Polityka innowacyjna - ebook
Polityka innowacyjna - ebook
Pierwszy w Polsce podręcznik obejmujący zagadnienia polityki innowacyjnej, przeznaczony dla studentów ekonomii, zarządzania, administracji i politologii. Książka jest nieocenionym źródłem wiedzy do przedmiotu polityka innowacyjna, a także do wielu innych związanych z innowacjami, wykładanymi na uczelniach ekonomicznych, uniwersytetach oraz politechnikach.
Autorka jest największym w Polsce autorytetem z dziedziny innowacji i polityki innowacyjnej. W książce omawia m.in.: definicje innowacji i innowacyjności, modele innowacji, proces dyfuzji, narodowe systemy innowacji, inkubatory innowacyjne i parki technologiczne, finansowanie innowacji, a także systemy innowacyjne innych krajów i ich doświadczenie w tej dziedzinie.
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-19146-7 |
Rozmiar pliku: | 4,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Czy innowacje przełomowe pojawiają się nagle i niespodziewanie w określonym miejscu i czasie? Czy i w jaki sposób można sterować procesem powstawania innowacji? Jakie są najskuteczniejsze narzędzia pobudzania innowacyjności? Które kraje robią to najlepiej? To pytania, które odnoszą się do współczesnej polityki innowacyjnej. Dotyczą one zarówno teorii, jak i praktyki. W kolejnych rozdziałach tej monografii poszukuje się odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących pobudzania innowacyjności w gospodarce.
Innowacyjność jest ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego, ale dopiero współcześnie dostrzeżono, jak duże jest znaczenie tego czynnika i stąd powstała potrzeba bardziej intensywnego oddziaływania na innowacyjność za pomocą polityki państwa.
W monografii, na którą składa się sześć rozdziałów, przeprowadzono szczegółową analizę celów i narzędzi współczesnej polityki innowacyjnej.
W rozdziale pierwszym przedstawiono najnowszy dorobek odnoszący się do teorii innowacji i ekonomicznej interpretacji różnych jej wymiarów. Pokazano jak ewoluowało podejście do modelowania procesów innowacyjnych.
W rozdziale drugim skoncentrowano się na systemowym ujęciu procesów innowacyjnych. Stwierdza się tam, że innowacyjność zależy od całego splotu różnych czynników i ich wzajemnych interakcji, które to elementy składają się na system innowacji. Są to czynniki związane z rozwojem działalności badawczo-rozwojowej (B+R), ale także sfery edukacji, przedsiębiorczości i zasobów zakumulowanej wiedzy. W rozdziale tym można znaleźć odpowiedź na pytania, czym jest system innowacji, jak funkcjonują systemy narodowe, regionalne, branżowe i technologiczne, jaka jest rola polityki innowacyjnej jako elementu systemu innowacji.
Kolejny, trzeci rozdział dotyczy teoretycznych podstaw kształtowania polityki innowacyjnej. Jest to rozdział teoretyczny, który pokazuje, jak zmieniało się samo rozumienie tej polityki i jak jej cele dostosowywały się do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W drugiej części tego rozdziału skupiono się na narzędziach polityki innowacyjnej, pokazując całe ich spektrum, które ma do dyspozycji administracja rządowa różnych szczebli. Analiza ta prowadzi do wskazania różnic między tradycyjnym a współczesnym podejściem do polityki innowacyjnej.
Rozdział czwarty to analiza proinnowacyjnych struktur gospodarczych, które stanowią ważne narzędzie wspierania innowacyjności przedsiębiorstw. Szczegółowo zostały omówione takie struktury, jak: parki naukowo-technologiczne, inkubatory biznesu, powiązania sieciowe innowatorów, klastry produkcyjne oraz innowacyjne metropolie. Przedmiotem rozważań jest funkcjonowanie tych struktur, a ilustrację tego zagadnienia stanowią przykłady tego typu struktur działające w różnych krajach świata.
Innowacje zwykle wiążą się z koniecznością poniesienia ryzyka i wydatkowania środków finansowych. Tym zagadnieniom jest poświęcony rozdział piąty. Podjęta tam analiza dotyczy różnych metod finansowania innowacji i rodzajów ryzyka, jakie temu towarzyszą. Na tym tle pokazano sposoby, za pomocą których polityka innowacyjna może wpływać na instrumenty finansowania i łagodzić ryzyko związane z działalnością innowacyjną. W tym rozdziale przedstawiono również funkcjonowanie funduszy podwyższonego ryzyka oraz omówiono znaczenie instytucji wspomagania finansowego innowacyjności, takich jak: ulgi podatkowe, przyspieszona amortyzacja czy dotacje. Znaczenie tych instrumentów różni się w zależności od kraju, niektóre z tych narzędzi są stosowane nie tylko na poziomie narodowym, lecz także regionalnym czy nawet lokalnym. Charakterystykę tych narzędzi ilustrują przykłady ich wykorzystania w praktyce, zaczerpnięte z różnych krajów.
Ostatni, szósty rozdział monografii jest poświęcony charakterystyce polityki innowacyjnej wybranych państw. Analizą objęto siedem krajów, które różnią się od siebie typem narodowego systemu innowacji oraz pozycją w światowych rankingach innowacyjności. Pokazano praktyczny wymiar polityki innowacyjnej w Unii Europejskiej, porównując ze sobą dwa kraje o dynamicznym systemie innowacji – Finlandię i Irlandię oraz dwa kraje, które charakteryzują się doganiającym typem narodowego systemu innowacji – Polskę i Czechy. Doświadczenia każdego z tych krajów w wykorzystaniu polityki innowacyjnej w procesie rozwoju gospodarczego są odmienne, tak jak odmienne są problemy i wyzwania, którym ma ona sprostać. Kolejne państwa, których politykę innowacyjną poddano analizie w tym rozdziale, to światowi liderzy innowacyjności: Stany Zjednoczone i Korea Południowa. Trudno tu o bezpośrednie porównanie, gdyż ścieżka rozwoju i zręby polityki innowacyjnej były kształtowane w tych krajach w całkowicie odmienny sposób, dlatego każdemu z tym państw poświęcono odrębny podrozdział. Dwa kluczowe pytania, które nasuwają się w kontekście tej analizy, dotyczą najnowszych trendów w kształtowaniu polityki innowacyjnej w obu krajach. Po pierwsze trzeba odpowiedzieć, jakie są cechy charakterystyczne polityki innowacyjnej Stanów Zjednoczonych, które umożliwiają utrzymanie wysokiej innowacyjności przedsiębiorstw w ostatnich kilku dekadach. Po drugie, prowadząc analizę dotyczącą doświadczeń Korei Południowej na płaszczyźnie polityki innowacyjnej, poszukuje się odpowiedzi na pytanie, jakie cele i narzędzia tej polityki pozwalają Korei Południowej na tak spektakularny awans na innowacyjnej mapie świata oraz jakie działania podejmuje się w tym kraju, aby utrzymać pozycję światowego lidera innowacyjności.
Mówiąc o zmianach innowacyjności w gospodarce światowej, nie można pominąć przypadku Chin. Polityce innowacyjnej tego państwa jest poświęcona ostatnia część rozdziału szóstego. Rozważania dotyczące funkcjonowania narodowego systemu innowacji pozwalają na wskazanie najważniejszych wyzwań, jakie rysują się przed gospodarką Chin w obszarze innowacyjności. Do tych wyzwań nawiązuje charakterystyka polityki innowacyjnej Chin.
W monografii zostały przeanalizowane kluczowe aspekty polityki innowacyjnej widzianej zarówno od strony teorii innowacji, jak i praktycznego jej zastosowania. Głównym przesłaniem tej pracy jest pokazanie różnorodnych rozwiązań, które mogą być stosowane w celu pobudzania innowacyjności gospodarek i ich praktycznego wykorzystania. Analiza doświadczeń wybranych krajów świata stanowi więc egzemplifikację dokonanych wcześniej ustaleń teoretycznych.