- W empik go
Panie Kochanku - ebook
Panie Kochanku - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 157 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ale ze wszystkich rozrywek tę sobie za najprzyjemniejszą poczytywał, kiedy mógł, zebrawszy kilku młodych ludzi, rozprawiać z nimi o dziejach krajowych i opowiadać zdarzenia, których sam był świadkiem. – Żywo dotąd zatrzymał w pamięci czyny, słowa i żarty nawet znakomitych osób, z którymi dawniej żył poufale, a choć krajało mu się serce, kiedy musiał napomknąć o przeniewierzeniu się ościennych mocarstw, o czarnej i niechrześcijańskiej zdradzie względem polskiego narodu, tym szkaradniejszej, ile że ten naród nigdy nikogo nie zdradził, począwszy od Lecha i dwunastu wojewodów aż do Stasia Poniatowskiego, jednak nieraz przez kilka godzin wciąż mówił o konfederacji barskiej, o Pułaskich, o biskupie kamienieckim, o pułkowniku Drewiczu, z ufnością w Bogu, że okrucieństwa tego Rosjanina nie unikną sprawiedliwej kary w jego rodakach i potomkach,o książętach Czartoryskich,o Pacu i wielu innych. – Najmilej zaś mu było wszczynać dyskurs o domach wielkich panów polskich, rozszerzać się nad ich porządkami, rozległością, skarbcem i młodą szlachtą, która się do nich garnęła. – W osobliwszym też poważaniu był u niego książę Radziwiłł, wojewoda wileński, i najczęściej o nim wspominał, gdyż sam w Nieświeżu kilka lat przebył przy jego boku – Jednego wieczora, w lecie, przed dworcem usiadłszy na ławce, długo się rozwodził nad nim i pamiętam, iż tak się do nas odezwał: