Odpal myślenie! - ebook
Odpal myślenie! - ebook
Były współpracownik NASA i twórca rakiet kosmicznych ujawnia strategie, które pozwolą ci spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy.
Nauka o rakietach dowodzi, że ludzkie myślenie nie zna granic – pozwala wyobrazić sobie niewyobrażalne i rozwiązać to, co wydaje się być nierozwiązywalne. Na szczęście nie trzeba być naukowcem, żeby w swoim życiu stosować sposoby i nawyki wykorzystywane przez uczonych.
Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że świat pędzi naprzód i musimy zrobić wszystko, by dotrzymać mu kroku. A co, jeśli nie musimy w każdej chwili działać na najwyższych obrotach? Jeśli najlepsze pomysły przychodzą wtedy, gdy pozwolimy sobie na nudę, zamiast nieustannie zwiększać swoją efektywność? Jedną za strategii, które wskazuje Varol, jest pozwolenie mózgowi odłączyć się od świata zewnętrznego, by dostroić do wewnętrznego. Gdy umysł zaczyna błądzić i oddawać się marzeniom, rozpoczyna się proces twórczy.
Nuda to tylko jeden ze sposobów, by zmienić pozornie niemożliwe w możliwe. W swojej przystępnej i praktycznej książce Varol ujawnia dziewięć prostych strategii z dziedziny astrofizyki i inżynierii rakietowej, których możesz użyć, aby dokonać zmian we własnym życiu. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdobycie wymarzonej pracy, zyskanie nowych umiejętności czy stworzenie innowacyjnego produktu.
Dziś myślenie jak inżynier rakietowy coraz częściej staje się koniecznością. Dysponując znajomością wielu schematów, łatwiej jest znaleźć nieschematyczne rozwiązania. Wszyscy napotykamy złożone i nieznane problemy. Ci, którzy potrafią się z nimi uporać – bez jasnych wytycznych i pod presją czasu – mają przewagę.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-08-07749-8 |
Rozmiar pliku: | 1,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W szkole przedstawia nam się fałszywy obraz uczonych zmierzających prosto do włącznika światła. Istnieje tylko jeden program nauczania, jedna właściwa droga, jeden sposób, by wypluć poprawną odpowiedź na ustandaryzowanym teście. Książki o szacownych tytułach, takich jak Zasady fizyki, na trzystu stronach magicznie odkrywają przed nami prawa rządzące światem. Tymczasem, jak w swoim wykładzie noblowskim zauważa fizyk teoretyczny David Gross, podręczniki „często ignorują fakt, że ludzie błąkali się wśród wielu alternatywnych dróg, podążali fałszywymi tropami, żywili błędne przekonania”. Poznajemy „prawa” Newtona, jakby zjawiły się w wyniku boskiego natchnienia czy przebłysku geniuszu, i nic nie wiemy na temat lat, które uczony spędził na ich rozwijaniu, poprawianiu i ulepszaniu. Te z praw, których nie udało mu się sformułować – przede wszystkim eksperymenty alchemiczne, a wśród nich zakończone spektakularną porażką próby przemiany ołowiu w złoto – wypadły z jednowymiarowej historii opowiadanej na lekcjach fizyki. Zamiast tego nasz system edukacji przemienia w złoto historie życia naukowców.
Jako dorośli nie wyrastamy z tych uwarunkowań. Wierzymy (lub udajemy, że wierzymy), że na każde pytanie istnieje jedna właściwa odpowiedź. Sądzimy, że tę odpowiedź odkrył już ktoś od nas dużo inteligentniejszy. Dlatego uważamy, że znajdziemy ją w internecie, przeczytamy w najnowszym artykule typu Trzy sposoby na to, jak osiągnąć szczęście czy usłyszymy od samozwańczego coacha.
Na tym właśnie polega problem: odpowiedzi przestały być dobrem rzadkim, a wiedza nigdy wcześniej nie była tak tania. Tymczasem zanim ustalimy fakty – zanim Google, Alexa czy Siri wypluje odpowiedź – świat zdąży pójść do przodu.
Oczywiście, odpowiedzi są istotne. Musicie poznać niektóre, zanim będziecie mogli zacząć zadawać właściwe pytania. Służą one jednak po prostu jako punkt startowy – miejsce, skąd wyrusza się po odkrycia. To początek, a nie koniec.
Bądźcie ostrożni, szukając właściwych odpowiedzi na prostej drodze do włącznika światła. Gdyby było wiadomo, że leki, które opracowujecie, na pewno zadziałają, że wasz klient zostanie uniewinniony w sądzie, a marsjański łazik wyląduje, wasza praca nie byłaby potrzebna.
To właśnie ludzka zdolność do wykorzystywania niepewności ma największy potencjał. Tym, co nas napędza, powinno być nie pragnienie szybkiego katharsis, lecz ciekawość. Tam, gdzie kończy się pewność, zaczyna się postęp.
Nasza obsesja na punkcie pewności ma jeszcze jeden skutek uboczny. Zniekształca perspektywę za pośrednictwem krzywych zwierciadeł o nazwie nieznane wiadome (unknown knowns).
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------