organizmu wynikające ze spożywania powszechnej dziś, przemysłowo przetworzonej żywności.
Książka Colette i Nadège Pairain jest pasjonują ca ze względu na bogactwo wyjaśnień, ale także z uwagi na liczne szczegółowe wskazówki dotyczące zarówno wielu wartości odżywczych, jak i przykłady najlepszych kompozycji owocowo-warzywnych, z uwzględnieniem odpowiednich proporcji składników.
Tak książka jest więc jak zielony koktajl: do użycia bez wahania!
Dr Luc Bodin
Autorki przedstawiają najzdrowsze napoje, które może przygotować dosłownie każdy we własnej kuchni. Ten poradnik pomoże czytelnikowi w opracowaniu własnego zestawu ulubionych zielonych koktajli. Byłam świadkiem, jak wielu ludzi wróciło do zdrowia i odzyskało młodość właśnie dzięki włączeniu koktajli owocowo-warzywnych do codziennej diety.
Konsumentów zazwyczaj zdumiewa i zaskakuje przyjemny smak zielonych koktajli. Jednocześnie te napoje są najbardziej odżywcze spośród wszystkich dostępnych produktów żywnościowych.
Jedynie rośliny zielone, jak żaden inny żywy organizm, mają zdolność przetwarzania promieni słonecznych w składniki pokarmowe, które mogą wykorzystywać wszystkie żywe organizmy. Chlorofil to cudowna substancja – jest w istocie kroplą słońca. Z tego właśnie powodu regularne spożywanie zielonych, chlorofilowych koktajli może pomagać w przezwyciężaniu wielu różnych problemów zdrowotnych.
Z pewnością prozdrowotny przekaz tej książki poruszy i wesprze tysiące czytelników. A więc, Drodzy Państwo, korzystajcie z niezwykłych walorów zielonych koktajli sami i dzielcie się zielenią z innymi. Na zdrowie!
Victoria Boutenko,
autorka książek Green for Life i Smoothie RevolutionKOKTAJL KLASYCZNY A KOKTAJL ZIELONY – NA CZYM POLEGA RÓŻNICA?
Te wyśmienite napoje, znane prawie wszędzie pod nazwą smoothie, najpierw cieszyły się ogromnym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, a obecnie szeroko rozpowszechniły się w całej Europie. Ich komercjalizacja szybko została wsparta przez przemysł rolno-spożywczy, który potrafił zauważyć rosnące zainteresowanie konsumentów zdrową żywnością. Smoothie wywarł na wszystkich ogromne wrażenie jako kremowa, gęsta substancja przynosząca wiele dobrodziejstw w zakresie zdrowia i żywienia.
Jednak zielonych koktajli dotyczy reguła ogólna, podstawowa dla różnych produktów: jakość produktu zależy od jakości jego składników. Obecnie gotowe zielone koktajle pojawiające się w sprzedaży zawierają przeróżne składniki (mieszanki owoców, warzyw, mleka, jogurtu, ziaren zbóż; można spotkać także koktajle z alkoholem), nie zawsze strawne, gardząc najlepszymi połączeniami produktów żywnościowych i tym, czego naprawdę nasze komórki oczekują, by były właściwie odżywione!
Klasyczny koktajl, składający się ze zmiksowanych owoców, jest napojem, który zachowuje w całości składniki (to znaczy miąższ i sok) i przypomina rodzaj kompotu lub potrawki, bardziej lub mniej gęstej, w zależności od ilości płynu użytego do przygotowania mieszanki.
Każdy dostosowuje jego konsystencję do własnego smaku.
Zielony koktajl tym różni się od tego sprzedawanego pod nazwą koktajl, że zawiera w odpowiednich proporcjach liście zielonych warzyw i ziół (np. szpinaku, sałaty, pokrzywy) dodane do innych składników, takich jak owoce i warzywa, i nie zawiera żadnych produktów mlecznych. Pozwala więc spożywać i przyswajać dzienną porcję warzyw liściastych w prostej, przyjemnej i smacznej formie.
Z innej strony, aby był naprawdę zdrowym napojem, nigdy nie powinien być butelkowany ani pakowany w jakikolwiek sposób, ponieważ zawarte w nim składniki odżywcze wymagają szybkiego spożycia (maksymalnie w ciągu trzech dni, jeśli są przechowywane w lodówce), co ogranicza procesy konserwacji stosowane na skalę przemysłową. Zielony koktajl jest więc napojem domowym, w cały tego słowa znaczeniu!
zielony barwnik czyli kropla słońca
Dzięki istotnemu dodatkowi chlorofilu (zielone go barwnika, czyli „kropli słońca" zawartej w zielonych liściach) dostarcza różnym organom tlen, wspomagając jednocześnie oczyszczanie całego organizmu i zamykając drogę różnym chorobom i infekcjom. Żaden dodatkowy wysiłek nie zostaje narzucony układowi trawiennemu podczas jego pracy z powodu uprzedniego „rozdrobnienia" produktów żywnościowych na mikrocząsteczki podczas miksowania, co łagodzi jednocześnie skutki naszego na ogół niewystarczająco starannego przeżuwania pokarmów.
Czego więcej można oczekiwać od napoju, który jest łatwo przyswajalny, odżywczy, odpowiedni dla osób w każdym wieku, łatwy do przygotowania w krótkim czasie, który powoduje ograniczenie spożycia tłuszczów, cukrów złożonych i rafinowanych oraz soli?