ODPADY nr 139 - ebook
ODPADY nr 139 - ebook
1) Od 22 lutego 2022 r. przywóz do Polski oraz przewóz przez terytorium Polski odpadów jest objęty Systemem Elektronicznej Notyfikacji Transportów (SENT). Oznacza to, że każdy przywóz odpadów do Polski oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym i kolejowym musi zostać zarejestrowany w systemie. Ten obowiązek dotyczy wszystkich rodzajów odpadów, w tym także odpadów z tzw. zielonej listy, których przywóz nie wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Dnia 13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowano efekty działania tego systemu. Więcej o tym przeczytasz na str. 3.
Przepisy dają możliwość przekazywania niektórych odpadów osobom fizycznym. Zakres tych odpadów określono w rozporządzeniu ministra środowiska z 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2016 r. poz. 93). Jakie są warunki przekazania w ten sposób odpadów złomu? Dowiesz się tego z artykułu na str. 8.
Kategoria: | Nauki przyrodnicze |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 987 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Redaktor prowadząca: Anna Gnioska
Menedżer produktu: Mariusz Miętusiewicz
Kierownik grupy tematycznej: Alina Sulgostowska
Koordynator produkcji: Mariusz Jezierski
Druk: KRMdruk
Skład: Raster studio
Nakład: 600 egz.
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a
Tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10
Kontakt: www.formularze.wip.pl
NIP: 526-19-92-256
Numer KRS: 0000098264
– Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Sąd Gospodarczy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy
Publikacja „Odpady” wraz z przysługującymi Czytelnikom innymi elementami dostępnymi w subskrypcji (e-letter, WWW i inne) chronione są prawem autorskim. Przedruk i sprzedaż tych materiałów bez zgody wydawcy są zabronione. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Publikacja „Odpady” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i z wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów i konsultantów. Zaproponowane w publikacji „Odpady” oraz w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej i dotyczą sytuacji typowych. Ewentualne zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane z wykwalifikowanym specjalistą lub ekspertem, w celu uwzględnienia indywidualnych okoliczności związanych z daną sprawą, w związku z czym zastosowanie lub wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w tych materiałach następuje na własne ryzyko i odpowiedzialność osoby tego dokonującej. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowiska organów i urzędów państwowych.
Anna Gnioska
redaktor prowadząca
Napisz do naszego eksperta:
[email protected] redakcji
Drogi Czytelniku!
od 22 lutego 2022 r. przywóz do Polski oraz przewóz przez terytorium Polski odpadów jest objęty Systemem Elektronicznej Notyfikacji Transportów (SENT). Oznacza to, że każdy przywóz odpadów do Polski oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym i kolejowym musi zostać zarejestrowany w systemie. Ten obowiązek dotyczy wszystkich rodzajów odpadów, w tym także odpadów z tzw. zielonej listy, których przywóz nie wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Dnia 13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowano efekty działania tego systemu. Więcej o tym przeczytasz na str. 3.
Przepisy dają możliwość przekazywania niektórych odpadów osobom fizycznym. Zakres tych odpadów określono w rozporządzeniu ministra środowiska z 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2016 r. poz. 93). Jakie są warunki przekazania w ten sposób odpadów złomu? Dowiesz się tego z artykułu na str. 8.
Zachęcam do zadawania pytań naszym ekspertom. Dzięki temu uda się rozwiązać naprawdę wiele problemów związanych z gospodarką odpadową w firmie. Pytania można kierować na adres: [email protected].
Życzę miłej lekturyPodsumowanie rocznej działalności SENT
Izabela Kunowska--Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska
Zdaniem Jacka Ozdoby, dzięki systemowi SENT w transgranicznym transporcie odpadów, Polska przestała być śmietniskiem Europy. Jak wynika ze statystyk podawanych przez Krajową Administrację Skarbową, w 2022 roku przeprowadzono 17 000 kontroli przewozu odpadów, w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.
Obecnie zwalczanie przestępczości środowiskowej, w tym nielegalnego transportu odpadów, stanowi priorytet. Przypomnijmy, że w wyniku zmian podwyższono karę więzienia oraz zwiększono kwotę nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji zwrócił również uwagę na to, że system SENT stanowi kolejny etap w walce z przestępczością środowiskową. Z kolei Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski podkreślił rolę SENT jako narzędzia współpracy między instytucjami.
Współpraca Inspekcji Ochrony Środowiska i Krajowej Administracji Skarbowej opiera się przede wszystkim na wymianie informacji i wspólnym prowadzeniu kontroli. W 2022 roku podczas wspólnych działań Inspekcji i innych służb skontrolowano 5800 transportówi ujawniono 24 przypadki nielegalnego przemieszczania odpadów.
Pożary miejsc gromadzenia odpadów – NIK chce zmian w ustawie o odpadach
Anna Gnioska
redaktor prowadząca
W latach 2017–2022 w Polsce wystąpiły 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów (w tym również w miejscach nielegalnych). NIK wini za ten stan złą współpracy między poszczególnymi organami w Polsce.
Pożar w miejscu gromadzenia odpadów oznacza nie tylko duże straty, ale też poważne zagrożenie dla środowiska i dla zdrowia. Zdaniem NIK w celu zapobiegania pożarom miejsc gromadzenia odpadów kluczowa jest właściwa współpraca między inspekcją ochrony środowiska (odpowiedzialną za kontrole podmiotów korzystających ze środowiska), starostwami i urzędami marszałkowskimi (odpowiedzialnymi za kontrole przestrzegania przepisów o ochronie środowiska) oraz jednostkami PSP (rozpoznawanie zagrożeń pożarowych).
Najwyższa Izba Kontroli wnosi o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie do ustawy o odpadach regulacji prawnych polegających na:
1) doprecyzowaniu formy i zakresu udziału przedstawiciela właściwego organu w kontroli instalacji lub jej części, obiektu budowlanego lub jego części lub miejsc magazynowania odpadów, w których ma być prowadzone przetwarzanie odpadów lub zbieranie odpadów, przeprowadzanej zgodnie z art. 41a ust. 1 tej ustawy przez WIOŚ, w szczególności poprzez zobowiązanie tego przedstawiciela do uczestniczenia we wszystkich czynnościach kontrolnych na podstawie wydanego przez właściwy organ upoważnienia do kontroli oraz podpisania protokołu z kontroli,
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Podsumowanie rocznej działalności SENT
Pożary miejsc gromadzenia odpadów – NIK chce zmian w ustawie o odpadach
Wynajem magazynu a konieczność wpisu do BDO
Czy zmiana siedziby firmy oznacza zmianę numeru BDO
Czy jednostkowe przekroczenie limitów odpadów wymaga zmiany pozwolenia?
Pod jakim kodem zaklasyfikować kondensatory niezawierające PCB
Kto jest wytwórcą odpadów wytworzonych podczas czyszczenia kolektorów
Zamknięcie zakładu przetwarzania ZSEiE a obowiązek przeprowadzenia audytu
Warunki przekazania odpadów złomu osobom fizycznym
Uchwały w sprawie maksymalnych stawek – jak uniknąć błędów
Recykling odpadów – kiedy trzeba przeprowadzić audyt zewnętrzny
Odpady zwolnione z ewidencji – czy trzeba złożyć wniosek o wykreślenie z BDO
Czy każda emisja gazów cieplarnianych z instalacji jest objęta systemem ETS
Klasyfikacja popiołów i formalności z tym związane
Oznaczenie Zielony punkt na kartonach i paletach wprowadzanych na rynek niemiecki
Karta odpadu
Jednostkowe stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku na rok 2023
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71