Oczy dywizji - ebook
Oczy dywizji - ebook
Oczy dywizji to kontynuacja książki pt. Gorące silniki, zimne stopy.
Po wyleczeniu ran po odmrożeniach z grudnia 1941 roku Autor trafił do szkoły dla kandydatów na oficerów. Już w randze untersturmführera SS został przydzielony do Batalionu Rozpoznawczego 17. Dywizji Grenadierów Pancernych SS Götz von Berlichingen, która powstała w Normandii. Początkowo był dowódcą plutonu, a później kompanii.
Opisuje chaotyczne walki z aliantami w rejonie Carentan-Coustances-St.Lö, następnie paniczny odwrót Niemców w kierunku Paryża i walki obronne w rejonie Metzu. Tam Günther został ponownie ranny. Do zdrowia dochodził w Dreźnie, gdzie w lutym 1945 roku był świadkiem apokaliptycznego nalotu alianckiego na miasto. Potem trafił do niewoli amerykańskiej. Opisując końcowe losy macierzystego oddziału, korzy stał ze wspomnień towarzyszy broni. Pomimo nieskrywanych sympatii dla nazistów, potrafił bardzo realnie opisać wojnę jako mieszaninę tragedii i groteski.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-17021-6 |
Rozmiar pliku: | 4,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Przedmowa
_Ludzie po obydwóch stronach frontu, którzy walczyli, wykrwawiali się i umierali na niezliczonych polach bitew II wojny światowej, wierzyli, że ich wytrwałość i poświęcenie mogą ochronić ich najbliższych i ukochanych oraz zabezpieczyć trwałe i sprawiedliwe warunki pokoju._
Mimo ustaleń konferencji w Jałcie i Teheranie byłaby to piękna sentencja, stanowiąca sama w sobie wstęp do traktatu pokojowego, szczególnie że wypowiedział ją amerykański generał Wedemeyer.
Przed wami historia kompanii działającej podczas wielkich wydarzeń ostatniej wojny, której członkowie ją przetrwali. To były specyficzne i okropne okoliczności, podkreślające humanizm i pozytywne elementy walki o przetrwanie tej tragedii. Wydaje się, że niezłomna wytrwałość jest wymogiem dla wykazania dobra w humanizmie. Tylko głębokie braterstwo broni umożliwia przetrwanie wojny i jest to fakt, który podkreśla ta książka. To pojęcie zawiera wszystkie cnoty ludzkie, takie jak lojalność, przyzwoitość i otwartość – wszystkie przymioty, które można opisać jednym angielskim słowem _fairness_ – chęcią do pomocy, entuzjazmem i odpowiedzialnością, troską o ludzi i uczciwymi opiniami wobec otoczenia. Taki stały wysiłek we wszystkich aspektach życia, który w rezultacie przynosi coś, co można opisać jako braterstwo krwi, poczucie wspólnoty albo „siłę wewnętrzną” oddziału. W końcu jest to najczystsza forma współistnienia ludzi. Mieliśmy zaszczyt doświadczyć tego. Bez takiej więzi armia staje się bezduszną organizacją, która kiedy dostrzeże, że materialne zachęty zaczynają zawodzić, traci swoją skuteczność.
Hans Stöber