Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Początki psychologii naukowej na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku w świetle prasy Królestwa Polskiego i Galicji - ebook

Rok wydania:
2020
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
24,95

Początki psychologii naukowej na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku w świetle prasy Królestwa Polskiego i Galicji - ebook

Autorka śledzi w publikacji narodziny psychologii jako dyscypliny naukowej na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich. Problematykę tę umieszcza w kontekście rozwoju dziedziny w Europie Zachodniej, co prowadzi ją do wniosków, że na gruncie polskim „przednaukowa” psychologia nie odbiegała poziomem od zachodnioeuropejskiej. Książka ma charakter interdyscyplinarny. Autorka opiera się przede wszystkim na historycznej metodzie badania źródeł, ale wykorzystuje także metody prasoznawcze oraz literaturę i wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, medycyny, filozofii i teologii.

*

Spośród trzech rozdziałów najwięcej wnosi obszerny rozdział trzeci. Te wątki mają charakter nowatorski i stanowią ważny wkład Autorki w badania nad dziejami psychologii na ziemiach polskich. Rozproszenie dorobku pierwszych polskich psychologów wymagało żmudnych i pracochłonnych poszukiwań. Nie mam wątpliwości, że Autorce udało się zgromadzić informacje o zdecydowanej większości ważniejszych prac umieszczonych w rodzimych czasopismach rodzącego się na przełomie XIX i XX wieku nowego środowiska naukowego.

Z recenzji prof. dr. hab. Marka Przeniosło

Spis treści

Wstęp 9

I. Między filozofią a medycyną 17

1. Rozwój definicji psychologia i ewolucja jej klasyfikacji wśród nauk na przełomie XIX i XX wieku 18

2. Psychologia a medycyna na przełomie XIX i XX wieku 40

3. Psychologia a pedagogika 78

II. Psychologia w XIX wieku i jej najważniejsi przedstawiciele 97

1. Psychologia w Europie – między Wundtem a Freudem 100

2. Początki polskiej myśli (refleksji) psychologicznej 119

3. Początki psychologii naukowej na ziemiach polskich 143

III. Zagadnienia psychologiczne na łamach prasy Królestwa Polskiego i Galicji przełomu XIX i XX wieku 199

1. Czasopisma filozoficzne 200

1.1. „Przegląd Filozoficzny” 200

1.2. „Ruch Filozoficzny” 220

2. Czasopisma pedagogiczne 224

2.1. „Przegląd Pedagogiczny” 224

2.2. „Nowe Tory” 229

2.3. „Muzeum” 233

2.4. „Czasopismo Pedagogiczne”, „Reforma Szkolna”, „Rocznik Pedagogiczny” i „Szkoła Polska” 237

3. Czasopisma medyczne i przyrodnicze 242

3.1. „Krytyka Lekarska” 242

3.2. „Gazeta Lekarska” 245

3.3. „Neurologia Polska” 246

3.4. „Kronika Lekarska” i „Medycyna i Kronika Lekarska” 251

3.5. „Zdrowie” 253

3.6. „Przegląd Weterynarski” 261

3.7. „Wszechświat” 264

4. Czasopisma encyklopedyczne i społeczno-kulturalne 266

4.1. „Ateneum” 266

4.2. „Biblioteka Warszawska” 275

4.3. „Przegląd Tygodniowy” 281

4.4. „Tygodnik Ilustrowany” 286

4.5. „Przewodnik Naukowy i Literacki” 291

4.6. „Niwa” 295

4.7. „Sfinks” 297

4.8. „Bluszcz” 301

4.9. „Ster” 307

4.10. „Wędrowiec” 311

Zakończenie 317

Załączniki 323

Bibliografia 337

Spis ilustracji 347

Spis tabel 351

Kategoria: Psychologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8220-131-4
Rozmiar pliku: 7,8 MB

BESTSELLERY

Kategorie: