Od ujścia Wisły po Morze Czarne. Handlowo-gospodarcze tło dziejów Polski (1572-1795). Tom 2 - ebook
Od ujścia Wisły po Morze Czarne. Handlowo-gospodarcze tło dziejów Polski (1572-1795). Tom 2 - ebook
Ciąg dalszy świetnie przyjętej przez czytelników książki o historycznych dziejach Polski napisanej przez pryzmat szlaków handlowych, rodzącego się na przełomie XVI i XVII wieku światowego systemu finansowego i interesów geopolitycznych. W tym tomie Jakub Wozinski pochyla się nad czasami prowadzącymi do całkowitego zniknięcia Polski ze światowych map przedstawiając zupełnie nowatorskie tezy przyczyn upadku „Hiszpanii północy”, jak określana była swego czasu I Rzeczypospolita.
Dodatkowo, autor na tle dziejów upadającej Rzeczypospolitej udowadnia, że Zachód od kilku wieków jako główną metodę osiągania gospodarczego wzrostu stosuje zabieg, który sprowadza się do żerowania na niewiedzy mas oraz nieustannym psuciu siły nabywczej pieniądza kosztem innych narodów.
Zapraszamy w fascynującą podróż historyczną szlakiem nieznanych faktów i interesów finansowych, które – jak udowadnia autor – miały większe znaczenie dla ustawień na geopolitycznej szachownicy niż niejedna stoczona bitwa i niejedna wywołana przez bankierów wojna.
* * *
Czy brytyjski system finansowy nie miał zaledwie marginalnego wpływu na losy naszej ojczyzny? Odpowiedź (…) jest zdecydowanie przecząca. To, co działo się na rynkach finansowych i towarowych najpierw Amsterdamu, a następnie Londynu, wyznaczało zasadniczy charakter naszej rodzimej gospodarki przez ostatnich kilka wieków. Dopiero odnosząc dzieje naszego kraju do interesów gospodarczych Wielkiej Brytanii i całego obozu protestanckiego, jesteśmy w stanie znaleźć właściwą odpowiedź na pytanie, dlaczego Polska nie zaznała Wielkiego Wzbogacenia, lecz pozostaje do dziś krajem wiecznie aspirującym do grona najbardziej zamożnych. Skupienie przez Brytyjczyków w swoich rękach tak wielkiej siły politycznej oraz uzyskanie tak wielkich atutów geopolitycznych wymagało wszak wcześniejszego pogrążenia i osłabienia wielu innych krajów, które mogłyby im w realizacji tego dzieła zagrozić. Do Wielkiej Dywergencji nie doszłoby nigdy bez „wielkiej marginalizacji” potęg kontynentalnych Eurazji, w tym oczywiście Rzeczypospolitej.
Fragment Wstępu
* * *
Wojska holenderskie nie postawiły praktycznie nigdy stopy na polskiej ziemi, ale holenderskie dotacje, pomoc technologiczna, zabiegi dyplomatyczne na obcych dworach oraz sprzedawane zbrojenia były prawdziwym fundamentem nieszczęść wojennych, które spotkały Polskę w XVII w. Holandia w sposób cyniczny eksploatowała Polskę tak długo, jak było to dla niej korzystne i nie dopuszczała do powstania polskiej, katolickiej floty zdolnej we współpracy z Hiszpanią czy też innymi krajami habsburskimi zagrozić jej pozycji na światowych morzach. (...) Holendrzy dokonali wstępnego, „zerowego” rozbioru Polski niszcząc jej podstawy gospodarcze. Dzieła upadku mogły w ten sposób dopełnić w kolejnym stuleciu sąsiednie mocarstwa.
Fragment rozdziału: Katastrofy rządów Jana Kazimierza
Jakub Wozinski (ur. 1984) – doktor filozofii, tłumacz i publicysta, m.in.: „Do Rzeczy”,, "Polonii Christiana" i „Najwyższego Czasu!”, autor książek: Historia pisana pieniądzem (2013), To NIE musi być państwowe (2014), Dzieje kapitalizmu (2016) oraz Liberalizm to nie wolność (2019), mąż, ojciec czterech synów. Pasjonat odkrywania i opisywania zazwyczaj pomijanych przez główny nurt historiografii związków przyczynowo-skutkowych, w szczególności w zakresie historii gospodarczej.
Spis treści
Wstęp 7
Rzeczpospolita po Jagiellonach 15
Najwybitniejszy władca Rzeczypospolitej 45
Moskwa rzucona na kolana 79
Szwedzi u ujścia Wisły 113
Rzeczpospolita pod rządami Władysława IV Wazy 139
Smutny koniec rządów króla Władysława 155
Katastrofa rządów Jana Kazimierza 165
Schyłkowe lata rządów Jana Kazimierza 213
Epizod rządów Michała Korybuta Wiśniowieckiego 231
Sobieski – wielki dowódca, przeciętny polityk 241
Chwalebna rewolucja i nowy geopolityczny oraz finansowy ład 259
Elekcja Augusta II Sasa i katastrofa wojny północnej 275
Początki moskiewskiego protektoratu 307
Wojna o sukcesję polską 343
Pierwsze lata rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego 383
Długa agonia Rzeczypospolitej 409
Sejm Czteroletni i upadek państwa 443
Kalendarium 471
Bibliografia 487
Kategoria: | Popularnonaukowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-65546-99-9 |
Rozmiar pliku: | 2,8 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Co sprawia, że jedne kraje się bogacą, a inne biednieją? – to pytanie zadają sobie ekonomiści co najmniej od czasów Adama Smitha. Wbrew pozorom nie zostało ono wcale ostatecznie i jednomyślnie rozstrzygnięte. Najbardziej popularne opracowania naukowe i publicystyczne ostatnich lat, autorstwa m.in. Davida S. Landesa, Nialla Fergusona, Darona Acemoglu i Jamesa A. Robinsona czy Joela Mokyra, wskazują na szereg różnego rodzaju przyczyn tego zjawiska, do których zaliczyć można m.in. specyficzną dla krajów zachodnich etykę pracy, wykorzystanie nowoczesnych osiągnięć nauki, tolerancję, poszanowanie dla własności prywatnej czy też wielość ośrodków władzy.
Precyzyjnie rzecz biorąc, pytaniem, na które starają się wszyscy odpowiedzieć, nie jest jednak: „co sprawia, że jedne kraje się bogacą, a inne biednieją?”, lecz pytanie brzmiące nieco inaczej: „co takiego sprawiło, że Zachód tak wzbogacił się między XVIII a XX wiekiem, że zdystansował w każdej dziedzinie niemal całą resztę świata?”. Najbardziej obrazowo całą tę kwestię opisał Kenneth Pomeranz, który ująwszy owo bezprecedensowe wzbogacenie w formie graficznej i liczbowej określił je mianem „Wielkiej Dywergencji”, gdyż począwszy od końca XVIII wieku większość wskaźników ekonomicznych Zachodu nagle odrywa się od wspólnego dla całego świata pułapu i szybuje mocno w górę. Owo zdumiewające odejście (dywergencja) od wydawałoby się niezmiennego wcześniej od wieków maksymalnego poziomu bogactwa, na jaki może wspiąć się ludzka społeczność, stanowi przedmiot ożywionych badań głównie dlatego, że przyprawia nowożytną cywilizację o nieskrywaną dumę. Od czasu, gdy Kościół stracił wiodącą rolę w kształtowaniu zasad życia społecznego, miały miejsce wielkie rewolucje, ludobójstwa i krwawe wojny. Świadomi tych wszystkich niedomagań projektu o nazwie nowożytność, jego apologeci jako ostateczny i najważniejszy argument na rzecz cywilizacji stworzonej wedle kanonów Oświecenia przedstawiają zawsze tezę, że dopiero dzięki kapitalizmowi ludzkość mogła wyjść z nędzy. Sukces ekonomiczny ma tym samym stanowić ostateczne potwierdzenie słuszności kierunku, w którym podąża ludzkość.
Argument wyjścia z nędzy jest na tyle silny, że z reguły zamyka usta większości krytyków. Przyglądając się nowoczesnej technologii, rozmachowi współczesnych miast, sieci transportowej i komunikacyjnej czy powszechności Internetu, a następnie zestawiając to wszystko ze skromnymi rozmiarami średniowiecznej gospodarki, bardzo łatwo dojść do wniosku, że nowożytna, zlaicyzowana cywilizacja rzeczywiście góruje nad wszystkim, co miał do zaproponowania Kościół. Tym samym Wielka Dywergencja, czy też Wielkie Wzbogacenie, uzyskuje status prawdziwego cudu, wydarzenia definiującego wyższość nowożytności nad wszystkim, co istniało do tej pory. Wyjaśnienie zaś przyczyn Wielkiej Dywergencji staje się rodzajem prezentacji przepisu, zawierającego zespół czynników i idei, dzięki którym ów cud mógł się wydarzyć. Nie dziwi więc, że wspomniani już autorzy do kluczowych czynników umożliwiających zaistnienie tego zjawiska zaliczają niezmiennie największe zdobycze okresu Oświecenia i filozofii liberalnej.
Odpowiedzi udzielane na pytanie: „co sprawiło, że Zachód stał się tak niesłychanie bogaty?” mają przy tym dużo większe znaczenie, niż się powszechnie sądzi, gdyż zawarte w nich jest jednocześnie teoretyczne uzasadnienie dla utrzymującego się wciąż przecież dystansu między najbogatszymi i najbardziej rozwiniętymi gospodarkami a krajami biednymi i rozwijającymi się. Tłumaczący Wielką Dywergencję wedle zaprezentowanego tu schematu są więc w większości także obrońcami obecnego politycznego _status quo,_ gdyż prawdziwe (i bardzo niewygodne) przyczyny Wielkiego Wzbogacenia skrywają za zasłoną teorii akcentujących w rzeczywistości zupełnie poboczne i niewiele znaczące czynniki.
Jaka jest zatem prawda na temat Wielkiego Wzbogacenia? Jak starałem się pokazać w mojej wcześniejszej książce, noszącej tytuł _Dzieje kapitalizmu,_ kluczowym czynnikiem, który umożliwił Wielkiej Brytanii, a w ślad za nią także innym zachodnim państwom osiągnięcie tak oszałamiającego wzrostu gospodarczego, była kreacja pustego pieniądza, upowszechniona w następstwie ustanowienia w 1694 roku Banku Anglii. Uzyskawszy status najważniejszej potęgi morskiej, handlowej i finansowej świata, brytyjskie imperium zdołało upowszechnić system finansowy, w którym środki pieniężne były kreowane _ex nihilo_ i zasilały poprzez system bankowy oraz giełdę najbardziej innowacyjne i zaawansowane technologicznie branże gospodarki. Skonstruowano w ten sposób „gospodarczą bombę atomową”, której wcześniej nikt nie posiadał, gdyż Wielka Brytania jako pierwsza zdołała, wykorzystując swój wyspiarski charakter, zapanować nad światowymi oceanami i jednocześnie ograniczyć znaczenie dominującego wcześniej przez wieki systemu handlu lądowego Eurazji. Bardziej dokładny opis tego mechanizmu zawarty został również na kartach tej książki.
Dlaczego jednak pojawił się on w książce dotyczącej dziejów Rzeczypospolitej? Czy brytyjski system finansowy nie miał zaledwie marginalnego wpływu na losy naszej ojczyzny? Odpowiedź na drugie z tych pytań jest zdecydowanie przecząca. To, co działo się na rynkach finansowych i towarowych najpierw Amsterdamu, a następnie Londynu, wyznaczało zasadniczy charakter naszej rodzimej gospodarki przez ostatnich kilka wieków. Dopiero odnosząc dzieje naszego kraju do interesów gospodarczych Wielkiej Brytanii i całego obozu protestanckiego, jesteśmy w stanie znaleźć właściwą odpowiedź na pytanie, dlaczego Polska nie zaznała Wielkiego Wzbogacenia, lecz pozostaje do dziś krajem wiecznie aspirującym do grona najbardziej zamożnych. Skupienie przez Brytyjczyków w swoich rękach tak wielkiej siły politycznej oraz uzyskanie tak wielkich atutów geopolitycznych wymagało wszak wcześniejszego pogrążenia i osłabienia wielu innych krajów, które mogłyby im w realizacji tego dzieła zagrozić. Do Wielkiej Dywergencji nie doszłoby nigdy bez „wielkiej marginalizacji” potęg kontynentalnych Eurazji, w tym oczywiście Rzeczypospolitej.
Wielkie Wzbogacenie to temat, który powraca stale na kartach drugiego tomu tej pracy, gdyż fundamenty pod wystąpienie tego zjawiska zostały wylane właśnie w XVII-XVIII wieku. Jeszcze w XVI wieku, pomimo wszystkich kardynalnych błędów epoki jagiellońskiej i uzurpacji stanu szlacheckiego, Rzeczpospolita nie odstawała zanadto pod względem zamożności od wiodących krajów na kontynencie. Ostatnie dwa wieki istnienia polsko-litewskiego państwa przyniosły jednak narastającą utratę kontaktu z czołówką na tyle, że gdy pod koniec XVIII wieku rozpoczynało się Wielkie Wzbogacenie, dystans był już zbyt wielki, aby bogactwo Polski urosło w takim samym tempie, co krajów zachodnich.
Prezentowana tu teza o kluczowości sektora finansowego dla wielkich gospodarczych przemian pojawia się niekiedy w literaturze przedmiotu, lecz nigdy jako czynnik główny i decydujący. Wynika to zapewne z obecnej u wspomnianych wcześniej autorów chęci przedstawienia złagodzonej wersji dziejów, skrzętnie unikającej wielu niewygodnych tematów. Gdyby bowiem przyznać, że Zachód dokonał wielkiego wzbogacenia w oparciu o finansowe szalbierstwo i podstęp oraz trwałym kosztem innych krajów, w gruzach ległby także cały mit nowoczesności i współczesnej cywilizacji zbudowanych w oparciu o wartości Oświecenia. Gdyby otwarcie przyznać, że Zachód od kilku wieków jako główną metodę osiągania gospodarczego wzrostu stosuje zabieg, który sprowadza się do żerowania na niewiedzy mas oraz nieustannym psuciu siły nabywczej pieniądza, wówczas runąłby także podstawowy argument za całą nowożytnością, a przeciw cywilizacji łacińskiej, odwołujący się do wyjścia z nędzy. Gdyby przedstawić Wielkie Wzbogacenie jako efekt działania największej w dziejach piramidy finansowej w dziejach, która wcześniej czy później musi upaść i przynieść ze sobą katastrofalne skutki, wówczas trzeba byłoby spojrzeć na dzieje ludzkości z zupełnie innej perspektywy i zrozumieć kruchość fundamentów całej nowożytnej gospodarki.
Wielka Dywergencja pozostaje do dziś jednym z wydarzeń, które odcisnęły najsilniejsze piętno na naszej narodowej tożsamości. To, iż Polska nie wzbogaciła się tak bardzo jak kraje zachodnie i pomimo upadku komunizmu nadal nie jest w stanie ich doścignąć, stanowi najistotniejszą przyczynę zupełnie niezasłużonego i niepotrzebnego kompleksu niższości obecnego u wielu naszych rodaków. Z tego rodzaju kompleksu można się dość łatwo wyleczyć, śledząc uważnie treść niniejszej pracy, gdyż pokazuje ona przede wszystkim to, jak wielką wagę dla przewodzących całemu obozowi protestanckiemu Holandii i Anglii miało wygaszenie potencjału, jakim dysponowała Rzeczpospolita. Od momentu zawarcia unii w Krewie w 1385 roku, polsko-litewskie państwo uzyskało godny podziwu rozmach, który tylko za sprawą nieporadności Jagiellonów i szkodliwości działań obozu szlacheckiego nie przełożył się nigdy na utworzenie sprawnej i niezależnej polskiej floty. W historii Europy nie ma w zasadzie żadnego drugiego przypadku kraju tej wielkości i o tak dużym potencjale demograficznym, który posiadając teoretycznie dostęp do morza, nie zdołałby wykorzystać go do prowadzenia aktywnej i suwerennościowej polityki morskiej. O tym, jak wielką rolę mogła odgrywać Rzeczpospolita na światowej scenie politycznej, gdyby nie świadoma, konsekwentna i długofalowa dywersja, prowadzona przez holenderskie i angielskie elity biznesowo-polityczne, najwięcej mówi to, co na początku XVIII wieku stało się z Rosją Piotra I. Wystarczył nadzwyczaj przychylny stosunek zachodnich potęg morskich do wielkich planów handlowych i morskich przedstawiciela dynastii Romanowów, a mające dużo gorszą pozycję wyjściową państwo carów zdołało w błyskawicznym tempie przekształcić się w imperium.
Czy Polska nie miała swojego Piotra I, który mógłby uczynić coś podobnego? Miała kogoś znacznie lepszego: króla Zygmunta III Wazę. Ów wiecznie oczerniany i niedoceniany król starał się przez niemal pół wieku wcielać w życie imponującą i zakrojoną na wielką skalę strategię, która w razie powodzenia byłaby w stanie uczynić z Rzeczypospolitej dumne i godne podziwu imperium. W działaniach obozu protestanckiego z czasów jego rządów możemy dziś odczytać, że jego przedstawiciele doskonale rozumieli skalę zagrożenia ich interesów, jakie niosły ze sobą jego plany. Swego rodzaju symbolem wieloletnich zmagań Zygmunta III była stoczona 4 lipca 1610 roku bitwa pod Kłuszynem, w której przeciwko husarii pod dowództwem Stanisława Żółkiewskiego stanęły obok Rosjan liczące 5 tysięcy żołnierzy oddziały najemników pod dowództwem Jacoba de la Gardie. Wśród nich byli m.in. Szwedzi, Niemcy, Anglicy, Szkoci, Flamandowie i Francuzi. Obecność owych narodowości w armiach zaciężnych tej epoki nie była niczym wyjątkowym, niemniej jednak właśnie taki skład najemniczego korpusu symbolizował, komu najbardziej zależało na tym, aby zatrzymać triumfalny pochód Polaków na wschodzie. Gdyby Zygmuntowi III Wazie udało się przejąć trwałą kontrolę nad moskiewskim tronem (na co szanse były naprawdę spore), Wielkie Wzbogacenie Zachodu mogłoby nawet nigdy nie dojść do skutku. Po pierwsze dlatego, że protestanckie potęgi morskie mogłyby zostać pokonane za sprawą współpracy Polski z Hiszpanią, a po drugie dlatego, że Rzeczpospolita miałaby naprawdę wielkie szanse, żeby uruchomić nowe kontynentalne szlaki handlowe, zagrażające wprost tym, które Holandia czy Anglia rozwijały na Atlantyku i Pacyfiku. Tezy tej nie można odrzucić jako zwykłego praktykowania historii alternatywnej, gdyż właśnie ze względu na opisane tu zagrożenie potęgi zachodnie nieustannie sabotowały wszelkie konstruktywne inicjatywy polityczne i gospodarcze w polsko-litewskim państwie.
W oczach niektórych środowisk protestanckich w Rzeszy i nie tylko, Rzeczpospolita przedstawiała się jako „Hiszpania północy”, a na miano to zapracowała podobieństwem w wielu różnych dziedzinach do nieporównanie potężniejszego w opisywanym tu okresie Królestwa Hiszpanii. Tak jak potęga z Półwyspu Iberyjskiego, polsko-litewskie państwo było krajem przeważająco katolickim, bardzo ludnym i znacznych rozmiarów, w którym dużą rolę odgrywali jezuici; dominowała w nim warstwa szlachecka, a rodzime mieszczaństwo było stosunkowo słabe. Podczas gdy Hiszpania stanowiła opokę geopolityki katolickiej na południowym zachodzie, Rzeczpospolita strzegła jej północno-wschodnich kresów. W czasach Zygmunta III Wazy i jego syna Władysława IV, pewne nadzieje wiązano z połączeniem sił „obu Hiszpanii”, które współdziałając na morzu, miały realną szansę na to, aby złamać dominację protestanckich potęg morskich i odwrócić bieg dziejów. Przedsięwzięcie to nie stanowiło, rzecz jasna, głównego przedmiotu starań Madrytu, lecz w przypadku polskiego władcy było zgoła inaczej. W czasach, gdy wykuwał się nowy atlantycki system geopolityczny, Holendrzy i Anglicy mieli stale na uwadze to, że niejako za ich plecami, gdzieś w głębi Bałtyku, uśpiony jest olbrzym, który w sprzyjających okolicznościach mógłby stać się dla nich poważnym zagrożeniem. Samodzielną próbę wyjścia z Bałtyku na Atlantyk podjął w drugiej dekadzie XVIII wieku wspomniany już Piotr I, przejawiając aktywność w Meklemburgii, lecz został pospiesznie skarcony. Czynione sto lat wcześniej podobne starania Zygmunta III miały dużo większą szansę na powodzenie, gdyż zakładały współpracę z silnym sojusznikiem. Nieszczęśliwy przebieg wojny trzydziestoletniej sprawił jednak, że szanse na skuteczną akcję „obu Hiszpanii” bardzo zmalały. Późniejszą krwawą łaźnię Potopu szwedzkiego można w tym sensie rozumieć jako dokonany przez obóz protestancki rytualny mord na katolickiej Polsce i Litwie, które miały już więcej nie zagrozić fundamentom nowego systemu atlantyckiego. „Hiszpanię Północy” trzeba było unieszkodliwić i zrujnować, aby przygotować grunt pod niekwestionowaną dominację handlową i finansową, dzięki której możliwa była później Wielka Dywergencja.
W dokonaniu się Wielkiego Wzbogacenia nie przeszkodziła i nie mogła przeszkodzić za to Rosja, która była dla potęg morskich wręcz wymarzonym administratorem wielkich i słabo zaludnionych przestrzeni północnej Eurazji. Dysponująca prymitywną gospodarką, długo nie posiadająca większych zasobów kruszcowych oraz pozbawiona zamożnej i rodzimej klasy kupieckiej Moskwa, nie była od początku w stanie stworzyć zagrożenia dla prowadzonego przez kraje zachodnie handlu na światowych oceanach. Państwo carów już od XVI wieku stanowiło głównie wielki zasobnik surowców potrzebnych dla potęg morskich, przede wszystkim do budowy ich floty handlowej. Rosja była dumna ze swej wielkości, ale całkowicie bezsilna wobec dominacji handlowej i finansowej krajów zachodnich, a system władzy oparty na ucisku poddanych cementował jej status kraju niezdolnego do podjęcia realnej konkurencji z Anglią czy Holandią. Potężna i sadystyczna wobec Rzeczypospolitej Rosja wybrała status kraju milcząco akceptującego dominację Wielkiej Brytanii i nie kwestionującego fundamentów jej geopolityki. Rozpychanie się Rosji na kontynencie kosztem Rzeczypospolitej, a później dokonane na niej rozbiory spotkały się z przyzwoleniem Londynu, gdyż nie musząc bezpośrednio angażować się w działania przeciw polsko-litewskiemu państwu, uzyskiwał jego pełną neutralizację i demontaż, który był przedmiotem starań obozu protestanckiego już w XVI-XVII wieku. Państwo rosyjskie zostało podwykonawcą potęg morskich, a mimo to i tak nie wzięło udziału w Wielkim Wzbogaceniu.
Stale powracającym motywem w debacie na temat przyczyn bogactwa narodów jest kwestia roli religii protestanckiej jako właściwego kulturowego i duchowego podglebia, sprzyjającego dokonaniu się Wielkiej Dywergencji. Kraje protestanckie rzeczywiście były liderami w tym zakresie, lecz głównie dzięki temu, że sprzymierzywszy się z muzułmanami i prawosławnymi, skutecznie doprowadziły do dewastacji katolickich monarchii oraz rozmontowały dawną Rzeczpospolitą Narodów Chrześcijańskich. Ów projekt w praktyce rozpadł się w następstwie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) i później nie zdołano go już odtworzyć. Od tego momentu zaczęła się także wielka seria nieszczęść Polski, które zakończyły się ostatecznie dramatem rozbiorów. Pokazuje to, jak wielkie znaczenie dla pomyślności Królestwa Polskiego miała religia katolicka. Gdy Kościół został pozbawiony pełnionej wcześniej funkcji lidera całej cywilizacji, dekompozycji uległy fundamenty, które w X wieku stworzyły polskie państwo.
Z opowieści o stopniowym upadku Rzeczypospolitej można jednak mimo wszystko wyciągnąć wiele pozytywnych i konstruktywnych wniosków. Zrozumiawszy, jak duże znaczenie dla Wielkiej Dywergencji posiadał rdzenny obszar polskiej państwowości, możemy zacząć lepiej kształtować naszą przyszłość. Dotyczy to w szczególności zrozumienia prawdziwych przyczyn bogactwa narodów. Projekt o nazwie Wielkie Wzbogacenie zbliża się coraz bardziej do martwego punktu, ponieważ opierając całe życie gospodarcze na nieustannej konsumpcji kredytów i niszczeniu oszczędności, pchnął ludzkość ku demograficznej katastrofie i kulturowej degrengoladzie. Wielka Dywergencja zmierza coraz bardziej ku Wielkiej Konwergencji, czyli wielkiej korekcie dotychczas znanego nam świata nieograniczonych możliwości. Wielkie Wzbogacenie było wydarzeniem nienaturalnym, które wyrządziło ogromne szkody cywilizacyjne, zamieniając setki milionów osób w wielką armię dekadentów. Na gruzach tego projektu trzeba będzie stworzyć za jakiś czas coś nowego. Warto więc nieustannie studiować projekty handlowe, geopolityczne i religijne realizowane przez naszych przodków, gdyż czeka nas jeszcze zapewne wiele niespodziewanych zwrotów wydarzeń i epokowych zmian otwierających przed Polską zupełnie nowe możliwości.
Swego rodzaju kroniką epoki Wielkiego Wzbogacenia będzie planowany kolejny tom niniejszej pracy – obecny zawiera głównie prezentację tego, w jaki sposób doszło do wykształcenia się warunków, które to epokowe wydarzenie umożliwiły. Nie jest to wcale, wbrew wszelkim pozorom, opowieść dla naszego kraju wstydliwa, lecz podnosząca na duchu. To, że Rzeczpospolita została pokonana i wymazana z mapy politycznej Europy, demonstruje jedynie, że wartości polityczne i kulturowe, które reprezentowało sobą przez wieki polsko-litewskie państwo, trzeba było wyciszyć, aby w dobie Wielkiej Konwergencji nie stanowiły wielkiego wyrzutu sumienia.
Podstawowa różnica między zawartością pierwszego i drugiego tomu polega na tym, że w latach 1572-1795 zdecydowanie mniejszą rolę w dziejach handlowo-gospodarczych Polski odgrywają miasta. Prezentacja najważniejszych wydarzeń z wieków wcześniejszych była w znacznej mierze opowieścią o ich wzajemnej rywalizacji, która odzwierciedlała znaczący udział Królestwa Polskiego w międzynarodowej sieci handlowej. Utrata dostępu do najważniejszych szlaków handlowych przesądziła o tym, że polskie miasta – za wyjątkiem pasożytniczego Gdańska – przestały odgrywać tak znaczącą rolę w życiu politycznym i gospodarczym kraju, czego wyrazem był ich stopniowy upadek (najbardziej widoczny w XVIII wieku). Siłą rzeczy środek ciężkości przedstawionej tu opowieści musiał się więc przesunąć ku wydarzeniom z zakresu handlu i finansów dziejących się na ogół w innych częściach kontynentu. Utrata suwerenności, która dopełniła się w wyniku rozbiorów, była niestety zaledwie skutkiem wcześniejszej utraty podmiotowości w zakresie gospodarczym, co przełożyło się również na sposób prezentacji naszych gospodarczych dziejów.BIBLIOGRAFIA
— Anusik Zbigniew i Stroynowski Andrzej, Problemy majątkowe Radziwiłłów w XVIII w. _Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych, t. XLVIII, rok 1987,_ Warszawa-Poznań, s. 79-113
— Aszkenazy Szymon, _Gdańsk a Polska,_ Gebethner i Wolff, Warszawa 1916
— Attali Jacques, _Żydzi, świat, pieniądze,_ Cyklady, Warszawa 2003
— Aust Cornelia, _The Jewish Economic Elite: Making of Modern Europe,_ Indiana University Press 2018
— Balicki Jan i Bogucka Maria, _Historia Holandii,_ Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1989
— Bardach Juliusz, Leśnodorski Bogusław i Pietrzak Michał, _Historia państwa i prawa polskiego,_ Lexis Nexis, Warszawa 2009
— Bartosiak Jacek, _Rzeczpospolita. Między lądem a morzem. O wojnie i pokoju,_ Zona Zero, Warszawa 2018
— Baszanowski Jan, Z _dziejów handlu wołami w XVI-XVII w.,_ Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańsk 1977
— Bazylow Ludwig, _Historia Rosji,_ Ossolineum, Wrocław 1975
— Beckwith Christopher I., _Empires ofthe Silk Road. A History of Central Eurasiafrom the Bronze Age to the Present,_ Princeton University Press 2011
— Berdecka Anna; Turnau Irena, _Życie codzienne w Warszawie okresu Oświecenia,_ Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1969
— Bernstein William J., _A Splendid Exchange. How Trade Shaped the World,_ New York 2008
— Bocheński Aleksander, _Przemysł polski w dawnych wiekach_, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1984
— Bogucka Maria, _Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej,_ Ossolineum 1986
— Bogucka Maria, _Kryzys monetarny XVII w. Konsekwencje społeczne i psychologiczne w Polsce,_ Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych, t. XXXVII, rok 1976, Warszawa-Poznań, s. 87-102
— Bogucka Maria, _Obrót wekslowo-kredytowy w Gdańsku w pierwszej połowie XVII wieku,_ _Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych, t. XXXIII, rok 1973,_ Warszawa-Poznań, s. 1-29
— Boterbloem Kees, _Moderniser of Russia, Andrei Vinius_ 1641-1713_,_ Palgrave Macmillan, New York 2013
— Boxer Charles Ralph, _Golden Age of Brazil,_ University of Carolina Press 1962
— Braudel Fernand, _Struktury codzienności. Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek, t._ I, PWN, Warszawa 2019
— Bromley J.S. (red.), _The New Cambridge Modern History, Vol. 6 The Rise of Great Britain and Russia, 1688-1715,_ Cambridge University Press 1970
— Bujak Franciszek, _Studjageograficzno-historyczne,_ Gebethner i Wolff, Kraków 1925
— Carsten F. (red.), _The New Cambridge Modern History: Volume V, The Ascendancy of France 1648-88,_ Cambridge University Press 1961
— Chojnacka Kazimiera, _Handel na Warcie i Odrze w XVI i pierwszej połowie XVII wieku,_ Wydawnictwo Poznańskie 2007
— Cieślak Edmund (red.), _Historia Gdańska, t.II,_ Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1985
— Cieślak Edmund (red.), _Historia Gdańska, t.III,_ Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1993
— Cywiński Henryk, _Dziesięć wieków pieniądza polskiego,_ Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1987
— Czapliński Władysław i Górski Karol, _Historia Danii,_ Ossolineum, Wrocław 1965
— Czapliński Władysław, _Władysław IV Waza i jego czasy,_ Wiedza Powszechna, Warszawa 1976
— Dickie John, _The Craft: How theFreemasonsMade theModern World,_ Public Affairs 2020
— Dixon Simon, _TheModernisation of Russia 1676-1825,_ Cambridge University Press 1999
— Dynner Glenn, _Yankels Tavern. Jews, Liquor, and Life in the Kingdom of Poland,_ Oxford University Press 2014
— Eckt Samuel, _Dzieje Żydów gdańskich,_ Gdańsk 2012
— Endelman Todd M., _The Jews of Britain, 1656-2000 (Jewish Communities in the Modern World),_ University Group Press 2002
— Evans R.J.W. & Wilson Peter H., _TheHoly Roman Empire 1485-1806. AEuropean Perspective,_ Brill, Leiden-Boston 2012
— Falniowska-Gradowska Alicja, _Królewszczyzny i starostowie w dawnej Rzeczpospolitej,_ Ossolineum, Wrocław 1984
— Felczak Wacław, _Historia Węgier,_ Ossolineum, Wrocław 1983
— Fuks Marian, Hoffman Zygmunt, Horn Maurycy, _Żydzi w Polsce. Dzieje i kultura,_ Interpress, Warszawa 1982
— Gierowski Józef, _Z dziejów handlu Wrocławia z Polską w dobie saskiej,_ Sobótka nr 4, 1949, s. 192-199
— Gierowski Józef, _Z dziejów stosunku Anglii do Gdańska w początkach XVIII wieku,_ Sobótka 1975 (2), s. 333-342
— Gierszewski Stanisław, _Elbląg:przeszłość i teraźniejszość,_ Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1970
— Gierszewski Stanisław, _Wisła w dziejach Polski,_ Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1982
— Giertych Jędrzej, _Jan Amos Komensky. U źródeł katastrofy dziejowej Polski,_ Wydawnictwo Pardwa, Leszno 2018
— Giertych Jędrzej, _Jan III Sobieski,_ Londyn 1953
— Goldberg Jakub, _Żydzi w społeczeństwie i kulturze Rzeczypospolitej szlacheckiej, Wydawnictwo_ PAN, Kraków 2012
— Gołaszewski Zenon, _Bracia polscy,_ Duet, Toruń 2005
— Goodwin Elliot H. (red.), _The New Cambridge Modern History, Vol. 8, The American and French Revolutions, 1763-1793,_ Cambridge University Press 1965
— Górski Karol, _Zarys dziejów katolicyzmu polskiego,_ Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2008
— Grodek Roman, _Warszawski dom handlowy lat 1723-1727,_ _Roczniki dziejów społecznych i gospodarczych, t. XII, rok 1950,_ Poznań, s. 1-20
— Hass Ludwik, _Wolnomularstwo w Europie Środkowowschodniej w XVIII i XIX wieku,_ Ossolineum 1982
— Heck Roman i Orzechowski Marian, _Historia Czechosłowacji_, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1969
— Henderson W.O., _Studies in the Economic Policy ofthe Frederick the Great,_ Routledge 2015
— Hensel Witold i Pazdura Jan, _Historia kultury materialnej Polski w zarysie,_ Wydawnictwo PAN, Warszawa 1977
— Hodacs Hanna, _Silk and Tea in the North. Scandinavian Trade and the Market for Asian Goods in Eighteenth Century Europe,_ Palgrave Macmillan 2016
— Inalcik Halil oraz Quataert Donald (red.), _Dzieje gospodarcze i społeczne Imperium Osmańskiego 1300-1914,_ Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008
— Ingrao Charles W., _The Habsburg Monarchy 1618-1815,_ Cambridge University Press 2000
— Israel Jonathan, _The Dutch Republic. Its Rise, Greatness andFall 1477-1806,_ Oxford University Press 1995
— Israel Jonathan, _Empires andEntrepots: Dutch, the Spanish and the Jews, 1585-1713,_ Hambledon Press, London 1990
— Israel Jonathan, _Żydzi europejscy w dobie merkantylizmu, 1550-1750,_ Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2009
— Janacek Józef, _Śmierć Wallensteina,_ Wydawnictwo Śląskie, Katowice 1976
— Jasienica Paweł, _Ostatnia z rodu,_ Czytelnik, Warszawa 1965
— Jasienica Paweł, _Polska Anarchia,_ Wydawnictwo Literackie, Kraków 1988
— Kamen Henry, _Philip ofSpain,_ Yale University Press 1999
— Kamen Henry, _Spains Road to Empire: The Making of a World Power, 1492-1763,_ Penguin 2003
— Kellenbenz Hermann, _The Rise of the European Economy. An Economic History of Continental Europe form the Fifteenth to the Eighteenth Century,_ Holmes & Meiers Publishers 1976
— Kindleberger Charles Poor, _A Financial History of Western Europe,_ George Allen & Unwin, London 1984
— Kindleberger Charles Poor, _World Economic Primacy,_ Oxford University Press, 1996
— Kłoczowski Jerzy, _Chrześcijaństwo i historia,_ Społeczny Instytut Wydawniczy, Kraków 1990
— Kollman Nancy Shields, _The Russian Empire 1450-1801,_ Oxford University Press 2017
— Komaszyński Michał, _Jan III Sobieski a Bałtyk,_ Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1983
— Koneczny Feliks, _Dzieje Polski,_ Wydawnictwo Antyk, Kęty 2016
— Koneczny Feliks, _Rzut oka na polskie dzieje gospodarcze,_ Ostoja, Krzeszowice 2006
— Koneczny Feliks, _Skrót dziejów włościaństwa w Polsce,_ Wydawnictwo Antyk 1997
— Konopczyński Władysław, _Dzieje Polski nowożytnej t. I-II,_ Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1986
— Konopczyński Władysław, _Fryderyk Wielki a Polska,_ Universitas, Kraków 2010
— Konopczyński Władysław, _Kwestia bałtycka,_ Ośrodek Myśli Politycznej, Warszawa 2014
— Konopczyński Władysław, _Polska a Szwecja. Od pokoju oliwskiego do upadku Rzeczypospolitej 1660-1795,_ Ośrodek Myśli Politycznej, Warszawa Kraków 2016
— Konopczyński Władysław, _Wolnomularstwo a rozbiór Polski,Kwartalnik Historyczny, rocznik L,_ Lwów 1936, s. 677-695
— Kucharczyk Grzegorz, _Prusy – pięć wieków,_ Bellona, Warszawa 2020
— Kukiel Marian, _Zarys historii wojskowości w Polsce,_ Puls, Londyn 1949
— Kula Witold, _Rozwój gospodarczy Polski XVI-XVIII w.,_ PWN, Warszawa 1993
— Kutrzeba Stanisław i Ptaśnik Jan, _Dzieje handlu i kupiectwa krakowskiego,_ Towarzystwo Miłośników i Zabytków Krakowa, Kraków 1910
— Lambert Andrew D., _Seapower States. Maritime Culture, ConitnentalEmpires and the Conflict that Made the Modern World,_ Yale University Press 2020
— Leszczyńska Cecylia i Jezierski Andrzej, _Historia gospodarcza Polski,_ Key Text, Warszawa 2001
— Lindsay J.O. (red.), _The New Cambridge Modern History, Vol. 7 The Old Regime, 1713-1763,_ Cambridge University Press 1957
— Lutman Tadeusz, _Studja nad dziejami Brodów w latach 1773-1880,_ Instytut Popierania Polskiej Twórczości Naukowej, Lwów 1937
— Małowist Marian, _Europa i jej ekspansja XIV-XVII w.,_ PWN, Warszawa 1993
— Małowist Marian, _Historia gospodarcza Szwecji w świetle nowych badań”,_ Roczniki dziejów społecznych i gospodarczych t. IX, rok 1947, Poznań, s. 106-127
— Małowist Marian, _Wschód a zachód Europy w XIII-XIV w.,_ PWN, Warszawa 2006
— Mączak Antoni, _Między Gdańskiem a Sundem. Studia nad handlem bałtyckim od połowy XVI w. do połowy XVII w.,_ PWN, Warszawa 1972
— Mączak Antoni, _O kryzysie i kryzysach wXVII wieku,_ „Kwartalnik Historyczny”, t. LXX, rok 1963, PWN, Warszawa, s. 56-68
— Mączak Antoni, _Rządzący i rządzeni. Władza i społeczeństwo w Europie wczesnonowożytnej,_ Wydawnictwo Naukowe Semper Pułtusk, 2002
— Mączak Antoni, _U źródeł nowoczesnej gospodarki europejskiej,_ PWN, Warszawa 1967
— McGowan Bruce, _Economic Life in Ottoman Empire. Taxation, Trade and the Struggle for Land 1600-1800_, Cambridge University Press 1981
— Morawski Wojciech, _Zarys historii pieniądza i bankowości,_ Wydawnictwo Trio, Gdańsk 2002
— North Michael, _Historia Bałtyku,_ Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2018
— Oakley Stewart P., _War and Peace in the Baltic 1560-1790,_ Routledge, New York-London 1992
— Ochmański Jerzy, _Historia Litwy,_ Ossolineum, Wrocław 1982
— Ogonowski Zbigniew, _Filozofia i myśl społeczna w XVII w.,_ PWN, Warszawa 1979
— Olejnik Karol, _Stefan Batory,_ Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1988
— Parthasarathi Prasannan, _Why Europe Grew Rich and Asia DidNot. GlobalEconomic Divergence, 1600-1850,_ Cambridge University Press 2011
— Peyton Jr, John, _Relacja o państwie Polonia i prowincjach połączonych z tą koroną, A.D. 1598,_ Szczęsne 2021
— Podhorodecki Leszek, _Dzieje Lwowa,_ Volumen, Warszawa 1993
— Podhorodecki Leszek, _Hetman Jan Zamoyski_ 1542-1605,Warszawa 1971
— Podhorodecki Leszek, _Jan Sobieski,_ Książka i Wiedza, Warszawa 1964
— Podhorodecki Leszek, _Rapier i koncerz,_ Książka i Wiedza, Warszawa 1985
— Pommeranz Kenneth, _The Great Divergence,_ Princeton University Press 2000
— Przyboś Adam, _MichałKorybut Wiśniowiecki,_ Wydawnictwo Literackie, Kraków Wrocław 1984
— Ptaśnik Jan, _Miasta i mieszczaństwo w dawnej Polsce,_ Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1948
— Roberts Michael, _The Swedish Imperial Experience 1560-1718,_ Cambridge University Press 1979
— Romaniello Matthew P., _Enterprising Empires. Russia and Britain in Eighteenth– Century Eurasia,_ Cambridge University Press 2019
— Romer Eugeniusz, _Pisma geopolityczne,_ Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Warszawa 2021
— Roth Cecil, _A History of the Jews in England,_ Clarendon Press 1942
— Ruszczyc Marek, _Dzieje rodu i fortuny Branickich,_ Warszawa 1991
— Rutkowski Jan, _Historia gospodarcza Polski (do 1864 roku),_ Książka i Wiedza, Warszawa 1953
— Rybarski Roman, _Handel i polityka handlowa Polski w XVI stuleciu,_ Napoleon V, Oświęcim 2015
— Sadowski Zdzisław, _Pieniądz apoczątki upadku Rzeczpospolitej w XVII w.,_ PWN, Warszawa 1964
— Schipper Ignacy, _Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich,_ Centrala Związków Kupieckich, Warszawa 1932
— Serczyk Władysław, _Na dalekiej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny do 1648 roku,_ Wydawnictwo Literackie, Kraków 1984
— Serczyk Władysław, _Piotr Wielki,_ Ossolineum 1983
— Skubała-Tokarska Zofia i Tokarski Zbigniew, _Uniwersytety w Polsce,_ Warszawa 1972
— Smerda Milan, _Czesi a stosunki polsko-austriackie w latach 1648-1795,_ w: Sobótka 1983 (4), s. 505-516
— Sombart Werner, _Żydzi i narodziny kapitalizmu,_ Wektory, Wrocław 2019
— Sorkin David, _Jewish Emancipation. A History Across Five Centuries,_ Princeton University Press 2019
— Staszewski Jacek, _AugustIIMocny,_ Ossolineum 1998
— Staszewski Jacek, _August III Sas,_ Ossolineum 1989
— Stradling R.A., _The Armada of Flanders. Spanish Maritime Policy andEuropean War, 1568-1668,_ Cambridge University Press 1992
— Surowiecki Wawrzyniec, _O upadku przemysłu i miast w Polsce,_ Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2014
— Szelągowski Adam, _O ujście Wisły. Wielka wojna pruska,_ Oficyna Retman 2012
— Szelągowski Adam, _Pieniądz i przewrót cen w XVI i XVII wieku w Polsce,_ Towarzystwo Wydawnicze, Lwów 1902
— Szelągowski Adam, _Rozwój ekonomiczny i społeczny w Polsce do roku 1775,_ Lwów 1907
— Szelągowski Adam, _Z dziejów współzawodnictwa Anglii, Niemiec, Rosyi i Polski_, Gubrynowicz i Syn, Lwów 1910
— Szpaczyński Przemysław, _Mocarstwowe dążenia Zygmunta III w latach 1587-1618,_ Universitas, Kraków 2013
— Śreniawski Stanisław, _Zbiegostwo chłopów w dawnej Polsce jako główne zagadnienie ustroju społecznego,_ Spółdzielnia Wydawnicza Książka, Warszawa 1948
— Tazbir Janusz (red.), _PolskaXVIIwieku. Państwo — społeczeństwo — kultura,_ Wiedza Powszechna, Warszawa 1969
— Tazbir Janusz, _Rzeczpospolita szlachecka wobec wielkich odkryć,_ Omega Wiedza Powszechna, Warszawa 1972
— Tłomacki Andrzej, _Sapiehowie. Linia Kodeńska,_ Warszawa 1996
— Topolski Jerzy, _Gospodarka polska a europejska w XVI-XVIII wieku,_ Wydawnictwo Poznańskie 1977
— Topolski Jerzy, _Narodziny kapitalizmu w EuropieXIV-XVII wieku,_ Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1999
— Tracy James D., _The Rise od Merchant Empires. Long Distance Trade in the Early Modern World 1350-1750,_ Cambridge University Press 1990
— De Vries Jan i van der Woude Ad, _The First Modern Economy Success, Failure and Perseverance of the Dutch Economy 1500-1815,_ Cambridge University Press 1997
— Wisner Henryk, _Lisowczycy,_ Książka i Wiedza, Warszawa 1976
— Wisner Henryk, _Zygmunt III Waza,_ Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1984
— Witusik Andrzej, _O Zamoyskich, Zamościu i Akademii Zamojskiej,_ Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1998
— Wojciechowski Rafał (red.), _Z dziejów skarbowości,_ Wrocław 2000
— Wójcik Zbigniew, _Jan Kazimierz Waza,_ Ossolineum, Wrocław 1997
— Wójtowicz Grzegorz i Wójtowicz Anna, _Historia monetarna Polski,_ Twigger, Warszawa 2003
— Zientara Benedykt, Mączak Antoni, Ihnatowicz Ireneusz, Landau Zbigniew, _Dzieje gospodarcze Polski do roku 1939,_ Wiedza Powszechna, Warszawa 1988
— Zins Henryk, _Historia Anglii,_ Ossolineum 1979
— Żabiński Zbigniew, _Rozwój systemów pieniężnych w Europie Zachodniej i Północnej,_ Ossolineum, Wrocław 1989
— Żabiński Zbigniew, _Systemy pieniężne na ziemiach polskich,_ Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1981PRZYPISY
←\ 1 Gdy w XVII-XVIII wieku Rzeczpospolita stała się krajem, w którym dostęp do wszelkich urzędów dawała jedynie przynależność do wyznania katolickiego, można było ulec złudnemu przekonaniu, że to właśnie sztywne i nietolerancyjne przywiązanie do katolicyzmu doprowadziło do upadku państwa. W rzeczywistości program polityczny i ideowy głównego nurtu środowisk szlacheckich stanowił efekt wszechstronnego buntu wobec pierwotnej idei katolickiej i prowadzonej na wielu frontach walki z jej reprezentantami, czego najlepszym przykładem byli m.in. prymas Jan Łaski czy też Jan Zamoyski – naczelni grabarze dawnej świetności polskiego państwa.
←\ 2 P. Jasienica, _Ostatnia z rodu_, Czytelnik, Warszawa 1965, s. 143.
←\ 3 S. Kutrzeba, i J. Ptaśnik, _Dzieje handlu i kupiectwa krakowskiego_, Towarzystwo Miłośników i Zabytków Krakowa, Kraków 1910, s. 104.
←\ 4 A. Szelągowski, _Pieniądz i przewrót cen w XVI i XVII wieku w Polsce_, Towarzystwo Wydawnicze, Lwów 1902, s. 113.
←\ 5 A. Falniowska-Gradowska, _Królewszczyzny i starostowie w dawnej Rzeczpospolitej_, Ossolineum, Wrocław 1984, s. 30.
←\ 6 E. Cieślak (red.), _Historia Gdańska_, t. II, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1985, s. 579.
←\ 7 K. Olejnik, _Stefan Batory_, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1988, s. 46 i dalej.
←\ 8 Tamże, s. 75.
←\ 9 H. Cywiński, _Dziesięć wieków pieniądza polskiego_, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Wrocław 1987, s. 84.
←\ 10 W. Konopczyński, _Kwestia bałtycka_, Ośrodek Myśli Politycznej, Warszawa 2014, s. 65 i dalej.
←\ 11 Cieślak, _Historia ..._, t. II, dz. cyt., s. 579.
←\ 12 S. Gierszewski, _Elbląg: przeszłość i teraźniejszość_, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1970, s. 78-81.
←\ 13 Szelągowski, _Pieniądz..._, dz. cyt., s. 115.
←\ 14 Falniowska-Gradowska, dz. cyt., s. 30.
←\ 15 R. Rybarski, _Handel i polityka handlowa Polski w XVI stuleciu_, Oświęcim 2015, s. 156.
←\ 16 I. Schipper, _Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich_, Centrala Związków Kupieckich, Warszawa 1932, s. 61.
←\ 17 Z. Skubała-Tokarska i Z. Tokarski, _Uniwersytety w Polsce_, Warszawa 1972, s. 69-77.
←\ 18 J. Wyrozumski, _Dzieje Krakowa_, t. II, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1992, s. 274.
←\ 19 Konopczyński, _Dzieje..._, dz. cyt., s. 165.
←\ 20 G. Wójtowicz oraz A. Wójtowicz, _Historia monetarna Polski_, Twigger, Warszawa 2003, s. 76-77.
←\ 21 Cieślak, dz. cyt., s. 460.
←\ 22 J. Peyton Jr, _Relacja o państwie Polonia i prowincjach połączonych z tą koroną_, A.D. 1598, Szczęsne 2021, s. 100.
←\ 23 A. Szelągowski, _Z dziejów współzawodnictwa Anglii, Niemiec, Rosyi i Polski_, Gubrynowicz i Syn, Lwów 1910, s. 140 i dalej; M. North, _Historia Bałtyku_, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2018, s. 138.
←\ 24 K. Chojnacka, _Handel na Warcie i Odrze w XVI i pierwszej połowie XVII wieku_, Wydawnictwo Poznańskie 2007, s. 48 i dalej.
←\ 25 Konopczyński, _Dzieje ..._, t. II, s. 165.
←\ 26 A. Witusik, _O Zamoyskich, Zamościu i Akademii Zamojskiej_, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1998, s. 18 i dalej.
←\ 27 S. P. Oakley, _War and Peace in the Baltic 1560-1790_, Routledge, New York-London 1992, s. 34.
←\ 28 N. S. Kollman, _The Russian Empire 1450-1801_, Oxford University Press 2017, s. 53, 189.
←\ 29 Szelągowski, _Z dziejów..._, dz. cyt., s. 197 i dalej.