- W empik go
Pamiątka dla rodzin polskich. Część 2 - ebook
Pamiątka dla rodzin polskich. Część 2 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 575 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
ZE ŹRÓDEŁ URZĘDOWYCH, DZIENNIKÓW POLSKICH, JAK NIEMNIEJ Z USTNYCH PODAŃ OSÓB WIAROGODNYCH I TOWARZYSZY BRONI;
zebrał i ułożył
Zygmunt Kolumna.
Z wstępem napisanym przez
B. Bolesławawitę
Część Druga.
Kraków,
Wytłoczono w Drukarni Władysława Jaworskiego.
Nakładem Redakcji "Kaliny"
1888.ROK 1863-1864.
Abramowicz Andrzej, emigrant podczas ostatniego powstania był w Królestwie; Dz. Pozn… w Nr. 115 podaje tylko, że zmarł 12 Maja 1863 r. w Wieruszewie w W. Ks. Poznańskiem, nie podając żadnych innych szczegółów.
Abramowicz Justyn, właś… dóbr Sołowiejówki w Berdyczowskiin powiecie. W początkach agitującego się powstania na Litwie ajenci moskiewscy naprowadzili bandę hajdamaków (starowierców) na dwór, który zrabowali i wszystkich tamże wraz z żoną i dziećmi Abramowicza wymordowali; o czem donosi korespondent do Czasu Nr. 197 i Dz. Pozn. Nr. 128 I 186.
Abuza – służył w oddziale Tołkina, zginął w dniu i Sierpnia 1863 r. w potyczce pod Gródkiem w powiecie Bielskim gub. Grodzieńskiej.
Adam – włościanin ze wsi Wasowa, człowiek odznaczający się wpływem u okolicznego ludu, poległ w potyczce pod Drążdżewem w powiecie Prasnyskim.
Adam – służący klasztorny ze wsi Wolskie, poległ pod Budą Zaborowską w powiecie Warszawskim w dniu 14 Kwietnia. (Czas Nr. 96).
Adamczewski – służył w oddziale Rogińskiego, poległ pod Białą dnia 2 Lutego.
Adamowicz Julian w wieku lat 30 z powiatu Pińskiego, najpierw służył w oddziale Trauguta, poległ pod Pieskową Skałą.
Adamski Michał, w skutek ran otrzymanych w bitwie, zmarł w szpitalu w Cieszanowie dnia 19 Października 1863 r. (Imionospis Stupnickiego podaje że 9 t… m.).
Akramowski Ludwik , czeladnik blacharski z Galicyi; służył jako szeregowiec w oddziale Kurowskiego, zakłuty bagnetami pod Miechowem dnia 17 Lutego 1863 r.
Albertus vel Albertyński – dowódzca oddziału Litewskiego, dnia 21 Maja 1863 r. stoczył bitwę pod Łabunarami, w której na czele 300 ludzi rozbił 4 roty piechoty moskiewskiej i sotnię kozaków, i jako zdobycz wojenną zabrał 20 karabinów i powóz z końmi hr. Szuwałowa; nieprzyjaciół w bitwie tej legło na placu 75, przeszło 100 rannych, powstańcy stracili 10 w poległych, 20 w rannych, lecz i sam dowódzca zwycięztwo to śmiercią przepłacił. Dziennik Poznański Nr. 166 podaje, że w potyczce następnej przy dworze Giedrojcu (w błotnistym lesie) w powiecie Wileńskim dnia 24go Czerwca 1863 r. zginął po bohaterskiej obronie.
Albinowski – w wieku łat 18, służył jako szeregowiec pod Langiewiczem; poległ pod Małagoszczą dnia 24 Lutego 1863 r.
Aleksandrowicz – gorzelany z Lubelskiego, szeregowiec, poległ w ataku na Węgrów dnia 6 Lutego 1863 r.
Alkiewicz Jan Nepomucen , poległ pod Nową-Wsią a według innych miał zginać pod Mieczownicą.
Almiński Feliks , wieku lat 50 b… dozorca rogatkowy w Lublinie; w czasie kampanii Węgierskiej 1848 – 1849 dymisyonowany, trudnił się sprzedażą drobnych wiktuałów. W czasie kampanii Kryrnskiej uwięziony, uwolniony po kilku miesiącach, w roku 1861 znów aresztowany za agitacye pomiędzy ludem, skazany na kilkomiesięczne więzienie, zkąd uciekł. Z pierwszym wybuchem powstania wstąpił w jego szeregi pod dowództwo Langiewicza jako szeregowiec kosynier; poległ pod Małogoszczą dnia 7 Marca 1863 r.
Alschner vel Alscher Józef szewc, obywatel miasta Lwowa, lat 51; poległ pod Czosną dnia 1 Maja 1863 r.
Ambrożewicz Jan , milicjant z Warszawy; poległ pod Pniową w Podlaskiem dnia 11 Lipca 1863 r. (Czas Nr. 247).
Ambrożewicz – poległ pod Lenczami w Kowieńskiem dnia 1 Kwietnia 1863 r. (Czas Nr. 92).
Ambrożewicz – podobno włościanin ze Żmudzi; dowodził małym oddziałkiem, w utarczce pud Mieczyskami w Poniewieskim powiecie dnia 20 Stycznia 1864 r. po uporczywej obronie dostał się do niewoli wraz z 6 towarzyszami i wkrótce podobno umarł.
Ami Józef , patrz Chabrioli .
Amos Walenty , wieku lat 30 ze wsi Wojtowiece na Podolu; poległ pod Salichą.
Anamowicz Feliks , czeladnik kowalski, służył jako szeregowiec w oddziale Kurowskiego; poległ pod Miechowem dnia 17go Lutego 1863 r.
Anatazy Roman , wieku lat 29, według podań miał przybrane nazwisko (Sawa); inni zaprzeczają temu, dowodząc, że pod tym pseudonymem miał być kto inny; Anatazy b… kapitan wojsk rosyjskich pułku Lubawskiego, urodził się w Ostrołęckim powiecie. Z wychodzącymi ochotnikami do oddziałów powstańczych połączył się i objął nad nimi komendę, ucierając się w licznych potyczkach w Białostockim. W miesiącu Czerwcu, Rząd Narodowy mianował go dowódzcą Ostrołęckiego powiatu, następnie dowodził oddziałem na Litwie i tam zginął.
Anczyc Stanisław , urodzony w Krakowie, brat znanego pisarza ludowego, redaktora Kmiotka i innych podobnych pism wychodzących w Warszawie; odwagą wkrótce dosłużył się stopnia porucznika wojsk powstańczych, ranny pod Jurkowicami umarł w Tarnowie dnia 4 Grudnia 1863 r.
Allderlini Edward , służył w oddziale Langiewicza, zginął pod Grochowiskami.
Anderson Mikołaj , wieku lat 50, syn Anglika nauczyciela języka angielskiego w Wilnie a później liweranta wojskowego. Urodził się w Wilnie z matki polki, służył w wojsku rosyjskiem w artyleryi, na żądanie otrzymał uwolnienie w stopniu kapitana, zająwszy się majątkiem jaki mu po rodzicach pozostał, a którym były: trzy duże domy w Wilnie. Wojna Krymska powołała go znów do broni, przewidując wojnę europejską i możność działania dla oswobodzenia Ojczyzny, wezwania nie usłuchał, lecz zajął się przedewszystkiem uregulowaniem i podziałem majątku pomiędzy młode rodzeństwo dwóch sióstr i brata oficera artyleryi, (który za udział w ostatniem powstaniu rozstrzelany został), sam zaś w charakterze kuryera rosyjskiego dostał się do Galicyi a następnie do Krakowa, gdzie sądził że już zastanie przygotowania do powstania. Doznał jednak rozczarowania i zawodu; wkrótce też potem zagrożony niebezpieczeństwem dostania się w ręce moskiewskie, opuścił Kraków udając się do Anglii Ojczyzny ojca, którego krewni jeszcze byli przy życiu, a mianowicie stryj dostarczający przewozowych okrętów dla broni angielskiej. Gdy wieść się rozeszła o tworzeniu się oddziałów polskich w Konstantynopolu, pospieszył do Turcyi, zaciągnął się do kozaków Sułtańskich jako prosty szeregowiec, a dosłużywszy się stopniu porucznika, na hasło 1863 r. powstania w Królestwie, pospieszył pod dowództwo Krukowieckiego w randze kapitana Strzelców. W trzeciej potyczce ranny i wycieńczony na siłach, udał się do Szczawnicy, lecz zaledwie kuracyą, rozpoczął został przyaresztuwany, a jako przebywający za paszportem Tureckim, wydalony został do Turcyi przez Wiedeń. Tam niebezpiecznie się rozchorował w szpitalu, wkrótce zmarł roku 1864.
Andrejew – kozak z wojsk moskiewskich, wieku lat 35, służył w oddziale Narbuta jako podoficer kawaleryi, poległ w Kowieńskiem.
Andruszkiewicz – poległ w Augustowskiem 1863 r.
Andrzejewski Gustaw, rodem ze wsi Goli, powiatu Gostyńskiego w W. Ks. Poznańskiem, wyszedł do powstania z powiatu Szamotulskiego; według jednych podań zginął, według innych wzięty do niewoli.
Andrzejewski Franciszek, rolnik z Garwolina, służył w oddziale Lelewela, zginął pod Borowcami dnia 16 Kwietnia 1863 r. (Czas Nr. 97).
Andrzejkowicz Aleksander, właśc… dóbr Szłupaci na Litwie w powiecie Kobryńskini, w własnym domu przez wojsko moskiewskie napadnięty i zakłuty baguetami dnia 11 Maja 1863 roku. (Czas Nr. 131).
Andrzejowski Konrad, wieku lat 20, syn lekarza z Kielc. Pierwiastkowo Członek organizacyi, następnie Naczelnik Żandarmeryi Narodowej w powiecie Kieleckim. Sam się zastrzelił przypadkiem we wsi Oblęgosku pod Kielcami.
Anioł – zdaje się właściwie Engel, z Poznańskiego, służył w oddziale Strzyżewskiego jako Żandarm narodowy. Przybywszy do dóbr Jańskiego w powiecie Łukowskim dla sądzenia jakiejś sprawy, niespodziewanie przez kozaków napadnięty, został zabity w Listopadzie 1863 r.
Antoniewicz – służył jako major pod dowództwem Sierakowskiego, zginął około Birżan dnia 20 Kwietnia 1863 r. wraz z 40 towarzyszami.
Antoniewicz – wieku lat 40, b. Junkier wojsk rossyjskich na Kaukazie, dokąd był zesłany w roku 1848 za przestępstwo polityczne, tam dosłużył się stopnia kapitana, poczem wziąwszy dymisyę był urzędnikiem komisoryackim w Dynaburgu, porzucił służbę oddając się pod rozkazy Sierakowskiego, jako dowódzca 4go batalionu. Znakomity męztwem i umiejętnością prowadzenia wojny partyzanckiej, brał czynny udział w bitwach pod Gieniatyczami, Korsariszkami, Madejkanii i Chudyszkami, w tej ostatniej zginął ugodzony kulą w szyję.
Antoniewicz Józef , zginał pod Józefowem 1863 r. (Imionospis Stupnickiego podaje że pochodził z Rybna w W. Ks. Pozn… i był kucharzem).
Antoniewicz – dymisyonowany Junkier huzarów rossyjskich, napadnięty bezbronny, zamordowany we wsi Buchonicz.
Alltoniewski Władysław , syn Piotra, urodzony w Czortkowiekim powiecie w majątku ojca 1825 roku. W roku 1850 osiadł w Draganówce koło Kamieńca Podolskiego. Będąc czynnym w powstaniu 1863 r., schwytany przez moskali i do Kijowskiej Cytadeli odstawiony, po 2ch latach męczenia w więzieniu gdzie go przy inkwizycyach bito kijami po głowie i 8 zębów mu wybito, w skutek czego ten nieszczęśliwy dostał pomięszania zmysłów, odwieziony został do Cytadeli w Kamieńcu Podolskim, zkąd go wykradziono w Lipcu 1866 r. Przewieziony przez granicę, w domu obłąkanych we Lwowie pomieszczony został; wszelkie atoli usiłowania lekarzy nad przyprowadzeniem go do odzyskania zmysłów były bezskuteczne, prześladowała go ciągła obawa, że go moskale chcą zmusić do wyznań, których podczas śledztwa i tortur wycisnąć nie zdołali. Nieszczęśliwy ten męczennik zakończył swój żywot 26 Stycznia 1867 r. w nocy w 42gim roku życia, pochowany 27 t… m… na cmentarzu Łyczakowskim.
Antoszewski – z Litwy, wieku lat około 50, oficyalista, żonaty, ojciec kilkorga dzieci, służył w oddziale Narbuta jako żołnierz, zginął pod Rudnikami dnia 23 Czerwca 1863 r.
Armowski Antoni , dymisyonowany żołnierz wojsk rossyjskich, zginął pod Węgrowem w Lutym 1863 r.
Artmiński Oswald vel Artwiński, pierwiastkowo Członek organizacyi Krakowskiej, następnie żołnierz kawaleryi w oddziale Langiewicza, zabity w Giebultowie.
Aszman – syn obywatelski m. Kutna, lat 22, służył w kilku oddziałach, ostatecznie w oddziale Skowrońskiego, poległ jako pod oficer pod Dalkowem w powiecie Łęczyckim i tamże pochowany.
Ataman (pseud.) lat około 25, podobno syn jakiegoś generała rossyjskiego, z matki polki z Litwy pochodzącej, średniego wzrostu, brunet, poprzednio oficer wojsk rossyjskich, następnie szeregowiec pod Langiewiezem, zginął pod Grochowiskami dnia 18 Marca 1863 r.
Atmański Wincenty, rzemieślnik z Krakowa, służył pod Langiewiczem i zginął pod Ś. Krzyżem dnia 11 Lutego 1863 r.
Augustowski Marceili, lat 45, z Grodzieńskiego, pierwiastkowo służył w oddziale Wawra, następnie Kołyski , zginął jako oficer strzelców pod Stroczunami w powiecie Sejneńskim dnia 7go Sierpnia 1863 r.
Awejde Artur; lat 27, b… nauczyciel gimnazyum w Łomży, od samego początku ruchu Członek organizacyi, w końcu komisarz cywilny Województwa Augustowskiego, niespodziewanie najechany przez kozaków na drodze w majątku dzierżawionym przez Jana Tomaszewskiego w powiecie Sejneńskim, ratując się ucieczką do bliskiego lasu, strzałem przez kozaka zabity został. (Dz. Pozn. Nr. 204 podaje że pochowany w Smolankach tegoż powiatu).
* * *
Babecki – obywatel z Stanisławowskiego, wskutek ran odniesionych zmarł we Lwowie dnia 11 Czerwca 1863 r. (Imionospis Stupnickiego podaje że 18 t… m… zmarł).
Babicki – oficyalista z Lubelskiego, służył w oddz. Ćwieka, zginął pod Chełmem, dnia 1 Listopada 1863 r.
Babiński – a Zendzian powiatu Łomżyńskiego, wieku lat 22, poległ pod Menżeninem dnia 25 Stycznia 1863 r.
Babski – kuzyn rządcy Hotelu Saskiego z Warszawy, był podoficerem kawaleryi w oddziale Rudzkiego, poległ pod Fajsławicami w Lubelskiem dnia 24 Sierpnia 1863 r. mając lat 24.
Babski Bronisław, lat 26, po nocnik maszynisty D. Ź. Petersburgskiej, podchorąży w oddziale Turkcttego, poległ pod Kozienicami dnia 24 Marca 1863 r. W bitwie tej widząc cofających się swych towarzyszy, z sztandarem w ręku poprowadził do boju kossynierów, a ugodzony siedmiu kulami, padł na placu wraz 7, wielu innymi nie wypuszczając sztandaru z ręki. Ujęty taką walecznością junkier wojsk moskiewskich polak z urodzenia, wyrwał mu sztandar z skostniałej już ręki, a przeszedłszy do szeregów powstańczych, dalej do boju kosynierów prowadził, a w końcu także poległ. Zwłoki Babskiego zabrane przez miejscowych włościan i pochowane na cmentarzu w Kozienicach.
Babski Franciszek, uczeń szkoły politechnicznej w Puławach, żołnierz z powstania narodowego, internowany następnie w Iglawie, zkąd w końcu roku 1864 wstąpi! w szeregi armii meksykańskiej i tamże w mieście Napolucan za dezercya rozstrzelany.
Bachmiński Stanisław, podług innych Bachuciński, student Szkoły Głównej, następnie okręgowy w organizacyi, według Czasu Nr. 90 poległ pod Budą Zaborowską niedaleko Warszawy dnia 14 Kwietnia 1863 r.
Bachowiecki – służył w oddziale Wagnera, w nieszczęśliwej bitwie pod Fajslawicami, zginął jako porucznik.
Bachowski – rodem z Wileńskiego, technik, pomocnik jeometry, przed samym wybuchem powstania Członek organizacyi, w Lutym pospieszył w szeregi powstańcze pod Langiewicza i w tymże miesiącu zginął pod Milicą.
Baecher Gotlib, rodem z okręgu Łowickiego, w wieku lat 31, żołnierz szeregów powstańczych, następnie internowany w jednej z twierdz państwa Austryackiego, zkąd wstąpił do armii Meksykańskiej gdzie dnia 17 Lipca 1865 r. zginął na polu bitwy. Akt zejścia przesłany prokuratorowi królewskiemu w Warszawie.
Bagniewski – lat 22, obywatel z powiatu Rawskiego, służył w oddziale Drewnowskiego i jako podoficer kawaleryi zginął pod Stromcem.
Bajkowski Franciszek, obywatel ziemski, wieku lat 43, ojciec pięciorga dzieci, zginął w potyczce 3 Maja 1863 r. w powiecie Owruckim.
Balicki Tytus, lat 25, wykształcony technik, służył w oddziale Rumowskiego, poległ pod Szycami w powiecie Olkuskim 7go
Maja 1863 r. i tamże pochowany. (Czas w Nr. 107 i 125, w którym znajduje się nekrolog, podaje, że pochodził z Galicyi i był synom hrabiego).
Baliński Feliks, lat około 30, rzemieślnik z Poznańskiego, służył w oddziale pułkownika Mielęckiego, poległ pod Izbicą w powiecie Włocławskim 10 Lutego 1863 r.
Balsam – starozakonny, krawiec z Żarek, służył w oddziale Chmielińskiego, zginął pod Janowem w Krakowskiem w roku 1863; odznaczał się szczególną, odwagą.
Banaszkiewicz – służył pod dowództwem hr. Komorowskiego, zginął pod Starą-Wsią… w okolicy Tyszowiec 18 Stycznia 1864 roku (Dz. Pozn. Nr. 27, Głos Nr. 46).
Barański – włościanin, odznaczył się w kilku potyczkach; poległ pod Małogoszczą 23 Lutego 1863 r.
Baranowicz Michał, z majątku Góreczkowszczyzna w powiecie Oszmiańskim, służył pod dowództwem Ostoi, zginął w ostatnich dniach Października 1863 r. nad rzeką Mereczanką w powiecie Trockim.
Baranowski Adolf, wieku lat 19 – 20, syn obywatela ziems. Żmudzkiego powiatu, zginął w jednej z potyczek pomiędzy dniem 3 a 5 Maja 1863 r. w powiecie Owruckim.
Baranowski – czeladnik szewcki, żonaty, ojciec 2ga dzieci, służył pod Langiewiczem, zginął pod S. Krzyżem 11go Lutego 1863 r.
Baranowski Wiktor, malarz pokojowy z Warszawy, służył od samego początku powstania, brał udział w 12 bitwach, zginął pod Ś. Krzyżem 11 Lutego 1863 r. pod dowództwem Langiowicza.
Baranowski Ignacy, wieku lat 40, obywatel z Poznańskiego, służył pod dowództwem jenerała Taczanowskiego jako szeregowiec, zginął pod Ignacewem w powiecie Konińskim 8 Maja 1863 r.
Baranowski Mateusz, wieku lat 60, dzierż, folwarku Czerwaczyska i Dołhe, jako żołnierz piechoty powstańczej zginął tamże.
Baranowski – mechanik z Poznańskiego, zginął pod Mieczownicą. (Imionospis Stupnickiego podaje, że był farbiarzem z Wągrowca).
Barciński Kazimierz, oficyalista z powiatu Warszawskiego, służył pod pułkownikiem Mielęckim, zginął pod Cieplinami dnia 10 Lutego 1863 r.
Bargielski Oamazy, lat 40, włościanin z gminy Drozdowo powiatu Łomżyńskiego, żonaty, ojciec 4ga dzieci, zginął pod Szczodruchami służąc pod dowództwem Nadmillera.
Barkowski Julian, lat około 17, podobno syn dozorcy więzienia z Lublina, uczeń introligatorski, początkowo służył w oddziale Jankowskiego, następnie w oddziale Lelewela, zginął pod Dobrą.
Barowski Bazyli, lat 18, ze wsi Wojtowice na Podolu, służył pod dowództwem Różyckiego, zginął pod Salichą nad granicą Galicyi.
Barszczewski – urzędnik z Suwałk, zginął pod Czystą-Budą w Marcu 1863 r.
Bartniewski – lat około 16, syn oficyalisty z Podlaskiego, służył w oddziale Cieszkowskiego, zginął w ataku na Sosnowiec.
Bartołd Józef, wieku lat 24–25, urodził się w Płocku i tamże skończył gimnazyum, następnie szkołę agronomiczną w Marymoncie, syn sędziego sądu kryminalnego z Płocka, uczeń akademii agronomicznej w Hajdelbergu czy też w Hohenchajmie. Przed powstaniem w pierwszych dniach Stycznia ciężko ranny w pojedynku z Wodzickim, po wyleczeniu się pospieszył na pole walki. Służył pod dowództwem Gustawa Zakrzewskiego, następnie w oddziale Lelewela, zginął pod Panasówką w powiecie Zamojskim 3 Września 1863 r.
Basiński Henryk, urodzony w 1842 roku we wsi Golicach w Piotrkowskiem, nauki odbywał tamże i w Warszawie, jako celujący z uczniów gimnazyum zapisał się do instytutu politechnicznego w Puławach, lecz brak środków materyalnych zmusił go do opuszczenia zakładu i szukania w Warszawie zarobkowania na opędzenie kosztów kształcenia się w Szkole Głównej. W czasie manifustacyi brał czynny udział, gdy hasło powstania się zbliżało, stanął w opozycyi i silnie w tym duchu agitował, lecz gdy już krew braci się polała, wystąpił znowu pomiędzy zaufanymi kolegami z silną agitacyą dowodząc, "że już nie ma ratunku, że żadna pojedyncza opozycya nie powstrzyma, że obowiązkiem jest dziś każdego prawego Polaka iść tam, gdzie go obowiązki ojczyzny wzywają, bić się i zginąć, to jest dziś moje hasło"; wkrótce też wyruszył z kilkoma kolegami, bił się pod dowództwem Jankowskiego jako kosynier, potem pod Oksińskirn, pod którego dowództwem w jednej z potyczek ranny w rękę ciężko, która odjętą podobno mu została, kaleką przybył do Paryża w pierwszej połowie 1864 r.
Wszedł do szkoły prawą, a pracą wykształcił się w języku, którego bardzo mało posiadał. W dwóch pierwszych latach został celującym uczniem, lecz przy egzaminie trzeciego kursu wytężenie pracą przy cierpieniach fizycznych i moralnych, walka z niedostatkiem itd. silnie oddziałały na jego umysł. Pierwszym objawem pomięszania była mowa powiedziana w sali des pas perdus do zgromadzonych adwokatów, o wielkości powołania sędziów; nazajutrz klęcząc przed kościołem na placu Sorbony, modlił się głośno i do otaczających go przechodniów przemówił znowuż o moralnym upadku świata, o opuszczeniu Polski – odprowadzony do domu zdrowia, następnie odwieziony w zupełnem obłąkaniu do Bienetre pod Paryżem i tam zmarł 22go Listopada 1866 r. w 24 roku życia swego. Obszerniej patrz Roczniki Towarzystwa historycz… literac… w Paryżu.
Baszalii – Węgier, rodem z Pesztu, początkowo służył w oddziale Źychlińskiego, następnie w oddziale pułkownika Callier, zginął pod Brzozowem w powiecie Rawskim 23 Lipca 1863 r.
Batory – porucznik znany z odwagi, służył w oddziale Topora. (Chwila Nr. 50 podaje, że poległ w Opatowie 21 go Lutego 1864 r.).
Baum Antoni, rodem v. Ojcowa w wieku lat 23, żołnierz w szeregach powstańczych, schroniwszy się na terrytoryum państwa Austryackiego internowany do jednej z twierdz, zkąd w końcu roku 1864 wstąpił w szeregi armii Meksykańskiej, gdzie za dezercyę dnia 10 Czerwca 1865 r. w twierdzy Perocie został rozstrzelany. Akt zejścia przesłany prokurator. królewskiemu w Kielcach.
Bednarski Józef, lat 30, z Wolbroma powiatu Radomskiego, służył w oddziale Czachowskiego, skutkiem ran w jednej z potyczek otrzymanych zmarł w Rzeszowie 1 Kwietnia 1863 r. i tam pochowany. (Czas Nr. 108).
Bek – student gimnazyum z Piotrkowa, według Czasu Nr. 89 zginął w okolicach Widawy, po bitwie pod Broszencinem 10 Kwietnia 1863 r.
Benklewski Wincenty, wieku lat 26 z Brześcia Litewskiego, w bitwie pod Pieskową Skałą zginął 1863 r.
Bennes Mikołaj, żołnierz z ostatniego powstania, ciężko ranny w skutek odnowionych ran zmarł 23 Lutego 1867 r. we Lwowie i tamże pochowany.
Benvenuto ksiądz (patrz Mańkowski).
Berentz Józef, rodem z Kalwaryi gubernii Augustowskiej, b… jnnkier wojsk rossyjskich, zginął pod wsią Nagoszewem w powiecie Ostrołęckim 8 Maja 1863 r.
Bereza – wieku lat 21, z Litwy, służył w oddziale Parczewskiego w kawaleryi, używany często do czynności oficerskich, zginął pod Walewicami w powiecie Łowickim w Maju 1863 r. Pochowany w miasteczku Bielawach w Łowickiem.
Berkmann Józef, z miasta Wołożyna powiatu Wileńskiego, ranny w obie nogi nad rzekę Mereczanką w powiecie Trockim, w końcu Października 1863 r. przez jakiegoś włościanina wydany nieprzyjacielowi, wkrótce zmarł.
Bettel – Węgier, lat około 30, zginął w bitwie pod Czernichowem w Krakowskiem (w Królestwie) i pochowany we wsi Czulice około Krakowa.
Bezdzieda – kapitan, ranny podczas napadu na Opatów 21 Lutego 1864 r. wkrótce życie zakończył (patrz Topór).
Bezler Edward, uczeń kotlarski z Warszawy, poległ pod Budą Zaborowską w pow. Warszawskim 14 Kwiet. 1863 r. (Czas Nr. 96).
Białkowski Stanisław, krawiec z Krakowa, zmarł 24 Czerwca 1865 r. w El-Gujar przy kanale Suezkim. Pozostawił testament dla prawnych spadkobierców, którzyby się ogłosili do dnia 25go Marca 1866 r.
Białobłocki Stanisław , b… oficer wojsk rossyjskich, służył w oddziale Rudzkiego, zginął pod Fajsławicami 24 Sierpnia 1863 r.
Białobrzeski Juliusz, syn nadleśniczego w Królestwie Polskiem, student akademii medycznej, zmuszony wyemigrować w 1861 r., przybył do Włoch, wstąpił jako uczeń do szkoły wojskowej w Cuneo; na hasło powstania pospieszył do kraju pod rozkazy jenerała Mierosławskiego. Zginął pod Krzywosiądzą w powiecie Włocławskim 19 Lutego 1863 r.
Białobrzeski Karol , rodem z powiatu Bielskiego, nauki pobierał w Białym-Stoku, następnie w uniwersytecie Kijowskim, służył jako szeregowiec w oddziale Kobylińskiego, zginął pod Księżopolem w powiecie Ostrołęckim w Wrześniu 1863 r.
Białoskórski – dzierżawca z Jurkowie, zamordowany został 21 Października 1863 r. przez moskali broniąc Dowgiełłę lekarza z Staszowa, którego również moskale zamordowali, a dom i zabudowania zrabowawszy, spalili. (Czas Nr. 245 z roku 1863).
Biały Jan, górnik, żołnierz szeregów powstańczych, w potyczce pomiędzy 3 a 5 Maja w Owruckim powiecie zginął.
Biedroński Władysław, lat 20, rodom z Grojca, skutkiem ran otrzymanych w bitwie pod Igołomią 27 Marca 1863 roku zmarł w Krakowie w szpitalu św. Łazarza i na miejscowym cmentarzu pochowany 30 Marca 1863 r. (Czas Nr. 72).
Biegański Julian, wieku lat 60, z Kongresówki, b… żołnierz z W. P. 1831go roku, ozdobiony krzyżem "Virtuti Militari" w ostatniem powstaniu był porucznikiem kosynierów, zginął pod Batorzem dnia 6 Września 1863 r. od kuli armatniej.
Bielewicz Ignacy, lat 20, rodem z Jędrzejewa, uczeń szkoły politechnicznej w Puławach, służył w oddziale Kurowskiego, był w bitwach pod Miechowem i Przedborzem, następnie służył w oddziale Iskry, i poległ w bitwie pod Małagoszczą 7 Marca 1863 r. (podług innych nazywać się miał Bielewski).
Bielewski – patrz Bielewicz.
Bielicki młody – obywatel z Poznańskiego, służył w oddziale pułkownika Mielęckiego. Czas Nr. 49 podaje że zginął pod Nową-Wsią w powiecie Włocławskim 20 Lutego 1863 r., inni podają, że pod Gopłem.
Bieliński Tadeusz, należał do organizacyi narodowej krakowskiej, b… major wojsk polskich 1831 r. Zmarł 20 Października 1864 r. w Krakowskiem, według innych podań zmarł w Krakowie.
Bieliński Apollo, obywatel z Zwiacholskiego powiatu, Wołyńskiego Województwa, właściciel części miasta Lubaru, zginął jako szeregowiec pod Minkowcami.
Bielski – walczył w oddziale Krysińskiego, zginął pod Małą-Bukową 31 Grudnia 1863 r., inne zaś źródła podają, że poległ w lasach Ossowa w oddziale Wróblewskiego.
Bielski Tadeusz, zginął na Wołyniu.
Bielski Paweł, urodził się w Województwie Lubelskiem 1809 roku; w powstaniu listopadowem zaciągnął się do wojska i odbył całą kampanię; dostawszy się na wychodźtwo, służył jeszcze w wojsku piemonckiem, a przez długi czas był korespondentem dzienników krajowych z Paryża. Gdy wybuchło powstanie 1863 roku udał się do Galicyi w celu ofiarowania krajowi swych usług, ale zrujnowane już zdrowie zmusiło go do prędkiego powrotu. Umarł w Paryżu 31 Sierp. 1863 r. Spoczywa na cmentarzu Montmartre. (Roczniki Towarzystwa literacko-historycznego w Paryżu).
Bieniecki Antoni, lat 20, ze wsi Radesz w Wołyńskiem Polesiu, w obozie pod Białą przez nieuwagę sam się zastrzelił.
Bieniecki Stanisław, uczeń gimnazyum Lwowskiego, poległ pod Tuczapami 19 Maja 1863 r.
Bieńkowski Artur, lat 22, nauki kończył w Paryżu, zkąd na hasło powstania pospieszył do szeregów, w potyczce pod Rygoltą w Augustowskiem będąc rannym, 21 Maja 1863 r. wzięty do niewoli, umieszczony w szpitalu w Suwałkach, podług jednych tamże umarł, podług innych podań ztamtąd na Syberyę wywiezionym został.
Biernacki Władysław, lat 22, syn właściciela dóbr Siemień w powiecie Radzyńskim; przed powstaniem czynny agitator, w czasie powstania jako organizator zebrał 200 ludzi, z którymi udał się pod dowództwo Krysińskiego, gdzie zasługą i męztwem z prostego szeregowca dosłużył się stopnia porucznika. Zginął pod Fajsławicami otrzymawszy 17 ran w boju. Pochowany w Parczewie.
Bierzyński – rodem z Lipna, adjutant Sejfrieda, zginął pod Ruszkowem w pow. Konińskim 10 Kwietnia 1863 r. (Czas Nr. 90).
Biesiadowski – zabity przez hajdamaków zebranych przez ajentów moskiewskich na Wołyniu w Sołowiejówce 10 Maja 1863 r. (Dz. Pozn. Nr. 199, Czas Nr. 197).
Biske Gustaw, syn obywatela ze wsi Goszczanowa w powiecie Kaliskim, zginął w Augustowskiem.
Biskupski – włościanin z Krerowa w Poznańskiem, zginął pod Olszową w 1863 r.
de Blanckenheim Young, patrz Young de Blanckenheim.
Bland – francuz, w powstaniu kapitan strzelców, zginął pod Łążkiem w Lubelskiem 22 Października 1863 r. (Czas Nr. 250).
Blaszka Ignacy, wieku lat 21 rodem z miasta Częstochowy, żołnierz w szeregach powstańczych, internowany w Ołomuńcu wstąpił do armii Meksykańskiej gdzie dnia 2 Listopada 1865 r. w Puebli życie sobie odebrał. Akt zejścia przesłany prokuratorowi królewskiemu w Kaliszu.
Błaszczyński Kazimierz (pseud.) Bogdan Bończa, b… kapitan artyleryi moskiewskiej, z chwilą wybuchu powstania mianowany został naczelnikiem wojen, wojew. Płockiego, gdzie przybywszy przystąpił do organizowania sil wojennych, po klęsce jednak Steinkellera i Kolbego opuścił Płockie i udał się w Sandomierskie gdzie sformował oddział kawaleryi, na czele którego miał udział we wszystkich bitwach w Krakowskiem począwszy od Kwietnia staczanych, już to w połączeniu z innymi oddziałami, a głównie z Czachowskim, już to odrębnie od takowych. Pomiędzy innemi pamiętna jest jego bitwa pod Wodzisławiem 6 Maja 1863 roku, gdzie na czele 250 jazdy, wypędził nieprzyjaciela z tegoż miasta. W potyczce pod wsią Górą między Działoszycami a Pinczowem 18 Czerwca 1863 r. ranny śmiertelnie (otrzymał 16 ran) według urzędowego raportu zmarł 19 Lipca t… r. we wsi Lubczy, pochowany w Nawarzycach*. Był to dzielny dowódzca i organizator z powodu swych przymiotów, powszechnie szanowany i kochany. Dz. Pozn. Nr. 148 z roku 1864, Czas Nr. 140 i 143 z roku 1863,
Błaźejewicz – z Litwy oficer z oddziału Kołyski, zginął pod Stroczunami w powiecie Sejneńskim 7 Sierpnia 1863 r., pochowany w gminie Kudrawy.
–-
* Czas Nr. 138 i 139 według otrzymanych wiadomości, potwierdza podanie o tej potyczce z szczegółowym opisem, i tak: konny oddział Bończy złożony z szwadronu ułanów i to razem do 300 koni, ciągnąc ku Pinczowowi, napotkał pod wsią Góry oddział kozaków, który począł do tejże wsi uciekać". Bończa pozostawił w rezerwie ułanów a z małym szwadronem kawaleryi ścigał kozaków i tym sposobem wpadł w zasadzkę, gdyż rozstawione za domami i po za oknami dwie roty piechoty moskiewskiej dały ognia do jazdy gdy ta wbiegła w ulicę wsi; kilkunastu spada z koni zabitych i rannych, w skutek czego oddział polski cofnął się w wielkim nieładzie. – Nr. 140 podaje, że Bończa w tej potyczce raniony 2ma kulami otrzymał kilkanaście cięć pałaszem, zmarł. – Dowództwo nad oddziałem Bończy objął Dzianot. – Dz. Pozn… w Nr. 148 podaje, że zmarł w Jędrzejowie 22 Czerwca i tam pochowany. – Dz. Powszechny w Nr. 143 zamieszcza raport, w którym tylko donosi, "że porucznik Pleskaczewski na czele kompanii piechoty i 50 kozaków z 3ma secinami duńskiego pułku kozackiego pod dowództwem Essauły Boldyrewa stoczył bój z powstańcami, na czele których dowodził Bogdan Bończa.
Blaźejewski – z W. Ks. Poznańskiego, poległ w jednej z bitew 1863 r.
Błędowski – Czas w Nr. 250 podaje, że zginął w bitwie pod Łączkiem w Lubelskiem 22 Października 1863 r., inne źródła podają że pod Hut; } Ireną.
Błociszewski Stanisław, z Przecławia z Poznańskiego, lat 20, po ukończeniu szkół w Głogowie wstąpił na uniwersytet Berliński, następnie Paryzki. Na hasło powstania pospieszył w jego szeregi i poległ pod Ignacewem w powiecie Konińskim 8 Maja 1863 r. (Dz. Pozn. Nr. 129).
Bobowski Franciszek, zabity w Sołowiejówce przez bandę hajdamaków (starowierców) zebranych przez ajentów moskiews. 10 Maja 1663 r. (Dz. Pozn. Nr. 199).
Bobrowski – zabity tamże. (Czas Nr. 197).
Bobrowski Stefan, wieku lat 27, urodził się na Ukrainie, gdzie rodzice jego posiadali majątek ziemski. Stefan początkowe nauki odbierał w domu, a następnie oddany był do gimnazyum Niemirowskiego, w którem szczególnemi odznaczając się zdolnościami, chlubne po ukończeniu uzyskał świadectwa dojrzałości.
Niepospolita chciwość wiedzy połączona z nadzwyczajną bystrością umysłu i łatwem objęciem, kazały mu sięgnąć w obszerniejszy zakres nauki, dla której zdobycia ówczesna młodzież polska tłumnie się garnęła do uniwersytetów pod zaborem rosyjskim. Śp. Stefan czyniąc zadość swoim pragnieniom, udał się do Petersburga, ale za ciasne sfery życia poza uniwersyteckiego, szybko go przeniosły do Kijowa, gdzie liczna młodzież różnych stanów obok specyalnych nauk niepospolitą rozwinęła żywotność i solidarnie wszelkiemi drogami podążać chciała ku pracom narodowym pozaksiążkowym, mianowicie pracy koło oświaty ludu wiejskiego. Stefan znalazł się w gronie młodych pracowników, które pod owe czasy niezaprzeczenie najusilniej skoncentrowało w sobie życie polskie, a w którem niepospolite przypadało mu zająć stanowisko. Kochany wśród kolegów, wkrótce zjednał sobie bezwarunkowe ich zaufanie, którego postanowił użyć ku rozwinięciu i przeprowadzeniu swoich planów. Nakreśliwszy projekt założenia między młodzieżą stowarzyszenia mającego swój punkt centralny w Kijowie, i biorącego za podstawę swych prac wyrabianie zdrowych opinij politycznych i rozwijanie żywiołu polskiego na Rusi, najżywszego ze strony swoich kolegów doznał poparcia i ośmielił się dalej posunąć swe plany przez założenie w Kijowie tajemnego pisemka pod tytułem "Odrodzenie", którego najczynniejszym i głównym był współpracownikiem. Zbyteczne jednak manifestowanie tych tendencyj na zewnątrz i niezwyczajny ruch między młodzieżą, zwróciły na siebie i tak czujną uwagę nietylko władzy uniwersyteckiej, ale i ówczesnych rządzców samowolnie panujących w guberniach polskich pod zaborem rosyjskim.
Czynności Stefana a następnie założenie przez niego tajemnego pisma, stały się w części wiadomemi Policyi kijowskiej, przed którą czuł się zniewolonym chronić za granicami kraju. W drugiej połowie roku 1862 przybył do Paryża, gdzie najlepiej uprzedzona o nim młodzież polska z otwartemi rękami go przyjęła do swego grona i zaszczyciła wyborem na członka komitetu emigracyi polskiej.
Szybko wzmagająca się podówczas organizacya Komitetu Centralnego wymagała u steru swego ludzi energicznych, zdolnych i niezmiernie bacznych w odpieraniu nacisku ze strony prowincyi i miasta Warszawy, która szczególniej parła ówczesny komitet do stanowczego zbrojnego wystąpienia. Powołano więc Stefana do Warszawy w końcu Paźdz. lub w Listopadzie roku 1862, gdzie zaraz po przybyciu zająwszy miejsce w Komitecie Centralnym z nadzwyczajną przytomnością i niezmordowaną pracą wpływał na uspokojenie jednych, a powołanie do życia drugich.
Z chwilą wybuchu powstania kiedy członkowie Komitetu rozjechawszy się na prowincyą, zastępczą na swojem miejscu mianowali Komisyę, Stefan miał polecone zatrzymanie się w Warszawie i objęcie obowiązków Naczelnika miasta Warszawy, z prawem przewodniczenia w obradach Komisyi. Kto miał sposobność zobaczenia Stefana na tej pozycyi, kto chciał mieć pojęcie co to była ówczesna praca po za obozem, temu zaprawdę podziwiać należało, jak w tak niepozornem ciele, słabych siłach fizycznych, mogło się znaleść tyle życia, tyle zdolności i tyle zarazem odwagi, zniewalającej do uznania w niepozornej powierzchowności Stefana niepospolitego człowieka. Usprawiedliwiona przewaga jaką sobie zjednał w łonie ówczesnej władzy, oddała mu w ręce prawie wyłącznie kierunek polityczny powstania. Gdy jednak tak administracyjna jak i skarbowa na niego po największej części włożoną została, gdy wreszcie z tytułu urzędu swego jako naczelnik miasta, niezmierną ilość bieżących czynności załatwiać musiał, nie mógł dojrzeć zapracowany Stefan ówczesnych intryg knowanych przez reakcyą polską w obozie Langiewicza, które po dokonanym dopiero fakcie przyjęcia dyktatury, przez tego ostatniego urzędowemi raportami stwierdzone zostały.
Nie tu miejsce opinijować o tych podejrzanej tendencyi machinacyach politycznych, wspomnieć jednak o nich musimy o tyle tylko, o ile one były przyczyną nieodżałowanej straty, jaką poniosła Polska przez śmierć Stefana.
Zastępująca podówczas komitet centralny komissya Warszawska, odebrawszy wiadomość o powstaniu po za sobą, bez jej wiedzy, a w jej imieniu dyktatury Langiewicza, długo obradowała nad środkiem wyjścia z tej trudnej pozycyi i nareszcie na wniosek Stefana, postanowiła uznać nowo kreowaną władzę z zastrzeżeniem, wydania od siebie aktu urzędowego do jenerała Langiewicza, a w którym miała być zwróconą uwaga tego ostatniego na źródło tworzące dyktaturę, na odpowiedzialność jaką wziął na siebie i w którym jednocześnie komissya Warszawska wyraża mu swoje uznanie z oddanie n się pod rozkazy tej nowej władzy.
Zredagowanie tego aktu poleconem zostało Stefanowi, który jednocześnie dla zbadania całej sprawy na miejscu, udał się wraz z dwoma członkami komitetu centralnego do obozu Langiewicza. Przybywszy do Krakowa zdaje się w dniu 17 Marca, zastał już Stefan wiadomość o przejściu Langiewicza za granicę Kongresówki i schwytaniu go przez władze austryjackie. W tym stanie rzeczy powstanie doznawszy niepowetowanej klęski znalazło się na chwilę bez władzy, którą staraniem Stefana było natychmiast przywrócić, i energicznem wystąpieniem powetować szkody intrygami zrządzone; we dwa dni po swoim przybyciu t… j. 19 t… m… zawiadamia Władze Narodowe o tem co zaszło.
Następnie wydał w Krakowie pod dniem 21 Marca 1863 r. akt publiczny opatrzony jego własnoręcznym podpisem w imieniu komitetu centralnego ogłaszający iż z dniem 19 b… m… dyktatura upadła; a komitet dawniejszy do władzy powrócił. Po tej publikacyj znanej czytelnikom z różnych pism polskich, śp. Stefan zwołał sąd pod prezydencyą jednego z dawniejszych oficerów polskich, mający orzekać o winie tych ludzi, których Stefan surowo skarcił w akcie do jenerała Langiewicza, jako narzędzia użyte do utworzenia dyktatury. W czasie sądu obecny na posiedzeniu Stefan, odmówił podania ręki jednemu z oskarżonych hr. Adamowi Grabowskiemu, jako głównemu kierownikowi dyktatury Langiewicza. Postąpienie Stefana z hr. Adamem Grabowskim pomogło do przerzucnia całej sprawy na drogę osobistej urazy i wyzwano Stefana, najwybitniejszy udział biorącego w potępieniu sprawców dyktatury, na pojedynek. Rzecz działa się w Krakowie, wyzwanie zostało przyjętym, a Stefan wyjechał do Warszawy dla zdania raportu z swych czynności, i zażądał urlopu na dni kikanaście w Poznańskie, gdzie miała się odbyć krwawa scena pojedynku. Dnia 12 Kwietnia 1863 r. pod Rawiczem stanęli dwaj przeciwnicy naprzeciwko siebie. Stefan małego będąc wrzostu i zaledwie w skutek słabego wzroku na parę kroków rozeznający znajomo twarze, miał do czynienia z celnym strzelcem; ugodzony też kulą w samo serce, na miejscu żyć przestał.
Uzupełniając szczegóły biografii śp. Stefana, nie możemy tu także pominąć jego nie małej zasługi około zużytkowania na cel dobra ogółu, gotowości i poświęcenia patryotycznego duchowieństwa. Podajemy tu wiadomość ważną i donośną, a mało komu znaną. Śp. Stefan mając sobie przedstawiony w końcu Stycznia 1863 r. lub pierwszych dni lutego t… r. projekt wprowadzenia do Rządu Narodowego przynajmniej jednego członka z duchowieństwa; mimo odmownej do razu odpowiedzi, zgodził się na odmienny plan złożenia komissyi osobnej z pięciu kapłanów którzyby bezpośrednio byli podległymi rozporządzeniom Rządu Narodowego, posiadając prawo przedstawienia do aprobaty spraw tyczących się kościoła i duchowieństwa, oraz wydawania pisma dla ludu wiejskiego kosztem tegoż duchowieństwa; głównym kierownikiem tej komissyi miał być redaktor"Głosu kapłana polskiego". Śp. Stefan gorąco popierając te ważną kwestję narodową, upoważnił zebranie się projektowanej komissyi duchownej, której projekt i program na najbliższym posiedzeniu członków tymczasowego rządu, miał przedstawić; w skutek tego kierujący projektem wzmiankowanej komissyi wydał w jej imieniu publiczną odezwę, rozesłaną gdzie było możliwem, do duchowieństwa, objaśniając zasady i wzywając do wzajemnego porozumienia się i uległości tejże komissyi od czasu gdy ta zatwierdzenie przez Rząd Narodowy pozyska, Dyktatura Langiewicza ubezwładniwszy czasowo Rząd Narodowy, projekt ów po – zostawiła bez skutku – po śmierci zaś Stefana nikt się tym projektem, pomimo ponowienia w przedstawieniu w gronie członków Rządu Narodowego tak gorliwie jak śp. Stefan nie zajął i projekt pozostał projektem.
Bobrowski – Wieku lat 21, należał do organizacyi narodowej i wysłany został w Województwo Kaliskie i Sandomierskie w Maju 1863 r. dla uregulowania kommunikacyi i zaprowadzenia poczt narodowych. Po załatwieniu tej czynności w Kaliskiem przybył w Sandomierskie, gdzie przez fatalną pomyłkę skutkiem przesadzonej gorliwości władz narodowych, przez też władze powiatu Opatowskiego w okolicach góry Święto-Krzyzkiej powieszony został. Wypadek ten wywarł wielkie oburzenie w kraju, domagano się dla pamięci i czci zmarłego, ogłoszenia całego wypadku, czego jednak nie dopełniono, jedynie z powodu ówczesnego położenia. Byłto patryota szczery, poświęcony, a pracownik w organizacyi niestrudzony. Podług wiadomości prywatnych miał być bratem stryjecznym Stefana. Zwłoki jego wskazane zostały familii, i takowe następnie ze czcią należną pochowane.
Bocheński Witold, rodem z Broni, skutkiem otrzymanych ran, zmarł w szpitalu w Tarnowie 1 Kwietnia 1863 r. pochowany na cmentarzu miejscowym 3 t… m… i r.
Bocian – ( pseudonim) lat około 30, malarz z Radomia, żonaty, olbrzymiego wzrostu, służył jako szeregowiec w strzelcach pod dowództwem Jeziorańskiego, zginął pod Małagoszczą 5 Marca 1863.
Bogdan – doróżkarz z Warszawy, lat około 20 zmarł skutkiem ran w bitwie otrzymanych.
Bogdański Antoni, urodził się we Lwowie 5 Paździer. 1841 r. i tamże kończył nauki techniczne z najlepszym postępem. Gdy wybuchło powstanie zaciągnął się do oddziału Zapałowicza i odbył pod nim bitwę jako szeregowy pod Tuczapami w Lubelskiem. Potem przeszedł do oddziału majora Edmunda Szlaskiego we Wrześniu, który to odział był pod główną komendą jen. Waligórskiego, spieszącego za nim z osobnym oddziałem, ale na granicy Rzeszowskiego obwodu przez wojsko austryackie ze wszystkiego obranym; przyszło do bitwy w Lubelskiem na samej granicy Galicyi, między Łączkiem a Borowem niedaleko Janowa 22 Października, gdzie Bogdański jako porucznik na czele plutonu ranny w nogę, nietylko niechciał dla rany zejść z placu boju, ale owszem zachęcał do wytrwałości, lecz później ugodzony kulą w piersi, poległ za sprawę narodową z tem przekonaniem i zadowoleniem, z jakim wstępował i piersi nadstawiał, że pełni święty obowiązek.
Bogucki Stefan, urodzony w 1846 r. we wsi Laski w Płockiem wojew. syn właściciela tejże wsi – kończył nauki w Warszawie. Podczas manifestacyj 1861 – 62 r. brał czynny udział; poszukiwany przez policyą moskiewską zmuszony opuścić kraj, udając się wprost do Włoch – natychmiast wstąpił do szkoły wojskowej w Cuneo – Na hasło powstania pospieszył w jego szeregi, i 20 Marca wszedł z kilkunastu towarzyszami do królestwa kongresowego, połączył się z oddziałam Teofila Jurkowskiego kolegi szkoły Genueńskiej, gdzie wkrótce bo 13 Kwietnia w jednej z potyczek w Płockiem pod Kościelnem, ugodzony kulą, cięciem pałasza i kilką pchnięciami lancą, wzięty w niewolę po zagojeniu ran zdołał uciec, schroniwszy się w Poznańskie – połączył się z wychodzącym oddziałem i walczył aż do upadku powstania, poczem udawszy się do Drezna i tam się już przygotowywał do zdania examinu wojskowego. W końcu 1864 r. udał się do Paryża ubiegając się o przyjęcie do szkoły, gdzie po świetnym w 1865 r. examinie został przyjęty -– niedługo się cieszył życiem i powodzeniem w naukach, w których obiecywał wielkie nadzieje. – Odnowiona rana od kuli tak szybkie postępy czyniła że w kilka dni zmarł. Uczniowie wszyscy szkoły Saint-Cyr towarzyszyli orszakowi pogrzebowemu i liczny zastęp tułaczy. – W ostatniej tej posłudze zasłużonemu ojczyźnie młodzieńcowi, oddane zostały wszystkie honory wojskowe. Jenerał francuzki dyrektor szkoły Gondrecourt, w wymownych słowach skreślił nad grobem życie Stefana, którego przedstawił jako wzór młodzieży polskiej i dzielnego żołnierza. Pochowany na cmentarzu miejscowym, w pierwszych dniach marca 1867 r.
Bogurski – wieku lat 20, dziedzic Drohiczyna w Grodzieńskiem b… oficer wojsk rosyjskich służył w oddziale Traugutta; zginął pod Białą Górą w Kobryńskiem 25 Maja 1863 r. (Cz. Nr. 131).
Bogusławski – włościanin z Kurowa pod Środą w Poznańskim, poległ pud Olszową w 1863 r.