Polimery i ich zastosowania interdyscyplinarne. Tom 2 - ebook
Polimery i ich zastosowania interdyscyplinarne. Tom 2 - ebook
Materiały polimerowe są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach techniki, a chemia polimerów to istotna, interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, niezbędna nie tylko chemikom, ale również inżynierom, technologom, a nawet lekarzom.
Polimery i ich zastosowania interdyscyplinarne to podręcznik akademicki, który w sposób prosty i przejrzysty opisuje wybrane zagadnienia z zakresu chemii, fizykochemii i metod badawczych polimerów. Dla każdej grupy polimerów zostały podane liczne przykłady zastosowań w nauce, technologii i życiu codziennym, na podstawie szeroko cytowanej literatury naukowej.
Książka jest kontynuacją i uzupełnieniem świetnie przyjętych podręczników Polimery. Otrzymywanie, metody badawcze i zastosowania oraz Współczesna wiedza o polimerach (t. 1 i 2). Drugi tom przedstawia polimery przemysłowe, omówiono w nim m.in. następujące zagadnienia:
• woda w strukturach polimerów,
• toksykologia monomerów, polimerów i tworzyw polimerowych,
• jonowe układy polimerowe,
• układy związane z koloidami,
• układy micelelarne,
• barwienie polimerów i włókien,
• metalizowanie polimerów,
• dodatki i środki pomocnicze w przetwórstwie polimerów i tworzyw polimerowych,
• kompozyty polimerowe,
• nanomateriały polimerowe,
• polimery supramolekularne.
Publikacja przeznaczona jest zarówno dla studentów kształcących się w zakresie chemii, technologii chemicznej, inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, medycyny i farmacji, pracowników naukowych i dydaktycznych, jak i osób, które technologią polimerów interesują się zawodowo.
Kategoria: | Chemia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-21441-8 |
Rozmiar pliku: | 9,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
POLIMERY istnieją od początku świata, kiedy to zrodziło się życie na naszej planecie. Były to biopolimery, takie jak kwasy nukleinowe DNA, RNA i tworzone przez nie białka, oraz procesy fotosyntezy skrobi stanowiące podstawowe elementy życia i rozwoju świata roślin, zwierząt i ludzi.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że człowiek jest żyjącym polimerem i że codziennie pożywia się biopolimerami, takimi jak skrobia (kartofle, chleb) czy białka (mięso), oraz korzysta z energii spalania węgla, który jest skamieniałym biopolimerem.
POLIMERY PRZEMYSŁOWE zaczęto syntezować i wytwarzać na skalę przemysłową w milionach ton ponad 100 lat temu. Od 1950 roku wyprodukowano ich ponad 95 miliardów ton na całym świecie. Stały się one podstawowymi produktami dla rozwoju przemysłów, takich jak opakowania żywności, środki transportu, elektronika i rozwój kosmosu. Nie ma już dzisiaj żadnej dziedziny, w której nie byłyby stosowane polimery. Stąd pojawiają się ich interdyscyplinarne zastosowania, które stały się podstawą treści tej publikacji.
Wraz z wszechstronnym zastosowaniem polimerów powstało zagrożenie dla środowiska naturalnego, rzek, mórz i oceanów, związane z odpadami polimerów, które nieutylizowane, w milionach ton zalegają wszystkie kontynenty świata i grożą dalszemu rozwojowi naszej cywilizacji. Niekontrolowane wytwarzanie tworzyw polimerów może stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia, szczególnie gdy są wprowadzane nowe technologie w oparciu o nanopolimery hybrydowe.
Celem tej publikacji, napisanej w formie podręcznika akademickiego dla studentów i doktoratów specjalizacji w zakresie chemii i technologii polimerów oraz innych specjalizacji, na których prowadzone są wykłady o polimerach, jest przedstawienie wiedzy w zakresie podstawowym w sposób możliwie jak najprostszy, unikając skomplikowanego aparatu wiedzy teoretycznej opartej na matematyce. Opisane metody badawcze oparte są na kilku prostych podstawowych wzorach, stosowanych w praktyce. Stąd podręcznik ten jest aktualny przez kolejne lata. Wraz z rozwojem nowej wiedzy o polimerach podstawy wiedzy w tym zakresie pozostają niezmienne czasowo.
Opracowanie tego podręcznika jest oparte na zasadzie pisania artykułów przeglądowych (reviews), do których włącza się fragmenty tekstów i rysunki z oryginalnych źródeł literaturowych. To jedyny wkład autora, który przez lata zbierał materiały o polimerach w oparciu o zasoby literaturowe i książkowe Królewskiej Biblioteki Politechniki w Sztokholmie oraz Biblioteki Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, dzięki pomocy i współpracy Pani Bibliotekarz Iwony Matuszewskiej-Fobka.
Autor chciałby podziękować za nadesłane zdjęcia mikroskopowe w kolejności alfabetycznej: dr A. Dąbrowskiej, dr. A. Hebda, prof. A. Huczko, prof. K. Pielichowskiemu, prof. P. Ruśkowsiemu.
Szczególne podziękowania Redaktorom PWN Pani Katarzynie Włodarczyk-Gil i Pani Urszuli Pawłowskiej za nieocenioną współpracę naukową i techniczną w doprowadzeniu manuskryptu do druku oraz Pani Redaktor Barbarze Witowskiej-Mocek z Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie za umożliwienie mi korzystania bez ograniczeń ze znakomitego czasopisma _Polimery_.
Podręcznik ten powstawał w atmosferze wyrozumiałości i wsparcia mojej nieocenionej Żony Eweliny, dla której brakuje mi słów podziękowania i osobistej wdzięczności, oraz pomocy technicznej mojej córki Dominiki.
PODRĘCZNIK TEN DEDYKUJĘ MOJEMU OJCU PROFESOROWI TADEUSZOWI RABKOWI, ZAŁOŻYCIELOWI KATEDRY TWORZYW SZTUCZNYCH POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ.
Autor