- W empik go
Paryż po zmierzchu czyli Nocne życie paryzkie - ebook
Paryż po zmierzchu czyli Nocne życie paryzkie - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 291 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
W czasie pobytu mego w Paryżu na Wystawie Powszechnej roku 1878, wpadło mi w ręce ciekawe dziełko w języku angielskim, bezimiennego Autora, pod tytułem "Paris after dark" (Paryż po zmierzchu), które już wówczas doczekało się 5-go wydania, co korzystnie świadczy o wewnętrznej jego wartości.
Dziełko to, zawierające niemało zajmujących wiadomości o Paryżu, odnoszących się przeważnie do wewnętrznej obyczajowej jego strony, zainteresować może naszych czytelników.
Dla uzupełnienia opisu, uważałem za rzecz potrzebną, poprzedzić jeszcze przekład mój krótkim pobieżnym rysem historycznym zewnętrznej także strony nadsekwańskiej stolicy; rysem, opartym na poważniejszych źródłach, dającym mniej więcej dokładne wyobrażenie o główniejszych w samym Paryżu gmachach publicznych, kościołach, cmentarzach, ogrodach, parkach i t… p., jak również o pobliższych pięknych okolicach tego sławnego grodu.
Puszczając w świat przekład dziełka "Paris after dark", z własnem dopełnieniem, stanowiącem część pierwszą tegoż dziełka, mam niepłonną nadzieję, że moją skromną pracą wyświadczę usługę łaskawym czytelnikom, zwłaszcza też osobom wybierającym się po raz pierwszy zwiedzić nowożytny Babilon, dla których dziełko niniejsze może się stać pożądanym i pożytecznym przewodnikiem.
Tłómacz.
Część pierwsza.
Zewnętrzna Historyczna Strona
Paryża.ROZDZIAŁ I. RYS HISTORYCZNY PARYŻA.
Jeszcze przed Narodzeniem Chrystusa, celtycko-gallijska osada rybacka usadowiła się na wyspie Sekwany i założyła tu miasto, które z powodu bagnistego, błotnistego swego położenia, przezwanem zostało w późniejszym nieco czasie Lutecyą. Kiedy Rzymianie po raz pierwszy zajęli kraje Gallii; mieszkańcy tego miasta, nazywający się parisii spalili je. Zwycięzcy nanowo odbudowali spalone miasto, mocno je obwarowali i nazwali, jak to już nadmieniliśmy, Lutecyą. Zaprowadzając do zdobytego grodu swoje prawa, zwyczaje i porządek, zaopatrzyli go także w wodociągi i publiczne łaźnie, zwane thermami.
Lutetia, przez długi przeciąg czasu, była niewielką mieściną, dopiero Imperator Rzymski Juljusz Cezar, na lat 50 przed erą chrześciańską, obrawszy ją na zimowe dla swych legjonów leże, wystawił w niej i dla siebie wspaniały pałac.
Około roku 250, Święty Dyonizy przyniósłszy tu światło chrześcijańskiej wiary, posłannictwo swoje opłacił męczeństwem na górze Montmartre. Za panowania Walentynjana, na miejscu, gdzie dziś się wznosi Katedra, stanęła Bazylika Świętemu Szczepanowi ofiarowana.
W V-tym wieku po Narodzeniu Chrystusa, Frankowie opanowali dawną Lutecyę, a w roku 508 za – mienili ją, pod nazwiskiem Paryża, na stolicę całego Królestwa. Klodoweusz (Chlodowig), po przyjęciu wiary chrześcijańskiej, zamieszkał pozostały po Cezarze Juljuszu pałac wraz z thermami, których starożytne ciekawe ruiny, dobrze zachowane i starannie utrzymywane, oglądać jeszcze dziś można w tegoczesnym Paryżu przy ulicy Laharpa. Królowa Klotylda, małżonka Klodoweusza, po śmierci męża, ukończyła rozpoczętą przez niego budowę Kościoła Ś-tej Genowefy (Sainte-Genevieve).
W późniejszym czasie, Childebert położył fundamenta pod sławną po dziś dzień Katedralną Świątynię Matki Boskiéj (Nôtre-Dame). W sto lat potem, Święty Landry zbudował pierwszy szpital (Hôtel-Dieu).
Pod koniec VIII-go wieku, Karól Wielki zaprowadził w całem Państwie szkoły. Z postępem czasu powstał także Uniwersytet. W roku 845, Normandowie oblegali Paryż, a w lat 10 potem, obrócili go w perzynę.
Hugo Capet, pierwszy Król drugiéj dynastyi, wstąpił na tron Francuzki w roku 987. Odtąd Paryż był ciągle stolicą Państwa, do czasu aż w roku 1649 Ludwik XIV-sty wygnany został ze stolicy przez powstańcze stronnictwo, zwane la Fronde. Za powrotem swoim król, oburzony na buntowniczy Paryż, założył w krótce potem miasto Versailles, a wystawiwszy w niem niesłychanym kosztem wspaniały pałac, otoczony przepysznym parkiem, obrał Versailles jako stałą dla siebie stolicę.
Lecz wróćmy się znowu do przerwanej historyi Paryża z końca X-go wieku. Hugo Capet mieszkał przez długi czas w pałacu Sprawiedliwości (Palais de Justice). Za jego panowania, Paryż, nadzwyczajnie wówczas zacieśniony, znacznie rozprzestrzeniono i podzielono na cztery dzielnice. W roku 1163 Biskup Paryzki, Maurycy de Sully, ukończył budowę Katedry Nôtre-Dame w architektonicznym kształcie, w jakim ją dziś widzimy. W tym samym wieku sławny, potężny niegdyś Zakon Templaryuszów wystawił dla siebie okazały pałac na placu zwanym le marché du Temple. W roku 1190, Filip August znakomicie powiększywszy Paryż i podzieliwszy go na ośm cyrkułów (Quartiers), pierwszym obdarzył go brukiem. W tymże czasie miasto, posiadające poprzednio trzy tylko bramy, miało ich już piętnaście. W XIII-stym wieku Ś-ty Ludwik, król francuzki, założył pierwszy Szpital dla ociemniałych, Quinze vingts nazwany; prócz tego pobudował wiele klasztorów. Rok 1312 stał się wielce pamiętnym w dziejach Francyi przez zniesienie Zakonu Templaryuszów. W roku 1314 na publicznym placu, nazwanym w późniejszym czasie Place Dauphine, Filip z przydomkiem piękny, kazał na stosie żywcem spalić Molay'a, wielkiego Mistrza Zakonu Templaryuszów, jak również wielu innych członków tegoż zakonu czyli duchownych rycerzy, jako heretyków.
Za panowania Filipa de Valois, posiadał Paryż 150, 000 mieszkańców. Morowa zaraza, która w połowie XIV-go wieku panowała w całej Europie, zabrała większą połowę ludności paryzkiej. W tym samym okresie czasu, na placu zwanym place de Greve, zaczęto budować wielki, okazały Ratusz (hôtel de ville). W roku 1367, za rządów Karola V-go, znacznie znów powiększono Paryż i ustanowiono 16 dzielnic. W 20 lat potem zaczęto wznosić olbrzymi sławny gmach Bastyllii, który w dziejach Francyi i samego Paryża tak wielką późniéj odgrywać miał rolę. Do owego czasu, Paryż posiadał na Sekwanie tylko dwa mosty: jeden położony na północ, le pont au change, drugi na południe, le petit pont. W roku 1378, wybudowano trzeci most, le pont Saint-Michel naprzeciwko późniejszej ulicy Laharpa. W krótce potem przybył czwarty most, który nazwano pont Nôtre-Dame.
Rok 1418 zwiastował Paryżowi straszliwe nieszczęście: morowe powietrze i głód. W skutek tych plag okropnych, utracił Paryż w ciągu trzech miesięcy przeszło 100, 000 ludzi.
W roku 1420, Anglicy opanowali kraje Francyi i zajęli jej stolicę. Dziewica Orleańska (Jeanne d' Arc), ożywiona patryotycznemi uczuciami i religijnem natchnieniem, oswobodziła Ojczyznę od strasznego i niebezpiecznego wroga w roku 1436. Cudowne to ocalenie, sama przypłaciła męczeńską śmiercią, bo Anglicy spalili ją żywcem na stosie.
W roku 1465, zaczęto oświetlać ulice Paryża latarniami, chociaż w sposób bardzo jeszcze niedokładny. Za panowania Ludwika XI-go, liczył już Paryż 300, 000 ludności. Jezuici usadowili się tu po raz pierwszy w roku 1563. Pod rządami Franciszka I-go powiększono znów stolicę Państwa. W roku 1590, Henryk IV-ty oblegał Paryż; w cztery lata potem zdobył go i odbył swój wjazd tryumfalny. Za panowania tego króla, dokończony został most Pont-Neuf, którego budowę rozpoczęto jeszcze w roku 1578 za Henryka III-go. W roku 1614, na tymże moście wzniesiono pierwszy w Paryżu pomnik, wyobrażający Henryka IV-go na koniu. W roku 1615 zaczęto stawiać pałac Luxemburski, a w roku 1629 pałac królewski, Palais Royal. Ludwik XIV-ty znacznie nanowo rozprzestrzenił Paryż; długie i świetne początkowo tego króla panowanie niemałoteż przyczyniło się do upiększenia stolicy Państwa. W roku 1664, ukończono budowę pałacu Tuileries, nazwanego tak od znajdujących się poprzednio w tem miejscu cegielni (tuileries), który jeszcze Katarzyna Medycejska stawiać zaczęła. W roku 1665, słynny budowniczy Perrault, wzniósł piękną kolumnadę pałacu Luwru (Louvre); jednocześnie prawie, zbudowano dom Weteranów (Hôtel des Invalides), Obserwatoryum astronomiczne i Bramę Świętego Dyonizego (Tour Saint-Denis). Za panowania Ludwika XV-go, wybudowano Szkołę wojskową (Ecole Militaire) i wykończono kościół Sainte-Genevieve, którego budowa bardzo dawno rozpoczęta, niezupełnie była jeszcze wykończoną. W roku 1763, miasto wystawiło pomnik Ludwikowi XV-mu na placu nazwanym od jego imienia. Podczas panowania tego króla i jego nieszczęśliwego następcy Ludwika XVI-go, wzniesiono w Paryżu mnóstwo okazałych pałaców i innych gmachów.
Wielka rewolucya francuzka przerwała dalsze upiększenie Stolicy Państwa aż do czasu 13. Brumaire'a (brumaire, drugi miesiąc liczący się w roku republikańskim od 23 Października do 22 Listopada), w którym to dniu Napoleon ujął w silne swe dłonie cugle rządu. Obok rozległych swoich wojennych i politycznych planów, starał się on usilnie Stolicę nowego Cesarstwa ozdobić najwspanialszemi gmachami, i w tym celu nie żałował największych nakładów ze Skarbu Państwa, byleby tylko obudzić podziw całego świata, i aby tym sposobem dorzucić jeszcze jeden listek więcej do wieńca swej sławy.
Po upadku Napoleona I-go i po przywróceniu na tron dawnej dynastyi Burbonów w osobie Ludwika XVIII-go, plany budowlane powzięte za rządów Cesarstwa na długi czas odłożono. Za panowania późniejszych królów, Karola X-go i Ludwika Filipa, nie wiele też w Paryżu budowano; lecz za rządów tego ostatniego otoczono Stolicę całym pasem fortów.
Za drugiego Cesarstwa, Paryż nanowo i to na wielką skalę budować się zaczął. Pomimo wielkich politycznych błędów Napoleona III-go, które spowodowały ostateczną klęskę pod Sedanem, oddać mu należy sprawiedliwość, iż przy pomocy pana Hausmana znakomicie rozszerzył i wspaniale upiększył Paryż, jak o tem świadczą na każdym kroku wzniesione za jego panowania, nie tylko piękne pojedyncze gmachy rządowe, ale także nowo przybyłe liczne bulwary, odznaczające się wielkiemi ozdobnemi domami, pałacami i innemi wspaniałemi budowlami. Gmach Wielkiej Opery paryzkiej, którego budowę, z niesłychanym przepychem, rozpoczęto za Napoleona III-go, dokończony i otworzony został dopiero za teraźniejszej Rzecz – pospolitej. Do jednej z najpiękniejszych ozdób Paryża śmiało zaliczyć można nową ulicę, prowadzącą z placu Palais Royal do Nowej Wielkiej Opery. Ulica ta, zwana Avenue d'Opera, oświetlana zawsze wieczorem światłem elektrycznem podług systemu Jabłoczkowa, prawdziwie uroczy dla oka przedstawia widok.
Tak rozszerzony za drugiego Cesarstwa Paryż, zajmuje obecnie ogromną przestrzeń, wynoszącą 7450 hektarów, a podług ostatniego spisu ludności posiada 1, 885, 000 mieszkańców, nie licząc w to znacznego kontyngensu cudzoziemców.
Oto krótki historyczny rys Miasta, które będąc w zawiązku pierwotnego swojego istnienia gallo-celtyckiego bagnistą, błotnistą osadą, stało się dziś świetną Stolicą Francyi, i jeżeli nie jest najpiękniejszym grodem na całym świecie, to bezwątpienia śmiało go nazwać można najweselszem, najrozkoszniejszem miastem ze wszystkich miast europejskich.ROZDZIAŁ II. OŚWIATA I MORALNOŚĆ.
Piękny, rozkoszny, ułudny Paryż, był oddawna i jest wielkiem ogniskiem światła w rozmaitych kierunkach dążeń społecznych, siedliskiem wszelkich nauk i umiejętności, przybytkiem sztuk pięknych; był i jest zawsze śmiałym inicyatorem wielkich ideij i przeobrażeń społecznych, przewodnią gwiazdą ludzkości na drodze postępu. Ztąd też, cały świat miał i ma zawsze na Stolicę Francyi wzrok swój zwrócony. Paryż, tak jak magnes żelazo, wszystko do siebie przyciąga. Wszelka wyższa myśl ludzka postępowa w najszerszem znaczeniu tego wyrazu, każdy talent, każdy geniusz dąży do Nadsekwańskiej Stolicy, szukając w niéj potrzebnego dla siebie żywiołu, odpowiedniego i rozległego pola działalności. Paryż, obdarzony oddawna zakładami naukowemi wysokiego znaczenia, bogaty w Galerye obrazów i Muzea wszelkiego rodzaju, posiadający liczne i dobre teatry, oraz różne nieprzebrane źródła zabaw i przyjemności, przynęca zawsze do siebie ludzi z całego świata, z których wielu szuka na miejscu rzetelnego dla siebie i dla drugich pożytku z dziedziny wiedzy i zdobyczy naukowych, wielu zaś innych – i to zapewne największa ilość – pragnie jedynie użycia wszelkich rozkoszy i przeróżnych przyjemności, na których nigdy nie zbywa nowożytnemu Babilonowi. Do tego przyczynia się niemało i ta okoliczność, iż Paryż, posiadający zawsze wysokie poczucie piękna i smak wytworny, był i jest jedynym dotąd prawodwcą mody; toteż cały świat modny dąży i lgnie do niego oddawna.
Jak nie ma światła bez cienia a cienia bez światła, tak i Paryż, podobnie jak każde wielkie miasto, ma swoje jasne i ciemne strony, dodatne i ujemne. Tegoczesny Babilon przedstawia w samej rzeczy dziwny niekiedy sam z sobą kontrast. W tym samym Paryżu roszkosznym, olśniewającym swą pięknością i blaskiem, obok wielkich bogactw, obok przepychu i zbytku wyrafinowanego, rozpościerającego się imponująco w okazałych pałacach ludzi rodu lub parwennjuszów, znajdziesz w ciemnych, brudnych ulicach i zaułkach, wielki niedostatek, biedę i straszną nędzę! W tym samym uczonym Paryżu, szczycącym się swoją Sorbonną i Akademją francuzką czterdziestu mędrców, obok prawdziwego światła, obok twórczego gieniuszu, obok niepospolitej nauki i wielkiego rozumu, napotkać można często, trudną do uwierzenia, głupotę ludzką! W tym samym Paryżu, obok prawdziwej dewocyi, obok wielkich cnót ukrytych i cichych poświęceń, widzieć można uderzające zepsucie obyczajów, niesłychane występki i najpotworniejsze zbrodnie. Ten sam Paryż, piękny, bogaty, świetny, odznaczający się często rzadkiemi cnotami prywatnemi i publicznemi, ten sam czysty na zewnątrz Paryż, wychuchany, wydmuchany, ten prześliczny uroczy Paryż, jednocześnie w wewnętrznym swym organizmie gangrenowany jest jadem zepsucia obyczajów.
Paryż był i jest zawsze rozległem polem dla badawczych umysłów do robienia zajmujących pod każdym względem studjów; przedstawia on niewyczerpane źródło do najciekawszych opisów, bądź dla filozofa-psychologa, bądź dla polityka-statysty, bądź dla architekta-inżeniera, bądź wreszcie dla prostego turysty. Istnieją oddawna: Dulaure'a Histoire de Paris; tegoż Description de Paris; Mercier'a Tableau de Paris (dzieło pełne zajmujących wiadomości i odznaczające się dowcipem, ale już przestarzałe); Jouy'a Moeurs de Paris pod tytułami: l'Hermite de la Chaussée d'Antin i le franc Parleur; Landon'a Description de Paris, i wielu innych. Mnóstwo mamy dziś nowych także opisów, podręczników i przewodników, jak naprzykład Bedekera. Nie tylko francuzi, ale i cudzoziemcy wszelkiej narodowości, w dawniejszych i w najnowszych czasach pisali o Paryżu i zapełnili temi opisami setki tomów. Jestto naprawdę zbyt bogaty i wielolicowy przedmiot, aby go można tak łatwo ogarnąć wszechstronnie i wyczerpać zupełnie.ROZDZIAŁ III. SZKIC SYTUACYJNY MIASTA I OPIS GŁÓWNIEJSZYCH JEGO GMACHÓW.
Paryż podzielony jest obecnie na 20 Okręgów (Arrondissements). W ostatnich czasach znaczna część gmachów publicznych, spalonych i poniszczonych w roku 1871 podczas Komuny, odbudowaną została tak dalece, iż dla ciekawego wzroku cudzoziemców niewiele już pozostało śladów owego zniszczenia.
Obwarowanie Paryża składa się z fortyfikacyj obwodowych (Enceinte) ze 66-ma otworami oraz z 16-stu fortów odosobnionych (Forts détachés), które w najnowszym czasie uzupełniono 17-toma fortami, więcej naprzód wysuniętemu Z pomiędzy wszystkich, najznaczniejszy Fort Mont-Valérien znajduje się po lewej stronie Sekwany.
Chcąc przedewszystkiem poznać zewnętrzną stronę Miasta, dla dokładniejszego oryentowania się, najdogodniej odbyć przejażdżkę po Paryżu odkrytym pojazdem, omnibusami, lub też koleją obwodową. Jako punkt wyjścia posłużyć mogą najlepiej dawniejsze bulwary: Poissonniere, MontMartre, i des Italiens. Posuwając się temi bulwarami coraz dalej, i mijając gmach Wielkiej Opery aż do Kościoła Ś-tej Magdaleny, dostać się można przez plac Zgody (place de la Concorde) do pól Elizyjskich (Champs Elysées) aż do znajdującej się tam na samym koń – cu Bramy Tryumfalnej (Arc de Triomphe lub de l'Etoile). Z tego punktu wracając przez pola Elizejskie przez Rue de Rivoli (około Louvre'u i Palais-Royal), dostać się można po przebyciu Pont-Neuf do Palais de Justice, do Katedry Nôtre-Dame, do Palais du Luxembourg, do Panthéon'u, do Jardin des Plantes, do Place de la Bastille. Ztąd pragnąc dostać się z powrotem do środka Miasta, wypada zwrócić się około Porte Saint-Martin i Port Saint-Denis, a następnie przez Rue Vivienne, minąwszy gmach Giełdy (la Bourse), dojechać można z łatwością do Palais-Royal.
Sławny pod każdym względem Palais-Royal, zasługuje tu na pobieżną przynajmniej historyczną wzmiankę. Ważny i ciekawy ten ze wszech miar gmach wzniósł własnym kosztem Richelieu jeszcze w roku 1634. Richelieu zakończył w nim życie roku 1642. Po śmierci jego pałac przeszedł na własność Ludwika XIlI-go, następnie na pozostałą po tym Królu Annę z domu Habsburgów i na jej synów, to jest na Ludwika XIV-go i brata tegoż, Filipa Księcia Orleańskiego. W roku 1648 zbuntowani Paryżanie oblegali Palais-Royal z mieszkającą w nim podówczas Królową Anną. Tu odbywał swoje pohulanki (orgies) Zarządzający Państwem, czyli Rejent, syn Księcia Orleańskiego. Niefortunny Książe Filip, z przydomkiem Egalité, ojciec Ludwika Filipa, późniejszego Króla Francuzów, wybudował obszerne galerye w około wszystkich pawilonów pałacu, który tym sposobem zamienił się w olbrzymi słynny bazar, odznaczający się mnóstwem najrozmaitszych sklepów z bogatemi wyrobami jubilerskiemi, złotniczemi i tak zwanemi articles de Paris. W roku 1781 pomieszczono w bocznych pawilonach gmachu dwa teatry: Théâtre-Francais i Théâtre Palais-Royal. W czasie rewolucyi 1848 r. lud Paryzki zniszczył znaczną część w mowie będącego pałacu do tego stopnia, iż dnia 14-go Lutego 1850
sprzedano przez licytacyę publiczną 500 centnarów samych skorup pozostałych z porozbijanej porcelany i szkła potłuczonego. W tymże samym roku wyrestaurowano cały gmach i przeznaczono go na rezydencyę dla Księcia Hieronima Bonapartego, byłego Króla Westfalskiego, który tam umarł w roku 1860. Za drugiego Cesarstwa, Palais-Royal, zamieszkiwany był przez Księcia Ludwika, głośnego kuzyna Napoleona III-go. W roku 1871, paląc ten powtórnie uszkodziła fanatyczna Komuna Paryzka; dziś jednakże nanowo jest on wyrestaurowany i odnowiony. Niedawno pomieszczono w nim Radę Stanu oraz Sąd Kassacyjny. Oprócz parterowych galeryj i ogrodu, oraz prócz niektórych pawilonów, gdzie się znajdują wspomnione wyżej dwa teatry, restauracye i kawiarnie, główne wnętrze pałacu frontowego obecnie mało jest jeszcze dostępnem dla ogółu publiczności.
Z pośród wielu znakomitych gmachów publicznych, na szczególną zasługuje uwagę Louvre. Za czasów Filipa Augusta, z początkiem XIII-go wieku, Louvre był warowną twierdzą. Najpierwej Katarzyna Medycejska zajmowała go dla siebie na rezydencyę. W roku 1572, 19 Sierpnia, na obszernym dziedzińcu Louvre'u, odbywały się świetne turnieje, które dwór wyprawił na cześć Króla Nawarry Henryka IV-go, późniejszego Króla Francuzów, z powodu zaślubin jego z Małgorzatą de Valois. W pięć dni po tych turniejach, Katarzyna Medycejska wydała rozkaz, owej smutnej pamięci w dziejach Francyi rzezi Ś-go Bartłomieja. W późniejszych czasach, za panowania Ludwika XIV-go, zamurowano w Luwrze okna, z których niegdyś Karol IX-ty miał strzelać własnoręcznie do znienawidzonych hugonotów. Zamieszkiwali kolejno Luwr: Ludwik XIlI-ty, Henryka, wdowa po K rolu I-szym, i Ludwik XIV-ty; później nieco, Tuileryje obrał dwór królewski na stałą swoją rezydencyę. Za pierwszej rewolucyi, Konwencya Narodowa, rozkazała pomieścić w Luwrze wszelkie zbiory sztuk pięknych, które wraz ze znakomitą Galeryą obrazów po dziś dzień tam się znajdują. Napoleon IIIl-ci podczas panowania swojego, pomiędzy latami 1852 – 1857, polecił ukończyć, a raczej uzupełnić budowę Luwru połączonego z Pałacem Tuileryjskim, przeznaczywszy na ten cel 75 milionów franków.
Wspominając o ważniejszych gmachach Stolicy, niepodobna nie nadmienić o dawnym Ratuszu Paryzkim (Hôtel de Ville), który obecnie już nie istnieje. Gmach ten okazały, a pod względem historycznym niesłychanie pamiętny, zniszczony został przez Komunę w dniu 24 Maja 1871. Równocześnie, powstańcy paryzcy zniszczyli tam bogaty zbiór planów miasta, rzadkie mapy i wiele bardzo ważnych dokumentów, a oprócz tego znajdujący się w rzeczonym Ratuszu znaczny księgozbiór, zawierający przeszło 100, 000 tomów. W Ratuszu tym mieszkał Prefekt: w nim odbywały się posiedzenia Rady Miejskiej, a podczas ważniejszych uroczystości urządzano w nim rozmaite świetne festyny. We wszystkich znaczniejszych wypadkach historyi Francyi Ratusz Paryzki odgrywa! zawsze ważną bardzo rolę. Po złożeniu z tronu Napoleona III-go, Rząd republikański obrał sobie zaraz Ratusz jako główne siedlisko swoich obrad. W nim także Komuna obradowała od 28 Lutego 1871 r., dopóki w dniu 24 Maja wspaniały gmach ten nie zosta! zupełnie zniszczony po uporczywej i krwawej walce, stoczonej około niego przez powstańców z wojskiem wysłanem do Paryża ze strony Rządu wersalskiego. Odbudowanie zburzonego Ratusza, podczas Wielkiej Wystawy Paryzkiej w roku 1878, znacznie naprzód było już posuniętem.
Oprócz przytoczonych poprzednio pałaców królewskich, Paryż posiada mnóstwo jeszcze wspaniałych i pamiętnych gmachów, z których wymienimy główniejsze:
Hotel des Invalides, zbudowany został przez Architektów Bruant'a i Mausart'a w latach 1571 – 1675., jeszcze za panowania Ludwika XIV-go. Wewnętrzna organizacya ważnej tej instytucyi zaprowadzoną została przez Napoleona I-go. W Paryzkim domu Weteranów znajdują przytułek wojskowi tacy, którzy wysłużyli 30 lat pod bronią, lub też tacy, którzy w czasie służby wojskowej ulegli kalectwu. Chociaż wnętrze zakładu, o którym mowa, z wszelką łatwością pomieścićby mogło 5, 000 inwalidów, obecnie znajduje się tam tylko 1, 000.
Dôme des Invalides, najczęściej Tombeau de l'Empereur zwany, zbudowany w XVII-tym wieku, stanowi jednę z najpiękniejszych ozdób Stolicy. Wspaniała ta Świątynia, od roku 1841 jest miejscem wiecznego spoczynku Napoleona I-go, po sprowadzeniu zwłok jego do Paryża z wyspy Ś-tej Heleny. Wspaniały Sarkofag, w którym złożono zwłoki Cesarza, wykuty został z czerwonego granitu. Na mozajkowej posadzce krypty, w której znajduje się Sarkofag Napoleona, wyczytać można następujące nazwy: Rivoli, Pyramides, Marengo, Austerlitz, Jena, Friedland, Wągram, Aloskowa. Na drzwiach brązowych do grobowca umieszczono wyrazy ostatniej woli Napoleona: "Je désire, quemes cendres reposent sur les bords de la Seine, au milieu de ce Peuple français, que j'ai tant aime."