ODPADY nr 140 - ebook
ODPADY nr 140 - ebook
1) W Rządowym Centrum Legislacji pojawiła się kolejna już wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Razem z projektem ustawy opublikowano także projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz rozporządzenia w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Jakich tym razem zmian możemy się spodziewać? Dowiesz się tego z artykułu na str. 3
Zmiany szykują się również w sposobie sporządzania WPGO. 13 kwietnia 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na str. 4.
Kategoria: | Nauki przyrodnicze |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Redaktor prowadząca: Anna Gnioska
Menedżer produktu: Mariusz Miętusiewicz
Kierownik grupy tematycznej: Alina Sulgostowska
Koordynator produkcji: Mariusz Jezierski
Druk: KRMdruk
Skład: Raster studio
Nakład: 600 egz.
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a
Tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10
Kontakt: www.formularze.wip.pl
NIP: 526-19-92-256
Numer KRS: 0000098264
– Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Sąd Gospodarczy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy
Publikacja „Odpady” wraz z przysługującymi Czytelnikom innymi elementami dostępnymi w subskrypcji (e-letter, WWW i inne) chronione są prawem autorskim. Przedruk i sprzedaż tych materiałów bez zgody wydawcy są zabronione. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Publikacja „Odpady” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i z wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów i konsultantów. Zaproponowane w publikacji „Odpady” oraz w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej i dotyczą sytuacji typowych. Ewentualne zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane z wykwalifikowanym specjalistą lub ekspertem, w celu uwzględnienia indywidualnych okoliczności związanych z daną sprawą, w związku z czym zastosowanie lub wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w tych materiałach następuje na własne ryzyko i odpowiedzialność osoby tego dokonującej. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowiska organów i urzędów państwowych.Od redakcji
Anna Gnioska
redaktor prowadząca
Napisz do naszego eksperta:
[email protected]
Drogi Czytelniku!
w Rządowym Centrum Legislacji pojawiła się kolejna już wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Razem z projektem ustawy opublikowano także projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz rozporządzenia w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Jakich tym razem zmian możemy się spodziewać? Dowiesz się tego z artykułu na str. 3
Zmiany szykują się również w sposobie sporządzania WPGO. 13 kwietnia 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na str. 4.
Zachęcam do zadawania pytań naszym ekspertom. Dzięki temu uda się rozwiązać naprawdę wiele problemów związanych z gospodarką odpadową w firmie. Pytania można kierować na adres: [email protected].
Życzę miłej lekturyKolejny projekt ustawy o systemie kaucyjnym
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska
Zwrot opakowania objętego systemem kaucyjnym, a tym samym odbiór wpłaconej kaucji, nie będzie wymagał okazania paragonu zakupu lub innego dokumentu potwierdzającego sprzedaż – to jedno z założeń nowego projektu ustawy o systemie kaucyjnym.
Zgodnie z nowym projektem ustawy, przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego i hurtowego o powierzchni handlowej powyżej 200 m2, w której oferowane są produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym, do zbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji.
Kaucją mają zostać objęte:
•butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3 l,
•butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l oraz
•puszki metalowe o pojemności do 1 l.
W przypadku tych rodzajów opakowań stawka zostanie ujednolicona i za każdą sztukę opakowania naliczana będzie kaucja w wysokości 0,50 zł.
Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą mieli obowiązek umieszczać na tych opakowaniach oznakowania określające wysokość kaucji. Natomiast przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednostkę handlu lub inny punkt objęty systemem kaucyjnym, uczestniczący w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji i zwracania kaucji oraz odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych, będą musieli m.in. zwracać pobraną przy zakupie kaucję w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym.
Projektowane przepisy zakładają ponadto odpowiednie dostosowanie zasad VAT związanych z opodatkowaniem niezwróconych opakowań.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Kolejny projekt ustawy o systemie kaucyjnym
Domniemanie właściciela odpadów to za mało
Zmiany dotyczące sposobu sporządzania wojewódzkich planów gospodarki odpadami
Jak sprawdzić, czy kontrahent jest wpisany do BDO i dlaczego to takie ważne
Jakie kary grożą za złożenie sprawozdania z audytu po terminie
Które elementy opakowania po środkach niebezpiecznych są niebezpieczne
Jak przygotować pracowników do audytu z ISO 14001
Obowiązki i odpowiedzialność posiadacza odpadów
Dla których grup odpadów należy prowadzić KPOK – czy tylko dla odpadów z grupy 20
Czy można postawić kompostownik na terenie centrum handlowego
Dofinansowanie dla biogazowni
Inkubator wniosków LIFE 2023 – ruszył nabór
Czy pomieszczenia socjalne i użytkowe to instalacje
Czy zużyte opakowania to odpad
Zasady magazynowania odpadów niebezpiecznych
Kiedy można się ubiegać o pomoc de minimis
Karta odpadu
Jednostkowe stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku na rok 2023
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71