Pielęgnuj swój związek. Zadbaj o bliskość, emocje i zaufanie - ebook
Pielęgnuj swój związek. Zadbaj o bliskość, emocje i zaufanie - ebook
Jesteś w długotrwałym związku? Czujesz wyczerpanie relacji? Chcesz poradzić sobie z kryzysem i zadbać o swój komfort psychiczny? Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby zbudować trwałą partnerską relację.
Rutyna, stagnacja, poczucie, że „nic fajnego już mnie nie czeka”, to częste oznaki kryzysu w związku. W relacjach coraz częściej dochodzi do „wypalenia”. Są jednak sposoby, żeby sobie z tym radzić. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby poprawić swój dobrostan psychiczny i sytuację w związku. Naucz się tworzyć relacje, w których będziesz czuć się dobrze i bezpiecznie.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-086-6 |
Rozmiar pliku: | 2,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,
zdawałoby się, że o małżeństwach wiemy dużo – są na rynku liczne publikacje i książki. W Internecie jest pełno poradników na udany związek typu „7 złotych zasad udanego życia w związku” czy „22 powody, dla których warto być dobrym/dobrą mężem/żoną” itd… Właściwie nic tylko brać i korzystać, bo recepty są na wyciągnięcie ręki. Skoro zatem jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Z naszym poradnikiem dowiesz się, jak znaleźć idealnego partnera i stworzyć z nim długi i szczęśliwy związek.
Redakcja
Zdrowia w PraktyceJak znaleźć idealnego partnera?
Czy istnieje recepta na miłość?
Na zawsze czy na trochę?
Anna Zaleska
Czy miłość między ludźmi to magia? Biologia? Wybór? Praca? Każdy i każda z nas ma zapewne swoją definicję, może nawet niejedną, bo miłość idealna czy wyobrażenie o niej różni się od codzienności wielu związków. Jednoznacznej odpowiedzi nie udzielą też badacze. Pewne jest jednak, że relacja powinna być źródłem wsparcia, nie zaś obciążeniem.
Czym zatem jest udany związek? Tu również od razu potkniemy się o trudności interpretacyjne. Domyślnie to określenie oznacza relację trwającą i/lub długotrwałą oraz, co istotne, jedną. We wspomnieniach o kimś nie usłyszymy raczej „miała udane związki”, prędzej „nie wiodło jej się w życiu prywatnym”. Częściej powiemy o kimś „jest w udanym związku” niż „był w udanym związku”, jakby sam fakt zakończenia relacji skazywał ją na porażkę (chyba że przyczyną jest śmierć jednego z partnerów).
Czy tak faktycznie jest? Niekoniecznie. Na różnych etapach życia możemy wchodzić w relacje z różnych powodów, dla zaspokojenia różnych potrzeb, a potencjał tych relacji może się z czasem wyczerpywać. Co również nie zawsze oznacza natychmiastowego rozstania, bo na decyzji o tym ważą różnorodne uwarunkowania i argumenty. Na pytanie „czym jest udany związek” nigdy nie będzie dobrej odpowiedzi, znajdziemy ją natomiast na pytanie „czym jest dla mnie udany związek”. Dobrze by też było wiedzieć, czym jest udany związek dla partnera/partnerki. Kolejne pytania, które warto sobie postawić, to: na co jestem gotowy/gotowa, gdy różowe okulary pierwszego zauroczenia zaczynają się wycierać oraz czy dotychczasowe moje strategie i wybory co do nawiązywania i rozwiązywania relacji wspierały mnie, czy nie.
Nie ma recepty na miłość
A dokładniej – nie ma uniwersalnej recepty na miłość. Jeśli jednak odpowiemy sobie na pytanie, czego szukamy w związkach i co w nich znajdujemy, przybliżymy się też do odpowiedzi – jak i gdzie szukać. Pomocne w tym może być przyjrzenie się stylom przywiązania oraz etapom ewolucji miłosnej relacji.
W dużym uproszczeniu styl przywiązania, który ukształtował się we wczesnym dzieciństwie i jest w dużej mierze odzwierciedleniem tego, co dostaliśmy od opiekunów, odpowiada za to, jak funkcjonujemy w związkach. Uświadomienie sobie własnych mechanizmów jest pierwszym krokiem do ich ewentualnej korekty.
Trzy podstawowe style to:
•bezpieczny – taka osoba łatwo okazuje miłość i wsparcie partnerowi/partnerce, ale też bez trudu wyraża własne potrzeby, traktuje różnice zdań jako nieodzowny element związku i nie jest to dla niej źródłem stresu
•lękowy – relacja jest źródłem niepokoju, z jednej strony taka osoba może szybko zaangażować się w związek i jest skłonna do poświęceń, z drugiej – jest niepewna uczuć partnera/partnerki i nieufna, trudno jej zbudować stabilny związek, może np. nieustannie „testować” przywiązanie partnera.
•unikający – wejście w intymną relację jest bardzo trudne, kojarzy się z zagrożeniem dla niezależności, taka osoba może pragnąć bliskości, a jednocześnie utrzymywać dystans wobec partnera/partnerki, na pozór wydaje się opanowana, może nawet obojętna, ale w środku doświadcza trudnych emocji.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Czy istnieje recepta na miłość?
Co miłość robi z mózgiem?
Jak uchronić się przed toksycznym związkiem?
Intensywne całowanie
Rytuały przed snem
Powiedz „kocham Cię” bez wielkich słów
Bliskość fizyczna i dotyk
Jak pielęgnować „ochotę na ochotę”
Miłość w wieloletnim związku
„Skarbie, musimy porozmawiać”
Kryzys w związku
Działania naprawcze w związku
Zaufanie w związku
Seksualny kalejdoskop
Seksualność w każdym wieku
Frustrujący niedosyt
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71