- W empik go
Okna na błysk - ebook
Okna na błysk - ebook
9,14 sek. – tyle czasu zajęło Terry’emu „Turbo” Burrowsowi z Wielkiej Brytanii umycie trzech szyb o standardowym wymiarze. Osiągnięty wynik został zapisany w Księdze światowych rekordów Guinnessa. Ty też tak możesz! Poznaj nowoczesne i efektywne metody stosowane przez ekspertów i zapomnij o smugach oraz zaciekach.
Ten kompleksowy poradnik skierowany jest zarówno do osób, które chcą szybciej i dokładniej myć okna w swoim domu, jak i tych, które chciałyby świadczyć profesjonalne usługi z zakresu mycia okien. Dowiedz się, jakie błędy najczęściej popełniają amatorzy. Skorzystaj z prostych wskazówek, a mycie okien w końcu przestanie być uciążliwym obowiązkiem.
Od techniki zależy, ile czasu spędzimy na czyszczeniu powierzchni szklanych z zacieków i smug - czy dokładne, obustronne umycie szyby w mieszkaniu zajmie nam dziewięć minut, czy dziewięć sekund. Lata praktyk podczas wykonywania usług w różnych warunkach oraz obserwacji profesjonalistów doprowadziły mnie do konkluzji, iż trzy techniki są kluczowe w zwiększeniu efektywności i redukcji czasu pracy. Możecie je łatwo zaadaptować w mieszkaniu lub domu.
Stanisław Biernat jest autorem oraz przedsiębiorcą, który zdobył kilkuletnie doświadczenie zawodowe w branży usługowej zajmującej się profesjonalnymi metodami mycia powierzchni szklanych w obiektach komercyjnych. Swoją wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie zawodowe zdobywał, analizując rynek amerykański oraz zachodnioeuropejski, nawiązując współpracę usługową z powszechnie znanymi i szanowanymi w Polsce i za granicą firmami. Jego celem jest rozpowszechnianie metodyki profesji Window Cleaning, która w Polsce jest nadal w fazie rozwoju. Dzięki książce OKNA NA BŁYSK oraz cyklom szkoleń zawodowych pragnie pomóc rozpowszechniać najszybsze metody mycia okien, pomagając zarówno Paniom domu, jak i przyszłym przedsiębiorcom owej branży osiągać sukcesy w danej dziedzinie.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8147-501-3 |
Rozmiar pliku: | 3,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Na wstępie dziękuję wam za zakup tego poradnika. Powyższy zbiór wiedzy bazuje na dekadach doświadczeń profesjonalistów z całego świata. Mogę wam obiecać, że wprowadzając ową wiedzę w życie, unikniecie wielu rozczarowań, których doświadcza większość amatorów mycia okien oraz innych typów powierzchni szklanych.
Dzięki wskazówkom tu zawartym, mycie okien oraz luster stanie się nie tylko łatwiejsze, ale przyniesie również dużo satysfakcji. Stosując poniższe metody, wykonywane prace będą trwać znacznie krócej, a ich efekty utrzymają się przez wiele dni, a nawet tygodni po ich zakończeniu.
Dla kogo jest ten poradnik?
Poradnik został napisany z myślą o perfekcyjnych paniach domu oraz profesjonalistach branży sprzątającej. Celem książki jest pomoc w zaoszczędzeniu jednej z najcenniejszych wartości w życiu, jaką jest wasz czas, a także w osiągnięciu doskonałego efektu wizualnego. Wiedza tu zawarta ma na celu połączyć dwa odległe światy – prawdziwych profesjonalistów branży window cleaning oraz pozbawionych źródła specjalistycznej wiedzy użytkowników. Nie zamierzam wprowadzać czytelników w zakłopotanie, wskazując prawdopodobne błędy w sztuce powielane przez wielu amatorów, lecz przedstawić najefektywniejsze, nowoczesne metody ekspertów z różnych części świata i pomóc je przenieść do waszych mieszkań i domów.
Dlaczego warto zostać ekspertem?
Mycie okien oraz innych powierzchni szklanych jest czynnością konieczną i powtarzalną. Bez względu na porę roku czy typ nieruchomości, jesteśmy zmuszeni utrzymywać ich czystość. Zaniedbania w tej kwestii kosztują nas sporo wysiłku w późniejszym czasie, a także nadwyrężają domowy budżet. Mamy więc do wyboru zatrudnić specjalistę, licząc się z dodatkowymi kosztami lub stać się specjalistami, zmieniając ciężką pracę w satysfakcjonującą zabawę.
Poradnik jest pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia perfekcji w sztuce profesjonalnego mycia okien. Należy bowiem zdobyć podstawowe umiejętności praktyczne, by stopniowo dojść do wprawy i móc w pełni cieszyć się pożądanymi efektami. Przeczytanie poradnika bez wypróbowania wiedzy w praktyce nie przyniesie zatem upragnionego rezultatu. Trening bowiem uczyni z was zawodowców w szybkim myciu okien bez pozostawienia smug tylko wówczas, gdy będzie regularnie powtarzany.Rozdział 1 Sposoby mycia okien dawniej i dziś
Czy pory roku mają wpływ na naszą pracę?
Najczęściej generalne porządki domowe przeprowadzamy wiosną i jesienią. Okres Wielkanocny oraz świąt Bożego Narodzenia, pomimo często niekorzystnych warunków pogodowych, sprzyja podjęciu decyzji o umyciu zabrudzonych okien.
Jeśli wykonujecie powyższe prace sporadycznie, nie posiadając podstawowej wiedzy i technicznego przygotowania w tej dziedzinie, czeka was dużo pracy, a jej efekt może być nieproporcjonalny do waszego zaangażowania. Mycie powierzchni szklanych może być szybkie, proste i przyjemne, zwłaszcza kiedy korzystacie ze sprawdzonych źródeł wiedzy. Jeśli oczekujecie spektakularnych efektów przy niewielkim zaangażowaniu, powinniście zadać sobie pytanie, czy dotychczasowa wiedza faktycznie została zaczerpnięta od prawdziwych ekspertów w myciu powierzchni szklanych?
Jeśli zatem co roku podejmujecie walkę ze smugami lub spędzacie mnóstwo czasu na usuwaniu zacieków czy podobnych niedoskonałości, przeczytajcie uważnie ten poradnik. Znajdziecie w nim kilka patentów na skuteczne mycie okien dawniej i dziś!
Nic tak nie irytuje tuż po zakończeniu mycia szyb, jak smugi w miejscach, którym poświęcaliśmy dużo uwagi. Smugi są tak powszechnym problemem podczas mycia szyb i luster, że został im poświęcony osobny rozdział poradnika, by raz na zawsze położyć im kres i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat ich występowania.
Praktycznie każdy producent środków do czyszczenia szyb zachwala swoje produkty jako niepozostawiające smug oraz zapewniające proste i szybkie mycie okien. Jak wypada to w praktyce, wiemy dobrze z doświadczenia. Przed wami kilka powszechnych sposobów na czyszczenie szyb, znanych od kilku pokoleń.
1. Ocet w walce z uporczywym brudem
Produkt spożywczy, który ze względu na swój zapach jest niedoceniany w pracach porządkowych, ma dużą skuteczność działania. Roztwór octu z wodą od wielu lat jest efektywnym środkiem do czyszczenia – nie tylko okien (należy jednak pamiętać, że na niektóre powierzchnie może wpłynąć negatywnie).
Ocet bez problemu poradzi sobie z tłuszczem i brudem, dodatkowo nabłyszczy szyby, a co najważniejsze ułatwi usuwanie kamienia (pod warunkiem, że zostanie zmieszany z wodą demineralizowaną). Jest skuteczny w czyszczeniu silnie zabrudzonych okien zewnętrznych, doskonale rozpuszcza uporczywe zabrudzenia, takie jak żywica z drzew oraz pyłki osiadające na oknach w okresie wiosennego pylenia. Roztwór z octem pozostawia jednak specyficzny zapach w pomieszczeniach zamkniętych, który utrzymuje się godzinami.
Zalecana proporcja to 1 : 1 z wodą demineralizowaną, aczkolwiek owa mikstura nie jest powszechnie stosowana przez zawodowców w branży, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami oraz wykorzystują technikę, którą omówię później.
2. Kwaśna i skuteczna broń
Któż by przypuszczał, że mowa o cytrynie? Ten popularny cytrus, który na co dzień gwarantuje sporą dawkę witaminy C, może stanowić niezawodny środek do czyszczenia silnie zabrudzonych szyb i luster. Zawarty w nim kwas pozwala skutecznie usunąć cząsteczki brudu z macierzystej powierzchni, a na dodatek zapewnia świeży zapach w pomieszczeniu. Istotny jednak będzie rodzaj wody, do której dodacie cytrynę oraz proporcja składników: na 2,5 l wody demineralizowanej wystarczy wyciśnięty do końca sok z jednej cytryny. Jeśli jednak, pomimo naszych wskazówek, użyjecie wody twardej – nieoczyszczonej ze związków mineralnych (woda z kranu) wasze okna może pokryć osad z kamienia, a cała ciężka praca pójdzie na marne.
3. Okłady z gazety
Gazeta była niegdyś powszechnie używana do nabłyszczania okien. Wykorzystywano ją niezależnie od tego, czy chciano zastosować domowe środki na bazie cytryny lub octu opisane powyżej, czy też skorzystać ze środków chemicznych. Zalecane do mycia szyb były ponoć gazety z papieru wykorzystywanego w dziennikach, a więc takie, które zapewniały dobrą chłonność naniesionego na szybę środka czyszczącego. Legenda głosi, że farba drukarska nadawała szkłu właściwości nabłyszczających. Mówimy o czasach, w których nie mieliśmy na rynku produktów z mikrofazy, dobrej jakości zbieraków do szyb (ściągaczek) i wody demineralizowanej. Wystarczyło ponoć mocno docisnąć gazetę i przetrzeć nią kilka razy okna, by mieć pewność, że szyby będą lśnić! Był to prosty sposób na wyeliminowanie smug oraz osadów z nieoczyszczonej wody.
Produkowane współcześnie gazety mają inną grubość i strukturę niż dawniej. Należy pamiętać, że papier wywołuje tarcie na delikatnej powierzchni szklanej. Może się okazać, że klasyczna metoda nabłyszczania doprowadzi w krótkim czasie do kosztownej wymiany szyb ze względu na liczne rysy powstałe podczas jej stosowania.
W swojej karierze zawodowej widziałem dziesiątki zniszczonych szyb przez amatorów tejże metody. Uszkodzenia dotyczyły wszystkich typów powierzchni szklanych: od kilkumetrowych witryn w galeriach handlowych po okna kosztownych willi. Zdecydowanie nie polecam stosowania gazet podczas nabłyszczania okien. Zachęcam jednak, by dowiedzieć się, jak wyeliminować smugi, osady oraz zacieki, by nie musieć sięgać po stare i nieaktualne metody.
4. Papierowe ręczniki
Amatorzy czystych szyb, którzy nie mają przekonania do mechanicznych urządzeń czyszczących lub zbieraków do szyb, zazwyczaj sięgają po papierowe ręczniki. Zapewniają one dobrą chłonność pod warunkiem, że wybierzemy te z wyższej półki.
Tańsze ręczniki z papieru produkowane są ze słabszych jakościowo materiałów. Mogą wywołać niepożądany efekt – rozmazać brud, niwecząc nasze wysiłki lub pozostawić ślady pyłków na czyszczonej powierzchni. Ze względu na doskonałą chłonność, papierowe ręczniki mogą jednak służyć w funkcji detailing (usuwania drobnych zacieków, smug lub pojedynczych kropel wody). Możemy je sukcesywnie wykorzystywać na poziomych powierzchniach płaskich, takich jak: szklane blaty, gabloty lub lady wystawowe oraz wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości użycia ściągaczki do szyb. Nie spełniają jednakże swojej funkcji podczas czyszczenia szczególnie mocno zabrudzonych, pionowych szyb i luster, ponieważ nie są odpowiednie do tego typu prac.
Dokładne umycie zabrudzonej szyby (bez pozostawienia smug) przy użyciu papierowego ręcznika może zająć kilkanaście minut i kosztować kilka złotych, co może okazać się mniej opłacalne niż zatrudnienie do tej pracy specjalisty w przypadku większej liczby okien. Często smugi powstałe podczas nanoszenia płynu za pomocą papierowych ręczników są wynikiem nierównomiernego roztarcia związków powierzchniowo- czynnych wraz z cząsteczkami brudu na czyszczonej powierzchni, tworząc efekt mazania