- W empik go
O dzisiejszem stanowisku filologji - ebook
O dzisiejszem stanowisku filologji - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 186 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Antoniego Mierzyńskiego,
Dr. Fil… i Prof. Zw.
Warszawa.
w Drukarni Gazety Polskiej.
1865.
Wolno drukować, pod warunkiem złożenia w Komitecie Cenzury po wydrukowaniu, prawem przepisanej liczby egzemplarzy.
w Warszawie, dnia 7 (19) Września 1865 r.
Cenzor, J. A Rogalski.
1. W żadnym może kraju filologja mniej nie doznaje popularności, mniej na siebie nie zwraca uwagi jak u nas. – Kiedy w innych krajach, na które przy lada sposobności tak chętnie się odwołujemy, umiejętność ta, jako umiejętność do bardzo wysokiego rozwinęta się, stopnia–a między innemi nauka języków starożytnych dotąd uważana jest jako najlepszy środek kształcenia ducha i sposobienia go do nauk w ogólności: u nas filologja nadzwyczaj skromne zajmuje miejsce w stosunku do innych umiejętności, nader pomierne zajmuje stanowisko jako środek kształcenia–a w mniemaniu tak nazwanego ogółu, do tak nizkiego zeszła stopnia, że znaną tylko jest jako umiejętność nudna, niepraktyczna i na nic nie przydatna (1).
–-
(1) Frazeologja przeciw filologji wymierzona bogata, nawet niewyczerpana. Między innemi często powtarza się, zdanie, ze czas przecież zająć się kwestyami żywotniejszymi, czas przecież porzucić nauki przestarzałe (?). Zwykle mówią to tacy, których najżywotniejszą kwestią jest, nic nie robić a kwestję tę też gruntownie traktują.
Zatem też poszło, że u nas filologja wcale nie doznała rozwoju, i że pozbawiliśmy się także samowolnie korzyści, jakie bezpośrednio z niej płyną dla ducha; zatem poszło, że mało dbamy i nie znamy wcale ruchu ogromnego w dziedzinie nauk językowych, który w obecnej chwili panuje między ucywilizowanemi narodami Europy, ruchu pouczającego, który wznieca ciekawość i zajęcie nie tylko ludzi fachowych, specjalnych – ale także zajmuje żywo publiczność wykształconą, stojącą po za obrębem nauk specjalnych.