Od bondingu do implantoprotetyki. Część 1 - ebook
Od bondingu do implantoprotetyki. Część 1 - ebook
Publikacja Od bondingu do implantoprotetyki. Cz. 1 to 31 przypadków klinicznych ukazujących pacjentów z różnymi problemami estetycznymi ich narządu żucia i co najważniejsze – upragnionego, pięknego uśmiechu. W monografii zawarte są zarówno proste, jak i zawiłe, trudne sytuacje oraz rozwiązania kliniczne. Zebrane i opublikowane przypadki są efektem przeprowadzonych setek badań klinicznych i analiz naukowych oraz wieloletniego doświadczenia zawodowego Autora. Publikacja skierowana jest do ogólnie praktykujących lekarzy dentystów, specjalistów w dziedzinie protetyki, chirurgii stomatologicznej, implantologów, jak również będzie przydatna studentom Wydziałów Lekarsko-Dentystycznych, stażystom podyplomowym i specjalizacyjnym.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-23038-8 |
Rozmiar pliku: | 40 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Przywracanie funkcji żucia pokarmów i estetyki uśmiechu to jedno z najtrudniejszych wyzwań w stomatologii rekonstrukcyjnej. Lekarz dentysta podejmujący się tego wyzwania jest zobowiązany do wypracowania standardów najwyższej jakości w zakresie precyzji pracy, dokładności pobierania wycisków, edukacji swoich pacjentów, edukacji techników dentystycznych oraz wypracowania własnej, indywidualnej metody w komunikacji werbalnej z pacjentami, tak aby stworzyć plan leczenia, który stanie się wspólnym dziełem lekarza, technika i pacjenta. Rola ta jest bardzo trudna, ponieważ zobowiązuje nas do przełamywania barier, które ograniczają naszych pacjentów.
Niezbędna jest jasna i precyzyjna metoda pracy, aby osiągnąć sukces kliniczny i przekonać pacjentów, że proponowane leczenie nie jest „pobożnym życzeniem” doktora, lecz że naprawdę warto zainwestować w siebie środki finansowe.
Z mojego doświadczenia wynika, że powinniśmy pokazywać pacjentom nowoczesne metody pracy, bezbolesne procedury i wspólnie z nimi dążyć do sukcesu terapeutycznego.
Brak zrozumienia celu leczenia często prowadzi do sytuacji, że nie jest ono podjęte i wcale nie czynnik finansowy o tym decyduje, lecz niewłaściwe przedstawienie procesu leczenia klinicznego.
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, takie trudności nie powinny jednak osłabiać naszej pasji do tego zawodu.
Pacjenci często mówią: „Pomyślę, doktorze”. Odpowiadam wtedy, że w ciągu 30 lat mojej pracy klinicznej nie zdarzyło się, aby osoba, która tak powiedziała, zdecydowała się na podjęcie wyzwania. A skoro tak, pozostaje tylko jedno wyjście – nie robić nic. Nie są to zabiegi ratujące życie.
Próba edukacji przy użyciu fachowych terminów medycznych o przywróceniu prawidłowego żucia pokarmów i zwarciu centralnym raczej nie skłoni pacjenta do podjęcia leczenia.
Wyjątkowo dobrze natomiast trafia dziś – w XXI wieku – informacja dotycząca estetyki uśmiechu. Ten argument przekonuje i pozwala lekarzowi rozwinąć skrzydła. Niestety, często jest on ograniczony przez modę na aparaty stałe. To zagadnienie musi zostać omówione, aby uświadomić wszystkim lekarzom i studentom stomatologii pewne niekorzystne aspekty, jakie ta moda niesie ze sobą.
Przede wszystkim brak jest jakiejkolwiek współpracy na linii lekarz ortodonta – lekarz protetyk.
Proszę pamiętać o podstawowej zasadzie leczenia ortodontycznego, która mocno komplikuje leczenie protetyczne. Brzmi ona następująco: leczymy ortodontycznie pacjentów ze wskazań do takiego leczenia – po dokładnej analizie każdego przypadku klinicznego – do 25. roku życia.
Dlaczego? Ponieważ po 25. roku życia każdy pacjent leczony aparatem stałym musi mieć założoną „dożywotnio” retencję po leczeniu ortodontycznym. Pamiętajmy, że najwyższe standardy leczenia takich pacjentów wymagają współpracy ortodonty i protetyka, tak jak wymagają współpracy z periodontologiem, endodontą i implantologiem. Jeśli bowiem leczenie ortodontyczne jest rozpoczęte po 25. roku życia, to powinno być zakończone leczeniem protetycznym.
W niniejszej publikacji przedstawiłem, jak sobie radzić z różnymi przypadkami klinicznymi. Zadaniem książki jest pokazanie, jakimi drogami należy podążać w celu osiągnięcia sukcesu klinicznego.
Dobry efekt kliniczny jest sukcesem zawodowym i finansowym.
dr n. med. Jacek CiesielskiOD RECENZENTA
Przedstawiona mi do oceny przez dra Ciesielskiego monografia pt. „Od bondingu do implantoprotetyki” jest Jego trzecią książką dotyczącą stomatologii estetycznej. W publikacji tej Autor po raz kolejny podjął się trudu dokładnego i jasnego opisania oraz przedstawienia w sposób graficzny – na bardzo wartościowych, kolorowych zdjęciach klinicznych – leczenia krok po kroku ponad 30 pacjentów z różnymi problemami estetycznymi ich narządu żucia i – co najważniejsze – efektu w postaci upragnionego, pięknego uśmiechu.
W monografii zawarte są zarówno proste, jak i zawiłe, trudne sytuacje oraz rozwiązania kliniczne. Jest ona napisana na podstawie przeprowadzonych setek badań klinicznych i analiz naukowych oraz wieloletniego doświadczenia zawodowego Autora.
Jak wiadomo, dr Ciesielski swoją karierę zawodową i naukową już wiele lat temu związał z zagadnieniami poświęconymi interdyscyplinarnemu leczeniu pacjentów z różnorodnymi defektami estetycznymi układu stomatognatycznego. Jego wieloletnie doświadczenie zaowocowało niniejszym opracowaniem w postaci przewodnika – podręcznika, który bezspornie może posłużyć zarówno studentom wydziałów lekarsko-dentystycznych, stażystom podyplomowym i specjalizacyjnym, ogólnie praktykującym lekarzom dentystom, jak i specjalistom w dziedzinie protetyki i chirurgii stomatologicznej oraz implantologom. W publikacji bowiem starannie, dokładnie i obrazowo wytłumaczone zostały wszystkie elementy i etapy postępowania lekarskiego przy bardzo różnych i trudnych problemach estetycznych pacjentów.
Reasumując, oceniana przeze mnie książka autorstwa dr. Jacka Ciesielskiego jest wynikiem Jego wieloletnich obserwacji i spostrzeżeń w zakresie największych i najistotniejszych potrzeb na stomatologicznym, specjalistycznym rynku wydawniczym.
Wysoce merytoryczne opracowanie monografii, jej racjonalna koncepcja, dobrze dobrany i niezmiernie, w dzisiejszych czasach, potrzebny temat zasługują na bardzo wysoką ocenę i rekomendację włączenia jej do specjalistycznej literatury tematu, a także do programu nauczania studentów stomatologii, gdyż wiedza w niej zawarta jest, w moim głębokim przekonaniu, niezbędna i konieczna do opanowania przez każdego nowoczesnego lekarza stomatologa – nadążającego za dzisiejszym rozwojem, życiem i potrzebami medycyny oraz coraz bardziej świadomymi pacjentami.
prof. dr hab. n. med. Joanna Wysokińska-MiszczukPODZIĘKOWANIA
Monografia ta jest efektem pracy motywacyjnej ze strony wielu bliskich mi osób, którym pragnę podziękować za dobrą energię.
Przede wszystkim Pani Profesor Joannie Wysokińskiej-Miszczuk za to, że jest wspaniałym profesorem, wymagającym, dokładnym i prawdziwym.
Mojej Kochanej Rodzinie – Magdzie, Marii i Tomaszowi, którzy wiedzieli, dlaczego później wracam z kliniki do domu. Dziękuję za miłość i wyrozumiałość dla mojej pasji.
Panu Markowi Krymarysowi, który ma profesjonalną fotografię w jednym palcu.
Moim pacjentom, którzy mi zaufali. Dzięki ich uznaniu mogłem stworzyć tę pracę.
Pracowni Techniki Dentystycznej, której prace i staranność sprawiły, że nasi pacjenci są szczęśliwi.
Panu Marcinowi P., którego kultura, spokój i fantastyczna umiejętność szybkiego pisania oraz wiedza informatyczna pozwoliły zrealizować w krótkim czasie pierwszą część ciekawej podróży po stomatologii, która – jak matematyka czy fizyka kwantowa – mobilizuje do twórczego leczenia.
Dziękuję z całego serca wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy jako pacjenci też mają wkład w to dzieło.
Dziękuję i życzę, aby Wasze osiągnięcia kliniczne były sukcesem zarówno zawodowym, jak i finansowym.
Jacek CiesielskiDEDYKACJA
Publikację tę dedykuję wszystkim tym, którzy mieli okazję zapoznać się z monografiami: „Licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki. Stomatologia estetyczna” (Edra Urban & Partner, 2020) i „Stomatologia neuromięśniowa w nowoczesnej protetyce rekonstrukcyjnej w aspekcie ustalania wysokości zwarcia centralnego” (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021) – uzupełnia ona treści w nich zawarte.
Dedykuję ją również młodym lekarzom praktykom, którzy wykorzystują tę wiedzę w swojej pracy zawodowej i czynią wszystko, aby ich pacjenci byli szczęśliwi.