Piękne Heleny. Boskie i fatalne - ebook
Piękne Heleny. Boskie i fatalne - ebook
Helena od wieków była i jest jednym z najpopularniejszych imion. Wabi magicznym czarem: po grecku imię to oznacza „blask Księżyca”. Srebrny Glob był źródłem fascynacji, wyobrażeń i uosobieniem bogiń Selene i Luny w mitologii greckiej i rzymskiej. Zaobserwowano też związek miesięcznej dolegliwości kobiecej ze zmniejszaniem się lub powiększaniem tarczy Księżyca, tym bardziej więc skojarzono go z tajemnicą kobiecości. A także z seksem. Akt miłosny na ogół odbywał się nocą, właśnie w magicznym blasku Księżyca, dodając ciału kobiecemu tajemniczego powabu. Przez wieki, do chwili obecnej, wielu sądzi więc, że fazy Srebrnego Globu wpływają na seksualność. W nowiu pociąg płciowy ma zanikać; cienki sierp ma skłaniać do czułości i delikatności, a dzikie żądze mają narastać wraz z powiększaniem się tarczy Księżyca, apogeum osiągając w pełni. Imię Helena przyciągało zatem podwójnie: jako kobiety jako takiej i czarem imienia powiązanego z magią Srebrnego Globu.
Jednakże, jak istnieje niewidoczna strona Księżyca, tak też Heleny mają swą niewidoczną stronę, ponieważ od czasów pięknej Heleny trojańskiej przypisuje się kobietom o tym imieniu dar boskiego wprost przyciągania, ale i wywoływania fatalnych następstw. Stąd bywa, że kobiety o tym imieniu uważa się za boskie, piękne, kochane, ale też nieszczęśliwe; często też jako femme fatale. Przyjrzyjmy się, ile w tym prawdy, poprzez opis życia najbardziej znanych Helen w historii, m.in. Heleny trojańskiej, świętej Heleny, Heleny Moskiewskiej, Heleny Modrzejewskiej, Heleny Rubinstein, Eleny Ceausescu.
Kategoria: | Historia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-14296-1 |
Rozmiar pliku: | 4,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Helena od wieków była i wciąż jest jednym z najpopularniejszych imion. Wabi magicznym czarem: Ἑλένη po grecku oznacza „blask Księżyca”. A Srebrny Glob stanowił źródło fascynacji, wyobrażeń i uosobienie bogiń Selene i Luny w mitologiach greckiej i rzymskiej. Zaobserwowano też związek miesięcznej dolegliwości kobiecej ze zmniejszaniem się lub powiększaniem tarczy Księżyca, więc tym bardziej skojarzono go z tajemnicą kobiecości. A także z seksem. Akt miłosny na ogół odbywał się nocą, właśnie w magicznym blasku Księżyca, dodającym ciału kobiecemu tajemniczego powabu. Przez wieki, do chwili obecnej, wielu sądzi więc, że fazy Srebrnego Globu wpływają na seksualność. W nowiu pociąg płciowy ma zanikać; cienki sierp skłania do czułości i delikatności, a dzikie żądze ponoć narastają wraz z powiększaniem się tarczy Księżyca, apogeum osiągając w pełni. Imię Helena przyciągało zatem podwójnie: jako imię kobiety i swym związkiem z magią Srebrnego Globu.
Jednakże, jak istnieje niewidoczna część Księżyca, tak też Heleny mają swą ukrytą stronę. Bowiem od czasów pięknej Heleny Trojańskiej przypisuje się kobietom o tym imieniu dar boskiego wprost przyciągania, ale i wywoływania fatalnych następstw ich czynów. Stąd bywa, że kobiety te uważa się za boskie, piękne, kochane, ale nieszczęśliwe; często też są femme fatale, kobietami fatalnymi. Przekonajmy się, ile w tym prawdy, spoglądając na życie najbardziej znanych Helen w historii.Piękna Helena (w środku) i król Sparty Menelaos (po prawej), malowidło na attyckim naczyniu czerwonofigurowym z połowy V wieku p.n.e.
Miłość Parysa i Heleny, mal. Jacques-Louis David, 1788 rok
Parys i piękna Helena na rysunku Richarda Westalla z początku XIX wieku
Piękna Helena na malowidle ściennym z Pompejów, obecnie w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Neapolu (fot. Sailko/Wikimedia Commons, licencja CC-BY-SA-3.0)
Posąg św. Heleny z krzyżem w bazylice św. Piotra w Watykanie (fot. Jean-Pol Grandmont/Wikimedia Commons, licencja CC-BY-3.0)
Pozostałe fotografie dostępne w pełnej wersji eBooka.