Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Obroty liter. Szkice o twórczości Tomasza Różyckiego - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2019
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
22,00

Obroty liter. Szkice o twórczości Tomasza Różyckiego - ebook

Ach, mówię wam, tyle znaków, tyle cudów – pisał Tomasz Różycki w debiutanckim tomie Vaterland wydanym w roku 1997. Od tego czasu jego twórczość nieustannie zmienia się i rozwija, stając się osobnym światem.

Wyjątkowy charakter poezji Różyckiego nie zyskał dotąd pełnego opisu, chociaż krytycy dostrzegli kreacyjną siłę wyobraźni autora Kolonii, związki z tradycją polską i światową, a także magnetyczną moc jego języka. Jedną z rozpoznawalnych cech tej twórczości jest jej oniryczny charakter pozwalający łączyć to, co na jawie rozdzielone – przeszłość i teraźniejszość, pamięć o zmarłych i tęsknotę za tym, co jeszcze nie istnieje. Poezja Różyckiego posiada zdolność scalania tego, co utracone i co dopiero przed nami, sprawia, że doświadczenie polskiego losu ostatnich dwustu lat splata się z tym, co najbardziej uniwersalne. Intymność i samotność, poczucie straty i prawdziwa bliskość, przywiązanie do miejsca i pragnienie wędrówki – wszystko to i znacznie więcej ukrywa się w jego wierszach.

Obroty liter to pierwsza książka poświęcona twórczości Tomasza Różyckiego, zawierająca dwadzieścia cztery studia autorów reprezentujących różne pokolenia i perspektywy interpretacyjne, polskie i zagraniczne środowiska naukowe (są tu także tłumacze poety). Przynosi ona szereg syntetycznych i analitycznych ujęć, w których fenomen poezji Różyckiego odczytywany jest w inspirujących kontekstach. Monografię uzupełnia bibliograficzne opracowanie dorobku autora Dwunastu stacji. On sam zamieścił w Obrotach liter swój nowy esej, w którym stawia pytania o los książek i o zagrożenia dla wolnego słowa.

Redaktorki książki, Anna Czabanowska-Wróbel i Magdalena Rabizo-Birek, mają nadzieję, że pozwoli ona zobaczyć poezję Różyckiego w nowym świetle, ale nie mają wątpliwości, że jej tajemnica jest ciągle przed nami.

O, mówię wam, ile / znaków, ile pustych miejsc.

Spis treści

Wykaz skrótów
Magdalena Rabizo-Birek
Poezja bliska
Tomasz Różycki
Próba ognia. Czy książki latają?
SYNTEZY I MOTYWY
Teresa Dobrzyńska
Dziedzictwo. Powroty do kraju rodzinnego przodków w wierszach Tomasza Różyckiego
Leonardo Masi
Entropia, czas i chaos. Wszechświat Tomasza Różyckiego
Kamil Nolbert
„Może gdzieś tutaj kończy się ten świat”. (Nie)możliwa metafizyka w poezji Tomasza Różyckiego
Xavier Farré
Kilka kadrów z wierszy Tomasza Różyckiego
Magdalena Piotrowska-Grot
„Po kolei wszystkie warianty…”. Światy (nie)możliwe poezji Tomasza Różyckiego
Marek Stanisz
Ciemne metafory Różyckiego
Justyna Tabaszewska
Powtórzenia i ponowienia. Tomasz Różycki a kwestia oryginalności
Magdalena Rabizo-Birek
„Biedni malarze”. Motywy plastyczne w twórczości Tomasza Różyckiego
Wojciech Maryjka
„Całe życie w pociągu”. O motywach kolejowych w twórczości Tomasza Różyckiego
Maja Jarnuszkiewicz
Ciało i jego konteksty. O kilku aspektach cielesności w poezji Tomasza Różyckiego
PRZYBLIŻENIA
Karol Maliszewski
Niepewne ojczyzny poetów. Lektura Vaterlandu po dwudziestu latach
Bill Johnston
Pociąg jedzie dalej, czyli Dwanaście stacji amerykańskich, przeł. Tomasz Bilczewski i Anna Kowalcze-Pawlik
Mira Rosenthal
Teraźniejszość jako niekończąca się chwila wahania, przeł. Tomasz Bilczewski i Anna Kowalcze-Pawlik
Joanna Zach
Tomi. Notatki z nie-miejsca
Barbara Trygar
Współczesny flâneur? Tomi. Notatki z miejsca postoju Tomasza Różyckiego w perspektywie teorii (neuro)estetycznej
Anna Czabanowska-Wróbel
Ekonomia Liter
Anna Spólna
Upiorne transformacje. Pytanie o moc słowa i kondycję poety w Literach Tomasza Różyckiego
Paulina Żarnecka
Pamięć ukryta pod ziemią. Porzucone ślady przeszłości w wierszach z tomu Litery Tomasza Różyckiego
DIALOGI
Tomasz Dalasiński
Geobiografia / biogeografie. Kategoria miejsca we wczesnych wierszach Tomasza Różyckiego i Jacka Podsiadły (rozpoznania wstępne)
Katarzyna Kuczyńska-Koschany
Tomasz Różycki: rimbaudiana
Karolina Górniak-Prasnal
Podróże Tomasza Różyckiego i Williama Butlera Yeatsa. Dwa wiersze z tomu Księga obrotów w kontekście Byzantium oraz innych tropów angloamerykańskich
Anna Szumiec
Różyckiego krainy czarów. O Bestiarium i powieściach Lewisa Carrolla
Małgorzata Gorczyńska
Palimpsest, maska, twarz. O Literach Tomasza Różyckiego
Iwona Misiak
Potencjalności kwitną
Bibliografia
oprac. Matylda Zatorska
Indeks nazwisk
Kategoria: Poezja
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-242-2964-2
Rozmiar pliku: 2,9 MB

BESTSELLERY

Kategorie: