- W empik go
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Ewolucja systemu - ebook
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Ewolucja systemu - ebook
„Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne – ewolucja systemu” to prosty i przejrzysty podręcznik, na który składa się przegląd aktów prawnych i ustaw regulujących planowanie przestrzenne w różnych okresach w Polsce. Dzięki przystępnemu językowi książka w klarowny sposób ukazuje proces ewolucji, który zaszedł w systemie planowania przestrzennego od początku XX wieku, a także pokazuje, z jakich elementów system ten jest zbudowany i w jakim kierunku zmierza jego rozwój. Istotnym elementem publikacji są tabele i rysunki, które ułatwiają zestawienie ze sobą kolejno wprowadzanych do systemu zmian i zrozumienie przyświecających im idei.
Lidia Piotrowska – z wykształcenia jest inżynierem gospodarki przestrzennej i magistrem administracji. W swojej karierze zawodowej pełniła różne stanowiska w administracji rządowej i samorządowej, a także w sektorze prywatnym. Posiada uprawnienia do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego i biegłego sądowego w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz wyceny nieruchomości. Jest autorką wielu publikacji z zakresu gospodarki przestrzennej, infrastruktury informacji przestrzennej (INSPIRE), a także wyceny nieruchomości i prawa.
Kategoria: | Inne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8219-179-0 |
Rozmiar pliku: | 3,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Oddawany do rąk czytelnika podręcznik stanowi przegląd regulacji prawnych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego z różnych okresów. W podręczniku przedstawiono historię planowania przestrzennego w oparciu o wybrane akty prawne, dzieląc je na poszczególne okresy (regulacje prawne sprzed 1939 r. i regulacje prawne z okresu 1939–2002), a także obowiązujący system planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce oraz próbę jego reformy.
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne jest nie tylko przedmiotem wykładanym w szkołach i na uczelniach wyższych, ale także elementem różnych szkoleń branżowych. Przegląd dokonany w niniejszym podręczniku ma ułatwić zrozumienie idei systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz zapoznać czytelnika z historią jego tworzenia.
Zamierzeniem autora było nie tylko zaprezentowanie ewolucji systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce jako zmian zachodzących w prawie, ale także pokazanie, z jakich składowych ten system był zbudowany w różnych okresach historycznych, aby można było m.in. porównać go z obecnie obowiązującym systemem i wyciągnąć wnioski z wprowadzonych zmian.
Zawartą tu problematykę starałam się przedstawić możliwie jak najbardziej syntetycznie i zrozumiale, dlatego też moje rozważania ilustrowane są tabelami, rysunkami i schematami.
W pracy nad książką towarzyszyło mi przekonanie, że planowanie i zagospodarowanie przestrzenne to usystematyzowane działania, których celem jest efektywne wykorzystanie przestrzeni.
Lidia PiotrowskaWSTĘP
Próby usystematyzowania planowania i zagospodarowania przestrzennego mają w Polsce długą tradycję. Z analizy materiałów, do jakich udało się dotrzeć, wynika, że prace budowlane oraz planistyczne były już uregulowane w ustawie budowniczej dla wsi i pomniejszych miast i miasteczek (ustawa opublikowana w dniu 13 października 1899 r., w Dzienniku Ustaw i Rozporządzeń Krajowych Królestwa Galicyi, Lodomeryi wraz z Wielkim Księstwem Krakowskiem).
Następnie, w 1928 r. powstał kolejny akt prawny, tj. rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanem i zabudowaniu osiedli, który w sposób kompleksowy, jak na owe czasy, regulował kwestie zagospodarowania przestrzennego całego obszaru państwa (z wyłączeniem jednego województwa). Następnie powstawały kolejne ustawy i rozporządzenia.
System planowania przestrzennego w dwudziestoleciu międzywojennym był dwupoziomowy: regionalny i lokalny. Wyróżniano dwa PLANY ZABUDOWANIA: ogólne oraz szczegółowe, z czego plan ogólny mógł pełnić również funkcję planu szczegółowego.
Po II wojnie światowej również podejmowane były próby unormowania systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego w aktach prawnych. Powstawały dekrety, ustawy, normatywy, rozporządzenia i zarządzenia.
W niniejszym podręczniku przedstawiono wybrane regulacje prawne odnoszące się zarówno do planowania i zagospodarowania przestrzennego sprzed 1939 r., jak i po tym roku, aż do czasów współczesnych. Analizując akty prawne, powoływano się na ich oryginalne brzmienie (niektóre słowa występujące w nazwach aktów prawnych nie występują we współczesnym języku). Analiza historycznego aspektu systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce, przedstawiona w niniejszym podręczniku, może stanowić fundament do dalszych analiz dokonywanych przez właściwe organy w zakresie podejmowanych prób zmiany obecnie obowiązującego systemu.