- W empik go
Pamiętniki Kajetana Koźmiana. Oddział 1, Obejmujące wspomnienia od roku 1780 do roku 1815 - ebook
Pamiętniki Kajetana Koźmiana. Oddział 1, Obejmujące wspomnienia od roku 1780 do roku 1815 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 481 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
oddział I.
Poznań, naładem. Jana Konstantego Żupańskiego.
1858.
Poznań, czcionkami Ludwika Merzbacha.
CZTEREM
PRZYJACIOŁOM OJCA
POZOSTAŁYM JESZCZE NA TeJ ZIEMI
SPEŁNIAJĄC PRZEDZGONNE ŻYCZENIE JEGO
WINCENTEMU Hr. KRASIŃSKIEMU,
FRANCISZKOWI MORAWSKIEMU,
FRANCISZKOWI WĘŻYKOWI, ANDRZEJOWI Hr. ZAMOJSKIEMU.
SYN POŚWIĘCA.TREŚĆ PAMIĘTNIKÓW KAJETANA KOZMIANA ODDZIAŁ I.
OSTRZEŻENIE.
Jaka istotna wartość tych wspomnień. Wiek późny najwłaściwszy do spisywania pamiętników. Spowiedź Jana Jakóba Rousseau. Pamiętniki Chateaubrianda. W tych pobieżnych wspomnieniach autora wybór należy zrobić, i oddzielić plewy od ziarna.
WSPOMNIENIA OD 7GO RAKA ŻYCIA. ROK 1778.
Od karty i do 15.
Urodzenie i dziecinne lata autora. Przyczyna przeniesienia z szkół lubelskich do zamojskich. Przesądy ojców przeciw nowemu wychowaniu utrzymywane staraniem exjezuitów powoli słabieją. Powrót do szkół lubelskich. Straż nad niemi Ignacego Potockiego. Tłómamaczenie Kandyda Woltera przez Jacka Przybylskiego. Professorowie szkół lubelskich. Józefowi Girtler autor najwięcej zawdzięcza. Zdrowy jego sad i rady. Zasługi komissyi edukacyjnej i zalety nowego systematu. Jeden z zarzutów czynionych temu systematowi. Wprawa w palcaty, która tworzyła burdów i junaków. Dwaj bracia Trzcińscy sławni z burdactwa w Lubelskiem. Porównanie wychowańców 00. Jezuitów i uczniów szkół nowych.
WSPOMNIENIA ZE SZKÓŁ POJEZUICKLCH.
Od karty 15 do 38.
Ratusz trybunalski, opis jego. Kollegium pojezuickie, uroczystości w kościele obchodzone. Procesye na święte Niepokalanego Poczęcia N. P. Statua jezuicka. Zasługi i winy 00. Jezuitów. Niesprawiedliwe zarzuty. Dwie epoki ich istnienia. Znakomici ludzie wyszli na jaw po zniesieniu zakonu. Opis szkół pojezuickich. Przejazd przez Lublin księcia jenerała Czartoryskiego na Podole. Obraz ówczesnego Lublina, smutna i nędzna jego postać. Nieporządek miasta. Hryniewiecki wojewoda lubelski, zasługi jego. Kupcy lubelscy. Życie ówczesne w tem mieście.
WSPOMNIENIA ZE SZKÓL ZAMOJSKICH.
Od karty 38 do 50.
Gmach akademicki. Uroczystości. Elekcya rektora i examina. Kollegiata zamojska. Kaplica Zamojskich. Goły Janek. Napis na… grobie Jana Zamojskiego jaki miał być, jaki jest. Kościół księży Franciszkanów. Ordynat Jan Zamojski wojewoda podolski. Odpowiedź jego na list królewski, dyplomat na hrabstwo temuż dany. Zwierzyniec. Jędrzej Zamojski exkanclerz koronny ordynatem po zrzeczeniu się brata. Pochwała jego przez Staszica i charakter opinii demokratycznych tegoż Staszica. Cnoty i prawość Jędrzeja Zamojskiego; dowód czci i uszanowania dany mu przez obywatelstwo w sprawie granicznej. Wzmianka o nim chlubna zapisana w dekrecie przez podkomorzego Dłuskiego. Wizerunek Jędrzeja Zamojskiego, Żona jego Konstancya Czartoryska; tejże brat księże stolnik.
WSPOMNIENIA MOJE ZE SZKÓŁ WYDZIAŁOWYCH LUBELSKICH.
Od karty 50 do 60.
Uczty i uroczystości obchodzone w Lublinie. Trzy pamiętne sceny wyprawione w Lublinie, pierwsza przez hetmana Branickiego, druga przez Michała Granowskiego. Szczegółowe wspomnienie o Michale Granowskim, jego processya pijacka. Konrad Badowski. Trzecie widowisko wyprawione przez Lenczewskiego biskupa. Wspomnienie o Adamie Ponińskim. Wjazd Mniszcha na starostwo lubelskie.
WSPOMNIENIA MOJE Z PALESTRY LUBELSKIEJ.
Od karty 60 do 68.
Wzorowy trybunał pod laską Jana Małachowskiego wojewodzica sieradzkiego. Uczta na jego cześć dana. Książe Kazimierz Nestor Sapieha: jego związki z ojcem autora. Wzywa go do przyjęcia wyboru na deputata; zmienia potem myśl i popiera Jastrzębskiego którego młoda żona podobała mu się. Żąda od ojca autora w sposób niewłaściwy, aby odstąpił kandydatury. Dwa stronnictwa przygotowuję się do walki. Trefnisie warszawscy pociągnieni przez Sapiehę przybywają na sejmik. Oba stronnictwa w kościele stawają przeciw sobie.
Po Mszy spór o wybór marszałka. Partya Koźmianowska liczniejsza gwałtem swego kandydata przeprowadza. Kandydaci na deputatów. Mowa księcia Sapiehy; wszczyna się bójka. Przeor z Najś. Sakramentem. Krew obryzguje ołtarze. Trefnisie wypędzeni. Strona Koźmianowska przemaga; upokorzenie księcia Sapiehy. Król mianuje ojca autora podsędkiem, potem sędzia ziemskim lubelskim.
SPRAWA SAPIEŻJŃSKA.