- W empik go
Pamiętniki Janczara: Kronika turecka Konstantego z Ostrowicy - ebook
Pamiętniki Janczara: Kronika turecka Konstantego z Ostrowicy - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 268 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Różnie dzieło Konstantego Janczara nazywają: pamiętnikami, memoryałem, kroniką turecką, a każda z tych nazw częściowo tylko usprawiedliwia treść samego dzieła. W Polsce najpospolitszą jest nazwa "Pamiętniki Janczara", oddawna spopularyzowana przez podręczniki historyi literatury; niema też powodu zmieniać ją na inną, choć sam Janczar w tytule zaznaczył, że miał na myśli napisanie kroniki tureckiej. W owym czasie była to nazwa najczęściej dla takich dzieł używana. Nie mamy mu za złe, że treść niezupełnie zgadza się z brzmieniem nagłówka: dzieło przez to stało się dla nas ciekawszem.I. LITERATURA DOTYCHCZASOWA.
"Pamiętniki" Janczara wielokrotnie omawiano od czasu pierwszego ich wydania w r. 1828. Dotąd jednakże nie poświęcono im żadnego większego studyum, nie porównano odnalezionych w ciągu wieku XIX rękopisów, nie przygotowano krytycznego ich wydania. Janczar wskutek tego nie uzyskał dotychczas w historyi literatury tej karty, która mu się ze wszech miar należy. Ważniejsze artykuły poświęcone dziełu Janczara streszczamy tu w porządku chronologicznym.
Pierwsze wydanie dzieła Janczara w r. 1828, sporządzone przez A. Gałęzowskiego w Warszawie, poprzedza krótki wstęp, gdzie powiedziano: "Rękopism ten, znaleziony niedawnemi czasy w klasztorze w Berdyczewie, nigdy nie ogłaszany drukiem, szacowny treścią swoją, większej jeszcze nabywa ceny z tego względu, że lubo przed 1500 r. kreślony, a podobno jeszcze za panowania Kazimierza Jagiellończyka, jest w języku ojczystym, stanowi przeto jeden z najdawniejszych piśmiennych zabytków mowy polskiej. Był on dziełem Polaka, będącego w służbie tureckiej, w czasie, kiedy ci zwolennicy Mahometa Carogród opanowali. Niektóre szczegóły o nim znajdzie czytelnik w samem piśmie; kto on był, gdzie mieszkał po wydobyciu się z niewoli tureckiej, w którym roku i dla kogo spisał te pamiętniki, nie można z pewnością rozstrzygnąć"