Pod mikroskopem. Największe absurdy pseudomedyczne - ebook
Pod mikroskopem. Największe absurdy pseudomedyczne - ebook
Czy żywność GMO zmienia nasze geny?
Czy antybiotyki szkodzą na jelita?
Czy możemy wyleczyć się, stosując homeopatię?
Czy jedzenie z mikrofalówki szkodzi?
Czy kawa wypłukuje magnez, a jego brak powoduje skurcze mięśni?
Czy przeziębiamy się na skutek zimna?
Nie wszystko, w co wierzysz, jest prawdą.
Autor tej książki wnikliwie przygląda się powszechnym przekonaniom dotyczącym zdrowia i medycyny. Szuka źródeł, wyjaśnia, rozkłada na czynniki pierwsze. W natłoku informacji trudno odróżnić fakty od mitów. To, co nam pomaga, od tego, co szkodzi. Teorie spiskowe od rzetelnej wiedzy. A stawka jest wysoka – jest nią nasze zdrowie.
Poznaj największe absurdy medyczne ostatnich lat. Przyjrzyj się im pod mikroskopem!
Patryk Nowak – diagnosta laboratoryjny, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytetu Medycznego) na kierunku analityka medyczna. Studia ukończył z wyróżnieniem. Od 2010 roku pracuje w Zakładzie Patomorfologii i Cytologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Interesuje się analityką medyczną, zdrowiem człowieka i czynnikami, które na nie wpływają, w tym żywieniem. Ufa nauce. Popiera szczepienia, nie kontestuje żywności GMO, nie boi się technologii Wi-Fi czy 5G. Wierzy w dowody oparte na faktach. Od 2015 roku prowadzi na YouTubie kanał edukacyjny Pod Mikroskopem. Skupia on już ponad 140 tysięcy subskrybentów i zawiera ponad 600 filmów mających prawie 35 milionów odsłon.
Kategoria: | Literatura faktu |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8103-913-0 |
Rozmiar pliku: | 3,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Jestem diagnostą laboratoryjnym, absolwentem analityki medycznej na Akademii Medycznej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytecie Medycznym). Studia ukończyłem z wyróżnieniem. Od 2010 roku pracuję w Zakładzie Patomorfologii i Cytologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Analityka medyczna (medycyna laboratoryjna) to dziedzina interdyscyplinarna, która łączy wiedzę z zakresu biologii, mikrobiologii, genetyki, chemii, biochemii, biofizyki, fizjologii i patofizjologii człowieka, histologii, anatomii, anatomopatologii, cytologii, farmakologii i hematologii. Moje zainteresowania poza wyżej wymienionymi dziedzinami obejmują szeroko pojęte zdrowie człowieka i czynniki, które na nie wpływają, w tym żywienie. Dlatego od 2015 roku nieprzerwanie prowadzę i rozwijam kanał edukacyjny Pod Mikroskopem na platformie internetowej YouTube, popularyzujący wiedzę o zdrowiu człowieka. Skupia on już ponad 140 000 stałych widzów (subskrybentów) i zawiera ponad 600 filmów z prawie 35 milionami odsłon.
Do napisania niniejszej książki zmotywowały mnie przede wszystkim ciągle rozpowszechniane fake newsy związane ze zdrowiem, stylem życia, z diagnostyką medyczną czy leczeniem. W dzisiejszych czasach, korzystając z konstytucyjnie zagwarantowanej wolności słowa, każdy może powiedzieć lub napisać, co chce, a dzięki informatyzacji zamieścić swój przekaz w Internecie, na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter, lub w innych serwisach, jak na przykład YouTube, a także w telewizji, radiu czy gazetach. Ludzie wymieniają się wiedzą także na różnych forach internetowych. Niestety te informacje nie zawsze są rzetelne i prawdziwe. Czasami jest to, delikatnie mówiąc, dezinformacja, czyli po prostu zwykłe bzdury. W natłoku informacji, w którym prawda miesza się z kłamstwem, osoby niezwiązane z medycyną, nieposiadające wiedzy w tym zakresie, nie są w stanie odróżnić fałszu od prawdy. Tak powstają i szerzą się różnego rodzaju teorie spiskowe, siejące strach i powodujące utratę zaufania do nauki. Niektórzy wierzą, że Ziemia jest płaska albo że w szczepionkach są nanoczipy czy chemtrailsy, rzekomo celowo spuszczane z samolotów, by dokonać depopulacji na naszej przeludnionej planecie.
O ile niektóre sprzeczne z nauką twierdzenia, głoszone przez laików, są tylko absurdalne i śmieszne, o tyle przerażające są już podobne brednie padające z ust ludzi wykształconych, z tytułami naukowymi: lekarzy, biologów, diagnostów laboratoryjnych czy innych członków personelu medycznego, którzy twierdzą, że szczepionki są szkodliwe, bo powodują autyzm albo osłabiają odporność czy zawierają rtęć, ołów, arsen oraz inne pierwiastki i na pewno są podawane dlatego, by firmy farmaceutyczne się bogaciły. Można wymieniać w nieskończoność poglądy głoszone z powagą i przekonaniem, jak te: „witamina C leczy raka”, „pestki moreli leczą raka”, „nowotwór można zagłodzić – wystarczy nic nie jeść, to sam przejdzie”, „badanie żywej kropli krwi wykrywa tasiemca, glistę ludzką, alergię, zatrucie ołowiem i zakwaszenie organizmu”, „biorezonans i kwantowy analizator ciała wykrywają pasożyty”, „w jelitach nosimy kilkanaście kilogramów kamieni kałowych, więc trzeba sobie robić lewatywy i pić oliwę z cytryną na przeczyszczenie”, „sól kuchenna jest niezdrowa, a himalajska – bardzo zdrowa, taka naturalna, różowa”, „jak witamina C, to tylko lewoskrętna”, „Wi-Fi i 5G powodują bezpłodność”, „jedzenie z mikrofali to samo zło”, „olej rzepakowy jest naszprycowany glifosatem”.
Osobom, które powtarzają powyższe oraz inne tego typu teorie i dodatkowo wykonują zawody medyczne, chętnie odbierałbym prawo do ich wykonywania. Głosząc teorie sprzeczne z nauką, działają na szkodę pacjentów, leczą i diagnozują ich niepotwierdzonymi metodami, opóźniając tym samym postawienie właściwej diagnozy lub stawiając nieprawidłowe rozpoznanie choroby, nierzadko zaprzepaszczając szanse pacjentów na skuteczne leczenie. Tym bardziej odbierałbym prawo do wykonywania zawodu osobom, które niepotwierdzone naukowo metody diagnostyczno-terapeutyczne stosują w celu wzbogacenia się, oferując zagubionym, nieświadomym pacjentom „cudowne” terapie w myśl zasady: „pacjent wyleczony to klient stracony”. Najgorsze jest to, że osoby te po nałożeniu na nich kary przez samorząd zawodowy kreują się na bohaterów walczących z systemem, którzy jako jedyni mieli odwagę powiedzieć zakazaną prawdę, nie bali się nieuchronnej kary. Niestety wielu ludzi wierzy w te frazesy, przez co szamańskie metody leczenia i diagnostyki rodem ze średniowiecza wciąż są popularne w XXI wieku.
Ufam nauce. Popieram szczepienia, nie kontestuję żywności GMO, nie boję się technologii Wi-Fi czy 5G. Wierzę w dowody oparte na faktach (EBM, _evidence based medicine_). Absolutnie nie zgadzam się z propagandą ruchów antyszczepionkowych czy organizacji ekologicznych walczących z żywnością GMO i glifosatem (mniej toksycznym od soli kuchennej i nawozów stosowanych w uprawach ekologicznych, jak chociażby siarczan miedzi – CuSO4 – czy tlenek miedzi – Cu2O). Takie podejście przysparza mi wrogów, a poglądy – krytyków wśród niektórych grup społecznych. Wiedza i nauka dążą jednak do ustalania i przekazywania obiektywnej i udowodnionej w powtarzalnym eksperymencie prawdy, nawet jeśli nie pasuje ona do dotychczasowych teorii czy okazuje się niewygodna. W nauce liczy się przekazanie rzetelnej i prawdziwej informacji. Nauka w medycynie nie ma nic wspólnego z demagogią znachorów udających ekspertów.
Obecne w społeczeństwie przekonania, często utrwalone w stereotypach, choć czasem absurdalne, bardzo trudno zmienić. Dlatego zdaję sobie sprawę, że nie każdy, kto tę książkę przeczyta, zmieni swoje poglądy. Niektórych informacje zawarte w książce skłonią do refleksji, inni zmienią punkt widzenia, co być może pozwoli im dojść do wniosków bliższych rzeczywistości.
Niniejszą pracę cechuje zwięzłość w omawianiu mitów (absurdów), zgodna z przyjętą przeze mnie zasadą: syntetyczna dawka wiedzy bez nadmiaru słów i epatowania erudycją diagnosty laboratoryjnego. Podczas nauki w szkole i na studiach w podręcznikach zawsze irytowała mnie dysproporcja – jedno, dwa zdania z przydatną informacją w morzu nieistotnych fragmentów, wypełniaczy objętości. Dlatego w mojej książce liczy się przede wszystkim konkret. Zawarte w niej obrazki, ryciny, wykresy, schematy, tabele lub równania reakcji chemicznych mają obrazowo wyjaśniać omawiane zagadnienie. Starałem się przekazać wiedzę w taki sposób, żeby każdy znalazł dla siebie coś interesującego – zarówno osoby mające niewiele wspólnego z naukami medycznymi, ale nimi zainteresowane, jak i fachowcy, pragnący przypomnieć sobie pewne fakty i usystematyzować posiadaną wiedzę. Książkę zrozumie każdy laik, jednak nie zabrakło w niej również nazw i pojęć, które staram się wyjaśnić, od podania ich definicji zaczynając.
Książka oprócz niniejszego Wstępu zawiera trzy rozdziały. W rozdziale pierwszym zgromadziłem absurdalne poglądy związane z diagnostyką medyczną i leczeniem. Omawiam w nim mity związane ze sposobami leczenia kwestionowanymi przez naukę i nieznajdującymi potwierdzenia w medycynie opartej na faktach (EBM). Krytykuję metody diagnostyki laboratoryjnej, a także inne badania, które nie powinny być zlecane ze względu na ich nikłą wartość lub wręcz nieprzydatność diagnostyczną. W rozdziale drugim o bezsensownych poglądach na temat żywienia człowieka dezawuuję na podstawie aktualnych danych naukowych najpopularniejsze teorie dietetyczne. W związku z pandemią COVID-19, ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2020 roku i nadal trwającą w chwili powstawania niniejszej książki, postanowiłem ostatni rozdział poświęcić fałszywym poglądom dotyczącym koronawirusa SARS-CoV-2. Powszechne w niektórych grupach społecznych mity osnute wokół wirusa i choroby, którą wywołuje COVID-19, oraz pandemii są wyjątkowo szkodliwe – manifestują i utrwalają nieodpowiedzialne postawy samowoli (pod hasłem korzystania ze swobód obywatelskich i z wolności osobistej), niestety popartej brakiem wiedzy i krytycznej refleksji. Trzeba zdawać sobie sprawę, że korzystanie z pojmowanej w ten sposób wolności może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia innych ludzi. A nieszczepienie się czy noszenie podczas kolejnej fali pandemii maseczki na brodzie w zatłoczonym tramwaju właśnie tym jest – narażaniem cudzego zdrowia kosztem forsowania własnej aspołecznej postawy, arogancji i ignorancji.
Fałszywość, absurdalność, a zarazem szkodliwość określonych poglądów wyjaśniłem na podstawie aktualnej wiedzy medycznej. Udokumentowałem to, przywołując przedstawione w bibliografii pozycje literatury przedmiotowej. Starałem się przy tym zachować hierarchię dowodów naukowych (na pierwszym miejscu są metaanalizy, czyli ilościowa ocena wyników z wielu badań, następnie badania kohortowe, czyli obserwacja i wnioskowanie na podstawie określonej, często dużej grupy osób, później badania randomizowane, czyli losowe przydzielanie osób do grupy badanej i kontrolnej, następnie przeglądy systematyczne, czyli analiza całego dostępnego piśmiennictwa na dany temat, a na końcu opisy przypadków, badania in vitro i prace teoretyczne o małej sile dowodowej). Mam nadzieję, że niniejsza praca da do ręki argumenty osobom próbującym zwalczać objawy myślenia mitycznego myśleniem logicznym.
Patryk NowakBIBLIOGRAFIA
ABSURDALNE POGLĄDY NA TEMAT DIAGNOSTYKI MEDYCZNEJ I LECZENIA
Absurd 1. Antybiotyki szkodzą na jelita
Crum-Cianflone N.F., _Salmonellosis and the gastrointestinal tract: more than just peanut butter_, „Current Gastroenterology Reports”, 2008, 10(4), 2008, s. 424–431.
Davies J., Davies D., _Origins and evolution of antibiotic resistance_, „Microbiology and Molecular Biology Reviews”, 2010, 74(3), s. 417–433.
Gould K., _Antibiotics: From prehistory to the present day_, „Journal of Antimicrobial Chemotherapy”, 2016, 71(3), s. 572–575.
Hao W.L., Lee Y.K., _Microflora of the gastrointestinal tract: a review. Methods in molecular biol_o_gy_, Clifton N.J., 2004, s. 491–502.
Heczko P., Wróblewska M., Pietrzyk A., Mikrobiologia lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014, s. 129–136.
Hussain Z., Quigley E.M.M., _Systematic review: complementary and alternative medicine in the irritable bowel syndrome_, „Alimentary Pharmacology & Therapeutics”, 2006, 23(4), s. 465–471.
Marino P.L., _Antimicrobial therapy. The ICU book_, Hagerstown, MD: Lippincott Williams & Wilkins, 2007.
Mehlich A., Górska S., Gamian A., Myc A., Wybrane aspekty zakażeń Clostridium difficile, Postepy Hig Med Dosw (online), 2015, 69, s. 598–611.
Oset P., Małecka-Panas E., Postępowanie u chorego ze wzdęciem i odbijaniem, w: Małecka-Panas E., Rydzewska G., _Wybrane zagadnienia gastroenterologii praktycznej_, Poznań, Termedia Wydawnictwo Medyczne, 2007.
Slama T.G., Amin A., Brunton SA, File T.M., Milkovich G., Rodvold K.A., Sahm D.F., Varon J., Weiland D., _A clinician’s guide to the appropriate and accurate use of antibiotics: the Council for Appropriate and Rational Antibiotic Therapy (CARAT) criteria_, „The American Journal of Medicine”, 2007, 118(7), s. 1–6.
Absurd 2. Badanie flory jelitowej ma sens. Pozwala dobrać celowaną probiotykoterapię
Aziz R.K., _A hundred-year-old insight into the gut microbiome_, „Current Gastroenterology Reports”, 2009, 1, 21.
Dethlefsen L., Eckburg P.B., Bik E.M., Relman D.A., _Assembly of the human intestinal microbiota_, „Trends in Ecology & Evolution”, 2006, 21, s. 517–523.
Duncan S.H., Louis P., Flint H.J., _Cultivable bacterial diversity from the human colon_, „Letters in Applied Microbiology”, 2007, 44, s. 343–350.
Ivanov I.I., Littman D.R., _Modulation of immune homeostasis by commensal bacteria_, „Current Opinion in Microbiology”, 2011, 14, s. 106–14.
Jacobasch G., Schmiedl D., Kruschewski M., Schmehl K., _Dietary resistant starch and chronic inflammatory bowel diseases_, „International Journal of Colorectal Disease”, 1999, 14, s. 201–211.
Khachatryan Z.A., Ktsoyan Z.A., Manukyan G.P., Kelly D., Ghazaryan K.A., Aminov R.I., _Predominant role of host genetics in controlling the composition of gut microbiota_, „PLOS ONE”, 2008, 3, e3064.
Nowak A., Śliżewska K., Libudzisz Z., Probiotyki – historia i mechanizmy działania, w: „Żywność: nauka – technologia – jakość”, 2010, 4(71), s. 5–19.
Palmer C., Bik E.M., DiGiulio D.B., Relman D.A., Brown P.O., _Development of the human infant intestinal microbiota_, „PLOS Biology”, 2007, 5, 177.
Absurd 3. Badanie żywej kropli krwi oceni stan twojego zdrowia
Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Edra Urban & Partner, Warszawa 2021.
Department of Health and Human Services, _Office of Inspector General Clia Regulation of Unestablished Laboratory Tests_, 2001, OEI-05-00-00250.
Dmoszyńska A., Robak T., Podstawy hematologi_i_, Czelej, Lublin 2003.
El-Safadi S., Tinneberg H.R., von Georgi R., Münstedt K., Brück F., _Does dark field microscopy according to Enderlein allow for cancer diagnosis? A prospective study_, „Forsch Komplementärmed Klass Naturheilkd”, 2005, 12(3), s. 148–151.
Janicki K., Hematologia kliniczna, PZWL, 1991.
Lubecki K., Badanie żywej kropli krwi i inne czary – refleksje lekarza – rzecznika odpowiedzialności zawodowej, DOI: 10.32055/mw.2018.10.6.
Patterson T., _The Pseudoscience of Live Blood Cell Analysis_, „Skeptical Inquirer”, 2012, 36, s. 43–45.
Ursinus L., Co mówi Twoja krew, Białystok 2015, s. 18–25.
Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o Diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. 2021, poz. 866 z późn. zm.).
Absurd 4. Nalot na języku, ból brzucha i wzdęcia? To musi być CANDIDA!
Barns S.M., Lane D.J., Sogin M.L., Bibeau C., _Evolutionary relationships among pathogenic Candida species and relatives_, „Journal of Bacteriology”, 173, 2250-5, Apr 1991.
Bauer B.A., _What is a candida cleanse diet and what does it do?_, Mayo Clinic, 2020, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expertanswers/candida-cleanse/faq- 20058174, dostęp: 18.06.2021.
Bodey G.P., Anaissie E.J., Edwards J.E., _Definitions of Candida infections_, w: Bodey G.P. (red.), _Candidiasis: patho-genesis, diagnosis, and treatment_, Raven Press Ltd., 1993, s. 40.
Edwards J.E., _Candida species_, w: Mandell G.L., Bennett J.E., Dolin R. (red.), _Mandell, Bennett, & Dolin: principles and practice of infectious diseases_, 6th ed., Elsevier Churchill Livingstone, Philadelphia 2005, s. 2939–2957.
McLaren Howard J., _Intestinal dysbiosis,_ Complementary Therapies in Medicine, 1993, 1, s. 153–157.
Murray P.R., _Mikrobiologia_, Elsevier, Urban & Partner, Wrocław 2011.
Murray P.R., Pfaller M.A., Rosenthal K.S., _Mikrobiologia_, wyd. 8., Elsevier, 2016, Przondo-Mordarska A., Martirosian G., Szkaradkiewicz A. (red.), II wyd. pol., Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.
Pappas P.G., Kauffman C.A., Andes D. i wsp., _Clinical Practice Guidelines for the Management of Candidiasis: 2009 update by the Infectious Diseases Society of America_. „Clinical Infectious Diseases”, 2009, 48, s. 503–535.
Ricard J.D., Roux D., _Candida pneumonia in the ICU: myth or reality?_, „Intensive Care Medicine”, 2009, 35, s. 1500–1502.
Zaremba M.L., Borowski J., Mikrobiologia lekarska: podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
Absurd 5. Cholesterol nam nie szkodzi: dawniej norma była do 300 mg/dl, a teraz do 200 mg/dl
Dahlback B., _Blood coagulation_, „Lancet”, 2000, 355, s. 1627–1632.
Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Edra Urban & Partner, 2017.
Hughes J., Jefferson A., Chemia kliniczna, wyd. 1, Edra Urban & Partner, Wrocław 2010.
Guder W.G., Narayan S., Wisser H., Zawta B., Próbki: od pacjenta do laboratorium, Medpharm, 2012.
Kratzer A., Giral H., Landmesser U., _High-density lipoproteins as modulators of endothelial cell functions: alterations in patients with coronary artery disease_, „Cardiovascular research”, 2014, 103, s. 350–361.
Ley K., Miller Y.I., Hedrick C.C., _Monocyte and macrophage dynamics during atherogenesis_, „Arteriosclerosis, thrombosis, and vascular biology”, 2011, 31, s. 1506–1516.
Linton M.R.F., Yancey P.G., Davies S.S. et al., _The Role of Lipids and Lipoproteins in Atherosclerosis_, , in: Feingold K.R., Anawalt B., Boyce A. et al., editors, Endotext . South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK343489/ (accessed: 18.06.2021).
Neumeister B., Besenthal I., Liebich H., Diagnostyka laboratoryjna, Edra Urban & Partner, Wrocław 2013.
Price C.P., Christensen R.H., Medycyna laboratoryjna oparta na dowodach naukowych, MedPharm, 2011.
Younis N., Sharma R., Soran H., Charlton-Menys V., Elseweidy M., Durrington P.N., _Glycation as an atherogenic modification of LDL_, „Current opinion in lipidology”, 2008, 19, s. 378–38.
Absurd 6. Czerwony mocz po burakach? Masz nieszczelne jelita!
Czapski J., Naturalne przeciwutleniacze w żywności. Betalainy, w: Przeciwutleniacze w żywności. Aspekty zdrowotne technologiczne, molekularne i analityczne, Grajek W. (red.), WNT, Warszawa 2007, s. 158–163.
Delgado-Vargas F., Jimenez A.R., Lopez O.P., _Natural pigments: carotenoids, anthocyanins and betalains – characteristics biosynthesis processing and stability_, „Critical Reviews in Food Science and Nutrition”, 2000, 40(3), s. 173–289.
Herbach K.M., Stintzing F.C., Carle R., _Betalain stability and degradation – structural and chromatic aspects_, Journal of Food Science, 2006, 71(4), R41-R50.
Klewicka E., _Betacyjaniny – biodostępność i biologiczna aktywność_, w: „Żywność: nauka – technologia – jakość”, 19(2012), nr 2(81), s. 5–21.
Moreno D.A., Garcia-Viguera C., Gil J.I., Gil-Izquiero A., _Betalains in the era of global agr-food science, technology and nutrition health_, „Phytochemistry Reviews”, 2008, 7, s. 261–280.
Piskuła M.K., Wchłanianie i metabolizm flawonoidów, w: Przeciwutleniacze w żywności. Aspekty zdrowotne, technologiczne molekularne i analityczne, Grajek W. (red.), WNT, Warszawa 2007, s. 366–370.
Stintzing F.C., Carle R., _Functional properties of anthocyanins and betalains in plants, food, and in human nutrition_, „Trends in Food Science and Technology”, 2004, 15, s. 19–38.
Strack D., Vogt T., Schliemann W., _Recent advances in betalain research_, „Phytochemistry”, 2003, 62, s. 247–269.
Tesoriere L., Gentile C. et al., _Trans-epithelial transport of the betalain pigments indicaxanthin and betanin across Caco-2 cell monolayers and influence of food matrix_, „European Journal of Nutrition”, 2013, 52(3), s. 1077–1087.
Absurd 7. Warto kupić sobie glukometr i od czasu do czasu kontrolować nim poziom cukru we krwi, zwłaszcza podczas ciąży
Bernstein R., Parkes J.L., Goldy A., Brown D., Harrison B., Chu A., Pflug B.K., Simmons D.A., Pardo S., Bailey T.S., A _new test strip technology platform for self-monitoring of blood glucose_, J. Diabetes Sci. Technol, „Journal of Diabetes Science and Technology”, 2013, 7(5), s. 1386–1399.
BS EN ISO 15197:2015. In vitro diagnostic test systems. Requirements for blood-glucose monitoring systems for self-testing in managing diabetes mellitus.
Kokot I. et al., Diagnostyczna wartość glukometrów w praktyce, Family Medicine & Primary Care Review, 2013, 15, s. 119–120.
Leigh S., Idris I. et al., _Promoting health and reducing costs: a role for reform of self-monitoring of blood glucose provision within the National Health Service_, „Diabetic Medicine”, 2015, 33(5), s. 681–690.
Pleus s. et al., _Performance of two updated blood glucose monitoring systems: an evaluation following_, ISO 15197:2013, „Current Medical Research and Opinion Journal”, 2016, 32, s. 847–855.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w: Diabetologia praktyczna, 2018, 4, s. 1–94.
Solnica B., _Czynniki zakłócające oznaczenia przy użyciu glukometrów. Błąd glukometru_, „Diabetologia Praktyczna”, 2010, 11, s. 75–79.
Somerset N.J., _Advances in Electrochemical Sciences and Engineering: Bioelectrochemistry: Fundamentals, Applications and Recent Developments_, US: John Wiley & Sons, 2013.
Stacherzak-Pawlik J. et al., Badania w miejscu opieki nad pacjentem – glukometr jako narzędzie POCT. Wdrożenie systemu kontroli jakości. Diagnostyka laboratoryjna, „Journal of Laboratory Diagnostics”, 2017, 53(4), s. 211–216.
Tonyushkina K., Nichols J.H., _Glucose meters: a review of technical challenges to obtaining accurate results_, „Journal of Diabetes Science and Technology”, 2009, 3, s. 971–980.
Absurd 8. Stres i jedzenie w pośpiechu są przyczyną wrzodów żołądka
Malfertheiner P., Megraud F., O’Morain C.A. et al., _Management of Helicobacter pylori infection – the Maastricht V/Florence Consensus Report_, Gut 2016, s. 1–25.
Mobley H.L.T., Mendz G.L., Hazell S.L., _Helicobacter Pylori: Physiology and Genetics_, American Society Microbiology, 2001.
Mokrowiecka A., Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, „Medycyna Praktyczna”, 2015, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/zoladek/63409,choroba-wrzodowa-zoladka-i-dwunastnicy, dostęp: 16.06.2021.
Rowland R., Daly L., Vaughan M. i wsp., _Age-specific incidence of Helicobacter pylori_, „Gastroenterology”, 2006, 130, s. 65–72.
Zaremba M.L., Borowski J., Mikrobiologia lekarska. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2004, s. 234–239.
Absurd 9. Hemoglobina 13,8 g/dl. Po leczeniu 14,0 g/dl. Lek zadziałał
Altman D.G., _Practical Statistics for Medical Research_, Chapman & Hall, London 1991.
Beaglehole R., Bonita R., Kjellstrom T., Podstawy epidemiologii, Instytut Medycyny Pracy, Łódź 1996.
Jakubczyk M., Niewada M., Elementy oceny organizacji i wyników badań klinicznych, CMKP, Warszawa 2011.
Kawalec E., Zrozumieć dane i wyniki (na przykładzie badań epidemiologicznych), StatSoft Polska, 2009.
Stanisz A., Podstawy statystyki dla prowadzących badania naukowe, „Medycyna Praktyczna”, 2002, 9, s. 189–194.
Szutowicz A., Raszeja-Specht A., Diagnostyka laboratoryjna, tom I, Gdański Uniwersytet Medyczny, 2009.
Taylor J.R., _An Introduction to Error Analysis: The Study of Uncertainties in Physical Measurements_, University Science Books, 1999.
Absurd 10. Homeopatia leczy
Altunç U., Pittler M.H., Ernst E., _Homeopathy for childhood and adolescence ailments: systematic review of randomized clinical trials_, „Mayo Clinic Proceedings”, 2007, 82, s. 69–75.
Baran G.R., Kiana M.F., Samuel S.P., _Science, Pseudoscience, and Not Science: How Do They Differ?. Chapter 2: Science, Pseudoscience, and Not Science: How Do They Differ?. Healthcare and Biomedical Technology in the 21st Century_, Springer, 2014, s. 19–57.
Campbell A., _The science of homoeopathy, by G. Vithoulkas_, „British Homoeopathic Journal” (book review), 1978, 67(4), s. 299–301.
Ernst E., _A systematic review of systematic reviews of homeopathy_, „British Journal of Clinical Pharmacology”, 2002, 54, s. 577–582.
Frazier K., _CFI testimony urges FDA to regulate homeopathic products_, „Skeptical Inquirer”, 2015, 39(4), s. 6–7.
Kayne S.B., _Homeopathic pharmacy: theory and practice_ (2 ed.), „Elsevier Health Sciences”, 2006, 171.
Kleijnen J., Knipschild P., Riet G., _Clinical trials of homoeopathy_ , BMJ, 1991, 302, s. 316–323.
Shang A., Huwiler-Müntener K., Nartey L., Jüni P., _Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy_, „The Lancet”, 2005, 366, s. 726–732.
Smith K., _Homeopathy Is Unscientific and Unethical_, „Bioethics”, 2012, 26, s. 508–512.
Absurd 11. Raka można wyleczyć dietą i głodówką
Chen M., Huang J., _The expanded role of…_
.
.
.
…(fragment)…
Całość dostępna w wersji pełnej