Nowoczesna diagnostyka skolioz - ebook
Nowoczesna diagnostyka skolioz - ebook
W ostatnich latach wraz z rozwojem fizjoterapii w Polsce zwiększono kompetencje fizjoterapeutów. Idący w parze rozwój medycyny i technologii sprawił, że przy zastosowaniu nowoczesnych sposobów badania terapia stała się bardziej celowana i indywidualnie dostosowana do schorzenia oraz możliwości pacjenta. Diagnostyka radiologiczna pozwala na zdiagnozowanie skoliozy i ocenę struktury kostnej kręgosłupa, natomiast nieinwazyjna na przeanalizowanie w krótkim odstępie czasu podjętych kroków leczniczych, w tym doboru zaopatrzenia ortopedycznego pod kątem klinicznym. Nowoczesne aparaty nie tylko diagnozują postawę pacjenta, lecz także eliminują błędy i weryfikują zastosowaną terapię. W publikacji omówiono aktualnie stosowane metody diagnozowania skoliozy: badanie fizjoterapeutyczne, diagnostykę obrazową (badanie radiologiczne oraz ultrasonograficzne) oraz diagnostykę komputerową (Scolioscan, System DIERS, Spine 3D, System Zebris).
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6697-5 |
Rozmiar pliku: | 4,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
dr n. k. f. SANDRA TRZCIŃSKA
Katedra Fizjoterapii
Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie
dr hab. ANDRZEJ MYŚLIWIEC, prof. AWF
Katedra Fizjoterapii w Chorobach Układu Ruchu i Wieku Rozwojowego
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
dr n. med. KAMIL KOSZELA
Klinika Neuroortopedii i Neurologii
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie
dr n. o zdr. ARKADIUSZ ŻURAWSKI
Instytut Nauk o Zdrowiu, Collegium Medicum
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w KielcachWPROWADZENIE -
SANDRA TRZCIŃSKA
Ostatnie lata rozwoju fizjoterapii w Polsce przyniosły zwiększenie kompetencji fizjoterapeutów. Możliwość zlecania gorsetu ortopedycznego pacjentowi ze skoliozą przez specjalistę w dziedzinie fizjoterapii w ogromnym stopniu poszerzyła horyzont terapeutyczny. Zwiększyło to również odpowiedzialność za zdrowie pacjenta i efekty leczenia. Jednoczesny rozwój medycyny i technologii sprawił, że można było opracować nowoczesne sposoby badania chorych, a dzięki tym metodom terapia stała się bardziej celowana oraz indywidualnie dostosowana do schorzenia i możliwości pacjenta.
Jeszcze nie tak dawno brak nowoczesnych aparatów diagnostycznych ograniczał możliwość systematycznej i krótkoterminowej weryfikacji podjętych działań leczniczych. Opieranie się głównie na diagnostyce radiologicznej powodowało, że specjaliści koncentrowali się na zdiagnozowaniu skoliozy i ocenie struktury kostnej kręgosłupa. Dlatego też zaczęła się rozwijać diagnostyka nieinwazyjna, mająca na celu umożliwienie przeprowadzenia w krótkim odstępie czasowym analizy podjętych kroków leczniczych, w tym doboru zaopatrzenia ortopedycznego pod kątem klinicznym. Dyskusje dotyczące stosowania diagnostyki obrazowej i komputerowej oraz ich wzajemnych korelacji w powiązaniu z praktyczną wiedzą utorowały pewien program diagnozowania pacjenta ze skoliozą, w którym każdy rodzaj badania ma swoje znaczenie i jest równie ważny jak pozostałe.
Nowoczesne aparaty nie tylko diagnozują postawę pacjenta, lecz także eliminują błędy i weryfikują terapię, co sprawia, że specjaliści fizjoterapii bardzo świadomie podchodzą do tematu leczenia. Ogromny potencjał dzisiejszego pokolenia fizjoterapeutów stwarza warunki do rozwoju miejsc, w których nowoczesna diagnostyka wspólnie z rozwijającą się i kreatywną kadrą medyczną w przyjazny sposób przeprowadza pacjenta przez ciężką drogę leczenia deformacji, jaką jest skolioza idiopatyczna.